خروج آمریکا از نفت عراق چه تاثیری بر بازار دارد؟

07/01/2020 11:20:00 ق.ظ

خروج آمریکا از نفت عراق چه تاثیری بر بازار دارد؟

ایران, جنگ

خروج آمریکا از نفت عراق چه تاثیری بر بازار دارد؟

اگر تنش لفظی ایران و آمریکا تبدیل به جنگ گرم تبدیل شود روی عرضه کل منطقه تاثیر می‌گذارد و قیمت نفت را ماکزیمم تا ۸۰ دلار بالا می‌برد.

وی افزود: طی هفته‌های گذشته تعدادی از کارکنان آمریکایی و غربی میدان‌های نفتی عراق را ترک کردند و یا دیدیم روبروی شرکت‌هایی مثل شورون در عراق تظاهرات رخ داد و مردم خواستار خروج آمریکایی‌ها از منطقه شدند.این کارشناس حوزه انرژی خاطرنشان کرد: اگر کاربر تولید کننده از آمریکا یا کشورهای غربی باشد و عراق نیروی بومی جایگزین نداشته باشد قطعا در بازار نفت تاثیر منفی می‌گذارد و عرضه و قیمت را دچار اختلال می‌کند.

وی تاکید کرد: اگر طی هفته‌های آینده سطح تنش‌ها بالا برود، میادین نفتی دچار آسیب ناشی از جنگ شوند و یا در راه صدور نفت خلل وارد شده و آبراه‌های خلیج فارس دچار مشکل شود، نه تنها صادرات عراق بلکه کل منطقه تحت تاثیر قرار می‌گیرد.وی ادامه داد: اکنون آمریکا شاهد این است که ایران نفوذ خود را در عراق شیعی حفظ می‌کند، بنابراین تلاش می‌کند کرکوک را به اقلیم کردستان برگرداند، دولت مرکزی عراق هم اصرار دارد آمریکا از عراق خارج شود، این درگیری‌ها برای استقلال کردستان به ترکیه هم کشیده خواهد شد و سطح تنش‌ها را بالا می‌برد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

الخزعلی: پارلمان عراق اگر به خروج آمریکا از این کشور رای ندهد، دیگر ارزشی ندارددر راستای اعمال فشار پیکارجویان حشد الشعبی بر نهادهای رسمی عراق ، قیس الخزعلی فرمانده شبه‌نظامیان گفتن این حیوان زدن یا دستگیر کردن! اگر پارلمان عراق به خروج امریکا رای بدهد دیگر ارزشی ندارد. خب امریکا هم اینو میگه.

مجلس عراق به خروج نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا از این کشور رای دادنمایندگان عراق ی در حالی این موارد را تصویب کردند که ساعتی پیش از آن دولت بغداد اعلام کرده بود به دلیل «حملات آمریکا» در عراق علیه این کشور به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرده است. بسم الله الرحمن الرحیم احسنت به مجلس عراق

وزیر دفاع آمریکا: گزارش‌ها درباره خروج نیروها از عراق «غیر دقیق» استدر پی انتشار نامه‌ای که نشان می‌داد ائتلاف به رهبری آمریکا برای «احترام به تصمیم پارلمان عراق » نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد، وزیر دفاع ایالات متحده گزارش‌های درز کرده را «غیردقیق» خواند. غیر دقیق خواندش مثل تکذیب گرون شدن تو ایرانه:)) برنده اول و تنها برنده اين خروج حكومت اخوندي و گروهاي نيابتيش در عراق هستند. اين به معني واگذاري كامل عراق به حكومت ايران هست. يك خطاي بزرگ استراتژيك كه خطر بزرگي براي خاورميانه و همه دنيا خواهد بود. سياست درست حمايت تمام عيار از مردم عراق و اخراج گروههاي نيابتي ايران ميباشد یک لحظه فکر کردم که عراق به یکی از استانهای ایران تبدیل شده .

اعلام آمادگی ارتش آمریکا برای خروج از عراقخبرگزاری AFP در یک خبر فوری اعلام کرد، بنا بر یک نامه رسمی از ارتش آمریکا به عراق ، آمریکا برای خروج از این کشور آماده می‌شود. از فردا میگن انتقام سخت رو گرفتیم! قبل از فرار باید انتقام سخت گرفته شود خدایا به حق خون مظلومانت شر دشمانان رو از سر ما کم کن....امین برای اولین بار از ته دلم این دعا رو میگم.

