حکم تجدیدنظر کیومرث مرزبان بدون تشکیل دادگاه صادر شده است

09/10/2019 11:15:00 ب.ظ

خبرنگاری_جرم_نیست

محمدحسین آقاسی، وکیل کیومرث مرزبان طنزنویسی که به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس در دادگاه بدوی محکوم شده به سایت « خبرنگاری_جرم_نیست » گفت دادگاه تجدیدنظر آقای مرزبان بدون حضور او و موکلش تشکیل شده و رای «هفته گذشته» صادر شده اما هنوز به او ابلاغ نشده است اخبار_ایران

این وکیل دادگستری با اظهار اینکه هفته گذشته رای نهایی موکلش توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر صادر شده، گفت: «به من گفتند که هفته آینده برای ابلاغ حکم نهایی مراجعه کنم.» حکم دادگاه تجدیدنظر تقریبا دو ماه پس از اعلام حکم دادگاه بدوی صادر شده است.محمدحسین آقاسی درباره وضعیت کیومرث مرزبان گفت: «با او تلفنی صحبت کردم. حالش بد نیست اما به شدت نگران رای نهایی بود. ما امیدواریم که رای در دادگاه تجدیدنظر شکسته شده باشد.»

در حالی دادگاه تجدیدنظر کیومرث مرزبان بدون حضور او و وکیلش تشکیل شده است که پیش از این محمدحسین آقاسی اظهار امیدواری برای تشکیل دادگاه تجدیدنظر برای ارائه آخرین دفاعیات را کرده بود: « «امیدوارم بتوانیم با حضور ما دادگاه برگزار شود تا در آن جلسه دفاعیات‌مان را به طور مبسوط ارائه کنیم چون در لایحه ممکن است به شکلی که وکیل بخواهد نتواند از موکلش دفاع کند. ممکن است برای دادگاه ابهاماتی در زمان مطالعه لایحه پیش بیاید که اگر وکیل در جلسه حضور داشته باشد می‌تواند به راحتی ابهامات را توضیح دهد و در واقع تا جایی که می‌تواند از موکلش دفاع کند‌.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

سیزدهمین روز اعتراضات در ایران؛ بازداشت خبرنگاری که مراسم خاکسپاری مهسا امینی را گزارش کرده بود

همزمان با تداوم اعتراضات خیابانی، شمار افراد و صاحبان کسب و کاری که به شیوه‌های مختلف از جمله از مسیر لینکدین آمادگی خود را برای برگزاری اعتصابی سراسری اعلام می‌کنند نیز رو به افزایش است ادامه مطلب >>

یا من در شمردن اعداد مشکل پیدا کردم یا این حکومت در جنایتکاری حد یقف ندارد و بی مرز و بی محدوده دارد جوانانمان را می کشد NoDeathPenalty

محکومیت ۸۰ رسانه در سال گذشته با حکم هیات منصفه مطبوعات

گزارش تحقیقی آتنا دائمی از داخل زندان؛ انتشار خبر ۶۶ مورد قصاص و ۲۶ حکم اعدام در ۲۵ روز

یک شرکت حقوقی در کانادا: بازی ویدئویی فورتنایت اعتیادآور استاین شرکت حقوقی به‌طور مشخص قصد دارد ثابت کند که شرکت آمریکایی بازی‌های ویدئویی «اپیک مگاگیمز» آگاهانه این بازی را به‌گونه‌ای توسعه داده تا این بازی تا حد امکان اعتیاد آور باشد.

مرکز فرماندهی پدافند هوایی خلیج فارس افتتاح شد«این مرکز با قابلیت کنترل منطقه وسیع و هدایت مستقیم یگان‌های پدافندی و هوایی ارتش و سپاه مستقر در سواحل جنوب کشور ایجاد شده است.»

عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه؛ انتقادهای بین‌المللی | DW | 09.10.2019اردوغان رییس جمهوری ترکیه در توییتر خود اعلام کرد که عملیات نظامی این کشور با نام 'چشمه صلح' در شرق فرات آغاز شده است. کردهای شمال و شرق سوریه بسیج عمومی اعلام کرده‌‌اند و از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند جلوی یک فاجعه انسانی در شمال سوریه را بگیرد. خانم کلینتون ۷ سال پیش که وزیر خارجه آمریکا بود، تورکیه یرو ددی تورکیه یرومدی!...اردوغان ایندی اوز اوزینه یرودی!!!... به نمایندگی از تورکهای آذربایجان جنوبی حمایت خود را از ارتش تورک(ترک) در عملیات چشمه صلح در شمال سوریه علیه گروههای تروریستی را اعلام‌میداریم-در همه حال در کنار برادران و‌خواهرانمان در ترکیه هستیم گاموح GAMOH Kodom solh?!

