حمدالله محب وزیر امور خارجه پاکستان را «همدست طالبان» خواند

19/06/2021 12:41:00 ب.ظ

حمدالله محب وزیر امور خارجه پاکستان را «همدست طالبان» خواند #العربيه_فارسى

العربيه_فارسى, کابل

حمدالله محب وزیر امور خارجه پاکستان را «همدست طالبان» خواند العربيه_فارسى

حمدالله محب ، مشاور امنیت ملی رییس جمهوری افغانستان در واکنشی تند به اظهارات اخیر شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان در مورد طالبان، او را همدست طالبان

محب در تویتی نوشت: «طالبان عملیات‌های خشونت‌بار خویش را علیه مردم افغان در سراسر این کشور راه اندازی می‌کنند. ما می‌دانیم که چگونه و چرا آنان به گونهٔ متداوم قادر به انجام این می‌شوند.»Advertisementاو در ادامه نوشت: «قریشی یا بی‌خبر، یا نادان یا همدست (طالبان) است. ممکن او این موضوع را نیز رد کند که اسامه (بن لادن) در نزدیکی یک پایگاه نظامی پاکستانی پیدا شده بود.»

شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در مصاحبه‌ای با شبکه «طلوع نیوز» گفت که نسبت دادن افزایش خشونت‌ها به گروه طالبان یک مبالغه است.قریشی گفته است، سایر عناصر مخرب چون داعش و برخی عناصر داخلی در افغانستان که از اقتصاد جنگ منفعت می‌برند، در خشونت‌های اخیر دست دارند. این گفته‌های وزیر امور خارجه پاکستان واکنش تند مشاور امنیت ملی افغانستان به همراه داشت.

ادامه مطلب:
العربیه فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

ظریف در آنتالیا با رئیس شورای‌عالی صلح افغانستان و وزیر خارجه عراق دیدار کردوزیر امور خارجه ایران که به آنتالیا سفر کرده با رئیس شورای‌عالی صلح افغانستان و وزیر امورخارجه عراق دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

ظریف در آنتالیا رای دادظریف در آنتالیا رای داد محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در شعبه اخذ رأی آنتالیا رای خود را به صندوق انداخت.

عراقچی: حضور پررنگ در انتخابات پشتوانه محکمی برای یک سیاست خارجی مقتدر، عزتمند و تعامل‌گرا استمعاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان گفت :حضور پررنگ مردم در انتخابات بی تردید پشتوانه محکمی برای یک سیاست خارجی مقتدر، عزتمند و تعامل‌گراست.

دیدار ظریف و بورل در آنتالیاوزیر امور خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آنتالیا دیدار و گفت‌وگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

کوبا: تحریم‌های آمریکا در سال گذشته بیش از 9 میلیارد دلار خسارت داشته استوزیر امور خارجه کوبا اعلام کرد که خسارت تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد کشورش به 9.157 میلیارد رسیده است. - خبرگزاری آناتولی

وزرای خارجه ایران و افغانستان در آنتالیا دیدار کردندوزیر امور خارجه ایران که به آنتالیا سفر کرده با همتای افغان خود دیدار کرد. - خبرگزاری آناتولی

خواند.وزیر امور خارجه ایران که به آنتالیا سفر کرده با رئیس شورای‌عالی صلح افغانستان و وزیر امورخارجه عراق دیدار کرد.به گزارش ایسنا،، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با حضور در شعبه اخذ رأی آنتالیا رای خود را به صندوق انداخت.به گزارش ایسنا،سید عباس عراقچی رییس هیات مذاکره کننده کننده ایران در وین  پس از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشت:"حضور پررنگ مردم در انتخابات بی تردید پشتوانه محکمی برای یک سیاست خارجی مقتدر، عزتمند و تعاملگرا می باشد، و حتما باعث تقویت مذاکره کنندگان در مسیر سخت رفع تحریم ها خواهد شد.

محب در تویتی نوشت: «طالبان عملیات‌های خشونت‌بار خویش را علیه مردم افغان در سراسر این کشور راه اندازی می‌کنند. ما می‌دانیم که چگونه و چرا آنان به گونهٔ متداوم قادر به انجام این می‌شوند.06.» Advertisement او در ادامه نوشت: «قریشی یا بی‌خبر، یا نادان یا همدست (طالبان) است. انتهای ژام. ممکن او این موضوع را نیز رد کند که اسامه (بن لادن) در نزدیکی یک پایگاه نظامی پاکستانی پیدا شده بود. ظریف و عبدالله در دیدار خود در خصوص آخرین تحولات افغانستان و روند صلح در این کشور دیدار و رایزنی کردند.» شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان در مصاحبه‌ای با شبکه «طلوع نیوز» گفت که نسبت دادن افزایش خشونت‌ها به گروه طالبان یک مبالغه است.

قریشی گفته است، سایر عناصر مخرب چون داعش و برخی عناصر داخلی در افغانستان که از اقتصاد جنگ منفعت می‌برند، در خشونت‌های اخیر دست دارند.. این گفته‌های وزیر امور خارجه پاکستان واکنش تند مشاور امنیت ملی افغانستان به همراه داشت. واکنش‌ها در پاکستان از سوی دیگر، افراسیاب ختکt سناتور پیشین پاکستانی در توییتی در واکنش به اظهارات وزیر امور خارجه کشورش نوشت: «چرا طالبان به وزیر امور خارجه دیگری نیاز داشته باشند، در حالی که یک وزیر امور خارجه دارند؟» او نوشت: «بی‌طرفی پاکستان در افغانستان هیچ زمانی اعتبار نداشت و اکنون در نهایت این ادعا نیز به دور انداخته شد.» افزایش حملات طالبان و تنش‌ها میان افغانستان و پاکستان اخیرا تنش‌ها میان پاکستان و افغانستان پس از افزایش حملات طالبان و بر سر اظهارات مشاور محمد اشرف غنی و شاه محمود قریشی افزایش یافته است. چندی قبل شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان، در واکنش به اظهارات حمدالله محب در مورد پاکستان هشدار داد، تا زمانی که محب جلوی بدزبانی‌ علیه پاکستان را نگیرد این کشور روابط با او را از سر نمی‌گیرد.

محب، 15 می (25 ثور)، در جریان سفرش به ولایت ننگرهار، با انتقاد تند از پاکستان، گفته بود که این کشور با استفاده از یک گروه قدرت‌طلب [طالبان] به‌دنبال گسترش جغرافیای خود است. او همچنین گفته بود که «اقوام پاکستان به شمول پشتون‌ها و بلوچ‌ها از حکومت کشورشان خوش(راضی) نبوده» و به گفته وی، «پشتون‌ها به‌خاطر به‌دست آوردن حق‌شان قیام کرده و بلوچ‌ها به خاطر حق‌شان می‌جنگند.» پس از آن، وزارت خارجه پاکستان با نشر اعلامیه‌‌ای، این اظهارات محب را «غیرمسؤلانه و اتهامات بی‌بنیاد» خواند. محب: پاکستان رابطه خود را با طالبان قطع کند حمدالله محب، 29 می، در واکنش به گزارش‌ها دربارۀ قطع رابطۀ پاکستان با او، گفت که پاکستان «به جای قطع رابطه با ما رابطه خود را با طالبان قطع کند.» محب افزود: «قطع ‌کردن رابطۀ پاکستان با ما چندان تأثیر ندارد، زیرا همین حالا رابطه خوب نیست.

چه کاری را می‌توان مثال آورد که رابطۀ خوب با پاکستان را ثابت کند؟ به‌جای قطع رابطه با ما، بهتر است پاکستان رابطۀ‌ خود را با گروه‌های تروریستی قطع کند.» گفتنی است که مقام‌های افغان و آمریکا همواره پاکستان و ایران را به حمایت از طالبان متهم کرده‌اند، اما اسلام‌آباد و تهران این اتهام را رد می‌کنند. دونالد ترامپ، رییس جمهوری سابق آمریکا، 225 میلیون دلار کمک کشورش به پاکستان را در سال 2017 قطع کرد و دلیل آن را «حمایت پاکستان از طالبان» عنوان کرد اما پاکستان هر نوع حمایت از طالبان را همواره رد کرده است. .