حمیرا نکهت دستگیرزاده؛ 'هرگز این‌گونه به سخن نیامده بودی بانو' - BBC News فارسی

18/06/1399 02:44:00 ب.ظ

حمیرا نکهت دستگیرزاده؛ هرگز این‌گونه به سخن نیامده بودی بانو

محتوای شعر حمیرا نکهت آمیخته‌ایست از مفاهیم عاشقانه، اجتماعی و سیاسی هر چند که بر سیاق سنت شعر فارسی گاهی رگه‌هایی از مفاهیم عرفانی نیز در آن مشاهده می‌شود که این رگه‌ها بیش از این که ناشی از گرایش او به تصوف و عرفان باشد برخواسته از علاقۀ او به شاعران عارفی همچون عطار و به خصوص مولاناست که در دفترهای شعرش غزل‌هایی با استقبال از شعرهای معروف مولانا را نیز می‌توان دید. الفبای سلطه از دستگیرزاده "تولد حمیرا جان ملقب به نسرین جان به تاریخ شام دوشنبه ۲۶/ ۲۷ ثور(اردیبهشت) سال ۱۳۳۹ ه.ش ساعت ۸:۳۰ شب در شفاخانه مستورات کابل واقع در جاده میوند صورت گرفته است.

" جمله بالا، اولین جمله‌ای است که در مورد زندگی پر فراز و نشیب دکتر حمیرا نکهت دستگیرزاده نوشته شده است. زندگی‌نامه این شاعر هراتی در دفتر شعر "از پوست تا پوستر" با همین جمله که به قلم پدرش در صفحه آخر قرآنی نوشته شده‌است، آغاز می‌شود.

خانم نکهت به خاطر شغل پدرش که نظامی بود تا صنف/کلاس ۱۲را در سه شهر و شش مکتب خواند و بالاخره در سال ۱۳۵۷ از لیسه (دبیرستان) زرغونه کابل سند فراغت گرفت. او در سال ۱۳۵۸ وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی کابل شد. به تحصیلاتش ادامه و بالاخره توانست مدرک دکترا را از دانشگاه صوفیه بلغاریا/بلغارستان در زمینه ادبیات شناسی به دست بیاورد.

هفته هنر و فرهنگ؛ مرگ‌ها، خانه رو به ویرانی، هنرمندان تشنه کار او در همان سال‏های تحصیل همکاری‌اش را با چند مجله معروف همان زمان و برنامه‌های مختلف فرهنگی و ادبی در رادیو افغانستان آغاز کرد و در سال ۱۳۶۲ کارمند رسمی این رادیو شد و به عنوان نویسنده و تهیه‌کننده فعالیتش را شروع کرد.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : تصاویر دیدنی از فوران یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های جهان در جزیره هاوایی

ویدیوها : یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های جهان به نام «کیلاویا» در جزیره هاوایی روز چهارشنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) فوران کرده است. ادامه مطلب >>

حکم زندان هنرمندی که به شلیک موشک سپاه به هواپیمای اوکراینی اعتراض کرده بود، تایید شد🔺حکم زندان هنرمندی که به شلیک موشک سپاه به هواپیمای_اوکراینی اعتراض کرده بود، تایید شد ⚡️حکم ۳ سال زندان مسعود حکم‌آبادی، پژوهشگر و تهیه‌کننده تئاتر در ایران، که توسط دادگاه انقلاب صادر شده بود، به تأیید دادگاه تجدیدنظر رسیده و به اجرا درآمده است.

پزشکان آلمانی: ناوالنی پس از خروج از کما به سخنان اطرافیان واکنش نشان دادپزشکان آلمانی با وجود «بهبود وضع سلامتی» الکسی ناوالنی همچنان تاکید می‌کنند که «مسمومیت سنگین» اخیر ممکن است تاثیرات درازمدت بر سلامتی او گذاشته باشد.

حمایت کانون وکلای فرانسه از نسرین ستوده و وکلایی که جان‌شان در خطر است

آنها که کرونا گرفتند؛ از هالیوود تا بالیوود | DW | 08.09.2020ویروس کرونا در چرخش جهانی خود به هیچ احدی رحم نکرده است. ستارگان سینما، نخبگان سیاسی، ورزشکاران برتر و چهره‌های مشهور فرهنگی و هنری هم با همه ثروت و مکنت و امکانات خود از ابتلا به بیماری در امان نمانده‌اند.

۲۰ عامل خطرناک در زندگی روزمره که ریسک ابتلا به سرطان را بالا می‌بردسرطان پس از بیماری‌های قلبی و عروقی دومین عامل مرگ‌و‌میر در جهان به شمار می‌رود. در زندگی روزمره با مواد مختلفی سر و کار داریم که تحقیقات تا کنون ارتباط معنادار مصرف شماری از آن‌ها با بروز سرطان‌ در بدن انسان‌ها را اثبات کرده است.

گل‌محمدی استعفا کرد/ خداحافظی از پرسپولیس بعد از لیگ قهرمانانگل‌محمدی بعد از لیگ قهرمانان از پرسپولیس می‌رود سرمربی تیم فوتبال پرسپولیس اعلام کرد که فردا نامه عدم همکاری‌اش را به مدیران این باشگاه تحویل می‌دهد. گل‌محمدی: *از این همه دروغی که شنیده‌ام، خسته شده‌ام ‌*تمریناتمان به خاطر نبود نفرات، ناقص برگزار شد *ما بازیکنان خوبی مانند ترابی و علیپور را از دست دادیم که دوست داشتیم در کنار ما باشند