حمایت شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه از اعتراضات در ایران

26/02/1401 03:48 ق.ظ

شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی با انتشار بیانیه‌ای از اعتراضات مردمی در کشور نسبت به شرایط اقتصادی ایران حمایت کردند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان شدند.

شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی با انتشار بیانیه‌ای از اعتراضات مردمی در کشور نسبت به شرایط اقتصادی ایران حمایت کردند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر و تمامی زندانیان سیاسی، عقیدتی و سندیکایی شدند.بیانیه یادشده می‌گوید که این تصمیمات «فشار بر جامعه و بویژه اقشار کم‌درآمد، آسیب‌پذیر و مزدبگیران را تشدید کرده ‌است» و حکومت ایران «دست در جیب مردم کرده و با کوچک‌تر کردن سفره‌های آنها در پی تداوم سیاست‌خارجی ستیزه‌جویانه خویش است».

این بیانیه که حزب چپ ایران (فداییان خلق)، سازمان‌های جبهه ملی‌ایران در خارج از کشور و اتحاد جمهوری‌خواهان ایران از جمله بانیان آن هستند از تصمیم دولت سیزدهم جمهوری اسلامی به ریاست ابراهیم رئیسی در «حذف ارز ترجیحی، کاهش یارانه‌های غیرمستقیم و آزادسازی قیمت برخی از کالاهای اساسی» به شدت انتقاد می‌کند و آن را «غیرمسئولانه» می‌نامد.

بیانیه یادشده می‌گوید که این تصمیمات «فشار بر جامعه و بویژه اقشار کم‌درآمد، آسیب‌پذیر و مزدبگیران را تشدید کرده ‌است» و حکومت ایران «دست در جیب مردم کرده و با کوچک‌تر کردن سفره‌های آنها در پی تداوم سیاست‌خارجی ستیزه‌جویانه خویش است».

گزارش‌ها از اعتراضات در شهرکرد؛ «اینترنت تلفن همراه و خانگی قطع شده است» شهرهای مختلف ایران طی روزهای اخیر صحنه اعتراضاتی نسبت به شرایط اقتصادی کشور بوده است.

ادامه مطلب:
RadioFarda_ »

شش قدم؛ استقلال شکست‌ناپذیر ماند و قهرمان شد - BBC News فارسیتیم استقلال در پایان هفته بیست وهفتم لیگ برتر فوتبال ایران در یک مسابقه حساس مقابل فولاد در خانه این تیم پیروز شد، اما خبر خوب برای آبی‌ها، شکست پرسپولیس مقابل سپاهان بود که قهرمانی بیست و یکمین دوره این مسابقات را تقدیم آبی‌های تهران کرد.

فشار بر صنایع کنسرو در پی شش برابر شدن قیمت روغندبیر سندیکای صنایع کنسرو ایران با اعلام افزایش ۶ برابری قیمت روغن خوراکی برای این صنعت گفت برندهای مطرح با ۱۰ درصد از ظرفیت خود اقدام به تولید می‌کنند، چراکه روغن آنها تامین نیست. ریدید با این مملکت داری اخوندی! اخه بی وجدانها اخوند را چه به مملکت داری؟ اونایی هم که عمامه ندارن و با شما کار میکنند و چون خر داغ شده اند درمانیه پیشانی، بیشتر از شما شعور و سواد ندارند!

چاووش‌اوغلو: سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو باید به حمایت از گروه‌های تروریستی پایان دهندوزیر امور خارجه ترکیه از همکاری سوئد و فنلاند با گروه تروریستی پ.ک.ک انتقاد و تاکید کرد تا زمانی که این کشورها موضع خود را تغییر ندهند، آنکارا مخالف عضویت آنها در ناتو است. - خبرگزاری آناتولی یکی از باعث بانیان این اتفاق کشور ترکیه و شخص اردوغان است که با رسمیت شناختن و دیدار با حاکمان رژیم جعلی اسرائیل آنها را وقیح کرده است. hakkiuygur1 دولت ترکیه بایستی از سوئد و فنلاند هم تعهدنامه عدم حمایت من‌بعد و هم غرامت حمایت این کشورها از گروه تروریستی پ.ک.ک قبل از اینرو را بگیرد تا راه عضویت این کشورها در ناتو را باز بکند والا به حرفرو حدیث مفت آنها نمیشود اعتماد کرد. حمایت اینا از تروریستها ترکیه رو خیلی متضرر کرده.

چاووش‌اوغلو: کشوری که قرار است عضو ناتو شود نباید از گروه تروریستی ی.پ.گ/ پ.ک.ک حمایت کند📌 مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه: کشوری که قرار است عضو ناتو شود نباید از گروه تروریستی ی.پ.گ/ پ.ک.ک حمایت کند. چاووش‌اوغلو: این دو کشور (سوئد و فنلاند) از پ.ک.ک و ی.پ.گ آشکارا حمایت می‌کنند. اینها گروه‌های تروریستی هستند. این رفتار ترکیه نوعی خوش خدمتی به روسیه است وگرنه موضوع حضور گروه‌های کرد در تمام کشورهای عضو ناتو مشهود است

اعتراضات سراسری؛ معترضان در نیشابور هم به خیابان‌ها آمدنددر چهارمین روز از اعتراضات سراسری در ایران علیه حکومت جمهوری اسلامی،شماری از معترضان در نیشابور نیز به خیابان‌ها آمده و علیه سران حکومت شعار دادند. بر اساس گزارش‌ها این تجمع اعتراضی در ساعت۱۰صبح امروز ۲۴اردیبهشت برگزار شده است. گرانی اعتراضات_سراسری

ادامه اعتراضات در ایران با وجود اختلال در اینترنت و نظامی شدن شهرهااعتراضات گسترده ضد حکومتی در ایران که از پنج روز گذشته آغاز شده با وجود نظامی شدن شهرها و اختلال گسترده در اینترنت در روز شنبه ۲۴ اردیبهشت نیز ادامه یافت. امروز و در تحولی مهم، مردم استان خراسان رضوی نیز به جمع استان‌های معترض پیوستند. اعتراضات_سراسری

شش سازمان و حزب جمهوری‌خواه ایرانی با انتشار بیانیه‌ای از اعتراضات مردمی در کشور نسبت به شرایط اقتصادی ایران حمایت کردند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر و تمامی زندانیان سیاسی، عقیدتی و سندیکایی شدند.

این بیانیه که حزب چپ ایران (فداییان خلق)، سازمان‌های جبهه ملی‌ایران در خارج از کشور و اتحاد جمهوری‌خواهان ایران از جمله بانیان آن هستند از تصمیم دولت سیزدهم جمهوری اسلامی به ریاست ابراهیم رئیسی در «حذف ارز ترجیحی، کاهش یارانه‌های غیرمستقیم و آزادسازی قیمت برخی از کالاهای اساسی» به شدت انتقاد می‌کند و آن را «غیرمسئولانه» می‌نامد.

بیانیه یادشده می‌گوید که این تصمیمات «فشار بر جامعه و بویژه اقشار کم‌درآمد، آسیب‌پذیر و مزدبگیران را تشدید کرده ‌است» و حکومت ایران «دست در جیب مردم کرده و با کوچک‌تر کردن سفره‌های آنها در پی تداوم سیاست‌خارجی ستیزه‌جویانه خویش است».

گزارش‌ها از اعتراضات در شهرکرد؛ «اینترنت تلفن همراه و خانگی قطع شده است»

شهرهای مختلف ایران طی روزهای اخیر صحنه اعتراضاتی نسبت به شرایط اقتصادی کشور بوده است. اعتراضات کنونی در پی افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی در ایران رخ داده و از جمله شهرهای ایذه و دزفول و اندیمشک در خوزستان، بروجرد و دورود در لرستان، جونقان، فارسان و شهر کرد در استان چهارمحال و بختیاری، دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد، و نیشابور در خراسان رضوی درگیر آن بوده‌اند.

بیانیه مورد اشاره اما می‌گوید، «انتظار می‌رود اعتراضات یادشده بخصوص بعد از آشکارتر شدن آثار تورمی شدید آن در هفته‌های آینده به شهرهای دیگر گسترش پیدا کند».

این بیانیه در نهایت به مقامات جمهوری اسلامی هشدار می‌دهد که «به سرکوب، اعمال خشونت، قطع اینترنت، انسداد اطلاع رسانی و انکار خواست معترضان پایان دهند».

تاکنون کشته شدن دست‌کم یک نفر در شهر دزفول در جریان این اعتراضات تایید شده است. همچنین ده‌ها نفر در شهرهای مختلف بازداشت شده‌اند.

جبهه ملی‌ایران-اروپا (سامان ششم)، حزب جمهوری‌خواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران، و همبستگی جمهوری‌خواهان ایران سه حزب و سازمان دیگری هستند که از این بیانیه پشتیبانی کرده‌اند.

با استفاده از وبسایت همبستگی جمهوری‌خواهان ایران و گزارش‌های رادیو فردا؛ س.ن