خداحافظی قوچان‌نژاد از دنیای فوتبال | DW | 02.12.2021

رضا قوچان‌نژاد، ملی‌پوش پیشین تیم ملی فوتبال ایران در سن ۳۴ سالگی به فعالیت خود در عرصه فوتبال حرفه‌ای پایان داد.

رضا قوچان‌نژاد, خداحافظی از فوتبال

02/12/2021 06:55:00 ب.ظ

رضا قوچان‌نژاد ، ملی‌پوش پیشین تیم ملی فوتبال ایران در سن ۳۴ سالگی به فعالیت خود در عرصه فوتبال حرفه‌ای پایان داد.

رضا قوچان‌نژاد ، ملی‌پوش پیشین تیم ملی فوتبال ایران در سن ۳۴ سالگی به فعالیت خود در عرصه فوتبال حرفه‌ای پایان داد.

خبر غیرمنتظره خداحافظی رضا قوچان‌نژاد از دنیای فوتبال حرفه‌ا‌ی، توجه جامعه فوتبال ایران را به خود جلب کرده است.به نقل از سایت اینترنتی"ترانفسر مارکت" که منبع آمار معتبر فوتبالیست‌های جهان است، این مهاجم سابق تیم ملی ایران که ۳۴ سال سن دارد، دیگر به عنوان فوتبالیست حرفه‌ای فعال نیست.

به کانال دویچه وله فارسی در اینستاگرام بپیوندیدطبق آمار منتشر شده در پایگاه اینترنتی ترانسفر مارکت، وضعیت رسمی رضا قوچان‌نژاد در عرصه فعالیت به عنوان فوتبالیست حرفه‌ای از ابتدای فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۲"بازنشسته" اعلام شده است.رضا قوچان‌نژاد از چهره‌های محبوب در بین فوتبال‌دوستان ایران است. او در دوران سرمربیگری کارلوس کی‌روش میان سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ میلادی ۴۴ بار برای تیم ملی فوتبال ایران به میدان رفت و ۱۷ گل نیز به ثمر رساند.

رضا قوچان‌نژادتیم ملی فوتبال ایران به لطف گلزنی‌های رضا قوچان‌نژاد در دیدارهای مقدماتی، به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل صعود کرد.او همچنین زننده تک گل تیم ملی فوتبال ایران در این جام جهانی نیز بود.رضا قوچان‌نژاد که متولد شهر مشهد است، از سنین کودکی در کشور هلند بزرگ شد و از عرصه فوتبال باشگاهی این کشور اروپایی سرانجام به تیم ملی فوتبال ایران پیوست و ملی‌پوش ایران شد. headtopics.com

احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا در وین

او سابقه فعالیت در فوتبال باشگاهی ایران را در فهرست ایستگاه‌های فوتبال خود ندارد.رضا قوچان‌نژاد از جمله برای باشگاه‌های هیرنفین هلند، سنت ترویدن بلژیک، آپوئل نیکوزیای قبرس، چارلتون انگلیس، الوکره قطر، کویت اس.سی.، سیدنی اف.سی. استرالیا و استاندارد لیژ بلژیک به میدان رفت. آخرین تیم باشگاهی او تیم زوله هلند بود.

 لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلماناین گالری عکس مهم‌ترین بازیکنان ایرانی و ایرانی‌تبار در تاریخ بوندس‌لیگا را دربرمی‌گیرد که در لیگ‌های دسته اول و دوم آلمان فعالیت داشته‌اند. ترتیب عکس‌ها الفبایی است. شمار بازی‌ها و گل‌هایی که در ارتباط با هر بازیکن ذکر شده‌اند، تنها بازی‌های رسمی او در رقابت‌های بوندس‌لیگا را شامل می‌شود و نه حضور او در رقابت‌هایی دیگر. تصویر: مهدوی‌کیا، هاشمیان و خطیبی (از چپ) در پیراهن هامبورگ در سال ۱۹۹۹.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانرضا احدی در کنار حمید علیدوستی از نخستین ملی‌پوشان ایرانی است که فصلی از فعالیت حرفه‌ای خود را در آلمان گذارانده‌اند. احدی که از بازیکنان پرسابقه تیم استقلال محسوب می‌شد، در سال ۱۹۸۶ به باشگاه روت وایس اسن پیوست. این تصویر نشاندهنده گلی است که او در پیراهن روت وایس اسن به ثمر رساند. احدی پس از بازگشت از آلمان بار دیگر در پیراهن استقلال به میدان رفت. او در سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۶) در سن ۵۳ سالگی درگذشت.

