خشونت‌ها در افغانستان؛ پنج محافظ کارمندان سازمان ملل کشته و یک خبرنگار زخمی شد - BBC News فارسی

24/11/1399 11:44 ق.ظ

در تازه‌ترین مورد خشونت‌ها در افغانستان شب گذشته پنج نیروی محافظ کارمندان سازمان ملل کشته و یک خبرنگاران نیز در فاریاب هدف تیر اندازی افراد مسلح قرار گرفت و زخمی شد. نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد افغانستان از حمله به جان خبرنگاران ابراز نگرانی کرده.

در تازه‌ترین مورد خشونت‌ها در افغانستان شب گذشته پنج نیروی محافظ کارمندان سازمان ملل کشته و یک خبرنگاران نیز در ولایت فاریاب هدف تیر اندازی افراد مسلح قرار گرفت و زخمی شد. نی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان از حمله به جان خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته که در دو ماه گذشته هفت خبرنگار و کارمند رسانه در این کشور کشته شده‌اند. در تازه‌ترین دور خشونت‌ها در افغانستان پنج محافظ کارمندان دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) کشته و یک خبرنگار نیز در ولایت فاریاب زخمی شده است.

یوناما در صفجه توییترش نوشته که پنج محافظ این نهاد که مربوط به تصدی محافظت عامه وزارت داخله/ کشور افغانستان بودند، شب گذشته (۲۲ دلو/بهمن) در ولسوالی سروبی در شرق کابل کشته شدند.

این نهاد افزوده که به کارمندان سازمان ملل آسیب نرسیده و فقط خودرو حامل محافظان که کارمندان سازمان ملل را همراهی می‌کرد، هدف قرار گرفته است. مقام‌های افغان و سازمان ملل درباره جزئیات این حادثه توضیح نداده و نگفته که خودرو حامل کارمندان سازمان ملل عازم کجا بوده‌است.

تصدی ملی محافظت عامه یکی از ارگان‌های مربوط به وزارت امور داخله/کشور افغانستان است که خدمات امنیتی را برای بخش دولتی، خصوصی و بین‌المللی ارائه می‌کند. محافظت از پروژه‌های دولتی، غیردولتی، بین‌المللی، حفظ امنیت و انتقال قطارهای اکمالاتی و لجستیکی نیروهای نظامی خارجی و تجار از مهمترین وظایف این نهاد است که به اساس قرارداد و در مقابل پول انجام می‌شود. headtopics.com

ziaatifi

ادامه مطلب:
bbcpersian »

یک روحانی در پی انفجار بمب در شهر تالقان افغانستان کشته شدرئیس شورای علمای تخار در شمال افغانستان در پی انفجار بمب در شهر تالقان مرکز این ولایت کشته شد. - خبرگزاری آناتولی

ده‌ها کشته و زخمی در پی سوءقصدی خونین در افغانستان | DW | 01.05.2021در پی انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در افغانستان دست کم ۲۰ نفر کشته و ۹۰ نفر زخمی شده‌اند. این سوءقصد در ولایت لوگر روی داده است. بسیاری از قربانیان دانش‌آموز بوده‌اند. احتمال می‌رود که شمار کشته‌شدگان افزایش یابد. جنایات طالب ها در بیست سال گزشته هرگز جدا از جنایت علیه کل بشریت نبوده، حالا به هر منطقی استناد کنند چه، خود طالب ها یا حرکت ها جدا از آنها، چون اهداف غیر نظامی؛سرای،خانه،مکتب،دانشگاه و بیمارستان همیشه در حملات آنها بعنوان نیروی پخش وحشت بخاطر پزیرفتاندن حاکمیت اشان بر مردم بوده. تف ده دین مذهب تان طالبان مزدور خدا لعنت کنه هر کسی که به نا خدا و دین انسان میکشه! کثافت تر ازینها نیست

انفجار مین در مینی‌بوس حامل کارمندان وزارت ارتباطات و فناوری افغانستان؛ 4 کشتهبر اثر انفجار مین جاسازی شده در مینی‌بوس حامل کارمندان وزارت ارتباطات و فناوری افغانستان در شهر کابل 4 تن کشته و 11 تن دیگر زخمی شدند. - خبرگزاری آناتولی

