حمله روسیه به اوکراین؛ تحریم‌های گسترده در انتظار ورزش روسیه - BBC News فارسی

09/12/1400 07:01 ب.ظ

حمله روسیه به اوکراین؛ تحریم‌های گسترده در انتظار ورزش روسیه

ابتدا یوفا میزبانی فینال لیگ قهرمانان فوتبال اروپا را از سن‌پترزبورگ گرفت و به پاریس داد. سپس ورزش‌های دیگر نیز دست به کار شدند و از جمله میزبانی روسیه در فرمول یک لغو شد. سپس فیفا یک گام جلوتر رفت و گفت که تیم ملی فوتبال روسیه باید کلیه مسابقاتش را در زمین بی‌طرف، بدون پرچم و سرود ملی روسیه و با نام 'اتحادیه فوتبال روسیه' انجام دهد و کمیته بین‌المللی المپیک به فدراسیون‌های جهانی توصیه کرد که روسیه را محروم کنند. آن‌ها خواهان محرومیت این دو کشور از کلیه رقابت‌ها از جمله بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۲ پکن شدند.

روسیه همین حالا هم به دلیل رسوایی دوپینگ سازمان‌یافته ورزشکاران این کشور از حضور در المپیک و پارالمپیک محروم است، ولی شمار محدودی از ورزشکاران این کشور اجازه پیدا کرده‌اند به طور مستقل در مسابقات حاضر شوند.

در نامه ورزشکاران اوکراینی نوشته شده است: "حمله روسیه به اوکراین که حمایت بلاروس را هم با خود دارد، نقض آشکار قوانین المپیک و پارالمپیک است. این قانون‌شکنی باید با تحریم‌های قدرتمند همراه شود." "ورزشکاران، هموطنان، خانواده‌ها و دوستان ما در نتیجه این تهاجم به شدت تحت خطر قرار گرفته‌اند. ورزشکاران اوکراین در این خواسته متحد هستند. از آن جایی که ورزشکاران برای حفاظت از جانشان به پناهگاه‌ها رفته‌اند، صحبت با تمام آن‌ها کاری چالش برانگیز است."

در میان امضاکنندگان این نامه نام اولگا سالادوخا، قهرمان پیشین پرش سه‌گام جهان، آندری گوفوروف، شناگر دارنده رکورد جهان و شماری دیگر از ورزشکاران نامدار اوکراین دیده‌ می‌شود.

ادامه مطلب:
bbcpersiansport »

چطور ایران با اسراییل بازی نمیکرد میگفتن ورزش سیاسی نیست دخالت سیاست در ورزش و ایران و ورزش کارش رو تحریم میکردن؟ کس مادر اونایی که میگفتند ورزش سیاسی نیست.

وعده گروه ۷ به تحریم‌های جدید علیه روسیه در صورت ادامه عملیات در اوکراین«جی هفت»، گروه متشکل از هفت کشور قدرتمند جهان، تهدید کرد که اگر اشغال اوکراین ادامه پیدا کند تحریم‌های جدیدی متوجه روسیه خواهد شد. این گروه طی بیانیه‌ای تاکید کرد که دستاوردهای نظامی روسیه در این جنگ به رسمیت شناخته نخواهند شد.

چاووش‌اوغلو، روسیه را به توقف عملیات نظامی در اوکراین فراخواندوزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه این کشور امروز شنبه با مولود چاووش‌اوغلو همتای ترکیه‌ای خود تلفنی گفت‌وگو کرده است. این کدوم خریه؟

وخامت حال سپیده قلیان در زندان در پی ابتلا به کرونا

لغو برگزاری کنگره بین‌المللی ریاضیدانان در روسیه/اهدای نوبل ریاضیات مجازی شدبر اساس نامه اتحادیه بین‌المللی ریاضیات (IMU) به انجمن ریاضی ایران، کمیته اجرایی این اتحادیه تصمیم گرفته است کنگره بین‌المللی ریاضیدانان (ICM) در سال ۲۰۲۲ در روسیه برگزار نشود. چیزی مونده سیاسی نشده باشه ؟

رئیس سرویس اطلاعات آلمان هنگام حمله روسیه در اوکراین بودرئیس سرویس اطلاعات آلمان هنگام حمله روسیه در اوکراین بود سرویس اطلاعات فدرال آلمان اعلام کرد رئیس سازمان امنیت اطلاعاتی خود را که هنگام وقوع تهاجم روسیه به اوکراین در کی‌یف بود با یک عملیات ویژه از آنجا خارج کرده است.

سقوط شدید روبل روسیه، خرید و فروش سهام در بورس مسکو متوقف شدیک روز پس از اعمال تحریم‌های شدید اقتصادی اتحادیه اروپا و آمریکا علیه روسیه، ارزش روبل، واحد پول روسیه، به شدت سقوط کرد و هر دلار آمریکا از ۸۴ روبل تا ۱۱۹ روبل رسید. پیش از...