تصویب طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در پرونده‌هایی که هنوز حکمی برایشان صادر نشده تاثیرگذار استفاطمه حسینی، نماینده مجلس، با اشاره به جنبه‌های مختلف طرح تشدید مجازات اسیدپاشی گفت: این طرح صرفاً به‌ منظور تشدید مجازات اسیدپاشی نبود بلکه حمایت از قربانیان اسیدپاشی هم مد نظر قرار داشت. قربانیانی که آسیب جدی دیده‌اند می‌توانند از حمایت‌های این قانون بهره‌مند شوند.

محمدحسین آقاسی، وکیل کیومرث مرزبان طنزنویسی که به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس در دادگاه بدوی محکوم شده به سایت «خبرنگاری جرم نیست» گفت دادگاه تجدیدنظر آقای مرزبان بدون حضور او و موکلش تشکیل شده و رای «هفته گذشته» صادر شده اما هنوز به او ابلاغ نشده است.ناصر سراج، نماینده رییس قوه قضاییه روز ۱۶ مهرماه گفت در سال گذشته ۸۰ رسانه در ایران محکوم شدند.«آتنا دائمی» فعال مدنی زندانی با مطالعه بیست‌وپنج شماره یک روزنامه به بررسی نقش حکومت در میزان خشونت در جامعه و اثرات حکومت دیکتاتوری روی مردم پرداخته است.Aa یک شرکت حقوقی در مونترال کانادا از دادگاه درخواست کرده است تا مجوز پیگرد قانونی یک بازی ویدئویی به نام «فورتنایت» را صادر کند.

این وکیل دادگستری با اظهار اینکه هفته گذشته رای نهایی موکلش توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر صادر شده، گفت: «به من گفتند که هفته آینده برای ابلاغ حکم نهایی مراجعه کنم.» حکم دادگاه تجدیدنظر تقریبا دو ماه پس از اعلام حکم دادگاه بدوی صادر شده است. او البته گفت عمدتا محکومیت‌های آنها مالی بوده است. محمدحسین آقاسی درباره وضعیت کیومرث مرزبان گفت: «با او تلفنی صحبت کردم. ۱۸ مهر مصادف با دهم اکتبر روز جهانی مبارزه با مجازات اعدام است. حالش بد نیست اما به شدت نگران رای نهایی بود.  براساس گفته‌های نماینده قوه قضاییه در سال ۹۷، ۱۵۰ رسانه کارشان به دادگاه کشیده که از این تعداد ۸۰ رسانه محکوم شده‌اند و آمار نشریاتی نیز که در نوبت تجدید وقت دادگاه هستند مشخص نیست. ما امیدواریم که رای در دادگاه تجدیدنظر شکسته شده باشد. Notre cabinet annonce avoir déposé en Cour Supérieure du Québec, en fin de journée jeudi, une demande d'autorisation.

» در حالی دادگاه تجدیدنظر کیومرث مرزبان بدون حضور او و وکیلش تشکیل شده است که پیش از این محمدحسین آقاسی اظهار امیدواری برای تشکیل دادگاه تجدیدنظر برای ارائه آخرین دفاعیات را کرده بود: « «امیدوارم بتوانیم با حضور ما دادگاه برگزار شود تا در آن جلسه دفاعیات‌مان را به طور مبسوط ارائه کنیم چون در لایحه ممکن است به شکلی که وکیل بخواهد نتواند از موکلش دفاع کند.  در استان تهران ۲۱ نفر عضو هیات منصفه مطبوعات هستند و در سایر استان‌ها تعداد اعضای هیات منصفه به ۱۴ نفر می‌رسد. نامه‌ای شبیه یک گزارش تحقیقی که با اعداد و ارقام نشان می‌دهد که یک حکومت فاسد بر بدنه جامعه چگونه اثر می‌گذارد. ممکن است برای دادگاه ابهاماتی در زمان مطالعه لایحه پیش بیاید که اگر وکیل در جلسه حضور داشته باشد می‌تواند به راحتی ابهامات را توضیح دهد و در واقع تا جایی که می‌تواند از موکلش دفاع کند‌.» با این حال دادگاه تجدیدنظر این طنزپرداز جوان نیز مانند بسیاری از زندانیان دیگر عقیدتی در ماه‌های گذشته با پیروی از استیذان ابراهیم رییسی از رهبر ایران برگزار نشد.  در سال‌های گذشته بیشترین درگیری رسانه‌ها مخصوصا رسانه‌های چاپی مشکل گرانی و کمبود کاغذ با نرخ دولتی بوده که حتی باعث تعطیلی برخی از نشریات شده است. سهیلا ماهرنیا مادر کیومرث مرزبان که تاکنون درباره وضعیت فرزندش سکوت کرده بود در تاریخ چهارشنبه هفدهم مهرماه در یک پست  اینستاگرامی  نوشت: «کیومرث مرزبان، فرزند من، به دفعات در نوشته هایش که در فیسبوک و اینستاگرام در دسترس همگان قرار دارد اعلام کرده که من آدم سیاسی نیستم “من کاتبم“. بااین‌حال تاکید کرده این پازل کوچک گویای سیاست‌های کلان است. از کیومرث سه جلد کتاب در ایران چاپ شده است که در دسترس همگان قرار دارد. توقیف روزنامه قانون در اسفند ۹۷ یکی از پرسروصداترین خبرهای مطبوعات بود.

هر سه کتاب او حاوی احساسات پاک، عشق ، عاطفه و خاطرات کودکی اش است. نود درصد آثار او در رسانه ها، چه داخلی و چه خارجی، در مورد همین خاطرات کودکی، عشق و عواطف اش بوده است.  همچنین هفته‌نامه «صدا» در اردیبهشت ۹۸ با حکم شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شد.» دائمی نتیجه گرفته حجم خبرهای منتشرشده درباره برخوردهای قضایی نشان‌دهنده «فضای به‌شدت امنیتی و قضایی» در سطح جامعه است.» او در ادامه نوشته است: هر زمان، مانند همه ما، در هر رسانه ای چه داخلی یا خارجی، انتقاداتی از اوضاع اجتماعی کرده با عشق و طنز و شوخی بوده است. بزر‌گ ترین اشتباه کیومرث این بود که به خاطر عشق و احساسات عمیق به کشورش خود را به آب و آتش زد که به ایران بازگردد، زیرا هرگز، هرگز تصورش را نمی کرد به واسطه طنزنویسی و نوشته های صرفا فرهنگی و ادبی اش زندانی و به ۲۳ سال حبس محکوم شود مدتی پس از اعلام حکم او و چند نفر دیگر از فعالان مدنی و کارگری، ابراهیم رییسی رییس قوه قضاییه اعلام کرد که دادگاه تجدیدنظر با رحمت و دقت بیشترین به این پرونده‌ها رسیدگی کند..  کیومرث مرزبان نویسنده در تابستان ۹۶ برای دیدن مادربزرگ بیمارش به ایران سفر کرد و پس از مدتی در شهریور ۹۷ بازداشت شد. رهبر جمهوری اسلامی، مرداد امسال موافقت خود را با مجازات متهمان بدون امکان تجدیدنظرخواهی موافقت کرد.

او به اتهامات سنگین «ارتباط با دول متخاصم آمریکا»، «اهانت به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «توهین به مسوولان» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به ۲۳ سال و ۹ ماه حبس محکوم شد. علاوه بر آن او به «دو سال ممنوعیت از خروج کشور، دو سال محرومیت از استفاده از شبکه‌های اجتماعی و دو سال فعالیت رسانه‌ای» نیز محکوم شده است.  این حکم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شد. امن ازآن‌جهت که به‌راحتی و بدون دغدغه و مزاحم می‌توانند مردم را سرکوب و شکنجه کنند!» او در بخش دیگر این گزارش به عدم وجود تریبون برای بیان خواسته‌های مردم اشاره کرده است: «در این یک روزنامه هر چند روز یک‌بار در گوشه‌‌ای از یکی از صفحات دو مورد از تماس‌های مردمی نوشته می‌شود. این حکم سنگین اوایل شهریور ۹۸ به وکیلش ابلاغ شد.  بیشترین حکم او مربوط به «ارتباط با دول متخاصم آمریکا» با مجازات ۱۱ سال حبس است که در صورت تایید آن در دادگاه تجدیدنظر،‌این جوان باید تا ۱۱ سال دیگر در زندان بماند.

