حمله فتاح به رقبا با ژست فسادستیزی؛ احمدی‌نژاد دیگری در راه است؟

20/05/1399 08:24:00 ق.ظ

پرویز_فتاح

پرویز_فتاح ، رییس بنیاد مستضعفان ۱۸ مرداد در یک برنامه تلویزیونی حاضر و خبرساز شد. او همه را نواخت؛ از «اکبر هاشمی رفسنجانی» و «معصومه ابتکار» گرفته تا «غلامعلی حداد عادل» و «علیرضا زاکانی» و ارتش و سپاه. گزارش احسان مهرابیEhsanMehrabi7 👇 اخبار_ایران

» از او برای پرداخت حقوق نیروهای لشگر فاطمیون و نیروهای افغان در سوریه نیز خبرساز شده بود. او فروردین ۱۳۹۹ در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: «من در بنیاد تعاون سپاه بودم، حاج قاسم آمده بود به من گفت که حقوق فاطمیون را ندارم بدهم، در سوریه کمک کن یعنی کار به جایی می‌رسد که حاج قاسم سلیمانی نمی‌تواند حقوق سپاهش را بدهد. می‌گفت این‌ها برادران افغان ما هستند و دست نیاز به امثال ما دراز می‌کرد...»

یکی از شانس‌های فتاح برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نبود رقبای جدی است. هنوز برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری مشخص نیست و دیگر نامزدهای اصول‌گرا نیز تنها در نهادهای قدرت پایگاه دارند. بدشانسی او اما سوختن این روش از تبلیغات است. ابراهیم رئیسی نیز در انتخابات ۱۳۹۶ سعی کرد مدلی از احمدی‌نژاد باشد اما موفق نشد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

واکنش ابتکار و مولاوردی به اظهارات فتاح درباره ملک مرکز مطالعات زنانمولاوردی و ابتکار معاون سابق و فعلی امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به اظهارات پرویز فتاح- رئیس بنیاد مستضعفان درباره بازپس‌گیری یکی از املاک بنیاد که در اختیار مرکز مطالعات زنان بود، واکنش نشان دادند.

واکنش‌ها به گزارش فتاح از بازپس‌گیری املاک بنیاد مستضعفانتهران-ایرنا- گزارش تلویزیونی پرویز فتاح رییس بنیاد مستضعفان درباره املاک و مستغلات این نهاد که در اختیار اشخاص و نهادها قرار دارد، واکنش‌های گسترده ای در فضای رسانه‌ای به دنبال داشته است. کسانی که از آنها نام برده شد در دفاع از خود به این گزارش واکنش نشان دادند و برخی از کارشناسان و ناظران مسائل سیاسی هم این گزارش را خیز فتاح برای انتخابات ۱۴۰۰ ارزیابی کردند.

والی کابل از یک حمله مسلحانه جان سالم به در برد

بنیاد باران هم اظهارات فتاح را رد کرددر پی اظهارات رییس بنیاد مستضعفان مبنی بر استفاده سید محمد خاتمی از یکی از املاک بنیاد مستضعفان به عنوان دفتر کار ، بنیاد باران ضمن رد این اظهارات مالک ملک مذکور که مدت زمانی ست تخلیه شده را موسسه تنظیم و نشر آثار امام و نه بنیاد مستضعفان خواند.

لبنان|حمله برخی گروه‌ها به چند وزارتخانه/ مهاجمان به اسناد و پرونده‌ها آسیب رساندند- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimحمله به چند وزارتخانه در لبنان حمایت سفارت آمریکا از سرگیری اعتراضات در بیروت جنگ مخفی آمریکا در لبنان

حمله با خودرو بمب‌گذاری‌شده در غزنی؛ دست‌کم هفت کشته و ۱۶ زخمی - BBC News فارسیوزارت داخله/کشور افغانستان می‌گوید که در نتیجه انفجار خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی واحد وزارت داخله افغانستان می‌گوید که در نتیجه انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در نزدیک یک واحد نظامی محافظت عامه در شهر غزنی، دست‌کم هفت نفر کشته و ۱۶ نفر زخمی شدند. مسئولیت حمله را تاکنون هیچ گروهی به عهده نگرفته است.

سلیمانی » از او برای پرداخت حقوق نیروهای لشگر فاطمیون و نیروهای افغان در سوریه نیز خبرساز شده بود.به گزارش ایسنا، پرویز فتاح- رئیس بنیاد مستضعفان شب گذشته که در برنامه‌ زنده تلویزیونی صحبت می‌کرد ، در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به بازپس گیری ملکی که از سوی بنیاد مستضعفان در اختیار مرکز مطالعات زنان بود گفت: «یکی از املاک بنیاد مستضعفان در اختیار مرکز مطالعات و تحقیقات زنان و خانم ابتکار و مولاوردی و دیگران قرار داشت که قبل از من تخلیه شده بود؛ آن‌ها البته با مجوز آنجا بودند، ولی ادعایی داشتند که آن ملک باید در اختیار آن‌ها بماند، ولی بنیاد توانست آن‌ها را برای تخلیه قانع کند، ولی آن‌ها بابت تخلیه این ملک و با توافق بنیاد مستضعفان، پنج میلیارد تومان گرفته بودند؛ بعد از حضور من و پس از بررسی‌ها ایراداتی مطرح شد؛ این کار خلاف بود چراکه کسی که سال‌های سال در ملکی نشسته بود باید اجرت المثل هم بپردازد؛ ولی آن‌ها ظاهرا جایی را تهیه کردند و البته ما نامه نگاری کردیم و امیدواریم که برگردد و مشکل حقوقی و قضایی پیدا نکند.پرویز فتاح شامگاه شنبه هجدهم مردادماه با حضور در برنامه نگاه یک تلویزیون به ارائه گزارش از عملکرد بنیاد مستضعفان طی یک سال گذشته پرداخت.محمدیعقوب حیدری، والی کابل پایتخت افغانستان از یک حمله مسلحانه جان سالم به در برد.

