خشونت‌ها در روز ملی چین هنگ‌کنگ را تکان داد

10/07/1398 07:06 ق.ظ

رئیس پلیس هنگ کنگ می گوید که این منطقه روز سه شنبه همزمان با هفتادمین سالگرد روی کار آمدن حزب کمونیست چین، 'یکی از خشن‌ترین و آشوب‌زده‌ترین روزهای' تاریخ خود را پشت سر گذاشته است. هنگ‌کنگ هر ساله در سالگرد به حکومت رسیدن کمونیست‌ها در چین شاهد تظاهرات است و در روزهای منتهی به سه شنبه هم تنش‌ها بالا بود.

رئیس پلیس هنگ کنگ می گوید که این منطقه روز سه شنبه همزمان با هفتادمین سالگرد روی کار آمدن حزب کمونیست چین، 'یکی از خشن‌ترین و آشوب‌زده‌ترین روزهای' تاریخ خود را پشت سر گذاشته است. هنگ‌کنگ هر ساله در سالگرد به حکومت رسیدن کمونیست‌ها در چین شاهد تظاهرات است و در روزهای منتهی به سه شنبه هم تنش‌ها بالا بود. رئیس پلیس هنگ کنگ می گوید که این منطقه روز سه شنبه همزمان با هفتادمین سالگرد روی کار آمدن حزب کمونیست چین،"یکی از خشن‌ترین و آشوب‌زده‌ترین روزهای" تاریخ خود را پشت سر گذاشته است.

در چندین بخش هنگ‌کنگ میان معترضان مجهز به بمب های آتش‌زا (کوکتل مولوتف) و پلیس درگیری روی داد.

استفان لو رئیس پلیس هنگ‌کنگ گفت که ۲۵ مامور هم مجروح شده‌اند. با این حال امسال هنگ‌کنگ برای چهار ماه صحنه اعتراضات دمکراسی خواهانه ضدپکن بوده است. صدای او شنیده می‌شود که می‌گوید:"سینه‌ام درد می کند، باید بروم بیمارستان."

هرچند قبلا معترضان با گلوله های لاستیکی هدف قرار گرفته بودند این اولین است که پلیس با گلوله به سوی معترضان شلیک می کند. Reuters حامیان دموکراسی پیش از برگزاری مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، از مقامات هنگ‌کنگی درخواست مجوز تظاهرات کرده بودند. headtopics.com

علیرغم رد آن درخواست معترضان در"روز ملی" چین به خیابان ها آمدند و ادعای وحدت ملی شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، را زیر سوال بردند. معترضان در مقابل این روز را"روز سوگواری"نامیدند.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

درگیری در هنگ‌کنگ در سالگرد تاسیس جمهوری خلق چیندو گروه از موافقان و مخالفان دولت پکن در مراسم سالگرد تشکیل جمهوری خلق چین با یکدیگر درگیر شدند. - خبرگزاری آناتولی

در آستانه روز ملی چین | تجمع معترضان در هنگ کنگ ادامه یافت♦️در آستانه روز ملی چین | تجمع معترضان در هنگ کنگ ادامه یافت ⚡️در آستانه مراسم روز ملی چین، اعتراضات در هنگ کنگ ادامه دارد و پلیس این دولت شهر می گوید انتظار می رود روز سه‌شنبه خیابان‌های هنگ کنگ شاهد خشونت بیشتری از سوی معترضان باشد.

همزمان با روز ملی چین| اعتراضات در هنگ کنگ به خشونت کشیدهمزمان با هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، اعتراضات در هنگ کنگ روز سه‌شنبه ۹ مهرماه به خشونت کشیده شده است. پلیس در درگیری با معترضان از گاز‌های اشک‌آور استفاده کرده و معترضان نیز اقدام به پرتاب

سرکوب در هنگ‌کنگ به موازات مراسم ۷۰ سالگی جمهوری خلق چین | DW | 01.10.2019هم‌زمان با مراسم ۷۰ سالگی برپایی جمهوری خلق چین خشونت علیه مخالفان در هنگ‌کنگ اوج گرفت. در این روز بیش از ۱۰۰ هزار نفر در هنگ‌کنگ علیه نفوذ چین به خیابان‌ها آمدند. درگیری‌های این روز خشونتی بی‌سابقه را به نمایش گذاشت.

