خاطراتی که می‌توانند زندگی را تباه ‌کنند

خاطراتی که می‌توانند زندگی را تباه ‌کنند

20/07/2020 10:01:00 ق.ظ

خاطراتی که می‌توانند زندگی را تباه ‌کنند

اغراق نیست اگر بگوییم حافظه پایه و اساس هویت فرد است. بدون خاطره نمی‌شود پیوستگی زندگی را درک کرد. فردی که چیزی یادش نمی‌آید نمی‌تواند بفهمد کیست و چه می‌خواهد. اغراق نیست اگر بگوییم حافظه پایه و اساس هویت هر فرد است. بدون خاطره نمی‌شود پیوستگی زندگی را درک کرد. فردی که چیزی یادش نمی‌آید نمی‌تواند بفهمد کیست و چه می‌خواهد.

اما شاید یکی از حیرت‌انگیز‌ترین دستاوردهای پژوهش‌های لافتس درباره کاشت خاطرات کاذب است. او در پژوهش‌هایش در دهه نود میلادی به پرونده‌های قضایی فراوانی برخورد که افرادی با شکایت از والدین، دوستان نزدیک یا خانواده، آنان را به جرائم عجیب و وحشتناکی همچون تجاوز و آزار جسمی در دوران کودکی متهم کرده بودند اما در نهایت خاطرات‌شان غلط از آب درآمده بود. پرسش این بود که خاطراتی با چنان جزئیاتی از کجا آمده است؟

یک نماینده مجلس: اشاره خامنه‌ای باعث شد طرح صیانت از فضای مجازی جدی شود درگذشت دوبلور دیگری با کرونا + نمونه صدا محکومیت بانک مرکزی ایران در بزرگ‌ترین پرونده پولشویی بحرین | DW | 30.07.2021

لافتس و همکارانش، بعد از تحقیقات فراوان، ریشه چنین خاطرات غلطی را در یک سلسله روندهای روان‌درمانی شایع آن روزگار مثل تصویرسازی هدایت‌شده، تفسیر خواب و هیپنوتیزم یافتند. آنها متوجه شدند که به ویژه وقتی از افراد می‌خواهیم درباره دوران خردسالی فکر کنند و از آن تصویر ذهنی بسازند، با کمی مهارت می‌توان خاطره نداشته‌ای را به آنان تلقین کرد.

مثلا در تصویرسازی هدایت‌شده از فرد می‌خواستند که در ذهن تصویر خانه دوران کودکی‌اش را بسازد و سپس می‌گفتند از پدر و مادرش شنیده‌اند که او در همان زمان شیشه خانه همسایه را شکسته بوده است. بعد از او می‌خواستند که تصاویر حادثه را به یاد آورد درحالیکه چنان حادثه‌ای هیچگاه اتفاق نیفتاده بود. در کمال تعحب بسیاری از شرکت‌کنندگان خاطره‌ای را با جزئیات به یاد می‌آوردند. headtopics.com

لافتس نام این پدیده را تورم حافظه گذاشت که فرد با تصور خاطره‌ای که اتفاق نیفتاده، آن را واقعا باور می‌کند. یافته‌های لافتس توجه بسیاری از روان‌درمانان را به این نکته جلب کرد که از ظرفیت تصویرسازی ذهنی در تحریف حافظه غافل نشوند.بر اساس پژوهش‌های لافتس، همه افراد ممکن است مستعد پذیرش خاطرات غلط باشند اما برخی در مقابل دستکاری حافظه بیشتر آسیب‌پذیرند، مثلا افرادی که از حافظه تصویری شفاف برخوردارند یا آنها که پرش حافظه یا حواس‌پرتی دارند.

نوآوری‌های دانش بشر درباره حافظه به پلیس، دستگاه قضا و متخصصان سلامت روان کمک‌های شایانی کرده است تا با بهینه‌سازی روش‌ها و فرایندهای کاری‌شان از رویدادهای ناگوار بسیاری جلوگیری کنند. نتایج پژوهش‌های الیزابت لافتس، از برجسته‌ترین زنان پژوهشگر روزگار ما، در سطح فردی نیز بسیار راهگشاست؛ اینکه تکیه بر حافظه بدون دلیل و مدرک مستقل خطاست، هر چقدر هم مطمئن باشیم.

ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

شرایط وخیم جسمانی منیره عرب‌شاهی به روایت همسرش

فرانسه، کشوری که می‌توان بدون انقلاب، رهبران سیاسی را محاکمه کردبدون شک یکی از به اصطلاح 'زلزله‌های سیاسی' دو دهه اخیر فرانسه، افشای تخلف مالی فرانسوا فیون، نخست وزیر پیشین و نامزد دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری است، ماجرایی که شاید برای همیشه به عنوان مثال تغییر سریع و حتی 'انقلابی' سرنوشت یک سیاستمدار و دولتمرد در تاریخ معاصر فرانسه به ثبت برسد.

سن‌پائولی؛ باشگاه آلمانی که می‌خواهد فوتبال را برای همیشه تغییر دهدسن‌پائولی گذشته‌ای پرافتخار و مملو از جام‌های مختلف ندارد ولی پیوند اجتماعی این باشگاه آلمانی با هوادارانش به آن موقعیتی یگانه بخشیده است؛ به خصوص حالا.

کره جنوبی؛ زنی که در چهل سالگی پدرش را شناخت - BBC News فارسیبر اساس رایی کم سابقه در دادگاه کره جنوبی، زنی که چهل سال پیش توسط یک زوج آمریکایی به فرزندی پذیرفته شده بود، حالا به عنوان دختر یک مرد کره ای ۸۵ ساله شناخته می شود.

کسانی که می‌خواهند ایران زنده بماند باید از قرارداد ایران و چین حمایت کنند/ چین در قد و قواره‌ای نیست که بتواند ما را زیر سلطه خود ببردیک اقتصاددان درباره قرارداد ایران و چین گفت: من عقد قرارداد ژئوپلیتیک و استراتژیک با چین را در جهت درستی می‌بینم. این شعار بر مبنای موازنه سرداده شد. خودم تئورسین انقلاب اسلامی هستم. ایرانی‌ها هم از لحاظ تاریخی هم از نظر ژئوپلیتیک نمی‌توانند و امکان ندارد که زیر سلطه شرق و غرب بروند. چین در قد و قواره‌ای نیست که بتواند ما را زیر سلطه خود ببرد.

در قرار ایران و چین نیامده است که جزایرمان را واگذار می‌کنیم/ با اظهارات دروغ مردم را ناراحت نکنیمیک نماینده مجلس تاکید کرد: در هیج کجای قرارداد ایران و چین نیامده است که ما جزیره کیش را به چین واگذار می‌کنیم، مردم را نباید با اظهارات دروغ ناراحت کرد.

اسد در کشوری که مردم ندارد، انتخابات برگزار می‌کندرژیم اسد در حالی انتخابات پارلمانی برگزار می‌کند که میلیون‌ها غیرنظامی را آواره کرده و به دلیل عدم مشارکت تمامی اقشار مردم مشروعیتی نزد مخالفان ندارد. - خبرگزاری آناتولی