  در حالی او به ارتباط با دول متخاصم آمریکا محکوم شده که طبق  سند رسمی وزارت امور خارجه که در ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۲ منتشر شد ایران هیچ کشوری جز اسرائیل، را مصداق «کشور متخاصم» و در واقع دشمن با جمهوری اسلامی نمی‎داند. نشان از سرپیچی از قوانین ناعادلانه و یک‌سویه و خودنوشته جمهوری اسلامی و نشان از فشار حداکثری بر مردم از سوی حاکمان بی‌کفایت!» او نوشته فضای تهدید و انتقام‌گیری و فضای امنیتی توسط سران حکومت بسیار شدید و رو به فزونی است و مردم تحت تاثیر این فضا قرار گرفته‌اند: «می‌بینیم چگونه بر سر یک جای پارک یا سروصدا همسایه و یا مشغولی بیش‌ازحد با موبایل و غیره، قتل‌هایی را مرتکب می‌شوند و همچنان چرخه انتقام ادامه می‌یابد تا مرتکبین این جرایم قصاص و اعدام می‌شوند، این در حالی است که مردم می‌بایست به عاملین اصلی این‌همه خشم و عصبانیت حق طناب دار را نیز بپردازند!» او در بخش دیگری از این گزارش به خبرهای مربوط به اعدام و قصاص که در این بازه زمانی در روزنامه منتشرشده‌اند پرداخته و آن را مربوط به فضای داغ انتقام‌گیری دانسته است: «پیرو فضای داغ انتقام‌گیری حکومتی، در این ۲۵ روز هم به ۳۹ مورد انتقام‌گیری در سطح جامعه که اکثرا منجر به قتل شده است برخوردم و متعاقبا با ۶۶ مورد قصاص و ۲۶ مورد حکم اعدام فقط در خصوص جرایم عمومی مواجه شدم. محمدحسین آقاسی درباره این نکته گفت: «متاسفانه دادگاه‌های انقلاب این سند را نمی‌پذیرند و می‌گویند که کشور آمریکا متخاصم و دشمن است.» این وکیل پس از اعلام حکم موکلش در گفت‌وگویی با ایران وایر در تاریخ ۲۴ آگوست گفته بود: «من اتهام ارتباط با دول متخاصم و اهانت به مقدسات را برای موکلم قبول ندارم و در دادگاه هم آن را به تفضیل بیان کردم اما متاسفانه حکم صادر شده است. همچنین موکلم در ابتدا متهم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی شده بود که خوشبختانه از این اتهام تبرئه شد. سوالاتی با جواب‌های روشن اما تفکر برانگیز: «سوال اینجاست که فقط مطالعه این حجم از کلمه قصاص و اعدام در روزنامه‌های کشور رسانه‌ها چه تاثیری در جامعه خواهد داشت؟ آیا بازدارنده ارتکاب جرم است یا موجب افزایش حس انتقام‌گیری‌های خودسرانه و قصاص‌های شخصی خواهد شد؟! آن‌هم در شرایطی که مسوولین خود قوانین خود نوشته‌شان را نقض و مردم را دین زده و اخلاقیات را به‌کلی نابود کردند چه انتظاراتی از مردم می‌توانند داشته باشند؟! چرا باید در روزنامه یک حکومت اسلامی با این حجم از ادعا و سرکوب ظاهرا به نام دین تنها در ۲۵ روز فقط ۹ بار کلمه گذشت و بخشش به چشم بخورد؟!» آتنا دائمی در ادامه به تاثیر کارهای مخرب مسوولان حکومت در جامعه اشاره می‌کند: «قطعا مابین حکومتی که با ابزار سرکوبی که در اختیار دارد، هر نوع نظر، عقیده و باور متفاوت از خود را سرکوب می‌کند و مسوولی که به دلیل منافع شخصی و شاید حزبی قتلی مرتکب می‌شود درنهایت به بهانه مذهب متفاوت مقتول و یا روابط او، خود را محق بر این قتل می‌داند و سریع تبدیل به قهرمان می‌شود، ارتباط عمیقی وجود دارد، چراکه چه راهی آسان‌تر از این‌که برای ترویج فرهنگ غلط نابودی افرادی با عقاید متفاوت آن‌هم به‌ظاهر طبق آیین شرع؟! قطعا مابین گروگان‌گیری‌های علنی جمهوری اسلامی از طریق بازداشت دوتابعیتی‌ها با اتهامات واهی برای دریافت امتیازاتی از کشورهای دیگر و افزایش آمار گروگان‌گیری در سطح جامعه ارتباط عمیقی وجود دارد.» این نویسنده پس از جریانات سال ۸۸ از کشور خارج شد اما طبق گفته افراد نزدیک به او، هرگز به  آمریکا سفری نداشته است.

با این حال مدتی پس از رسانه‌ای شدن خبر بازداشت او، وب‌سایت تندرو «پایگاه عدالت خواهان» مدعی شد کیومرث مرزبان به آمریکا برای انعقاد قراردادی با هدف «شبکه‌سازی در ایران» سفر کرده است. . دغدغه فعال مدنی و فعال حقوق کودکان که به جرم باورها و دغدغه‌هایش در زندان روزگار می‌گذراند: «این‌جانب دغدغه حق‌وحقوق انسان‌ها را دارم و نگران سرنوشت مردم عزیز هستم، وابسته به هیچ جریان سیاسی نیستم و تنها به دلیل مخالفت با اعدام و قصاص و خشونت و پافشاری بر حقوق انسان‌ها در زندانم و هر زمان که از شرایط کنونی دچار ناامیدی می‌شوم با خود می‌اندیشم که شاید این بخشی از درد زایمانی است که در انتظار آنیم اما کاش برای تسکین این درد به سراغ هر دارویی نرویم که بعدها در سوگ تولدی ناسالم بنشینیم.