قاچاق_انسان

قاچاق_انسان

حکم ترک خاک برای دو پناهجوی مستندساز ایرانی در ترکیه

21/02/2020 11:04:00 ق.ظ

آناهیتا مروتی و رامین صابر‌‌ی‌جعفری، دو پناهجوی ایرانی در ترکیه هستند که بعد از ۳سال، بنابه حکم دادگاه باید خاک این کشور را ترک کنند. این دو مستندساز بعد از دوسال انتظار، تصمیم گرفته بودند غیرقانونی به یونان بروند. گزارش آیدا قجرaidaghajar 👇 قاچاق_انسان

***آناهیتا مروتی و رامین صابر‌‌ی‌جعفری از بنیان‌گذاران گروه فیلم‌سازی «تیسفون» در ایران هستند که آخرین اثرشان به نام «هولوکاست ایرانی» از تلویزیون اندیشه پخش شد. چندین سال فعالیت رسانه‌ای در ایران اما وقتی به تهدید و احضاریه بازداشت ختم شد، تصمیم گرفتند درخواست پناهندگی‌شان را به دفتر امور پناهندگان سازمان ملل در ترکیه تحویل دهند. بازداشت هنگام خروج غیرقانونی اما باعث شد که پرونده پناهندگی‌شان در ترکیه بسته شود و حالا تنها چند روز برای ترک این کشور زمان دارند.

پرزیدنت ترامپ فرمان اجرایی برای نظارت بر محتوای شبکه‌های اجتماعی امضا کرد سومین روز تجمع اعتراضی به مرگ‌ «جرج فلوید» در مینیاپولیس؛ شهردار اعلام «وضعیت اضطراری» کرد آمریکا برای یافتن یکی از رهبران داعش جایزه ۳ میلیون دلاری گذاشت

رامین در گفت‌وگو با «ایران وایر» فعالیت‌هایش را در ایران چنین روایت کرد که مدتی به عنوان همکار آزاد با صدا و سیمای جمهوری اسلامی همکاری داشت. چندین فیلم‌نامه‌اش مجوز ساخت نگرفت تا بالاخره قرار شد «هولوکاست ایرانی» را بدون اسامی دست‌اندرکاران بسازند. رامین و آناهیتا به ترکیه رفته بودند تا گفت‌وگوهای مربوط به این مستند را ضبط کنند که همکارشان در ایران بازداشت شد و برای آن‌ها هم احضاریه فرستادند. در نتیجه هر دو در ترکیه ماندگار شدند. 

به گفته رامین «هیچ‌وقت در صدا و سیما رسمی نبودم. گاهی دستیار کارگردان بودم و گاهی کارگردان هنری، به خاطر تجربه سال‌ها عکاسی و فیلمبرداری، اگر پروژه‌ای پیشنهاد می‌شد، در آن مشغول می‌شدم. فیلم‌نامه‌ای داشتم به اسم «زن در ایران باستان» که وزارت ارشاد آن را رد کرد. فیلم‌نامه دیگرم به نام «بابک خرمدین» قرار بود در شبکه «آذربایجان» پخش شود. ده دقیقه نمونه ساختیم اما پیغام رسید که «بابک اصلا قهرمان ملی نیست.» فیلم کوتاه «ماعون»‌ را برای «جشنواره قرآن» ساختم که آن‌هم مورد تایید قرار نگرفت.» 

در نهایت آخرین اثر آن‌ها که قرار بود در گمنامی ساخته و پخش شود «هولوکاست ایرانی» نام گرفت. فیلمی انتقادی درباره تئوری «ولایت فقیه» که به گفته رامین مضمون آن «از بین رفتن فرهنگی ایرانی توسط ایدئولوژی ولایت فقیه» است: «بخشی از فیلم در ایران فیلم‌برداری شده بود و بخشی دیگر که مصاحبه‌ها بود، در ترکیه انجام می‌گرفت. به ترکیه آمده بودیم که همکارمان را بازداشت کردند و حکم بازداشت من هم رسید. خانه‌مان را تفتیش کرده بودند و مدارک‌مان را بردند. تمامی آرشیو کارهایم را بردند. بازگشت به ایران عقلانی نبود. ما ماندیم و یک لپ‌تاپ، یک دوربین و یک حافظه کامپیوتری.» 

در نتیجه آن‌ها در ترکیه ماندند. آن‌هم در شهری که به توصیف رامین، بعد از قونیه، مذهبی‌ترین شهر ترکیه است؛ یعنی «کوتاهیا.» او بارها به خاطر «آتئیست» بودنش از کار بیکار شده است. آن‌هم در شرایطی که پناهجویان در این کشور اجازه کار ندارند و ناچار به انجام کارهای سیاه با ساعت‌های طولانی و کم‌ترین دستمزد و در بیشتر مواقع، بدترین برخوردها هستند. به تازگی هم بنا به تصمیم دولت ترکیه، بیمه‌های درمانی‌شان قطع شده است. و البته، وقتی فصل زمستان فرا می‌رسد، همان مشاغل فصلی با بدترین شرایط هم دیگر نیست. 

