خشونت‌گستری با توهم آشتی‌جویی | DW | 19.07.2019

19/07/2019 04:51:00 ب.ظ

۱۹ ژوئیه ۱۸۱۴ : ۲۰۵ سال پیش در چنین روزی ساموئل کلت در هارتفورد در ایالت کانتیکت در شمال شرقی آمریکا زاده شد. نام اختراعش که ابزار کشتار بود را 'صلح‌ساز' گذاشته بود.

روزشمار چهره‌های تاریخی

روزشمار چهره‌های تاریخی : ۱۹ ژوئیه ۱۸۱۴ : ۲۰۵ سال پیش در چنین روزی ساموئل کُلت در هارتفورد در ایالت کانتیکت در شمال شرقی آمریکا زاده شد. نام اختراعش که ابزار کشتار بود را 'صلح‌ساز' گذاشته بود.

۱۹ ژوئیه ۱۸۱۴ : ۲۰۵ سال پیش در چنین روزی ساموئل کلت در هارتفورد در ایالت کانتیکت در شمال شرقی آمریکا زاده شد. نام اختراعش که ابزار کشتار بود را 'صلح‌ساز' گذاشته بود.

خشونت‌گستری با توهم آشتی‌جویی۱۹ ژوئیه ۱۸۱۴ : ۲۰۵ سال پیش در چنین روزی ساموئل کلت در هارتفورد در ایالت کانتیکت در شمال شرقی آمریکا زاده شد. نام اختراعش که ابزار کشتار بود را"صلح‌ساز" گذاشته بود.پدر ساموئل کلت (Samuel Colt) کشاورز بود و بعدها به تجارت کاغذ روی آورد. مادر را در زمان تولد از دست داد.

پدربزرگ مادری‌اش نظامی بود و سلاح چخماقی‌اش توجه و علاقه سام را برانگیخت.سرگرمی‌اش از کودکی این بود که قطعه‌های ابزارهای گوناگون را از هم باز کند و به جهان جادویی آنها پی ببرد.۱۳ ساله بود که به عنوان دریانورد با کشتی به هند رفت و در همین زمان تفنگی چوبی ساخت. کار در کشتی او را با ابزارهای پیچیده‌تر آشنا کرد و به کنجکاوی‌اش دامن زد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

آیا قتل میترا استاد غیرعمد بود؟ جلسه دوم دادگاه محمدعلی نجفی در گفتگو با امید منتظریمحمدعلی نجفی، شهردار سابق تهران، در دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد، همسرش، اتهام قتل عمد را رد کرد و گفت که او غیرارادی به خانم استاد شلیک کرده است.

افغانستان: حمله مهاجمان انتحاری طالبان در قندهار در پاکستان برنامه ریزی شده بودریاست عمومی امنیت ملی افغانستان روز جمعه 19 ژوئیه اعلام کرد، حمله مهاجمان انتحاری طالبان بر فرماندهی

افسانه رستاخیز: آیا شاه گفت پاسپورت بگیرید و بروید؟در نهایت، مقوله‌بندی شاه از ملت ایران در نسبت‌ش با اصول سه‌گانه‌ای که شالوده حزب رستاخیز بود درست وارونه پروپاگاندای اپوزیسیون اوست. هنوز با گذشت بیش از چهل سال بسیاری گمان می‌کنند شاه جمله‌ای را گفته که در واقع آنرا هرگز بر زبان نرانده است. با اینهمه، همین دسته‌بندی شاه نشان می‌داد که او به‌طور کلی مجال چندانی برای «مخالف سیاسی» و «حق ابراز مخالفت سیاسی» در نظر نمی‌گرفت، چنانکه اغلب مخالفان‌ش نیز قسم خورده بودند تا تاج و تخت او (و حتی ایران) را تحت نام مبارزه با ایادی امپریالیسم نابود کنند.

دیپلمات ارشد آمریکا در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت ایالات متحده در تهران در ۹۶ سالگی درگذشتدیپلمات ارشد آمریکا در زمان گروگانگیری کارکنان سفارت ایالات متحده در تهران در ۹۶ سالگی درگذشت زمانی که ویلیام سالیوان سفیر سابق آمریکا در تهران اوایل سال ۱۹۷۹ از سمت خود کناره گیری کرد، واشنگتن بروس لینگن را به عنوان رهبر کوتاه مدت سفارت در تهران برگزید.

در ادامه کنفرانس ورشو | برایان هوک: بحرین میزبان کنفرانس امنیت بین‌المللی با حضور ۶۵ کشور خواهد بوددر ادامه کنفرانس ورشو | برایان هوک: بحرین میزبان کنفرانس امنیت بین‌المللی با حضور ۶۵ کشور خواهد بود هوک در جریان یک سخنرانی در اندیشکده «شورای آتلانتیک»، گفت این کنفرانس، در ادامه کنفرانس ورشو است که زمستان سال گذشته در کشور لهستان برگزار شده بود.

