حمله موشکی گسترده اسرائیل به پایگاه‌های شبه‌نظامیان ایرانی در سوریه

30/11/1399 12:24 ق.ظ

چند پایگاه‌ شبه‌نظامیان ایرانی در جنوب دمشق، پایتخت سوریه ساعت یک و ۱۸ دقیقه بامداد روز دوشنبه با موشک‌هایی که از سمت بلندی‌های «جولان» و منطقه «الجلیل» پرتاب شده بودند، هدف قرار گرفتند. اطلاع_رسانی

یک منبع مطلع که مایل به درج نامش نبود، در این زمینه به خبرنگار «ایران‌وایر» در سوریه گفت: «مقر "لشکر اول" در نزدیکی "الکسوه"، از توابع دمشق هدف قرار گرفته است.

شبه‌نظامیان ایرانی از این پایگاه به‌عنوان محل استقرار و هم‌چنین انبار تسلیحات خود استفاده می‌کنند.»

وی افزود: «علی‌رغم تلاش سامانه‌های دفاع هوایی رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایرانی برای مقابله با این حمله، چهار راکت به اهداف معینی در مقر فرماندهی این لشکر اصابت کرده و منجر به تخریب شدید و مصدومیت شمار زیادی از نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایرانی شده‌اند.»

در پی این حمله هوایی، شبه‌نظامیان ایرانی دور تا دور محل اصابت موشک‌ها را حصار امنیتی کشیده و اجازه نزدیک شدن دیگران به آن مکان را نداده‌اند. بنا به اعلام این منبع، مقر گردان دفاع هوایی لشکر چهارم که وابسته به شبه‌نظامیان ایرانی است، در ارتفاعات اطراف منطقه «البجاع» واقع در جاده قدیم دمشق-بیروت نیز در این حمله اسرائیل هدف قرار گرفته است. headtopics.com

پدافند هوایی، سیستم راداری و تجهیزات تجسسی متعلق به کارشناسان ایرانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این مقر قرار دارند.

ادامه مطلب:
iranwire »

التهاب در منطقه در پی حمله موشکی به نیروگاه اتمی اسرائیل

حمله موشکی اسرائیل به مواضع نیروهای مورد حمایت ایران در سوریه | DW | 01.03.2021نیروی هوایی اسرائیل از بلندی‌های جولان اقدام به انجام یک حمله موشکی به منطقه‌ای واقع در جنوب کرده است. نیروهای سپاه قدس و نیروهای حزب‌الله در این منطقه حضور دارند. از شمار تلفات احتمالی گزارشی منتشر نشده است.

واکنش به حمله موشکی؛ اسرائیل مواضعی را در غزه بمباران کرد | DW | 17.04.2021ارتش اسرائیل خبر داد در واکنش به حمله موشکی از نوار غزه اهدافی را در این منطقه بمباران کرده است. هنوز اطلاعی درباره شمار تلفات و یا خسارات وارده در دست نیست.

حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به آرامکو و سامانه موشکی پاتریوت عربستاندر حالی‌که حوثی‌ها مدعی هستند تاسیسات نفتی آرامکو عربستان و همچنین سامانه ضد موشکی آرامکو را با ۱۱ موشک و پهپاد مورد هدف قرار داده‌اند، عربستان می‌گوید ۹ پرتاب صورت گرفته که همگی را در هوا منهدم کرده است. انصافا آمریکا و عربستان ابهت وصف‌ناشدنی دارن😇 بایدن را آوردین که بُکش بُکش خاورمیانه استاپ نکنه، دیروز اربیل را زدند امروز عربستانو، فردا حتما عراق . خوب دنیا را به لجن کشیدید. آشو با جاش میزنن 🤣🤣🤣

عاملان حمله موشکی به فرودگاه اربیل پیش از حمله وارد شهر شده بودندوزیر کشور اداره اقلیم کرد شمال عراق اعلام کرد که عاملان حمله موشکی به فرودگاه بین‌المللی اربیل عراق پیش از حمله وارد شهر شده بودند. - خبرگزاری آناتولی

چند پایگاه‌ شبه‌نظامیان ایرانی در جنوب دمشق، پایتخت سوریه ساعت یک و ۱۸ دقیقه بامداد روز دوشنبه با موشک‌هایی که از سمت بلندی‌های «جولان» و منطقه «الجلیل» پرتاب شده بودند، هدف قرار گرفتند.

