خبر چیست و ارزش‌های خبری کدامند؟

22/10/1400 07:36:00 ب.ظ

خبر تعریف‌های گوناگونی دارد،به طور خلاصه می‌توان روی این امر توافق کرد که خبر گزارشی از واقعیت‌هاست.با این حال، هر واقعیتی را نمی‌توان خبر نامید.گزارش از رویدادی تازه یا رویدادی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد،خبر محسوب می‌شود. مرور_خبر مرور_رسانه‌ها

خبر چیست؟ خبر تعریف‌های گوناگونی دارد، اما به طور خلاصه می‌توان روی این امر توافق کرد که خبر گزارشی از واقعیت‌هاست. با این حال، هر واقعیتی را نمی‌توان خبر نامید. گزارش از رویدادی تازه یا رویدادی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد، خبر محسوب می‌شود.

هرچند، خبر به گزارش رویدادهای تازه و آتی محدود نمی‌شود. ممکن است واقعه‌ای سال‌ها قبل رخ داده باشد اما با آشکارشدن اطلاعات تازه، ارزش خبری پیدا کند.

Event News ارزش خبری عوامل تعیین‌کننده ارزش خبری عبارتند از: دربرگیری؛ شهرت؛ برخوردها، اختلاف‌ها و درگیری‌ها؛ استثناها و شگفتی‌ها؛ بزرگی و فراوانی تعداد و مقدار؛ مجاورت؛ زمان و تازگی رویداد impact یک رویداد، نقشی تعیین‌کننده در ارزش خبری آن دارد. رویداد هنگامی دارای ویژگیِ دربرگیری است که بر روی تعداد قابل توجهی از افراد جامعه تاثیری در زمان حال یا آینده داشته باشد. با این حال، دربرگیری باید با توجه به مخاطبان یک رسانه سنجیده شود.

اشخاص حقیقی یا حقوقی یک عامل تعیین‌کننده در ارزش خبر است. شهرت ممکن است بار معنایی مثبت یا منفی داشته باشد. این انتقاد به رسانه‌ها وجود دارد که گاه پرداختن به افراد یا نهادهای مشهور باعث می‌شود نقش دیگران در سایه قرار بگیرد. بنابراین باید توجه کرد که شهرت نیز مانند سایر عوامل تعیین‌کننده ارزش خبری، به تنهایی نمی‌تواند مبنای تولید یک خبر باشد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

سلمان رشدی: نویسنده با قدرت کلماتش می‌تواند بیش از دشمنانش دوام بیاورد

سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی هندی‌الاصل می‌گوید: «نویسندگان می‌توانند از دشمنانشان، بیشتر دوام بیاورند.» ادامه مطلب >>

انتقاد سازمان ملل از استفاده از کلاه‌های آبی نیروهای حافظ صلح این سازمان توسط سربازان قزاقستاندولت قزاقستان در پاسخ به انتقادات گفت که «به جز کلاه ایمنی که به عنوان بخشی از تجهیزات رسمی نیروهای حافظ صلح محلی در زمان تهدید استفاده می‌شود، هیچ تجهیزات علامت گذاری شده توسط سازمان ملل مورد استفاده سربازان دولتی استفاده نشده است.»

گزارش‌ها از دومین آزمایش موشکی کره شمالی در کمتر از یک هفته خبر می‌دهند🔺 ویلیام گالو، خبرنگار صدای آمریکا مستقر در شرق آسیا، صبح روز سه‌شنبه به وقت محلی به نقل از ارتش کره جنوبی گزارش داد که کره_شمالی یک پرتاب دیگر را به سمت دریا در سواحل شرقی خود انجام داده است. ⬇ بیشتر بخوانید:

ائتلاف عربی پس از اعلام آزادسازی شبوه از آغاز عملیات «آزادی یمن مبارک» خبر دادبا اعلام آزادسازی کامل استان شبوه در جنوب شرقی یمن و پاکسازی آن از شبه‌نظامیان حوثی با پشتیبانی ائتلاف عربی، سرتیپ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی اشتباه اعراب ، عدم اتحاد و هم‌پیمانی با اسرائیل است .

شورای فرهنگی بریتانیا از آزادی ارس امیری خبر داد | DW | 12.01.2022شورای فرهنگی بریتانیا در بیانیه‌ای از آزادی ارس امیری، کارمند ایرانی‌بریتانیایی این سازمان خبر داد. بر این اساس ارس امیری از همه اتهامات تبرئه شده و به بریتانیا بازگشته است.

ایران از احتمال «توافق موقت» در مذاکرات اتمی وین خبر دادوحید جلال‌زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران درباره توافق موقت یا دائم در مذاکرات اتمی وین گفت که پیشنهادات 1+4 برای «توافق موقت» ایده‌آل ما نیست اما

وزارت بهداشت از شیوع بیماری سالک «در مناطق روستایی استان تهران» خبر دادوزارت بهداشت از شیوع بیماری سالک «در مناطق روستایی استان تهران» خبر داد محمد مهدی گویا، رئیس مرکز بیماری‌های واگیردار وزارت بهداشت، تاکید کرد که کنترل این بیماری «نسبت به گذشته به سادگی میسر نیست» و ممکن است مهار این بیماری سال‌ها طول بکشد.