خبرسازی‌های حناچی در یک هفته؛ از تهران تا برلین

17/06/1398 03:13 ب.ظ

سفر پیروز_حناچی، شهردار تهران، به وین، و پس‌ازآن به برلین، مخالفت‌هایی را در آلمان و اسرائیل به همراه داشت. سفری که انتقادهای زیادی به همراه داشت. گزارش ایران وایر از این سفر و حواشی آن را بخوانید.اخبار_ایران

حناچی دوشنبه هفته گذشته برای شرکت در نشست «یونیدو» UNIDO مربوط به سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در راس هیاتی از شهرداری تهران به وین سفر کرد.

مقام‌های ایرانی هدف از این سفرها را «تبادل تجربه در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری» عنوان کردند.

حناچی روز جمعه به دعوت میشائل مولر، شهردار برلین برای سفری دوروزه وارد این شهر شد. مولر برای این میزبانی انتقادهای سختی را متوجه خود ساخت. کمیته یهودیان آمریکایی در برلین، جامعه یهودیان برلین و جامعه کردهای آلمان شهردار آلمان را برای این دعوت سرزنش کردند. کمیته یهودیان (شعبه برلین) شهردار تهران را «نماینده رژیم تروریستی» خوانده و تصریح کرده که شهردار برلین نباید با چنین فردی دیدار کند.

این مخالفان با به کار بردن عناوینی ازجمله «عضو پیشین سپاه» و «مخالف اسرائیل» به حناچی، خواستار لغو این سفر شده بودند. حناچی در دوران جنگ ایران و عراق از نیروهای سپاه پاسداران بود. او می‌گوید که بعد از جنگ، «تقریبا هم‌زمان با اعطای درجات» از سپاه بیرون آمده است. شهردار تهران در گفتگویی با برنامه «دستخط» دراین‌باره گفت: «ما نیامده بودیم سپاهی شویم، ما در زمان تهدید کشور در سپاه حضور داشتیم.» headtopics.com

ادامه مطلب:
iranwire »

فشارها بر زنان ایران؛ ماجرای خودسوزی جلوی دادگاه انقلابخبر خودسوزی یک دختر جوان، کمتر از یک هفته پیش، مقابل دادگاه انقلاب تهران، افکار عمومی را در ایران جریحه‌دار کرده است.

مدیرکل موقت آژانس وارد تهران شدمدیرکل موقت آژانس وارد تهران شد کرونل فروتا مدیرکل موقت آژانس در برنامه و دعوت از پیش انجام شده در زمان حیات یوکیا آمانو در سفری یک روزه وارد تهران شد.

هنر و فرهنگ هفته، از 'گرگ‌ها در فوتسال' تا پانصد شب بخاراهفته اول محرم، عزاداری ها آزادتر و پرهزینه تر از هرسال، با یاری موسیقی، نور، صدا و شعر برپا شد. چهل سال بعد از انقلاب، حکومتی با ایدئولوژی شیعی، مردمی را که اکثرشان در همین دوران متولد شده اند، به میدان می آورند.

ویدئوهای برگزیده؛ تجمع دوستداران حیوانات در کلمبیا، شیر دست‌آموز عراقاین شیر یک ساله زمانی که تنها ۲۰ روز داشت تحت حمایت صاحب کنونی‌اش مامون قرار گرفت و اکنون هراز گاهی به همراه صاحبش در خیابان‌های شهر دهوک عراق گردش می‌کند.

همکاری ایران و اروپا در چارچوب برجام تا کجا ادامه پیدا خواهد کرد؟یکی از ساکنان پایتخت در واکنش به خروج تدریجی ایران از توافق هسته ای وین چنین می گوید: «وقتی آنها (غربی ها) پای حرفشان نمی ایستند ما هم نباید به آنها اعتماد کنیم و از آنها تبعیت کنیم. ما باید کار خودمان را جلو ببریم هر چند که فکر می کنم این یک بازی سیاسی است.»

سرقت ۲۲۰هزار پوند با جعل صدای رییسمجرمان سایبری با استفاده از یک نرم‌افزار مبتنی‌بر هوش_مصنوعی که صدای رییس یک شرکت را با آن جعل کرده بودند، موفق شدند ۲۲۰ هزار پوند پول به سرقت ببرند. کلاه‌برداری_سایبری بیشتر بخوانید:

سفر پیروز حناچی، شهردار تهران، به وین، و پس‌ازآن به برلین، مخالفت‌هایی را در آلمان و اسرائیل به همراه داشت.

حناچی دوشنبه هفته گذشته برای شرکت در نشست «یونیدو» UNIDO مربوط به سازمان توسعه صنعتی ملل متحد در راس هیاتی از شهرداری تهران به وین سفر کرد. مقام‌های ایرانی هدف از این سفرها را «تبادل تجربه در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری» عنوان کردند.

حناچی روز جمعه به دعوت میشائل مولر، شهردار برلین برای سفری دوروزه وارد این شهر شد. مولر برای این میزبانی انتقادهای سختی را متوجه خود ساخت.

کمیته یهودیان آمریکایی در برلین، جامعه یهودیان برلین و جامعه کردهای آلمان شهردار آلمان را برای این دعوت سرزنش کردند. کمیته یهودیان (شعبه برلین) شهردار تهران را «نماینده رژیم تروریستی» خوانده و تصریح کرده که شهردار برلین نباید با چنین فردی دیدار کند.

این مخالفان با به کار بردن عناوینی ازجمله «عضو پیشین سپاه» و «مخالف اسرائیل» به حناچی، خواستار لغو این سفر شده بودند. حناچی در دوران جنگ ایران و عراق از نیروهای سپاه پاسداران بود. او می‌گوید که بعد از جنگ، «تقریبا هم‌زمان با اعطای درجات» از سپاه بیرون آمده است. شهردار تهران در گفتگویی با برنامه «دستخط» دراین‌باره گفت: «ما نیامده بودیم سپاهی شویم، ما در زمان تهدید کشور در سپاه حضور داشتیم.»

یکی از نخستین واکنش‌ها به سفر حناچی به برلین، از سوی سفیر آمریکا در آلمان صورت گرفت. ریچارد گرنل در حساب توییتری خود خواستار تحریم حناچی شد. او در این توییت که پیش از سفر حناچی منتشر شد، با اشاره به اینکه ایران خواستار محو اسرائیل است و حقوق بشر را نقض می‌کند، از شهردار مولر خواست که یا سفر شهردار حناچی را لغو کند و یا خواستار پایان دادن به این اقدامات از سوی تهران شود. این توییت بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشت.

روزنامه دارالسلام پست با گرنل، سفیر آمریکا در برلین گفتگو کرده و به نقل از او نوشته است: «برای شهردار تهران که به سپاه پاسداران وابسته است و می‌خواهد اسرائیل را نابود کند فرش قرمز پهن می‌شود.» «من نمی‌دانم که خوشامدگویی این فرد ایده چه کسی بوده، اما شهردار وابسته به سپاه باید در فهرست تحریم‌های آمریکا و اروپا باشد، نه در فهرست VIP شهر برلین.»

این روزنامه اسرائیلی افزوده است: «سپاه پاسداران به یک عامل مجرم پاکستانی به نام حیدر سید نجفی از جولای ۲۰۱۵ تا جولای ۲۰۱۶ دستکم ۲۰۵۲ یورو پرداخت کرده تا از شخصیت‌ها و موسسات یهودی و طرفدار اسرائیل جاسوسی کند».

افزون بر این‌ها، جرمی ایساکاروک، سفیر اسرائیل در آلمان در توییت‌های متعددی به این سفر اعتراض کرد و نوشت که خبر دعوت حناچی به تهران را بیزارکننده یافته؛ «آن‌هم درزمانی که ایران سیاست خصمانه و بی‌ثبات کننده خود در خاورمیانه علیه اسرائیل و چندین کشور منطقه را ادامه می‌دهد، هولوکاست را رد، و قرارداد اتمی را نقض می‌کند.»

محمت تانریوردی، معاون جامعه کردهای آلمان، هم درباره سفر حناچی چنین اظهارنظر کرد: «هرچند مهم است که کانال‌ها را باز بگذاریم حتی به روی شرکای مشکل‌دار باز بگذاریم، اما وقتی پای یک مجرم در میان است، پذیرایی با همه تشریفات احترام‌آمیز باید کنار گذاشته شود.»

اشپیگل از این مقام جامعه کرده‌ای مقیم آلمان نقل کرد که این دعوت حمایت از «سرکوب» و بی‌توجهی به حقوق بشر و «سیاست خصمانه و اسرائیل ستیزی» است. تانریوردی همچنین تاکید کرده که این اقدام سیگنالی «فاجعه‌بار» به همه نیروهای مخالف در ایران می‌فرستد.

در ادامه این اعتراض‌ها، اشتفان گریگات، مدیر علمی سازمان آلمانی «بمب را متوقف کنید» هم با اشاره به حضور حناچی در راهپیمایی روز قدس، گفت که شهردار برلین نباید با فردی که در تظاهرات نابودی اسرائیل شرکت کرده دیدار کند.

افزایش رقم تخلفات قالیباف و انتساب حناچی به مجاهدین

مجاهدین خلق ازجمله گروه‌هایی بودند که با حمل پلاکاردهایی، در مقابل ساختمان محل دیدار شهرداران تهران و برلین اعتراض خود را اعلام کردند. حناچی، هم از سوی طرفداران، و هم از سوی مخالفان این گروه موردانتقاد قرار می‌گیرد.