تاکید دوباره ایالات متحده: آماده مذاکره مستقیم با ایران هستیم

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانکریم باقری پس از فعالیت در تیم‌های تراکتورسازی تبریز، کشاورز تهران و پرسپولیس در تابستان ۱۹۹۷ به همراه علی دایی به تیم آرمینیا بیلفلد پیوست. باقری با این تیم حضور در لیگ‌های دسته اول و دوم را تجربه کرد و در اولین فصل خود در پیراهن بیلفلد ۱۸ بار به میدان رفت. او در سال ۲۰۰۰ به همکاری خود با این تیم پایان داد و به ایران بازگشت. headtopics.com

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانمهدی پاشازاده، بازیکن سابق استقلال حضور چندان موفقی در لورکوزن نداشت و پس از مدتی کوتاه به صورت قرضی در خدمت تیم دسته دومی فورتونا کلن بود. او در بین سال‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ در بوندس‌لیگای ۱ و ۲ آلمان فعالیت داشت. او پس از آن به ایران بازگشت و بار دیگر به باشگاه پیشین خود، استقلال پیوست. پاشازاده در سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷ نیز در لیگ اتریش در باشگاه‌های مختلف توپ زد، از جمله در باشگاه راپید وین.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانسرژیک تیموریان که برادر بزرگ‌تر آندرانیک تیموریان، ملی‌پوش سابق ایران است، پس از فعالیتی طولانی در باشگاه استقلال در سال ۱۹۹۸ به باشگاه دسته دومی ماینتس پیوست و تا سال ۲۰۰۰ در خدمت این تیم بود، اما در مجموع بازی‌های رسمی زیادی برای ماینتس انجام نداد.

حامد سلیمان‌زاده داور یکی از بخش‌های جشنواره فیلم برلین شد

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلماناحسان حاج صفی از آخرین لژیونرهای ایرانی در بوندس‌لیگای آلمان محسوب می‌شود. او در سال ۲۰۱۵ به خدمت باشگاه اف اس فاو فرانکفورت درآمد و یک فصل در لیگ دسته دوم فعالیت داشت. او پس از سقوط این تیم به لیگ دسته سوم، به همکاری‌اش با اف اس فاو فرانکفورت خاتمه داد و به باشگاه پیشین خود، سپاهان بازگشت.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانرسول خطیبی در سال ۱۹۹۹ به همراه وحید هاشمیان و مهدی مهدوی‌کیا به تیم هامبورگ پیوست، اما بر خلاف این دو بازیکنان نتوانست در بوندس‌لیگای آلمان ماندگار شود. او پس از یک فصل و انجام بازی‌هایی کم در پیراهن این تیم به ایران بازگشت تا به فعالیت‌ حرفه‌ای خود ادامه دهد. headtopics.com