دوام آوردن در چنین شرایطی، آ‌ن‌هم بدون داشتن هیچ چشم‌اندازی، کار راحتی نیست. پناه‌جویان در ترکیه بنا به قانون در شهرهایی که برایشان از سوی سازمان ملل و در حال حاضر اداره مهاجرت ترکیه تعیین می‌شود، حبس می‌شوند و تنها اجازه پلیس است که می‌توانند برای مدت محدودی به شهری دیگر سفر کنند. انگار که زندانیانی هستند در همسایگی وطن‌شان که از آن به هر دلیلی، گریخته‌اند. 

رامین و آناهیتا هم بعد از دو سال زندگی در این شرایط، تصمیم می‌گیرند که هرآن‌چه از نظر مالی در بساط دارند، خرج سفر قاچاقی به یونان کنند. رامین می‌گوید با وجود تمام آن‌چه از شرایط پناهجویی در یونان شنیده بودند، باز هم دل و تن به دریا زدند: «توانایی تامین هزینه سفر زمینی را نداشتیم. برای همین تمامی دارایی‌مان را پرداختیم تا با قایق به جزیره یونان برسیم. اما میان دریا، بازداشت شدیم.» 

شهادت ۳ مرزبان در درگیری با اشرارمسلح در سردشت آتش‌سوزی گسترده در منطقه حفاظت شده خائیز/ درخواست کمک مسئولان کهگیلویه برای مهار آتش مرگ پیرزن کپرنشین در کرمانشاه جنجال به پا کرد

آن‌ها به شهر «چاناکاله» رفتند و سفرشان آغاز شد. با قایق در تنگه «چاناکاله» بودند که توسط گشت دریایی متوقف شدند: «ما را روی آب گرفتند و با اسلحه و زور سوار کشتی کردند و به ساحل بردند. آن‌جا پاسگاه پلیس بود. مکان کوچکی که دورتادورش را پلاستیک کشیده بودند. مشخصات و مدارک‌مان را گرفتند و انگشت‌نگاری کردند. سپس، ما را سوار اتوبوس کردند و به چاناکاله فرستادند. در آن‌جا هم اداره مهاجرت مدارک‌مان را بررسی کرد و به شهرهای‌مان فرستاد.» 

آناهیتا و رامین به «کوتاهیا» برگشتند و وقتی به اداره مهاجرت این شهر مراجعه کردند با این پاسخ مواجه شدند که پرونده‌های پناهندگی‌شان بسته شده است. ابزاری که در دست داشتند، اعتراض به این حکم بود. آن‌ها اعتراض خود را به کمیسیون اداره مهاجرت مرکزی در آنکارا تحویل دادند و بعد از یک ماه اعتراض‌شان با پاسخ منفی روبه‌رو شد. مرحله بعدی شکایت از اداره مهاجرت به دادگاه بود که بعد از چند ماه پاسخ گرفتند: «شکایت‌تان منطقی نیست.» قرار شد در قدم بعدی به دادگاه عالی‌رتبه در شهر ازمیر شکایت کنند. آن‌ها این مرحله را هم پشت سر گذاشتند. 

روال پیگیری‌های قضایی تا دو ماه پیش ادامه داشت تا این‌که آخرین مرحله هم به درهای بسته خورد: «برایم جالب است که دوستانم که همزمان با ما حرکت کردند، سیاسی هم نبودند، پرونده‌شان پیش از ما به جریان افتاد اما هنوز جوابی نگرفته‌اند. برای ما طی دو ماه بررسی پاسخ منفی دادند. خصوصا بعد از آن‌که به آن‌ها اطلاع دادیم فیلم‌مان پخش شده و نمی‌توانیم به ایران برگردیم. مرحله‌ای که گفته می‌شود ممکن است ده ماه هم طول بکشد، برای ما دو ماه زمان برد. نمی‌دانم بدشانسی و اتفاق است یا چون سیاسی هستیم، خواستند سریع پاسخ منفی بدهند.» 

با توجه به سخت‌گیری‌های ترکیه در خصوص پناه‌جویان، بسیاری از ایرانی‌هایی که سال‌هاست در این کشور زندگی پناه‌جویی را دنبال می‌کنند، معتقدند که به خاطر روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور ایران و ترکیه و همچنین وجود قرارداد استرداد مجرمان، وضعیت امنیت‌شان در خطر است. البته هیچ سندی به عنوان مدرک رسمی برای این ادعا وجود ندارد اما هرکدام از آن‌ها ادعا می‌کنند با نمونه‌هایی برخورد داشته‌اند که این شائبه را برایشان تشدید کرده است. 

