حکمتیار: روند صلح افغانستان نباید تحت کنترل فرماندهان نظامی باشد

01/12/1399 11:48 ب.ظ

رهبر حزب اسلامی افغانستان با تاکید بر تشکیل هیئتی از نمایندگان کلیه ذینفعان و پایان بن بست با طالبان گفت که روند صلح باید از انحصار فرماندهان نظامی خارج شود. - خبرگزاری آناتولی

رهبر حزب اسلامی افغانستان با تاکید بر تشکیل هیئتی از نمایندگان کلیه ذینفعان و پایان بن بست با طالبان گفت که روند صلح باید از انحصار فرماندهان نظامی خارج شود. - خبرگزاری آناتولی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان طی سخنانی در خطبه نماز جمعه امروز در کابل اظهار داشت: «روند صلح باید از انحصار فرماندهان نظامی خارج شود.

باید اجماع سیاسی در مورد صلح حاصل شود، هیئتی متشکل از نمایندگان کلیه ذینفعان تشکیل شود و بن بست با طالبان پایان یابد».

وی افزود:«پیشگیری از ترورهای هدفمند در مناطق تحت کنترل دولت و عاملان چنین ترورهای سیستماتیک و مکرر و محافل دولتی متهم باید توسط یک نهاد بی طرف صالح و معتبر بررسی شود». او در ادامه سخنانش همچنین اذعان داشت : «سلاح و تجهيزات نظامى به‌طور قاچاق و در كانتينرهاى حمل گندم وارد کشور می‌شود و به دست كسانى می‌رسد كه شعارهاى جنگ سر‌مى‌دهند. مجلس باید در این موضوعات مهم ملی از طریق هيئت بازرسى قضيه به مشكل رسيدگى كند. مقابله با جنگ دوم ضروری است. تمام اين تلاش‌ها براى تخريب روند صلح است. ترور شخصيت‌ها، شعارهاى جنگى و سازماندهی شبه‌نظامیان توسط محافل خارجی و داخلی و به همین هدف انجام می‌شود. منافع آنها به ادامه جنگ گره خورده است».

ادامه مطلب:
aa_persian »

ابراز خرسندی کابل از حمایت کشورهای همسایه از روند صلح افغانستانوزارت امور خارجه افغانستان از تلاش‌ها و حمایت‌ کشورهای همسایه و منطقه در راستای روند صلح این کشور قدردانی و بر ادامه این تلاش‌ها و همکاری‌ها تاکید کرد. - خبرگزاری آناتولی

حمایت از روند صلح در افغانستان سیاست اصولی ایران استرئیس جمهور با ابراز همدردی با دولت و مردم افغانستان به مناسبت حملات تروریستی اخیر در این کشور بویژه کشتار دختران بی گناه دانش آموز در غرب کابل، گفت: استمرار حملات گروههای تروریستی علیه مردم بی دفاع و نیروهای امنیتی افغانستان، هدفی جز قراردادن دولت در موضع ضعف در مذاکرات صلح این کشور نمی تواند داشته باشد.

تاثیر سیاست منطقه‌ای ایران بر نقش این کشور در روند صلح افغانستانیکی از اندیشمندان ایرانی روابط بین الملل تاکید کرد ایران اگر خواهان جایگاه لازم و متناسب با منافع خود در پروسه صلح افغانستان است باید سیاست منطقه ای خود را مورد بازنگری جدی قرار دهد. - خبرگزاری آناتولی البته در حکومت ایران سیاست حاکم نیست و مکر و حیله و توجیح و تحریف و جنک و دروغ و ریای علوم بی منطق جاهلیت فتنه سازی بازی با فکرها حاکمست.بنابرین سیاست جاهلانه فرقه فارسیسم اشغالگر ایران در تمام زمینه ها مشترک با صلیبچیها، خیانت به اتحاد ملتهای ایرانیان و تورکان و منطقه است.

تسریع روند مذاکرات صلح افغانستان؛ محور دیدار عبدالله و خلیل‌زاد در کابلرئیس شورای عالی مصالحه‌ ملی افغانستان و نماینده‌ ویژه‌ ایالات متحده‌ آمریکا در کاخ سپیدار کابل دیدار و بر تسریع روند مذاکرات صلح تاکید کردند. - خبرگزاری آناتولی

گفتگوی تلفنی غنی و جانسون درباره روند مذاکرات صلح افغانستانرئیس‌جمهور افغانستان با نخست وزیر انگلستان پیرامون روند مذاکرات صلح تلفنی گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

رهبر حزب اسلامی افغانستان با تاکید بر تشکیل هیئتی از نمایندگان کلیه ذینفعان و پایان بن بست با طالبان گفت که روند صلح باید از انحصار فرماندهان نظامی خارج شود.استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان طی سخنانی در خطبه نماز جمعه امروز در کابل اظهار داشت: «روند صلح باید از انحصار فرماندهان نظامی خارج شود. باید اجماع سیاسی در مورد صلح حاصل شود، هیئتی متشکل از نمایندگان کلیه ذینفعان تشکیل شود و بن بست با طالبان پایان یابد».

وی افزود:«پیشگیری از ترورهای هدفمند در مناطق تحت کنترل دولت و عاملان چنین ترورهای سیستماتیک و مکرر و محافل دولتی متهم باید توسط یک نهاد بی طرف صالح و معتبر بررسی شود».

او در ادامه سخنانش همچنین اذعان داشت : «سلاح و تجهيزات نظامى به‌طور قاچاق و در كانتينرهاى حمل گندم وارد کشور می‌شود و به دست كسانى می‌رسد كه شعارهاى جنگ سر‌مى‌دهند. مجلس باید در این موضوعات مهم ملی از طریق هيئت بازرسى قضيه به مشكل رسيدگى كند. مقابله با جنگ دوم ضروری است. تمام اين تلاش‌ها براى تخريب روند صلح است. ترور شخصيت‌ها، شعارهاى جنگى و سازماندهی شبه‌نظامیان توسط محافل خارجی و داخلی و به همین هدف انجام می‌شود. منافع آنها به ادامه جنگ گره خورده است».

حکمتیار تصریح کرد:‌ «وضعيت استراتژیک افغانستان طوری است كه اگر گروهى بخواهد بجنگد؛ دستيابى به سلاح و تجهيزات نظامى برايش دشوار نخواهد بود، مخصوصاً اگر اين گروه جنگجوى باتجربه ورزيده داشته و از حمايت مردمى نيز برخوردار باشد».

رهبر حزب اسلامی افغانستان در پایان اضافه کرد: «مجلس باید در مورد پرونده اسلحه و تجهیزات نظامی که در محموله گندم وارد و به مخالفان صلح و‌ طراحان جنگ جدید تحویل داده می‌شود، تحقیق کند. اسلحه توسط طرف‌های خارجی که به دنبال منافع خود هستند برای ادامه جنگ به افغانستان و البته با موافقت دولت ارسال می‌شود. قاچاق سلاح از طریق محموله گندم با فرار از بازرسی ناتو‌ امریکا انجام می‌شود و می‌توان آن را ضد صلح توصیف کرد».