ظریف: آمریکا مداخله می‌کند تا آب‌ها را برای ایران ناامن سازد | DW | 18.07.2019محمدجواد ظریف در مصاحبه‌ای با فرستنده سی‌ان‌ان به وضع پرتنش در تنگه هرمز پرداخته و در پاسخ به این سوال که آیا جنگی میان آمریکا و ایران درخواهد گرفت، گفت: «ما آغازگر جنگ نبوده و نخواهیم بود اما اگر کسی جنگ با ایران را آغاز کند، پایان‌دهنده آن نخواهد بود.»

روزشمار چهره‌های تاریخی خشونت‌گستری با توهم آشتی‌جویی ۱۹ ژوئیه ۱۸۱۴ : ۲۰۵ سال پیش در چنین روزی ساموئل کلت در هارتفورد در ایالت کانتیکت در شمال شرقی آمریکا زاده شد.او همچنین مهدورالدم بودنِ میترا استاد را رد کرد.پولیس ولایت قندهار در پاکستان طرح ریزی شده بود.تاثیرش بر فضای سیاسی ایران پیش از انقلاب پرداخته است.

نام اختراعش که ابزار کشتار بود را"صلح‌ساز" گذاشته بود. پدر ساموئل کلت (Samuel Colt) کشاورز بود و بعدها به تجارت کاغذ روی آورد. در اولین جلسه دادگاه، نماینده دادستان گفته بود که آقای نجفی ریختن خون میترا استاد را جایز می‌دانسته. مادر را در زمان تولد از دست داد. ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان گفته است، این حمله مهاجمان به هدف برهم زدن تلاش های کنونی صلح صورت گرفته است. پدربزرگ مادری‌اش نظامی بود و سلاح چخماقی‌اش توجه و علاقه سام را برانگیخت. گفت‌و‌گو با امید منتظری درباره جلسه دوم دادگاه محمد‌علی نجفی موضوعات مرتبط. سرگرمی‌اش از کودکی این بود که قطعه‌های ابزارهای گوناگون را از هم باز کند و به جهان جادویی آنها پی ببرد. چندان دانسته نیست که مختصات مشارکت شهروندی مورد پسند او تا چه حد توان داشت تا اداره یکّه‌سالارانه کشور را به ساز و کاری دموکراتیک بدل کند.

۱۳ ساله بود که به عنوان دریانورد با کشتی به هند رفت و در همین زمان تفنگی چوبی ساخت. مقام های افغانستان تایید کردند، در این حمله 12 نفر کشته و 89 نفر دیگر زخمی شدند که بیشتر قربانیان غیرنظامیان هستند. کار در کشتی او را با ابزارهای پیچیده‌تر آشنا کرد و به کنجکاوی‌اش دامن زد. از سربازان درباره تفنگ‌هایشان می‌پرسید و طراحی سلاحی کارآمد را در ذهن می‌پخت. او سلاحی ساخت که خشاب آن را یک بار پر و شش یا هفت گلوله با آن شلیک می‌کنند. این سلاح را ششلول یا هفت‌تیر یا رِوُلوِر می‌نامند که تحولی در جنگ‌افزارها در زمان او به شمار می‌آمد به ویژه که برای نخستین بار قطعه‌های مجزای آن به سادگی از هم جدا می‌شدند. لیبرالیسم یکّه‌سالارانه پهلوی را در دیدگاه شاه نسبت به دسته دوم می‌توان سراغ گرفت.

او افزون بر این یک مین و یک تلگراف زیردریایی اختراع کرد و کارخانه‌ای در شهر پاترسون ایالت نیوجرسی تاسیس کرد که سلاح‌هایش را تولید و تکثیر می‌کرد. ۳۱ ساله بود که ارتش آمریکا برای جنگ با مکزیک ساخت تعداد زیادی تپانچه و سلاح کوچک را به او سفارش داد. از اینجا کارش رونق و اعتبار گرفت و ثروت هنگفتی بیش از ۱۵ میلیون دلار برای او آورد و دفترهایی در لندن و پاریس برپا کرد. هرچه اختراع‌های او به جنگ‌ها رونق می‌داد و بر شمار بزهکاران می‌افزود، خودش در این توهم بود که سلاح به امنیت و صلح یاری می‌رساند. ۳۷ ساله بود که با الیزابت جارویس کلت ازدواج کرد." (نگاه از بیرون، نشر ایران‌وجهان، ۱۹۸۴).

فرزندانشان در کودکی و جوانی از دست رفتند ولی الیزابت وارثی بود که پس از مرگ زودرس همسرش کار کارخانه اسلحه‌سازی را ادامه و گسترش داد. خانم کلت در کارخانه به زنان توجه ویژه داشت و بخشی به مادران و کودکان اختصاص داده بود و به دلیل فعالیت‌های صنعتی و اجتماعی‌اش در شمار زنان نامدار شهر هاتفورد در‌آمد. از شناخته‌ترین محصولات کارخانه کلت مدل کالیبر ۰.۴۵ است که نام آن بارها در داستان‌ها و و فیلم‌های جنایی و کارآگاهی آمده است. ساموئل کلت در ۴۷ سالگی در زادگاهش درگذشت. به‌ بیان همایون، نهایتاً هنگامی که"حزب برای دفاع از رژیم می‌توانست به‌کار آید، آنرا به‌آسانی منحل کردند.

تاریخ .