یک

منبع مطلع که مایل به درج نامش نبود، در این زمینه به خبرنگار «ایران‌وایر» در سوریه گفت: «مقر "لشکر اول" در نزدیکی "الکسوه"، از توابع دمشق هدف قرار گرفته است. شبه‌نظامیان ایرانی از این پایگاه به‌عنوان محل استقرار و هم‌چنین انبار تسلیحات خود استفاده می‌کنند.»

وی افزود: «علی‌رغم تلاش سامانه‌های دفاع هوایی رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایرانی برای مقابله با این حمله، چهار راکت به اهداف معینی در مقر فرماندهی این لشکر اصابت کرده و منجر به تخریب شدید و مصدومیت شمار زیادی از نیروهای رژیم سوریه و شبه‌نظامیان ایرانی شده‌اند.»

در پی این حمله هوایی، شبه‌نظامیان ایرانی دور تا دور محل اصابت موشک‌ها را حصار امنیتی کشیده و اجازه نزدیک شدن دیگران به آن مکان را نداده‌اند.

بنا به اعلام این منبع، مقر گردان دفاع هوایی لشکر چهارم که وابسته به شبه‌نظامیان ایرانی است، در ارتفاعات اطراف منطقه «البجاع» واقع در جاده قدیم دمشق-بیروت نیز در این حمله اسرائیل هدف قرار گرفته است.

پدافند هوایی، سیستم راداری و تجهیزات تجسسی متعلق به کارشناسان ایرانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این مقر قرار دارند.

صدای انفجار ناشی از این حمله و هم‌زمان صوت آژیر آمبولانس‌ها در سراسر دمشق، پایخت سوریه شنیده شده است.

به گفته چند منبع مطلع، سامانه‌های دفاع هوایی سوریه نیز تعداد زیادی موشک از سمت مناطقی مانند «قاسیون»، «الدیماس»، «جل المانع» و فرودگاه نظامی «المزه» شلیک کرده که برخی از آن‌ها در محله‌های مسکونی افتاده و چند تن از شهروندان هم بر اثر آن زخمی شده‌اند.

خبرگزاری رژیم سوریه به نام «سانا» نیز روز دوشنبه اعلام کرد پدافند هوایی این کشور دوشنبه شب به مقابله با موشک‌های اسرائیلی که اطراف دمشق را هدف قرار داده بودند، برخاسته است. این خبرگزاری هم‌چنین ادعا کرده اکثر موشک‌هایی که از سمت بلندی‌های جولان شلیک شده بودند، توسط سامانه‌های دفاع هوایی سوریه خنثی شده‌اند.

در همین راستا، سازمان سوری «دیده‌بان حقوق‌بشر» که دفتر آن در لندن است اما در سوریه نیز فعالان میدانی دارد، طی گزارشی اعلام کرده است: «چند مقر لشکر چهارم ارتش سوریه در کوه‌های نزدیک جاده سریع‌السیر دمشق-بیروت در این حمله هوایی هدف قرار گرفته‌اند.»

براساس این گزارش، شش تن از شبه‌نظامیان وابسته به ایران کشته شده‌اند که چهار نفر از آن‌ها در نزدیکی جاده دمشق-بیروت و دو نفر نیز در الکسوه بوده‌اند.

اسرائیل تاکنون صدها بار به اهداف نظامی ایران در سوریه حمله کرده است اما این کشور به ندرت خبر چنین حملاتی را تایید می‌کند.

اسرائیل در تاریخ سیزدهم ژانویه ۲۰۲۰ امسال نیز انبار تسلیحات و پایگاه‌های نظامی در شرق سوریه را بمباران کرد که بر اثر آن، دست‌کم ۵۷ تن از نیروهای رژیم این کشور و گروه‌های وابسته به ایران کشته شدند.

تل‌آویو استقرار ایرانی‌ها در مرزهای شمالی اسرائیل را خط قرمز خود می‌داند و بارها تاسیسات سپاه پاسداران و کاروان‌های حمل سلاح‌های «حزب‌الله لبنان» را در این منطقه هدف حمله هوایی قرار داده است.