انفجار مین و سقوط هلی‌کوپتر در افغانستان؛ ۱۳ کشته و ۱۴ زخمی | DW | 18.03.2021در سوقصد به اتوبوس حامل کارکنان دولت در کابل چهار تن کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند. سقوط یک هلی‌کوپتر نظامی نیز ۹ قربانی بر جای گذاشت. خبرگزاری رویترز به نقل از دو منبع، از شلیک موشک به بالگرد گزارش داده است. هر جا نظاميان آمريكايى حظور داشته باشند داستان همين ست. افغانها گفتم و باز هم میگم چی خوب است مرگ یا آزادی. آزادی گفتن با دهن است آدم کشتن با تفنگ انتحاری انفجار راکت بمب است سوال است کدام اش ساده است کلان کلان آدم های استند عقل دارند چشم دارند گوش دارند کیر دارند کوس دارند دیگر چی میخواهند خنده این های فایده های خداوند ساختگی است آثار دمکراسی آمریکایی بعد از ۲۰ سال در چنین حوادثی بخوبی قابل رویت است. آمریکایی‌ها به ایرانیان در توهم براندازی هم خیلی از این وعده‌ها میدهد.

وزارت دفاع افغانستان: 51 عضو طالبان در ولایت‌های هلمند و قندهار کشته شدندوزارت دفاع افغانستان امروز اعلام کرد که 51 عضو گروه طالبان طی عملیاتهایی در ولایت‌های قندهار و هلمند کشته شدند. - خبرگزاری آناتولی

کشته شدن 29 شبه‌نظامی طالبان در قندهار افغانستانوزارت دفاع ملی افغانستان از کشته شدن 29 شبه‌نظامی طالبان طی عملیات نیروهای امنیتی در ولایت قندهار خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

یوناما گفته که پنج محافظ این نهاد کشته شده است

در تازه‌ترین دور خشونت‌ها در افغانستان پنج محافظ کارمندان دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) کشته و یک خبرنگار نیز در ولایت فاریاب زخمی شده است.

یوناما در صفجه توییترش نوشته که پنج محافظ این نهاد که مربوط به تصدی محافظت عامه وزارت داخله/ کشور افغانستان بودند، شب گذشته (۲۲ دلو/بهمن) در ولسوالی سروبی در شرق کابل کشته شدند.

این نهاد افزوده که به کارمندان سازمان ملل آسیب نرسیده و فقط خودرو حامل محافظان که کارمندان سازمان ملل را همراهی می‌کرد، هدف قرار گرفته است.

مقام‌های افغان و سازمان ملل درباره جزئیات این حادثه توضیح نداده و نگفته که خودرو حامل کارمندان سازمان ملل عازم کجا بوده‌است.

تصدی ملی محافظت عامه یکی از ارگان‌های مربوط به وزارت امور داخله/کشور افغانستان است که خدمات امنیتی را برای بخش دولتی، خصوصی و بین‌المللی ارائه می‌کند.

محافظت از پروژه‌های دولتی، غیردولتی، بین‌المللی، حفظ امنیت و انتقال قطارهای اکمالاتی و لجستیکی نیروهای نظامی خارجی و تجار از مهمترین وظایف این نهاد است که به اساس قرارداد و در مقابل پول انجام می‌شود.

انفجار مین در کابل؛ سخنگو و دو کارمند محافظت عامه وزارت داخله کشته شدندنی، حمایت کننده رسانه‌های آزاد در افغانستان نیز گفته که قطب الدین کوهی، رئیس اتحادیه خبرنگاران آزاد و خبرنگار خبرگزاری خصوصی پژواک نیز روز گشته در ولایت فاریاب زخمی شده است.

به گفته نی بعد از گلوله باری افراد ناشناس بر این خبرنگار در بازار میمنه، مرکز ولایت فاریاب چند گلوله به او اصابت کرده و این خبرنگار به شفاخانه منتقل شده است.توضیح تصویر،

قطب الدین کوهی، رئیس اتحادیه خبرنگاران آزاد و خبرنگار خبرگزاری خصوصی پژواک

پلیس فاریاب تایید کرده که باوجود اصابت چندین گلوله به بدن آقای کوهی؛ وضعیت جسمی او قناعت‌بخش است.

نی از وضعیت آقای کوهی و دیگر خبرنگاران افغانستان، از افزایش حمله هدفمند بر آنان و دست اندرکاران رسانه‌ها ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد افزود که این نوع حملات از چندی بدینسو شدت گرفته است و خبرنگاران به صورت مرموز و زنجیره‌ای در ولایت مختلف هدف قرار می‌گیرند. به گفته نی، این وضعیت سبب شده که شماری از خبرنگاران بخاطر زنده ماندن افغانستان را ترک کنند.

نی مدعی شده که حکومت افغانستان نیز نتوانسته است برای تامین امنیت خبرنگاران کاری کند تا از حمله بر آنان جلوگیری شود.

به گفته این نهاد در حدود دو ماه گذشته هفت خبرنگار و کارمند رسانه هدف قرار گرفته و کشته شده اند.