19 تن در یک آتش‌سوزی در چین جان باختندآتش‌سوزی بزرگی عصر یکشنبه 29 سپتامبر در یک کارخانه‌ در استان «ژیانگ» در شرق چین رخ داد که موجب جان

آتش‌سوزی در یک کارخانه در چین جان ۱۹ نفر را گرفتاین آتش‌سوزی در حالی صورت می‌گیرد که چینی‌ها خود را آماده برگزاری جشن‌های هفتاد سالگی به قدرت رسیدن حزب کمونیست می‌کنند.

Image caption

تظاهرکننده کپسول گاز اشک آور را به طرف پلیس برمی گرداند

رئیس پلیس هنگ کنگ می گوید که این منطقه روز سه شنبه همزمان با هفتادمین سالگرد روی کار آمدن حزب کمونیست چین،"یکی از خشن‌ترین و آشوب‌زده‌ترین روزهای" تاریخ خود را پشت سر گذاشته است.

در این روز یک معترض ۱۸ ساله از ناحیه سینه هدف اصابت گلوله پلیس قرار گرفت.

در چندین بخش هنگ‌کنگ میان معترضان مجهز به بمب های آتش‌زا (کوکتل مولوتف) و پلیس درگیری روی داد.

در مجموع ۱۵ نفر به بیمارستان منتقل شدند و ۱۸۰ نفر بازداشت شدند.

استفان لو رئیس پلیس هنگ‌کنگ گفت که ۲۵ مامور هم مجروح شده‌اند.

هنگ‌کنگ هر ساله در سالگرد به حکومت رسیدن کمونیست‌ها در چین شاهد تظاهرات است و در روزهای منتهی به سه شنبه هم تنش‌ها بالا بود.

با این حال امسال هنگ‌کنگ برای چهار ماه صحنه اعتراضات دمکراسی خواهانه ضدپکن بوده است.

صحنه تیراندازی به سوی تسانگ شی-کین که به سوی یک مامور یورش می برد، به صورت ویدئویی ضبط شده و به وسعت در اینترنت منتشر شده است.

صدای او شنیده می‌شود که می‌گوید:"سینه‌ام درد می کند، باید بروم بیمارستان."

دولت گفت وضعیت او که بستری شده پایدار است.

هرچند قبلا معترضان با گلوله های لاستیکی هدف قرار گرفته بودند این اولین است که پلیس با گلوله به سوی معترضان شلیک می کند.

حق نشر عکس

Reuters

آقای لو گفت که این تیراندازی"به جا و قانونی بود" چون مامور فکر می کرد جان او و هم‌قطارانش تهدید می شود.

حامیان دموکراسی پیش از برگزاری مراسم هفتادمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین، از مقامات هنگ‌کنگی درخواست مجوز تظاهرات کرده بودند.

اما مقام های این درخواست را رد کردند و معترضان گفتند ممانعت از تظاهرات صلح‌آمیز، خطر خشونت بیشتر را افزایش می‌دهد.

علیرغم رد آن درخواست معترضان در"روز ملی" چین به خیابان ها آمدند و ادعای وحدت ملی شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین، را زیر سوال بردند.

پیشتر پرچم چین در مراسمی ویژه در هنگ‌کنگ افراشته شده بود. هنگ‌کنگ تحت شدید تدابیر امنیتی است و ۱۲ هزار مهمان برای دیدن مراسم سالگرد دعوت شده بودند تا آن را در سالن کنفرانسی از طریق تلویزیون به‌طور زنده ببینند.

معترضان در مقابل این روز را"روز سوگواری"نامیدند.

حق نشر عکس

Reuters

هنگ‌کنگ از ماه ژوئن امسال، شاهد ناآرامی‌هایی بوده است.

ماجرا زمانی آغاز شد که هنگ‌کنگ لایحه استرداد مجرمین به چین را تصویب کرد سپس در اعتراض به این لایحه تظاهراتی شکل گرفت. هر چند که این لایحه بعدا پس گرفته شد اما خواسته‌های طرفداران دموکراسی افزایش یافته و آنها همچنان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند. اکنون خواسته آنها استقلال بیشتر از چین است.

از سال ۱۹۹۷ و هنگامی که بریتانیا پس از بیش از ۱۵۰ سال حمکرانی هنگ کنگ را به چین واگذار کرد، هنگ کنگ براساس سیاست"یک کشور، دو سیستم" اداره می‌شود؛ سیستمی که براساس آن چین موافقت کرد تا این منطقه به صورت نیمه خودمختار اداره گردد.

بیشتر بخوانید: