خراط شهر قصه | DW | 24.07.2020

24/07/2020 11:01:00 ق.ظ

سه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت: 'می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز'.

روزشمار

سه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت: 'می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز'.

سه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت: 'می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز'.

خراط شهر قصهسه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت. می‌گفت:"می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز".محمود استادمحمد در سال ۱۳۲۹ در تهران زاده شد:"در جنوب شهر تهران در یک خانواده‌ای که هیچکس خواندن و نوشتن نمی‌دانست بزرگ شدم. به جز من و برادرم و خواهرم که وارد دبستان شدیم هیچکس از خانواده خواندن و نوشتن نمی‌دانست. فقط یک عمو داشتم که حروفچین چاپخانه بود و سوادش در حد (داستان) امیر ارسلان بود".

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

آکواریومی در ژاپن؛ آدم‌ها در محاصره عروسان دریاییبخش تازه‌ای به آکواریوم «سان‌شاین» توکیو اضافه شده است. محل جدیدی برای عروس دریایی در نظر گرفته شده تا بازدیدکنندگان خودشان را به شکلی در محاصره عروس دریایی حس کنند.

جسد نهنگ ۲۳ متری در ساحل کوپانگ در اندونزیمقامات محلی اعلام کرده اند که از علت مرگ این نهنگ عظیم الجثه اطلاعی ندارند.

انفجار ۲ بمب در مسیر کاروان نظامی ارتش آمریکا در جنوب عراقالمیادین: کاروان حامل تجهیزات نظامی ارتش آمریکا در غرب ناصریه مرکز استان ذی‌قار در جنوب عراق هدف قرار گرفته است

کرونا در ایران؛ ستاد اجرایی فرمان امام: آزمایش موفق واکسن کرونا در ایران!

۲۲۱ فوتی جدید کرونا در کشور/ بستری ۲۰۰۴ تن در ۲۴ ساعت گذشتهآمار قربانیان کرونا در کشور از مرز ۱۵ هزار نفر عبور کرد *تعداد مبتلایان جدید: ۲۶۲۱ نفر *تعداد فوت شدگان جدید: ۲۲۱ نفر ‌ *تعداد کل مبتلایان: ۲۸۴۰۳۴ نفر *تعداد بهبود یافتگانِ ترخیص شده: ۲۴۷۲۳۰ نفر *تعداد فوت شدگان: ۱۵۰۷۴ نفر

در حمله نیروهای امنیتی در ننگرهار'۳۱ افراد طالبان از جمله ۱۳ پاکستانی' کشته شدندمقام‌های امنیتی از کشته شدن ۳۱ جنگجوی طالبان و زخمی شدن ۱۵ جنگجوی دیگر در ولایت شرقی ننگرهار خبر دادند. مقام‌های محلی می‌گویند در جمع کشته شدگان ۱۳ پاکستانی نیز شامل‌اند. طالبان اما تنها کشته شدن ۴ نفر از افرادشان را تایید می‌کند.

روزشمار چهره‌های تاریخی خراط شهر قصه سه مرداد ۱۳۹۲: هفت سال پیش در چنین روزی محمود استادمحمد در تهران درگذشت.آکواریوم سان‌شاین در توکیو پایتخت ژاپن فضای جدیدی به نام «عروس دریایی» افتتاح کرد.آنها همچنین به دنبال راه حلی برای جا به جایی جسد این نهنگ که طولش به ۲۳ متر می رسد بودند.به گزارش ایسنا، این منابع امنیتی به المیادین گفتند، کاروان حامل تجهیزات نظامی ارتش آمریکا در غرب ناصریه مرکز استان ذی‌قار در جنوب عراق هدف قرار گرفت و این حمله به واسطه انفجار دو بمب رخ داد.

می‌گفت:"می‌گویند تقویم روزها را رقم می‌زند و از شب‌ها غافل است. تقویم من نه شب داشت و نه روز". عروس دریایی یا ژله ماهی گونه‌ای از بی‌مهرگان است که در شاخه مرجانیان طبقه‌بندی می‌شود. محمود استادمحمد در سال ۱۳۲۹ در تهران زاده شد:"در جنوب شهر تهران در یک خانواده‌ای که هیچکس خواندن و نوشتن نمی‌دانست بزرگ شدم. وزن این پستانداران دریایی همچنین می تواند ۲۰۰ تن باشد. به جز من و برادرم و خواهرم که وارد دبستان شدیم هیچکس از خانواده خواندن و نوشتن نمی‌دانست. برای جلوگیری از ازدحام جمعیت در میانه شیوع ویروس کرونا بازدید از این بخش آکواریوم با حضور افراد محدودی و در زمان‌های مشخص مجاز است. فقط یک عمو داشتم که حروفچین چاپخانه بود و سوادش در حد (داستان) امیر ارسلان بود".

۱۵ ساله بود که با نمایشنامه‌نویس بنام بیژن مفید آشنا شد و به"آتلیه تئاتر" پیوست تا در مطرح‌ترین کمدی‌موزیکال دهه‌های ۱۳۴۰ و ۵۰ بازی کند. از آن پس او دیگر هیچ کاری جز بازی در نمایش، کارگردانی و نمایشنامه‌نویسی نکرد:"در واقع کودک بودم که وارد تئاتر شدم. تئاتر را با بیژن مفید شروع کردم اما جامعه و جامعه هنری را از منظر صادق هدایت می‌دیدم. ۱۲ سالم بود که"سگ ولگرد" را خواندم و تا بیست سالگی آن سگ اسکاتلندی که در شمال شهر دنبال بوی یک سگ نر راه می‌افتد و گم می‌شود و به مرگ می‌رسد، مرا رها نکرد. آنچه در تئاتر روی من تأثیر گذاشت، ولگردی، در به دری و بی‌سامانی همان سگ ولگرد هدایت بود".

۱۸ ساله بود که با بازی"خر خراط" در"شهر قصه" بلندآوازه شد ولی دو سال بعد که گروه از هم پاشید از ناراحتی تهران را ترک کرد و یک سال در بندر عباس یک گروه نمایشی گردآورد. ۲۲ ساله بود که با الهام از صحنه‌های تُرنابازی در قهوه‌خانه‌های جنوب تهران، ماندگارترین کارش"آسید کاظم" را نوشت که در آن بر"معرفت و احترام انسانی" تکیه دارد. ۳۲ ساله بود که در زندان قصر"قصص القصر" و"آنها محکوم به اعدام خود هستند" را نوشت و دومی را کارگردانی و با زندانیان اجرا کرد. او را پیشبرنده نمایشنامه ناب ایرانی در برابر تئاترهای وارداتی می‌دانند و خودش هم در تمام عمر از درونمایه‌های غربی گریزان بود:"نمی‌خواهم روی صحنه نرسایی‌های یک فرانسوی را بازگو کنم". ۳۵ ساله بود که با خانواده‌اش به کانادا مهاجرت کرد اما با اینکه در آنجا هم به کار ادامه داد، ۱۳ سال بعد به ایران بازگشت و چند نمایشنامه نوشت که برخی از آنها هنوز منتظر مجوزند.

محمود استادمحمد در ۶۲ سالگی در زادگاهش درگذشت. تاریخ .