او فروردین ۱۳۹۹ در یک برنامه تلویزیونی گفته بود: «من در بنیاد تعاون سپاه بودم، حاج قاسم آمده بود به من گفت که حقوق فاطمیون را ندارم بدهم، در سوریه کمک کن یعنی کار به جایی می‌رسد که حاج قاسم سلیمانی نمی‌تواند حقوق سپاهش را بدهد. می‌گفت این‌ها برادران افغان ما هستند و دست نیاز به امثال ما دراز می‌کرد. صحبت دیشب شما اما اشتباه زیاد داشت و نام بردن از من و خانم مولاوردی با حقیقت ماجرا سازگار نیست که گویا رانت یا نفع شخصی بوده.. مجمع تشخیص: کاخ مرمر را پس داده‌ایم رییس بنیاد مستضعفان گزارش خود درباره مستغلات این نهاد را با کاخ مرمر شروع کرد و درباره تخریب و ساخت و سازهای غیرقانونی آن گفت: «این بنا سال‌ها در تملک آقای هاشمی رفسنجانی و سپس در دست تشخیص مصلحت بود و زمانی که دولت قصد بهره برداری دیگری از این ملک را داشت با همکاری آقای روحانی کاخ مرمر باز پس گرفته و با همکاری سازمان میراث فرهنگی قرار شد این بنا تبدیل به موزه گردد.. رسانه ملی باید فرصت پاسخ بدهد.» یکی از شانس‌های فتاح برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری نبود رقبای جدی است. مهری گفت: والی کابل در این حمله مسلحانه جان سالم به در برد اما یکی از محافظان وی جان باخته است.

هنوز برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات ریاست جمهوری مشخص نیست و دیگر نامزدهای اصول‌گرا نیز تنها در نهادهای قدرت پایگاه دارند. کاش در جایگاه مهمی که قرار گرفته اید در روایتهایتان بیش از پیش دقیق‌تر و مسئولانه‌تر باشید تا با مغلطه طوری وانمود نشود گر حکم‌ شود که مست گیرند.» همچنین آیت الله «محسن مجتهد شبستری» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به قرار گرفتن کاخ مرمر در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: «در حال حاضر قسمت عمده کاخ مرمر از حاکمیت مجمع تشخیص خارج شده و قسمت‌هایی از مجلس سابق برای مجمع تشخص مصلحت در نظر گرفته شده است. بدشانسی او اما سوختن این روش از تبلیغات است. ابراهیم رئیسی نیز در انتخابات ۱۳۹۶ سعی کرد مدلی از احمدی‌نژاد باشد اما موفق نشد.   مولاوردی همچنین در ادامه نوشته است: این موسسه که کاملا غیرانتفاعی است، هیچگونه نفع و ما به الازای مالی برای اعضای هیات امنا و مدیره خود ندارد و ملک طلق کسی هم محسوب نمی‌شود. به‌جز انتخابات ریاست‌جمهوری یکی دیگر از انگیزه‌های پرویز فتاح از درگیری بر سر املاک می‌تواند به ته ‌دیگ خوردن کفگیر بنیاد مانند دیگر نهادها باشد. کسی که در ملک بنیاد سالیان سال نشسته باید اجرت‌المثل هم بدهد. اینکه بنیاد مستضعفان نیز قصد دارد مانند دولت بخشی از املاک خود را بفروشد تا از این فضا گذر کند. این هم از عیدی ما! اسفند ماه پاسخگوی فهرست دروغین «عیدی ترامپ به ملت ایران» بودیم و حالا پاسخگوی بیان ناقص حقیقت و ذبح حقیقت در پای مصلحت.

موضوعی که فتاح وارد آن شده اما می‌تواند مانند چاقوی دو لبه عمل کند. هرچند فتاح از خود چهره ضدفساد نشان داده اما فسادهای بنیاد مستضعفان فراتر از آن است که با این ژست‌ها پنهان شود. موسسه هم دفتری را براساس قیمت کارشناسی برای کار زنان خریداری کرده. سخنان فتاح درخواست‌های زیادی را به وجود آورده است. از درخواست برای انتشار وضعیت همه املاک بنیاد در یک وب‌سایت تا فروش همه املاک این نهاد. در این میان دفتر محمود احمدی‌نژاد نیز در واکنش به سخنان پرویز فتاح یادآوری کرده بود که رییس‌جمهور سابق سال ١٣٩٦ به رهبر جمهوری اسلامی پیشنهاد کرده که همه اموال بنیاد مستضعفان فروخته شده و در بین مردم توزیع شود.» این سخنان رییس بنیاد با واکنش «شهیندخت مولاوردی» دبیرکل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان هم مواجه شد و وی در توئیتر خطاب به فتاح نوشت: «آقای فتاح شما را به سلامت نفس می‌شناختم.

سخنان فتاح همچنین بار دیگر سوال‌هایی درباره دلیل فعالیت بنیاد مستضعفان و دیگر نهادهای اقتصادی زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی را پررنگ می‌کند. هرچند این نهادها به این سوال‌ها وقعی نمی‌نهند و هنوز خطری جدی برای خود احساس نمی‌کنند. ..