حناچی پیش از سفر به برلین نیز به دلیل خواندن یک آیه از قران خبرساز شده بود. او در سخنرانی‌های اخیرش در جمع «خادمین هیات‌های حسینی» آیه «فضل‌الله مجاهدین علی القاعدین اجرا عظیما» را نقل کرد. باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به تلویزیون دولتی ایران از این آیه به‌عنوان «کلیدواژه‌های مشکوک» یاد کرد و نوشت که این آیه که روی لوگوی سازمان مجاهدین آمده است. این موضوع آغاز یک سلسله مخالفت‌ها با حناچی شد. در مقابل، افرادی همچون معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، از او دفاع کردند. ابتکار در حساب توییتری خود نوشت: «این از زیباترین آیات قرآن کریم است، چون گروهی پلید از آن استفاده می‌کنند ما بعد از انقلاب کمتر به آن استناد کردیم. درحالی‌که حق یاران امام بود. آفرین به آقای حناچی که این آیه شریفه را به دامان ادبیان انقلاب برگرداند.»

برخی افراد حملاتی که علیه حناچی صورت گرفت را به ارقام جدیدی که او از پرونده فساد محمدباقر قالیباف، شهردار اسبق تهران ارائه کرده مرتبط می‌دانند. قالیباف ادعا می‌کرد که بدهی شهرداری در دوران او ۱۶ هزار میلیارد تومان بوده اما بر اساس آمار حناچی این بدهی ۶۹ هزار میلیارد تومان است.

در ابتدای کار حناچی نیز عضویت پیمان حناچی، برادرش در سازمان مجاهدین خلق مطرح‌شده بود و حتی برخی اعلام می‌کردند که دلیل تاخیر در موافقت نهادهای امنیتی همین موضوع است.

زمان زیادی طول کشید تا صلاحیت حناچی برای شهرداری تایید شود. کار به آنجا کشید که علی مطهری، نایب‌رئیس مجلس تهدید کرد که اگر وزارت کشور صلاحیت پیروز حناچی را تایید نکند، استیضاح وزیر کشور کلید خواهد خورد. حناچی چند ماه بعد در برنامه «دستخط» تلویزیون ایران تصریح کرد که با آن برادرش ارتباطی ندارد.

باوجود همه مخالفت‌ها، حناچی روز جمعه با همتای خود در پایتخت آلمان دیدار کرد. ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی گروهی از ایرانیان مخالف رژیم ایران که در برلین ساکن هستند، روز جمعه مردم با تجمع در مقابل محل دیدار شهرداران، خبرنگارانی که برای پوشش مراسم حاضرشده بودند، بخصوص خبرنگاران تلویزیون دولتی ایران را «هو» کردند.

این نخستین بار نیست که مخالفت‌های سیاسی، سفر مقامات ایران به آلمان را دشوار کرده است. سفر محمود هاشمی شاهرودی، رئیس اسبق قوه قضاییه ایران برای درمان در آلمان در سال ۹۶ با اعتراض‌های بسیار مواجه شد که درنهایت به نیمه‌کاره رها کردن روند درمان هاشمی شاهرودی و بازگشت او به ایران انجامید.

ماه گذشته هم وقتی سفر جدید ایران در برلین با فرانک والتر اشاین مایر، رئیس‌جمهور آلمان دیدار کرد، برافراشته شدن پرچم ایران در محوطه ریاست جمهوری آلمان با انتقاد همراه شد.

حناچی اظهارنظری درباره حواشی سفرش به برلین نداشته اما غلامحسین محمدی مشاور او و رئیس مرکز ارتباطات و بین‌الملل شهرداری تهران، در توییتر خود به این اشاره کرد: «حضور شهردار تهران در اجلاس UNIDO و استقبال کم‌نظیر مجمع شهرهای اروپایی و برگزارکنندگان اجلاس پلی برای شهرها در وین از وی، نشانگر بی‌فرجامی تلاش‌های آمریکایی‌ها به‌عنوان نهادهای غیردولتی برای همکاری با تهران حتما راه گشا خواهد بود.»

مشاور حناچی در توییت دیگری افزود: «سفیر آمریکا در آلمان در آستانه ورود حناچی به برلین خواستار تحریم وی شد. همان‌طور که پیش‌بینی‌شده بود آمریکا از سفر موثر شهردار تهران به اروپا باوجود تحریم‌ها و فشار حداکثری بر دولت و ملت عصبانی است. دیدارها و گفتگوها حاکی از اراده اروپایی‌ها برای کار جدی با شهر تهران است.»

انتساب حناچی و خانواده‌اش به مجاهدین، به‌علاوه، جنجالی که بر سر حذف کلمه «شهید» از تابلوهای خیابان‌های منطقه یک تهران برپا شد و طرح زیست شبانه، ازجمله مسائلی است که می‌تواند جایگاه او را به‌عنوان شهردار تضعیف کند؛ آن‌هم در شرایطی که در دوره کوتاه پس از قالیباف، پنج نفر به‌عنوان شهردار یا سرپرست بر صندلی شهرداری تهران تکیه زده‌اند.

با توجه به اتفاقاتی که برای محمدعلی نجفی، شهرداری سابق تهران افتاد، حناچی سعی می‌کند در ماجرای افشای تخلفات شهرداری در زمان قالیباف محتاطانه رفتار کند. بااین‌حال، از حملات مخالفان در امان نبوده است.