خشتی دیگر در دیوار؛ ۳۰ سال پس از اتحاد آلمان

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 40 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 53%

اگر مردم شرق آلمان در مقایسه با ساکنان بخش‌های غربی کمتر خرید می‌کنند و هایپرمارکت‌های پرتخفیف را به فروشگاه‌های خرده‌پا ترجیح می‌دهند، اگر مدیریت دخل و خرج‌شان نسبت به غربی‌ها سخت‌تر است و اگر کمتر خودرو شخصی دارند، این نشان می‌دهد که اسب‌های لگام گسیخته پوپولیسم آبشخور مناسبی برای خود پیدا کرده‌اند.

ایران اخبار, ایران سرفصلها

«من طرفدار پوسیدگی و فساد و هواخواه گندیدگی و مرگم، یعنی دوست‌دار واقعیت... برای به وجود آمدن مردان تاریخیْ سابقه گندیدگی لازم است. برای بارور شدن مردان بزرگْ کودِ تاریخ لازم است.»ساعت هفت بعدازظهر، برلین شرقی. «گونتر شابفسکی»، از اعضای رده دوم حزب کمونیست حاکم بر جمهوری دموکراتیک آلمان، بناست در نشستی خبری در برابر خبرنگاران حاضر شود. همه‌چیز مهیاست؛ میکروفون‌ها نصب و کیفیت صدا تست شده است.

در این حین، صدها هزار نفر خیابان‌ها برلین را به تسخیر خود درآورده‌اند. هدف؟ دیوار برلین؛ نماد صف‌آرایی بلوک شرق و غرب. در آن هوای سرد و نمناک ماه نوامبر، مردمی که در کوچه و خیابان به سوی سیاهی شب می‌تاختند، فقط یک سؤال داشتند که از یکدیگر بپرسند: «شنیده‌ای دیوار را برداشته‌اند؟»برلین ۳۰ سال پیش دیوار قدیمی و پرهیبت‌اش را شکست. موجی از شُک و حیرت سراسر اروپا را در بر گرفت و امید در دل میلیون‌ها آلمانی روشن شد.

آلمان متحد همچنان زخم‌های روزگار جنگ سرد را بر تن خود دارد. گرچه شاید عجیب به نظر برسد، اما مردم ساکن ایالت‌های شرقی آلمان همچنان نگاهی متفاوت به دموکراسی و نهادهای آن دارد و این اختلاف را می‌توان در تک‌تک جزئیات کوچک حیات این دو دسته دید. در آن زمان، مردم آلمان غربی گرچه از فروپاشی دیوار خوشحال بودند، اما این رویداد تاثیری حیاتی در زندگی روزمره‌شان نداشت.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ثبت ۱۵۳ زمین لرزه در آذربایجان شرقی در کمتر از ۲۴ ساعت گذشتهمسئول مرکز لرزه نگاری تبریز وابسته به ژئو فیزیک دانشگاه تهران از ثبت ۱۵۳ زمین لرزه در آذربایجان شرقی در کمتر از ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. باز دارید چه گوهی میخورید اونجا
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

وقوع انفجاری در معدنی در منطقه ساکسونی-آنهالت آلمانوقوع انفجاری در معدنی در منطقه ساکسونی-آنهالت آلمان
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

دنیزلی: تراکتور از حیث حضور تماشاچی در ورزشگاه رتبه ۵ را در جهان دارد«وقتی مردم می‌گویند دو قهرمانی ما به سرقت رفته، آنها به عنوان هوادار چنین حرف‌هایی می‌زنند، وقتی به مسائل یک طرفه نگاه کنید، ممکن است به اشتباه بیفتید.» فقط سپاهان رو عشقه ۵۰میلیون ترک در کشور جعلی ایران میزیند ۴۰میلیون آزربایجانی۶میلیون ترکمن و ۴میلیون ترک قشقایی و ترکمن تراکتورسازی دیگر یک باشگاه ساده فوتبال در ایران نیست بلکه دکان دو نبشی است که صاحبان این ' باشگاه فوتبال' هم از توبره ولایت میخورند و هم از آخور گروههای تبهکار تجزیه طلب پان ترک.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

آلودگی رود در دهلی نو؛ هندوها در کف‌‌های سمی مراسم مذهبی برگزار کردندشهروندان معتقد هندو روز یکشنبه گذشته با رفتن درون آب رودخانه با کف‌های شیمیایی، مراسم جشن مخصوص خود را برگزار کردند. ماهم قمه زنی داریم دریای حماقت انسان ساحل ندارد .... یه چیزی تو مایه های امام زاده های ما
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

منع تعقیب برای شرکت لافارژ در اتهام «مشارکت در جنایت علیه بشریت»یک دادگاه تجدیدنظرِ فرانسه، برای شرکت فرانسوی-سوئیسی لافارژ در اتهام «مشارکت در جنایت علیه بشریت» در سوریه قرار منع تعقیب صادر کرد. با این حال این شرکت همچنان با اتهام «تأمین مالی تروریسم» روبرو است. حقوق بشر یه ابزار مزحک ... !؟ اره بابا کاری نکرده پیگرد داشته باشه، زمان صدام هم میراژ دادن بهش با بمب شیمیایی و موشک اگزوست، اونم پیگرد نداره، اینا حقوق بشر و نقض نمیکنه، ممکنه فقط به حقوق بشر لگد بزنه ولی نقض نمیکنه.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

پانزده نفر دیگر در کامیونی در بریتانیا پیدا شدندراننده‌ای حدود ۵۰ ساله پس از اینکه داخل کامیونش در نزدیکی چیپنهام در جنوب غربی انگلستان، ۱۵ نفر پیدا شدند، بازداشت شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »