حمیرا نکهت دستگیرزاده، شاعر نامدار افغان در گذشت - BBC News فارسی

14/06/1399 12:30:00 ب.ظ

حمیرا نکهت دستگیرزاده، شاعر افغان در گذشت

حمیرا نکهت دستگیرزاده، شاعر افغان به اثر بیماری سرطان در ۶۰ سالگی از جهان رفت. او در دو دهه گذشته با خانواده‌اش در هلند زندگی می‌کرد. او در دو دهه گذشته با خانواده‌اش در هلند زندگی می‌کرد. از او بیش از ۱۳ مجموعه شعر منتشر شده است. حمیرا نکهت دستگیرزاده، شاعر شناخته‌شده افغانستان به علت بیماری سرطان در ۶۰ سالگی درگذشت.

او در دو دهه گذشته با خانواده‌اش در هلند زندگی می‌کرد. از او بیش از ۱۳ مجموعه شعر منتشر شده است. حمیرا دستگیرزاده در ۲۶ ثور/اردیبهشت ۱۳۳۹ در کابل به دنیا آمد. از دانشکده حقوق کابل فارغ التحصیل شده و در دهه شصت خورشیدی به نگارش و تهیه برنامه‌های ادبی و هنری در رادیو و تلویزیون ملی افغانستان پرداخت.

در سال های بعد، تحصیلات خود را در رشته ادبیات تا مقطع دکترا در صوفیه، بلغارستان ادامه داد و دکتر ادبیات فارسی شد.حمیرا نکهت دستگیرزاده، از نامدارترین شاعران زن معاصر در افغانستان بود. او از بنیانگذاران انجمن شاعران و نویسندگان فارسی زبان (انشا) در هلند بود.

سه سال پیش شماری از شاعران، نویسندگان و فرهنگیان افغان مقیم اروپا، در شهر امستل‌فین هلند مراسم نکوداشتی برای سه دهه فعالیت فرهنگی و ادبی خانم نکهت دستگیرزاده برگزار کردند.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

همدلی سربازان ترکیه با کودکان زلزله‌زده

وزارت دفاع ملی ترکیه تصاویر بازی و همدلی سربازان کشور با کودکان در مناطق زلزله‌زده را به اشتراک گذاشت. - خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

تشکر مایک پمپئو از کمک‌های سوئیس در رابطه با بازگرداندن شهروندان آمریکایی از ایرانتشکر مایک پمپئو از کمک‌های سوئیس در رابطه با بازگرداندن شهروندان آمریکایی از ایران مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه با ایگنازیو کاسیس، وزیر خارجه سوئیس، که کشورش حافظ منافع آمریکا در ایران است، تلفنی گفتگو کرد.

مینه روفی؛ از تحصیل مخفیانه در حکومت طالبان تا اشتغال در رسانه

دانش‌آموزان در مناطقی که امکان حضور فراهم است از روز شنبه در محل تحصیل حاضر شوندتهران-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش اولویت را آموزش حضوری اعلام کرد و گفت: در هر مکانی که جمعیت کلاس به تشخیص مدیر مدرسه و براساس دستورالعمل ابلاغ شده با رعایت فاصله اجتماعی امکان حضور دانش‌آموزان فراهم باشد، همه آنها باید از روز شنبه در محل تحصیلی خود حاضر شوند.

تبدیل مانش به مدیترانه ؛ نجات بیش از پنجاه پناهجو در کانال مانش در دو روز گذشتهنیروهای گارد ساحلی فرانسه نزدیک به شصت پناهجویی که در دو روز چهارشنبه و پنج شنبه قصد عبور از کانال مانش برای ورود به خاک بریتانیا داشتند را در دریا بازداشت کردند.

شمار قربانیان کرونا در کشور از ۲۲ هزار نفر گذشت/۱۱۸ فوتی در شبانه روز گذشتهسخنگوی وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا و جانباختگان ناشی از کرونا را اعلام کرد و گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۸ نفر از مبتلایان کرونا جان باختند.

گزارش بنیاد برومند از وخامت شرایط زندانیان در دوران شیوع ویروس کرونا؛ مسوولان دروغ می‌گویند