خانه‌نشینی صدها زن تجارت‌پیشه در افغانستان

23/09/1400 05:49:00 ب.ظ

«فتانه بیات»، مسوول شرکت تجارتی با همین نام است که محصولاتش در بازارهای بین‌المللی مشتریان بسیاری جذب کرده بود. حالا اما پس از آمدن طالبان، او و همکارانش خانه‌نشین شده‌اند. شهروند‌خبرنگار گزارش باقر ابراهیمی👇

تسلط «طالبان» بر افغانستان، اقتصاد نیم‌بند و سیستم بانکی و تجارت آن، شهروندان این کشور را فلج کرده است. سازمان‌هان بین‌المللی بارها از وقوع فاجعه‌ای انسانی در افغانستان هشدار داده‌اند.

در حالی‌ که شهروندان عادی روزانه در فقر بیشتر فرو می‌روند، تجار و سرمایه‌گذاران هم متحمل ضررهای هنگفتی شده‌اند که در میان آن‌ها، زنان با بیشترین خسارت روبه‌رو هستند.

زنان تاجرپیشه افغانستان طی دو دهه پیش با پشت سر گذاشتن موانع فرهنگی و اقتصادی، توانسته بودند به استقلال هویتی و مالی برسند اما به ناگهان تمام آن‌ چه به دست آورده بودند، بر باد رفت. بسیاری کشورشان را ترک کرده‌اند و بسیاری دیگر به روزنه‌ای امید بسته‌اند؛ مثل «فتانه بیات»، مسوول شرکت تجارتی با همین نام که محصولات شرکتش در بازارهای بین‌المللی مشتریان بسیاری جذب کرده بودند. اما پس از آمدن طالبان، او و همکارانش خانه‌نشین شده‌اند.

*** «فتانه بیات» شرکت خود را در اواخر سال ۲۰۱۸ تاسیس کرد و پس از مدت کوتاهی، به یکی از تجار سرشناس افغانستان تبدیل شد. شرکت تجاری او در بخش صنایع دستی و تولید میوه‌جات فعالیت می‌کرد و نزدیک به ۱۰۰ همکار دایمی یا فصلی داشت. headtopics.com

ادامه مطلب:
ایران وایر »

حقوق بشر برای سال آتی هم کماکان اثرگذار است | مصطفی علایی

با توجه به روندی که در سال ۱۴۰۱ در موضوع حقوق بشر طی شد، به نظر می‌رسد این مقوله تأثیراتی جدی بر عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران داشته است. در کنار آن، درهم‌تنیدگی حقوق بشر با حوزه سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی سبب شد برخی این اعتقاد را پیدا کنند که مبحث حقوق بشر در قبال ایران یک ماهیت سیاست‌زده و امنیت‌زده پیدا کند. بر همین اساس، موضوع حقوق بشر در سال گذشته بر دو محور دیگر یعنی جنگ اوکراین و بحث پهپاد و نیز وضعیت پرونده هسته‌ای و اختلاف‌های پادمانی، سایه انداخت و این مقوله (حقوق‌بشر) به یک ضلع و پارامتر سوم برای فشار بر ایران تبدیل شد. اگر‌چه در ادوار مختلف همواره حقوق بشر مورد تأکید همه کشورها بوده است، اما چه شد که سال گذشته حساسیت‌ها در‌این‌باره بیشتر شد؟محور گفت‌وگوی «شرق» با مصطفی اعلایی، سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دیپلمات سابق ایران در نمایندگی‌های ایران در سازمان ملل قرار گرفت. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

دست‌کم ۱ کشته و ۱۳ زخمی در پی تیراندازی در یک مراسم آیینی در تگزاسدرست در زمانی که شرکت کنندگان در این شب‌زنده‌داری، بالن‌های نورانی را به آسمان می‌فرستادند، خودرویی به آنها نزدیک می‌شود و سرنشین آن شروع به تیراندازی می‌کند. بسیار غم انگیز است.

ایرانی‌ها در نوامبر امسال در صدر خریداران خانه در ترکیه بودندطی ماه نوامبر ایرانیان با خرید 1406 مسکن، در صدر خریداران خارجی خانه در ترکیه‌ بوده‌اند. - خبرگزاری آناتولی آناتولی از بودجه ۳۶۷ ملیون دلاری سوئیس و سوئد بنویس برای پ کک و ی پ گ .خوابی؟ حیف بیت المال ملت ترک که بهت صرف میشه .

انفجار یک بمب در یک مدرسه ارتدوکس در روسیه چندین زخمی برجای گذاشتعامل حمله یک نوجوان ۱۸ ساله و از دانش‌ آموزان همان مدرسه بود. به‌گفته پلیس روسیه وی خودش را منفجر کرده اما کشته نشده است.

تظاهرات گسترده در ترکیه در اعتراض به تورم و سقوط ارزش لیر | DW | 12.12.2021هزاران نفر در استانبول و آنکارا برای اعتراض به ادامه افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی ترکیه به خیابان‌ها آمدند. منتقدان سیاست‌های حزب حاکم را عامل این وضعیت می‌دانند اما اردوغان بر ادامه آنها پافشاری می‌کند. SHIBA shibaswap shibainu leash shibabone shibacoin Oshiverse Shibarium shiba مردم ایران چرا خاموشید ارزش پول ایرانی همین روز ها بصفر خواهد رسید، بمردم ترکیه نگاه کنید برای برای پائین آمدن پولشان چه می‌کند حس وطن پرستی این ملت کجا رفته؟

درگیری مسلحانه در یک اردوگاه فلسطینی‌ها در لبنان دو کشته و هفت زخمی بر جا گذاشت🔺 این نزاع به هنگام تشییع جنازه یک مهندس کشته‌شده در انفجار جمعه شب در اردوگاه برج الشمالی، واقع در شهر بندری صور در جنوب لبنان ، رخ داد و موجب زخمی‌شدن هفت نفر دیگر نیز شد. ⬇ بیشتر بخوانید: 'Justice and Equality prevailed and such a system of justice was formed that the rest of the world became surprised' - Muhammad Qasim has seen the era of Peace amongst Muslims. He is the awaited Iman Al-Mahdi.

کاخ سفید: هیچ نیروی رزمی آمریکایی در حال حاضر در عراق وجود نداردهماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی آمریکا در امور خاورمیانه و شمال آفریقا مدعی شد که در حال حاضر هیچ نیروی آمریکایی با مأموریت رزمی در عراق وجود ندارد.