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلماندانیل داوری که پدرش ایرانی و مادرش لهستانی‌آلمانی است، در شهر گیسن در آلمان به دنیا آمده است. او در سال ۲۰۱۳ به همراه آینتراخت برانشوایگ به بوندس‌لیگا ۱ صعود کرد. داوری پس از یک سال تجربه در تیم گراس‌هوپر زوریخ در لیگ سوئیس به آلمان بازگشت. او پس از بازگشت از سوئیس در خدمت تیم‌های دسته دومی آرمینیا بیلفلد و دویسبورگ بود و در حال حاضر دروازه‌بان تیم روت وایس اوبرهاوزن در لیگ منطقه غرب آلمان است.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانعلی دایی از ملی‌پوشان ایرانی است که حضوری چند ساله را در بوندس‌لیگای آلمان تجربه کرده‌اند. او در سال ۱۹۹۷ به همراه کریم باقری راهی بوندس‌لیگا شد و پس از یک سال فعالیت در پیراهن آرمینیا بیلفلد به تیم صاحبنام بایرن مونیخ پیوست. ایستگاه بعدی او در بوندس‌لیگا تیم هرتا برلین است که دایی در سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ در خدمت آن بود. کسب قهرمانی بوندس‌لیگا با بایرن مونیخ در سال ۱۹۹۹ از افتخارات بزرگ دایی است.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانسیروس دین‌محمدیسیروس دین‌محمدی، ملی‌پوش سابق ایران در سال ۱۹۹۹ از تیم استقلال به تیم دسته دومی ماینتس پیوست. او در یک فصل در خدمت این باشگاه بود و مجموعا ۳۲ بار در پیراهن این تیم به میدان رفت؛ ۲۸ بار در رقابت‌های بوندس‌لیگا و ۴ بار نیز در چارچوب پیکارهای جام حذفی آلمان. او در سال ۲۰۰۰ بوندس‌لیگا را ترک گفت و به باشگاه پیشین خود استقلال بازگشت.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلماناشکان دژاگه متولد تهران و بزرگ‌شده برلین است. دژاگه که تجربه حضور در تیم ملی جوانان آلمان را دارد، در سال ۲۰۱۲ تصمیم گرفت که برای ایران به میدان رود. دژاگه به ویژه در بین سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ یکی از بازیکنان مهم تیم ولفسبورگ محسوب می‌شد. کسب عنوان قهرمانی بوندس‌لیگا در سال ۲۰۰۹ به همراه ولفسبورگ از افتخارات مهمی است که در کارنامه داژاگه به ثبت رسیده است.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانفریدون زندیفریدون زندی که پدرش ایرانی و مادرش آلمانی است، در شهر اِمدن در آلمان به دنیا آمده است. او در سال ۲۰۰۰ به تیم دسته اولی فرایبورگ پیوست و در سال ۲۰۰۲ پس از سقوط این تیم به لیگ دسته دوم تصمیم گرفت که همکاری با تیم دسته دومی لوبک را تجربه کند. زندی در بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ در خدمت تیم دسته اولی کایزرزلاترن بود و به ویژه در نخستین فصل‌اش با این تیم یکی از مهره‌های مهم محسوب می‌شد.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانامیر شاپورزاده متولد تهران و بزرگ‌شده در آلمان است. او با تیم‌های هانزا روستوک و اف اس فاو فرانکفورت حضور در لیگ‌های دسته اول و دوم آلمان را تجربه کرده است.لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانخداداد عزیزی در کنار علی دایی و کریم باقری از ملی‌پوشان ایرانی بود که در سال ۱۹۹۷ راهی آلمان شد. او در بین سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۰ بازی‌های متعددی در پیراهن تیم اف ث کلن انجام داد و یکی از چهره‌های محبوب این تیم محسوب می‌شد. او در سال ۱۹۹۸ علیرغم سقوط اف ث کلن به لیگ دسته دوم به این تیم وفادار ماند و تواست به همراه کلن بار دیگر به بوندس‌لیگای ۱ صعود کند.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانحمید علیدوستی نیز مانند رضا احدی از نخستین لژیونرهای ایرانی در لیگ فوتبال آلمان محسوب می‌شود. او در بین سال‌های ۱۹۸۶ و ۱۹۸۷ در خدمت تیم دسته دومی اف اس فاو زالم‌رور بود. علیدوستی پیش از آمدن به آلمان سال‌های زیادی در خدمت باشگاه هما بود.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانعلی کریمی حضور در بوندس‌لیگا را در دو دوره مختلف تجربه کرد. او در بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۷ در خدمت باشگاه صاحبنام بایرن مونیخ بود. کسب عنوان قهرمانی بوندس‌لیگا و جام حذفی آلمان در سال ۲۰۰۶ از افتخاراتی است که در کارنامه کریمی به ثبت رسیده است. او در سال ۲۰۱۱ نیز دوباره راهی بوندس‌لیگای شد و برای چند ماه در خدمت باشگاه دسته اولی شالکه بود. کریمی در سال ۲۰۱۱ با شالکه قهرمان جام حذفی آلمان شد.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانمهدی مهدوی‌کیا، ملی‌پوش ایران از چهره‌های پردوام در بوندس‌لیگای آلمان محسوب می‌شود. مهم‌ترین ایستگاه او در بوندس‌لیگا تیم هامبورگ بود که نزدیک به هشت سال مهدوی‌کیا را در خدمت خود داشت. او در سال ۲۰۰۳ حتی به عنوان محبوب‌ترین بازیکن هامبورگ انتخاب شد. مهدوی‌کیا در سال ۲۰۰۷ از هامبورگ به تیم آینتراخت فرانکفورت پیوست و در سال ۲۰۱۰ آلمان را ترک گفت تا در ایران به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه دهد.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانعلیرضا منصوریان در سال ۲۰۰۰ به تیم دسته دومی اف ث سن پاولی ملحق شد. او در سال ۲۰۰۱ به همراه این تیم موفق شد به بوندس‌لیگای ۱ صعود کند.لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانعلی موسوی پس از بازی در تیم‌های پاس تهران و استقلال در سال ۱۹۹۹ راهی آلمان شد و در لیگ دسته دوم آلمان ۲۴ بازی برای فورتونا کلن انجام داد. او سپس به خدمت تیم دسته اولی بایر لورکوزن درآمد، اما نتوانست انتظارات را برآورده کند و در سال ۲۰۰۰ به ایران بازگشت تا به فعالیت حرفه‌ای خود ادامه دهد.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانمحرم نویدکیامحرم نویدکیا که از ستارگان باشگاه سپاهان محسوب می‌شد، در سال ۲۰۰۴ به باشگاه بوخوم پیوست. او با این تیم حضور در بوندس‌لیگای ۱ و ۲ را تجربه کرد. نویدکیا پس از انجام بازی‌هایی موفق دچار مصدومیت شد و این مسئله سبب شد که او نتواند در درازمدت به جایگاهی پایدار دست یابد. او در سال ۲۰۰۶ به ایران بازگشت و دوباره به خدمت باشگاه سپاهان درآمد.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانوحید هاشمیان نیز در کنار مهدی مهدوی‌کیا از ستارگان پردوام ایرانی در بوندس‌لیگای آلمان به شمار می‌رود. او حضور در تیم‌های گوناگونی را تجربه کرده است. درخشش او در تیم بوخوم سبب شد که باشگاه صاحبنام بایرن مونیخ او را در سال ۲۰۰۴ به خدمت خود درآورد. کسب قهرمانی بوندس‌لیگا و جام حذفی آلمان در سال ۲۰۰۵ از جمله افتخاراتی است که در کارنامه هاشمیان به ثبت رسیده است.

لژیونرهای ایرانی در تاریخ بوندس‌لیگای آلمانداریوش یزدانیداریوش یزدانی تنها مدتی کوتاه در سال ۱۹۹۸ در خدمت باشگاه بایرلورکوزن بود، اما نتوانست جایی برای خود در این تیم باز کند. یزدانی در بازی‌های دوستانه به میدان رفت، اما هیچ دیداری رسمی در بوندس‌لیگا برای لورکوزن انجام نداد. او در سال ۱۹۹۹ به ایران بازگشت و به تیم استقلال پیوست.

ادامه مطلب: DW فارسی »

جستجو برای نهنگ گوژپشت در بند ادامه دارد

موسسه‌های حفاظت از آبزیان معتقدند که سالیانه حدود ۳۰۰ هزار آبزی بزرگ نظیر نهنگ‌ها، دلفین‌ها و کوسه‌ها قربانی تورهای رها شده ‌می‌شوند. ادامه مطلب >>

⚽️🇮🇷🇮🇷🏆

طالبان: حادثه در بین محافظین سرحد افغان و ایرانی در ولایت نیمروز کنترول شدخبرگزاری محترم لطفا از نفس های آخر دریاچه اورمیه هم توییت بزارین از کشور دوست و برادر ترکیه هم خواستار کمک فوری برای خشک نشدن کامل این دریاچه هستیم و الا غرب آزربایجان با خاک و نمک یکسان خواهد شد ‌صدای ما را به دولت دوست و برادر ترکیه برسانید. این درگیری براساس یک سوء تفاهم رخ داده و قضیه حل شده طالبان هم گفتن که سوء تفاهم بوده بدنبال تفرقه بین دو ملت و دولت‌ نباشیم درگیری مرزی اگرچه کاری نادرستی بود که از طرف طالبان صورت گرفت اما روابط دو کشور ایران وافغانستان مهم تر ازین قضیه هاست وبا این در گیری کوچک این رابطه قطعا بهم نمیخورد

حکم محکومین در بخش اول پرونده «کرسنت» در مرحله اجرای احکام استقوه قضائیه اعلام کرد که حکم محکومین در بخش اول پرونده کرسنت صادر شده و در مرحله اجرا است.

بارش برف و باران در کشور/کاهش غلظت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتیبارش برف و باران در کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به کاهش دما و وزش باد و رعد و برق برای امروز (۱۰ آذر)، در عین حال از پیش‌بینی کاهش غلطت آلاینده‌های جوی در شهرهای صنعتی و پرجمعیت به دلیل فعالیت سامانه بارشی خبر داد.

کشف یک بمب دست‌ساز در نزدیکی محل اقامت سفیر آمریکا در ایسلندسه مرد در ایسلند پس از کشف یک بمب دست‌ساز در یک منطقه مسکونی در ریکیاویک، پایتخت این کشور بازداشت شدند.

گروسی: غنی‌سازی ۹۰ درصدی در ایران وجود ندارد/ امیدوارم به‌زودی به توافق برسیممدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی به سوالاتی پیرامون مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین، فعالیت آژانس در ایران و تحولات برنامه هسته‌ای ایران پاسخ داد. گروسی غلط کرد با بقیه مذاکره کننده ها این احمقها تا زمانی که پرل هاربر مجددا برایشان اتفاق نیفتد آدم نخواهند شد. هر چی به سرشان بیاید حقشان است.

دو تروریست پ.ک.ک در شمال عراق از پای‌ درآمدندنیروهای سازمان اطلاعات ترکیه «میت» 2 تروریست پ.ک.ک/ک.ج.ک را در شمال عراق از پای درآوردند. - خبرگزاری آناتولی