حیدر قربانی، زندانی سیاسی کرد، اعدام شد

28/09/1400 12:31:00 ب.ظ

با وجود درخواست‌های نهادهای حقوق بشری و همچنین فعالان ایرانی و صدها شهروند کامیاران برای توقف اجرای حکم اعدام حیدر قربانی، دادگستری استان کردستان خبر داد که این زندانی سیاسی صبح یکشنبه اعدام شد

با وجود درخواست‌های نهادهای حقوق بشری و همچنین فعالان ایرانی و صدها شهروند کامیاران برای توقف اجرای حکم اعدام حیدر قربانی، دادگستری استان کردستان خبر داد که این زندانی سیاسی صبح یکشنبه اعدام شد. صالح نیکبخت، وکیل حیدر قربانی، گفت خانواده حیدر قربانی در گورستان سنندج متوجه اجرای حکم شدند و جنازه به آنان تحویل نشده است.

همچنین به نوشته هه‌نگاو، با خانواده حیدر قربانی تماس گرفته و اعلام شده بود که او در حال انتقال به تهران است اما سپس آنان را به گورستان سنندج برده و اعلام کردند که قربانی اعدام و دفن شده است.

برخی رسانه‌ها نیز از بازداشت حسن قربانی برادر حیدر قربانی پس از اعتراض او به اعدام مخفیانه برادرش خبر می‌دهند. قوه قضاییه جمهوری اسلامی اتهام حیدر قربانی را عضویت در حزب دموکرات و «مشارکت در قتل سه نفر» ذکر کرده است اما نهادهای حقوق بشری از جمله عفو بین‌الملل و کارشناسان سازمان ملل گفته بودند این اتهام‌ها بر اساس اعترافات تحت شکنجه از او گرفته شده است.

همچنین صدها شهروند کامیاران با امضای طوماری از علی خامنه‌ای خواسته بودند که این حکم لغو شود. صالح نیکبخت، وکیل حیدر قربانی، پیش از این گفته بود هیچ مدرکی، نه در اعترافات قربانی و نه در اسناد دیگر، وجود ندارد که نشان دهد او مسلح بوده باشد. headtopics.com

😐🤝

به گفته نیکبخت، «تنها اقدام حیدر قربانی، معاونت در قتل از طریق خرید اتومبیل و رانندگی برای افرادی بوده که مرتکب قتل شده‌اند.»

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

حقوق بشر برای سال آتی هم کماکان اثرگذار است | مصطفی علایی

با توجه به روندی که در سال ۱۴۰۱ در موضوع حقوق بشر طی شد، به نظر می‌رسد این مقوله تأثیراتی جدی بر عرصه سیاست خارجی و دیپلماسی ایران داشته است. در کنار آن، درهم‌تنیدگی حقوق بشر با حوزه سیاسی، دیپلماتیک و حتی امنیتی سبب شد برخی این اعتقاد را پیدا کنند که مبحث حقوق بشر در قبال ایران یک ماهیت سیاست‌زده و امنیت‌زده پیدا کند. بر همین اساس، موضوع حقوق بشر در سال گذشته بر دو محور دیگر یعنی جنگ اوکراین و بحث پهپاد و نیز وضعیت پرونده هسته‌ای و اختلاف‌های پادمانی، سایه انداخت و این مقوله (حقوق‌بشر) به یک ضلع و پارامتر سوم برای فشار بر ایران تبدیل شد. اگر‌چه در ادوار مختلف همواره حقوق بشر مورد تأکید همه کشورها بوده است، اما چه شد که سال گذشته حساسیت‌ها در‌این‌باره بیشتر شد؟محور گفت‌وگوی «شرق» با مصطفی اعلایی، سفیر اسبق ایران در ونزوئلا، دیپلمات سابق ایران در نمایندگی‌های ایران در سازمان ملل قرار گرفت. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

حیدر قربانی در زندان سنندج اعدام شد

‌اجرای حکم اعدام عضو گروهک تروریستی در کردستان‌ + جزئیات- اخبار کردستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim‌اجرای حکم اعدام عضو گروهک تروریستی در کردستان‌ دادگستری کل استان کردستان: حکم اعدام حیدر_قربانی به اتهام بغی، مشارکت در قتل عمدی سه نفر از شهروندان کرد اهل سنت کردستان، عضویت در گروهک معاند و جنایتکار دموکرات امروز ۲۸ آذر ۱۴۰۰ در زندان سنندج اجرا شد قاسم سلیمانی از اعضای گروهک تروریستی سپاه قدس دوسال پیش در چنین روزهایی در فرودگاه بغداد اعدام شد و دخترش به بردگی جنسی اعراب درآمد. 🎥 چرا حیدر_قربانی اعدام شد؟ اشک‌های دردناک خانواده‌های داغ‌دیده

اعدام روح الله زم؛ «سازمان گزارشگران بدون مرز شواهدی دارد نشانگر آغاز ارتکاب جرم از خاک فرانسه»سازمان گزارشگران بدون مرز در آغاز هفته جاری از دستگاه قضایی فرانسه خواست تا پرونده تحقیق و تفحص درباره پرونده ربایش روح الله زم از فرانسه به عراق به جریان بیفتد. یورونیوز در این باره با نماینده این سازمان گفتگو کرد.

حیدر قربانی در زندان سنندج اعدام شد

عفو بین‌الملل اظهارات غریب‌آبادی در دفاع از «اعمال مجازات مرگ برای افراد زیر ۱۸ سال» را رد کردسازمان عفو بین الملل اعلام کرد: «بر اساس قوانین بین‌المللی، ممنوعیت استفاده از مجازات اعدام علیه کسانی که در زمان وقوع جرم کودک بوده‌اند مطلق و بی‌قید و شرط است.»

حقوق شهروندی | مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، پس از چهار ماه بازداشت با تودیع وثیقه آزاد شدمصطفی نیلی، وکیل دادگستری زندانی در ایران پس از چهار ماه بازداشت روز شنبه ۲۷ آذر ماه با تودیع وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.