روزشمار

روزشمار

خراط شهر قصه | DW | 24.07.2020

سه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت: 'می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز'.

24/07/2020 11:01:00 ق.ظ

سه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت: 'می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز'.

سه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت: 'می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز'.

خراط شهر قصهسه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت:"می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز".محمود استادمحمد در سال ۱۳۲۹ در تهران زاده شد:"در جنوب شهر تهران در یک خانواده‌ای که هیچکس خواندن و نوشتن نمی‌دانست بزرگ شدم. به جز من و برادرم و خواهرم که وارد دبستان شدیم هیچکس از خانواده خواندن و نوشتن نمی‌دانست. فقط یک عمو داشتم که حروفچین چاپخانه بود و سوادش در حد (داستان) امیر ارسلان بود".

شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان جلال ستاری، نویسنده و اسطوره‌شناس ایرانی درگذشت | DW | 31.07.2021

۱۵ ساله بود که با نمایشنامه‌نویس بنام بیژن مفید آشنا شد و به"آتلیه تئاتر" پیوست تا در مطرح‌ترین کمدی‌موزیکال دهه‌های ۱۳۴۰ و ۵۰ بازی کند.از آن پس او دیگر هیچ کاری جز بازی در نمایش، کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی نکرد:"در واقع کودک بودم که وارد تئاتر شدم. تئاتر را با بیژن مفید شروع کردم اما جامعه و جامعه هنری را از منظر صادق هدایت می‌دیدم. ۱۲ سالم بود که"سگ ولگرد" را خواندم و تا بیست سالگی آن سگ اسکاتلندی که در شمال شهر دنبال بوی یک سگ نر راه می‌افتد و گم می‌شود و به مرگ می‌رسد، مرا رها نکرد. آنچه در تئاتر روی من تأثیر گذاشت، ولگردی، در به دری و بی‌سامانی همان سگ ولگرد هدایت بود".

۱۸ ساله بود که با بازی"خر خراط" در"شهر قصه" بلندآوازه شد ولی دو سال بعد که گروه از هم پاشید از ناراحتی تهران را ترک کرد و یک سال در بندر عباس یک گروه نمایشی گردآورد.۲۲ ساله بود که با الهام از صحنه‌های تُرنابازی در قهوه‌خانه‌های جنوب تهران، ماندگارترین کارش"آسید کاظم" را نوشت که در آن بر"معرفت و احترام انسانی" تکیه دارد. headtopics.com

۳۲ ساله بود که در زندان قصر"قصص القصر" و"آنها محکوم به اعدام خود هستند" را نوشت و دومی را کارگردانی و با زندانیان اجرا کرد.او را پیشبرنده نمایشنامه ناب ایرانی در برابر تئاترهای وارداتی می‌دانند و خودش هم در تمام عمر از درونمایه‌های غربی گریزان بود:"نمی‌خواهم روی صحنه نرسایی‌های یک فرانسوی را بازگو کنم".

۳۵ ساله بود که با خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرد اما با اینکه در آنجا هم به کار ادامه داد، ۱۳ سال بعد به ایران بازگشت و چند نمایشنامه نوشت که برخی از آنها هنوز منتظر مجوزند.محمود استادمحمد در ۶۲ سالگی در زادگاهش درگذشت. ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

آکواریومی در ژاپن؛ آدم‌ها در محاصره عروسان دریاییبخش تازه‌ای به آکواریوم «سان‌شاین» توکیو اضافه شده است. محل جدیدی برای عروس دریایی در نظر گرفته شده تا بازدیدکنندگان خودشان را به شکلی در محاصره عروس دریایی حس کنند.

جسد نهنگ ۲۳ متری در ساحل کوپانگ در اندونزیمقامات محلی اعلام کرده اند که از علت مرگ این نهنگ عظیم الجثه اطلاعی ندارند.

انفجار ۲ بمب در مسیر کاروان نظامی ارتش آمریکا در جنوب عراقالمیادین: کاروان حامل تجهیزات نظامی ارتش آمریکا در غرب ناصریه مرکز استان ذی‌قار در جنوب عراق هدف قرار گرفته است

کرونا در ایران؛ ستاد اجرایی فرمان امام: آزمایش موفق واکسن کرونا در ایران!

۲۲۱ فوتی جدید کرونا در کشور/ بستری ۲۰۰۴ تن در ۲۴ ساعت گذشتهآمار قربانیان کرونا در کشور از مرز ۱۵ هزار نفر عبور کرد *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۲۱ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۲۱ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۲۸۴۰۳۴ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۴۷۲۳۰ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۵۰۷۴ نفر

در حمله نیروهای امنیتی در ننگرهار'۳۱ افراد طالبان از جمله ۱۳ پاکستانی' کشته شدندمقام‌های امنیتی از کشته شدن ۳۱ جنگجوی طالبان و زخمی شدن ۱۵ جنگجوی دیگر در ولایت شرقی ننگرهار خبر دادند. مقام‌های محلی می‌گویند در جمع کشته شدگان ۱۳ پاکستانی نیز شامل‌اند. طالبان اما تنها کشته شدن ۴ نفر از افرادشان را تایید می‌کند.