ارتش آمریکا روند خروج نيروهايش از عراق را به طور رسمی به بغداد ابلاغ كردارتش آمريكا شامگاه دوشنبه 6 ژانویه 2020 در نامه‌ای رسمی که توسط ویلیام سیلی، فرمانده ائتلاف بین خدایش چند.چندین شماها؟؟؟ یکی.میگه تکذیب شد یکی میگه تایید شد... الان کجا بر کجائه!؟ حقيقت ندارد! خبر درست بدهيد ردش کردن

عبدالمهدی: باید برای خروج نیروهای آمریکا از عراق با واشنگتن همکاری کنیمعادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق که اکنون به صورت موقت اداره امور این کشور را به عهده دارد، روز به امید خروج از سرزمین حجاز

بهروز نامداری در گفت‌وگو با ایلنا، درباره وضعیت عرضه نفت عراق در صورت بروز تنش نظامی در این کشور اظهار داشت: موضوع اول اینکه اگر اپراتور تولید در تاسیسات دست نیروهای عراقی باشد در روند تولید این کشور خللی وارد نمی‌شود و مادامی که جنگ گرم رخ ندهد عرضه کماکان ادامه دارد.عصائب اهل الحق اعلام کرد اگر پارلمان عراق در پی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس جانشین رئیس شورای حشد الشعبی، رای به خروج آمریکایی‌ها از عراق ندهد و تصمیمی در واکنش به نقض حاکمیت عراق نگیرد، دیگر ارزشی ندارد جلسات دیگری برگزار کند.چند انفجار در نزدیکی مواضع آمریکا در عراق؛ کتائب حزب‌الله هشدار داد دولت عراق این تصمیم را چند روز پس از حملات نیروهای آمریکایی به مواضع گروه‌های عراقی مورد حمایت ایران در خاک این کشور اعلام کرد.Aa در پی انتشار نا‌مه‌ای که نشان می‌داد ائتلاف به رهبری آمریکا در راستای «احترام به تصمیم پارلمان عراق» نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد، وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید گزارش‌های درز کرده در این ارتباط «غیردقیق» هستند.

اما اگر کاربر تاسیسات تولیدکننده نفت غیرعراقی باشد اوضاع فرق می‌کند و ممکن است تحت‌ تاثیر تنش ایران و آمریکا قرار گیرد. وی افزود: طی هفته‌های گذشته تعدادی از کارکنان آمریکایی و غربی میدان‌های نفتی عراق را ترک کردند و یا دیدیم روبروی شرکت‌هایی مثل شورون در عراق تظاهرات رخ داد و مردم خواستار خروج آمریکایی‌ها از منطقه شدند.» گردان‌های حزب‌الله عراق که 5 پایگاه از پایگاه‌هایشان پیش از این در واکنش به کشته شدن یک شهروند آمریکایی از سوی ارتش این کشور بمباران شده و ده‌ها پیکارجوی این گروه شبه‌نظامی نزدیک به ایران کشته شده بود، در راستای اعمال فشار به نهادهای رسمی عراق، محمد الحلبوسی رئیس پارلمان این کشور را تهدید کرد. این کارشناس حوزه انرژی خاطرنشان کرد: اگر کاربر تولید کننده از آمریکا یا کشورهای غربی باشد و عراق نیروی بومی جایگزین نداشته باشد قطعا در بازار نفت تاثیر منفی می‌گذارد و عرضه و قیمت را دچار اختلال می‌کند.» اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید نشست اضطراری مجلس عراق به دنبال کشته شدن قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس، معاون حشدشعبی عراق برگزار شد. وی تاکید کرد: اگر طی هفته‌های آینده سطح تنش‌ها بالا برود، میادین نفتی دچار آسیب ناشی از جنگ شوند و یا در راه صدور نفت خلل وارد شده و آبراه‌های خلیج فارس دچار مشکل شود، نه تنها صادرات عراق بلکه کل منطقه تحت تاثیر قرار می‌گیرد. نمایندگان پارلمان عراق روز یکشنبه 5 ژانویه 2020 در جلسه فوق‌العاده‌ای شرکت کردند که هدف از آن لغو توافقنامه امنیتی با آمریکا و پایان دادن به کار ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش در این کشور است. وی ادامه داد: اکنون آمریکا شاهد این است که ایران نفوذ خود را در عراق شیعی حفظ می‌کند، بنابراین تلاش می‌کند کرکوک را به اقلیم کردستان برگرداند، دولت مرکزی عراق هم اصرار دارد آمریکا از عراق خارج شود، این درگیری‌ها برای استقلال کردستان به ترکیه هم کشیده خواهد شد و سطح تنش‌ها را بالا می‌برد. آقای اسپر اصالت سند درز کرده را تایید کرده است اما به گفته وی «نامه اشتباهی فرستاده شده است».

این کارشناس حوزه انرژی یادآور شد: اگر تنش لفظی ایران و آمریکا تبدیل به جنگ گرم تبدیل شود روی عرضه کل منطقه تاثیر می‌گذارد و قیمت نفت را ماکزیمم تا 80 دلار بالا می‌برد. در این جلسه که با حضور 170 نماینده برگزار شد ولی گروه‌های سنی و کردی پس از آن اعلام کردند که در این جلسه پارلمان شرکت نمی‌کنند. برخی کارشناسان بر این باورند که با خروج نیروهای آمریکایی از عراق احتمال سر برآوردن دوباره گروه داعش وجود دارد. لینک کوتاه .