رامین می‌گوید نمونه‌های بسیار دیگری از پناه‌جویان را دیده است که برای بار چندم اقدام به عبور غیرقانونی از مرزهای ترکیه کرده‌اند اما نه با حکم ترک‌خاک مواجه شده‌اند و نه فشار آن چنانی را متحمل شده‌اند؛ شاید فقط مدتی در بازداشت بوده‌اند. حالا، وضعیت آناهیتا و رامین هم در ناامنی قرار گرفته است. آن‌ها در آخرین مرحله پیگیری قضایی می‌توانند طی این مدت، به دادگاه قانون اساسی شکایت کنند اما شنیده‌های‌شان می‌گوید که در آن مرحله هم با پاسخ منفی مواجه خواهند شد: «به ما وکیل هم ندادند. نه دستگاه قضایی و نه امور پناهندگان سازمان ملل. به ما گفتند خودتان وکیل بگیرید. هزینه وکیل آزاد هم بیشتر از دو هزار دلار است تا بتواند حکم دیپورت را ملغی کند. ما هم توانایی پرداخت این مبلغ را نداریم. اگر به دادگاه قانون اساسی شکایت نکنیم، نامه دیپورت را به ما می‌دهند و می‌توانند ما را بازداشت کنند و مستقیم به ایران بازگردانند. مگر آن‌که خودمان قبل از این تاریخ ترکیه را ترک کنیم.» 

معلوم نیست سرنوشت آن‌ها بعد از چندین روزی که در پیش دارند چه می‌شود. آن‌ها یا باید به کشور دیگری بروند که با ایران لغو روادید است یا باید دوباره اقدام به سفر غیرقانونی کنند. سیاست‌های ترکیه و اتحادیه اروپا و کشورهای دیگر در نوع مقابله‌ای که با پناه‌جویان دارند، هرچقدر هم برای سیاسیون توجیه‌پذیر باشد، اما سلامت روان و جسمی میلیون‌ها انسان را که آوارگی را زندگی می‌کنند، به خطر انداخته است. سیاسیونی که مدام دم از مبارزه با قاچاق انسان می‌زنند اما سیاست‌هایشان به رونق بیشتر این تجارت ختم شده و آوارگی را دامن زده است.

مقر پلیس مینیاپولیس در آتش؛ ترامپ تهدید به اعزام ارتش و گارد ملی کرد کرونا؛ صدها مدرسه در کره جنوبی بار دیگر تعطیل شدند اعزام گارد ملی آمریکا به مینیاپولیس در پی تشدید خشونت‌ها | DW | 29.05.2020

سرنوشت دو مستندساز ایرانی هم بعد از سه سال زندگی پناهجویی، حالا در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است؛ هرچند که طی یک ماه آینده، هر تصمیمی که بگیرند، روزگاری را برایشان رقم خواهد زد که هنوز هیچ افقی برای آن متصور نیستند.  ادامه مطلب: ایران وایر »

پنج شهروند ترک‌ آلمان در حمله نژادپرستانه امروز کشته شدندسفیر ترکیه در برلین اعلام کرد بر اثر حمله تروریستی امروز گروه‌های نژادپرست در آلمان 5 تن از شهروندان ترک‌ این کشور جان خود را از دست دادند. - خبرگزاری آناتولی

اعتصاب غذای ناصر پاسار، پناه‌جوی ایرانی مقابل سازمان ملل در ترکیهaidaghajar اون خيابوني كه مقر سازمان كميسارياي عااالي خراب شده درش قرار گرفته بطور عاادي در تابستون منفي ٠ درجه است چه برسه ب اين فصل سررد

بازداشت پنج ایرانی به جرم قاچاق هروئین در ترکیه

فراخوان سازمان ملل از ترکیه و روسیه برای کاهش تنش در ادلب

توطئه رژیم اسد برای متهم کردن ترکیه به هدف قرار دادن غیرنظامیان در حلبعناصر رژیم بشار اسد در سوریه٬ قصد دارند با حمله به برخی شهرک‌ها در مرکز شهر حلب٬ ترکیه را متهم به هدف قرار دادن غیرنظامیان کنند. - خبرگزاری آناتولی

حملات هوایی روسیه در سوریه و پشتیبانی توپخانه‌ای ترکیه از حمله شورشیانترکیه، روسیه و ایران قصد دارند در اوایل ماه آینده میلادی در تهران با یکدیگر ملاقات کنند تا درباره سوریه و به ویژه اوضاع در ادلب رایزنی کنند. چرا درست تیتر نمیزنی?!! پشتیبانی توپخانه ای ترکیه از النصره