برنامه هادیروز شماری از ورزشکاران اوکراینی خواهان محرومیت ورزشکاران اهل روسیه و بلاروس از مسابقات شدند. این گروه به کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته بین‌المللی پارالمپیک نامه نوشتند و تقاضا کردند کمیته ملی المپیک و پارالمپیک روسیه و بلاروس "بلافاصله محروم شوند."

آن‌ها خواهان محرومیت این دو کشور از کلیه رقابت‌ها از جمله بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۲ پکن شدند. روسیه همین حالا هم به دلیل رسوایی دوپینگ سازمان‌یافته ورزشکاران این کشور از حضور در المپیک و پارالمپیک محروم است، ولی شمار محدودی از ورزشکاران این کشور اجازه پیدا کرده‌اند به طور مستقل در مسابقات حاضر شوند.

در نامه ورزشکاران اوکراینی نوشته شده است: "حمله روسیه به اوکراین که حمایت بلاروس را هم با خود دارد، نقض آشکار قوانین المپیک و پارالمپیک است. این قانون‌شکنی باید با تحریم‌های قدرتمند همراه شود."

"ورزشکاران، هموطنان، خانواده‌ها و دوستان ما در نتیجه این تهاجم به شدت تحت خطر قرار گرفته‌اند. ورزشکاران اوکراین در این خواسته متحد هستند. از آن جایی که ورزشکاران برای حفاظت از جانشان به پناهگاه‌ها رفته‌اند، صحبت با تمام آن‌ها کاری چالش برانگیز است."

در میان امضاکنندگان این نامه نام اولگا سالادوخا، قهرمان پیشین پرش سه‌گام جهان، آندری گوفوروف، شناگر دارنده رکورد جهان و شماری دیگر از ورزشکاران نامدار اوکراین دیده‌ می‌شود.

به دنبال تهاجم روسیه به اوکراین هیئت اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک در نشست امروز خود به فدراسیون‌های جهانی توصیه کرده است که ورزشکاران و مقام‌های روسیه و بلاروس را از حضور در رقابت‌ها محروم کنند. در این بیانیه آمده است در مواردی که جلوگیری از شرکت ورزشکاران غیرممکن است، باید از انجام این کار تحت نام روسیه یا بلاروس جلوگیری شود. بنابر این بیانیه‌ توصیه شده،"هیچ نماد، رنگ، پرچم یا سرود ملی مربوط به روسیه یا بلاروس نباید نمایش داده شده یا پخش شود"فدراسیون جهانی جودو، ریاست افتخاری این ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در این فدراسیون را به حالت تعلیق درآورد. پوتین کمربند مشکی جودو دارد.

"آی‌بی‌اف" ، "دبلیو‌بی‌ای"، "دبلیو‌بی‌سی" و "دبلیو‌بی‌او"، چهار سازمان معتبر بوکس جهان گفتند که بوکسورهای روسیه را تحریم نخواهند کرد.

الینا اسویتولینا، تنیس‌باز اوکراینی گفته جوایز مادی‌اش را به کمک‌های بشردوستانه اختصاص خواهد داد. زن شماره ۱۵ تنیس جهان نوشت: "این پول برای حمایت از ارتش و نیاز‌های بشر دوستانه در راه کمک به دفاع از کشور ما است."

دیروز (یکشنبه ۲۷ فوریه)، در مسابقات شمشیربازی قهرمانی جهان قاهره، تیم اسلحه فلوره اوکراین حاضر به رقابت با روسیه نشد. این تیم گفت: "این اعتراض ما به جنگ است. تا زمانی که خانواده‌های ما و بقیه مردم در خطر هستند ما با آن‌ها مسابقه نمی‌دهیم"

دیروز باشگاه چلسی وضعیت اوکراین را "وحشتناک و خانمان‌سوز" دانست. پیش از این رومن آبراموویچ، مالک باشگاه چلسی که گفته می‌شود به ولادیمیر پوتین نزدیک است، انتقادات زیادی شده بود.

امروز اعلام شد که اوکراین از رومن آبراموویچ خواسته برای رسیدن به "راه‌حل صلح‌طلبانه" با روسیه کمک کند. سخنگوی آقای آبراموویچ گفت مقام‌های اوکراینی با او تماس گرفته‌اند و او تلاش برای حل موضوع را آغاز کرده است.

دیروز در فینال جام اتحادیه فوتبال انگلیس بین لیورپول با چلسی و همچنین در بازی وستهم مقابل وولوز در لیگ برتر فوتبال انگیس بازیکنان و تماشگران از اوکراین حمایت کردند که برخی از تصاویر آن را می‌‌توانید در ادامه مطلب ببینید:Reutersجردن هندرسون، کاپیتان لیورپول و سزار آسپیلیکوئتا، کاپیتان چلسی قبل از فینال جام اتحادیه با دسته گلی به رنگ پرچم اوکراین وارد زمین شدند