خسارت ۲۸۷۸۵ هزار میلیارد ریالی خشکسالی به محیط زیست کشور

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 54 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 25%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

معاون سازمان حفاظت محیط زیست: *در سال جاری کمتر از ۱۰ درصد کشور بارندگی در حد نرمال داشته است *بالغ بر ۷۰ درصد مساحت کشور با خشکسالی شدید یا بسیار شدید دست و پنجه نرم می‌کند *خسارت خشکسالی به محیط زیست کشور ۲۸۷۸۵ هزار میلیارد ریال برآورد می‌شود

به گزارش ایسنا حسن اکبری با بیان اینکه خشکسالی یک رخداد طبیعی است که با تکرارهای مختلف اتفاق می‌افتد اما وقتی شدت آن زیاد باشد یا برای سال‌های متمادی استمرار پیدا کند، می‌تواند اثرات جبران ناپذیری داشته باشد، اظهار کرد: وقتی عوامل انسانی مثل برداشت بی‌رویه آب از سفره‌های زیرزمینی‌ همراه با خشکسالی بروز پیدا می‌کند، اثر این پدیده بر طبیعت بیشتر و باعث می‌شود ما بخش‌هایی از طبیعت را از دست بدهیم به نحوی که در ترسالی‌ها هم امکان احیای آن فراهم نیست.

وی خاطرنشان کرد: از آنجا که اغلب رویشگاه‌ها آسیب دیده‌اند، دامداران و عشایر برای تامین غذای دام‌های خود به سمت مناطق حفاظت شده که طبیعت بکرتری دارند، حرکت می‌کنند و این امر چالش‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد و منجر به تخریب بخش‌هایی از این مناطق می‌شود. اکبری خاطرنشان کرد: با وجود جلسات متعددی که با سازمان دامپزشکی داشتیم هنوز امکان کنترل بیماری در دام اهلی فراهم نشده است چون جابه‌جایی و حتی قاچاق دام در کشور اتفاق می‌افتد و بعضی از دامداران تمایلی به واکسیناسیون دام‌ها ندارند.

اکبری با بیان اینکه خشکسالی، کانون‌های فرسایش را افزایش می‌دهد، تصریح کرد: وقتی تالاب‌ها حق‌آبه خود را دریافت نمی‌کنند، بخش هایی از آن‌ها خشک می‌شوند و دشت‌های سیلابی‌ هم رطوبت کافی به دست نمی‌آورند بنابراین پدیده گرد و غبار گسترش می‌یابد که نتیجه آن افزایش تعداد روزهای ناسالم است.

بدنه کارشناسی سازمان برای مقابله با چالش های محیط زیست ناچیز است معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص بحث زنده‌گیری و بیهوشی حیات وحش نیز متذکر شد: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست بدنه کارشناسی ناچیزی برای مقابله با انواع چالش‌های محیط زیست به همراه دارد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

عادی و معمولی نه normal

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

محیط زیست سمنان: تعیین جنسیت اشتباه بود؛ هر سه توله «ایران» نر هستندسرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان اعلام کرد تعیین جنسیت توله‌های یوزپلنگ ایران اشتباه انجام شده و هر سه توله این ماده یوزپلنگ نر هستند. اخبار_ایران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

واردات ۲۰۰ هزار تن روغن خام به کشور/ بازار به تعادل می‌رسدمعاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی از واردات ۲۰۰ هزار تن روغن خام به کشور برای تامین نیاز کشور خبر داد و اعلام کرد: تا آخر این هفته بازار روغن به تعادل می رسد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

دولت اسرائیل طرح ساخت ۴ هزار خانه جدید در کرانه باختری را تصویب می‌کندآیلت شاکد، وزیر کشور اسرائیل، روز جمعه ۱۶ اردیبهشت خبر داد که دولت این کشور طرح ساخت ۴ هزار خانه جدید در شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری را تصویب خواهد کرد.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

محیط زیست سمنان: تعیین جنسیت اشتباه بود؛ هر سه توله «ایران» نر هستندسرپرست اداره کل محیط زیست استان سمنان اعلام کرد تعیین جنسیت توله‌های یوزپلنگ ایران اشتباه انجام شده و هر سه توله این ماده یوزپلنگ نر هستند. اخبار_ایران
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

درآمد 1.6 میلیارد دلاری ترکیه از صادرات فندق طی 8 ماه گذشتهترکیه طی 8 ماه گذشته از محل صادرات فندق درآمدی به ارزش 1 میلیارد و 600 میلیون دلار به دست آورد. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

فرسودگی۵۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور / جزییات پروژه‌های بهداشتی و درمانی نیمه‌تماممدیرکل دفتر توسعه منابع فیزیکی و امور عمرانی وزارت بهداشت با اشاره به وضعیت پروژه‌های عمرانی نیمه‌کاره وزارت بهداشت، گفت: در حال حاضر در کشور حدود ۵۰ هزار تخت بیمارستانی در وضعیت فرسودگی هستند. در صورت تأمین منابع اعتباری سالانه معادل ۳۰ هزار میلیارد تومان برای ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها، امکان نوسازی بیمارستان‌های فرسوده ظرف پنج سال وجود دارد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »