خبر چیست و ارزش‌های خبری کدامند؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 42 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 20%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

خبر تعریف‌های گوناگونی دارد،به طور خلاصه می‌توان روی این امر توافق کرد که خبر گزارشی از واقعیت‌هاست.با این حال، هر واقعیتی را نمی‌توان خبر نامید.گزارش از رویدادی تازه یا رویدادی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد،خبر محسوب می‌شود. مرور_خبر مرور_رسانه‌ها

«خبرنگاری جرم نیست» سعی دارد تا در سلسله مطالبی با زبان ساده به زوایای مختلف روزنامه‌نگاری بپردازد. در این بخش، درباره خبر و ارزش خبری خواهید خواند.پوشش اخبار و وقایع بخشی جدانشدنی از روزنامه‌نگاری و به‌نوعی ستون این حرفه است. مبنای بسیاری از گزارش‌ها و تحلیل‌هایی که روزانه برای مخاطبان تهیه می‌شوند، اخبار و وقایع مهم روز است.

از سوی دیگر، تمام رویدادها خبر نیستند. هر چه در دنیای واقعی رخ می‌دهد رویداد نامیده می‌شود، اما اگر پای هر یک از این‌ رویدادها به هر دلیلی به یک رسانه باز شود و به عبارتی از دنیای واقعی وارد دنیای رسانه‌ای شود دیگر نه رویداد، بلکه خبر خوانده می‌شود.گفتیم که اگر پای رویداد به رسانه باز شود، تبدیل به خبر می‌شود ولی این‌گونه نیست که هر رویدادی قابلیت تبدیل به خبر را داشته باشد. روزنامه‌نگاران برای تشخیص این‌که چه رویدادی خبر است، «ارزش خبری» آن را در نظر می‌گیرند.

خبری‌نشدن چنین رویدادی دلیل بر فقدان «ارزش» خبری آن نیست. این رویداد کماکان واجد ارزش است، اما به دلایلی چون فراوانی رویدادهای مشابه در آن منطقه در یک بازه زمانی خاص، ممکن است روزنامه‌نگار آن را به عنوان یک خبر مستقل کار نکند.برآورد ارزش‌های خبری، کار روزنامه‌نگار است. یونس شکرخواه، استاد روزنامه‌نگاری، سوال مهمی را مطرح می‌کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

انتقاد سازمان ملل از استفاده از کلاه‌های آبی نیروهای حافظ صلح این سازمان توسط سربازان قزاقستاندولت قزاقستان در پاسخ به انتقادات گفت که «به جز کلاه ایمنی که به عنوان بخشی از تجهیزات رسمی نیروهای حافظ صلح محلی در زمان تهدید استفاده می‌شود، هیچ تجهیزات علامت گذاری شده توسط سازمان ملل مورد استفاده سربازان دولتی استفاده نشده است.»
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

گزارش‌ها از دومین آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از یک هفته خبر می‌دهند🔺 ویلیام گالو، خبرنگار صدای آمریکا مستقر در شرق آسیا، صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به نقل از ارتش کره جنوبی گزارش داد که کره_شمالی یک پرتاب دیگر را به سمت دریا در سواحل شرقی خود انجام داده است. ⬇ بیشتر بخوانید:
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ائتلاف عربی پس از اعلام آزادسازی شبوه از آغاز عملیات «آزادی یمن مبارک» خبر دادبا اعلام آزادسازی کامل استان شبوه در جنوب شرقی یمن و پاکسازی آن از شبه‌نظامیان حوثی با پشتیبانی ائتلاف عربی، سرتیپ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی اشتباه اعراب ، عدم اتحاد و هم‌پیمانی با اسرائیل است .
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

شورای فرهنگی بریتانیا از آزادی ارس امیری خبر داد | DW | 12.01.2022شورای فرهنگی بریتانیا در بیانیه‌ای از آزادی ارس امیری، کارمند ایرانی‌بریتانیایی این سازمان خبر داد. بر این اساس ارس امیری از همه اتهامات تبرئه شده و به بریتانیا بازگشته است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

ایران از احتمال «توافق موقت» در مذاکرات اتمی وین خبر دادوحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره توافق موقت یا دائم در مذاکرات اتمی وین گفت که پیشنهادات 1+4 برای «توافق موقت» ایده‌آل ما نیست اما
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

وزارت بهداشت از شیوع بیماری سالک «در مناطق روستایی استان تهران» خبر دادوزارت بهداشت از شیوع بیماری سالک «در مناطق روستایی استان تهران» خبر داد محمد مهدی گویا، رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، تاکید کرد که کنترل این بیماری «نسبت به گذشته به سادگی میسر نیست» و ممکن است مهار این بیماری سال‌ها طول بکشد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »