حمایت رئيس جمهور آمریکا از کمپین «اعدام نکنید» | DW | 15.07.2020

15/07/2020 10:17:00 ب.ظ

درخواست‌ها برای توقف احکام اعدام سه تن از جوانان بازداشت‌شده در اعتراض‌های آبان ۹۸ با هشتگ «اعدام نکنید» ادامه دارد. دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمریکا نیز در توئیتی به زبان فارسی از کارزار «اعدام_نکنید» حمایت کرد.

اعدام نکنید, ترامپ

درخواست‌ها برای توقف احکام اعدام سه تن از جوانان بازداشت‌شده در اعتراض‌های آبان ۹۸ با هشتگ « اعدام نکنید » ادامه دارد. دونالد ترامپ ، رئيس جمهور آمریکا نیز در توئیتی به زبان فارسی از کارزار «اعدام_نکنید» حمایت کرد.

درخواست‌ها برای توقف احکام اعدام سه تن از جوانان بازداشت‌شده در اعتراض‌های آبان ۹۸ با هشتگ « اعدام نکنید » ادامه دارد. دونالد ترامپ ، رئيس جمهور آمریکا نیز در توئیتی به زبان فارسی از کارزار «اعدام_نکنید» حمایت کرد.

رئیس جمهور آمریکا در توئيتی به زبان فارسی نوشت: «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می‌فرستد و نباید انجام شود.»این کارزار با هشتگ «اعدام_نکنید» از شامگاه سه‌شنبه ۲۴ تیرماه ۹۸ به وقت تهران آغاز شد و برای چندین ساعت ترند جهانی شد. تا پیش از ظهر چهارشنبه ۲۵ تیرماه این هشتگ بیش ۴ میلیون بار در دو شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام تکرار شد.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدچهره‌های مشهور ایرانی از جمله سینماگران و هنرمندانی چون اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، تهمینه میلانی، مهناز افشار، مهتاب کرامتی، احسان کرمی، مجید صالحی، امیر آقایی، سجاد افشاریان و رضا دُرمیشیان از کمپین «اعدام_نکنید» حمایت کردند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

آتش‌سوزی در 6 هکتار از نخلستان‌های ‌رودان؛ 600 اصله درخت در آتش سوخت + فیلم- اخبار هرمزگان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

دولت ایران از سه کشور اروپایی خواست از آمریکا حمایت نکنند | DW | 15.07.2020جمهوری اسلامی به مناسبت پنجمین سالگرد توافق برجام بار دیگر آمادگی خود را برای اجرای کامل مفاد این سند بین‌المللی اعلام کرد. تهران از سه کشور اروپایی خواست، از سیاست فشار حداکثری آمریکا حمایت نکنند.

نظرسنجی: دو سوم آمریکایی‌ها از مجازات اعدام حمایت می‌کنندنظرسنجی موسسه بریتانیایی «یوگاو» نشان می‌دهد که بیشتر رهبران مذهبی آمریکا از مجازات اعدام برای جرایم خطرناک دفاع می‌کنند.

حمایت ترامپ از هشتگ «اعدام نکنید» در ایران

ترامپ با هشتگ «اعدام نکنید» در توییتر به فارسی از محکومان آبان حمایت کردرئيس‌جمهوری ایالات متحده در صفحه توئیتر خود نوشت: « اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می‌فرستد و نباید انجام شود.»

طرح استیضاح رئیس جمهور از دستورکار نمایندگان خارج شد- اخبار سیاسی - اخبار تسنیم - Tasnimطراحان طرح استیضاح رئیس جمهور می گویند از ادامه پیگیری این طرح منصرف شده اند.

ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر استماسک از واکسن موثرتر است | جهانپور : واکسن کووید۱۹ در خوشبینانه ترین حالت می تواند تا ۷۵درصد در پیشگیری از این کرونا موثر باشد اما ماسک و رعایت فاصله‌گذاری و شست‌و شوی دست‌ها تا ۹۵درصد از خود و اطرافیانمان در برابر کرونا حفاظت می‌کند

دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمریکا از کارزار توقف احکام اعدام سه جوان بازداشت‌شده در اعتراض‌های آبان ۱۳۹۸ حمایت کرد.عکس یادگاری پس از توافق هسته‌ای در وین وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران به مناسبت پنجمین سالگرد امضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیانیه‌ای منتشر کرد.مورمون‌ها با ۷۵ درصد، پروتستان‌ها با ۷۴ درصد، کاتولیک‌ها با ۷۱ درصد، آمریکایی‌های ارتدوکس یونانی و شرقی با ۶۴ درصد، مسلمانان با ۵۸ درصد، یهودی‌ها با ۵۷ درصد، بودایی‌ها با ۵۲ درصد و آگنوستیک‌ها (لاادری‌گر یا نمی‌دانم‌گرا) با ۵۰ درصد از مجازات اعدام دفاع می‌کنند.دونالد ترامپ رئيس جمهور آمریکا با انتشار توئيتی به زبان فارسی از هشتگ «اعدام نکنید» در ایران حمایت کرد.

رئیس جمهور آمریکا در توئيتی به زبان فارسی نوشت: «سه نفر در ایران برای شرکت کردن در تظاهرات محکوم به مرگ شده اند. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است. برجام پس از ۱۲ سال کشمکش و مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در سال ۲۰۱۵ توسط ایران از یک طرف و آلمان، ایالات متحده، بریتانیا، چین، فرانسه و روسیه از طرف دیگر امضا شد. اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می‌فرستد و نباید انجام شود. با این حال لیبرال‌ها به دو گروه تقریبا مساوی تقسیم شده‌اند به شکلی که ۴۶ درصد موافق حکم اعدام و ۴۸ درصد مخالف آن هستند.» این کارزار با هشتگ «اعدام_نکنید» از شامگاه سه‌شنبه ۲۴ تیرماه ۹۸ به وقت تهران آغاز شد و برای چندین ساعت ترند جهانی شد. دونالد ترامپـ،، رئیس جمهور ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ (۱۳۹۷) کشورش را از این توافقنامه خارج کرد و خواهان مذاکرات تازه با جمهوری اسلامی شد. تا پیش از ظهر چهارشنبه ۲۵ تیرماه این هشتگ بیش ۴ میلیون بار در دو شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام تکرار شد. اعدام آنها در هر لحظه قابل انتظار است.

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید چهره‌های مشهور ایرانی از جمله سینماگران و هنرمندانی چون اصغر فرهادی، ترانه علیدوستی، تهمینه میلانی، مهناز افشار، مهتاب کرامتی، احسان کرمی، مجید صالحی، امیر آقایی، سجاد افشاریان و رضا دُرمیشیان از کمپین «اعدام_نکنید» حمایت کردند. "فقدان اراده دیگر طرف‌ها" در بیانیه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ضمن انتقاد از خروج ایالات متحده و"فقدان اراده دیگر طرف‌ها"ی برجام برای کمک به ایران، تاکید شده است که جمهوری اسلامی"علیرغم پایبندی به تعهدات خود" نمی‌تواند"از آثار برجام همچون رفع تحریم‌های هسته‌ای بهره‌مند شود". هم‌رسانی این مطلب:. خبر تایید احکام اعدام امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی روز سه‌شنبه از سوی غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه اعلام شد. او هم‌چنین گفت: «اینکه حکم اجرا شود یا نشود ممکن است در فرآیند قانونی دادرسی‌های فوق‌العاده یا اعمال ماده ۴۷۷ یا هر موجب قانونی تغییر کند. جمهوری اسلامی در بیانیه خود ضمن قدردانی از چین و روسیه"به دلیل اقدامات و مواضع سازنده و توأم باحسن نیت آنها در سطح شورای امنیت، شورای حکام و کمیسیون مشترک برجام به منظور حفظ و اجرای برجام" آلمان، بریتانیا و فرانسه را فراخوانده است،"به جای حرکت در مسیر سیاست فشار حداکثری ایالات متحده، با پایبندی نسبت به تعهدات خویش، زمینه حفظ و اجرای کامل برجام را فراهم آورند. اما خبر تایید حکم صحت دارد.»  اجازه ورود وکلای متهمان به پرونده هم‌زمان بعداز ظهر چهارشنبه  وکلای سه معترض محکوم به اعدام اعلام کردند اجازه ورود آنها به پرونده این سه جوان داده شده است. حسن روحانی گفت، اسرائیل،"ارتجاع" و تندروهای ایالات متحده تلاش زیادی برای از بین بردن توافق هسته‌ای کرده‌اند اما تاکنون موفق نبوده‌اند.

بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی، یکی از سه معترض در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت روز چهارشنبه ۲۵ تیرماه (۱۵ ژوئیه)"اجازه ورود ما به پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی داده شد." بابک نیا در ادامه توییت خود نوشته: «درخواست اولیه مبنی بر اعمال ماده ۴۷۷ را تقدیم کردیم و بعد از مطالعه کامل، لایحه دیگری خواهیم داد؛ منتظر خبر توقف اجرای حکم باشید.» روحانی ضمن تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی به برجام خطاب به آلمان، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه تصریح کرد، همراهی آنها با آمریکا در زمینه تحریم تسلیحاتی"ضربه اساسی به حقوق بین‌الملل، مقررات بین‌المللی و به چندجانبه‌گرایی" خواهد بود.» حسین تاج وکیل محمد رجبی، یکی دیگر از سه جوان محکوم به اعدام نیز به خبرگزاری"ایسنا" گفت: «به همراه ۴ وکیل دیگر  پرونده را مطالعه کردیم و امروز درخواست اعمال ماده ۴۷۷ را ضمن یک لایحه خدمت رییس قوه قضاییه  ارائه دادیم البته در کنار ان  دستور توقف اجرای حکم اعدام هم داشتیم.» حسین تاج ادامه داد: هنوز درخواست اعاده دادرسی تقدیم نشده، اما هفته آینده این درخواست به دیوان عالی کشور  ارائه می گردد. اکنون واشگتن خواستار تمدید دائمی تحریم‌های تسلیحاتی است و سه کشور اروپایی آمادگی خود را برای تمدید این تحریم‌ها به مدت سه سال اعلام کرده‌اند. درخواست اعاده دادرسی از اسباب توقف اجرای حکم اعدام است.

او یاداور شد: «قانونا حکم هنوز متوقف نشده و انشالله با ثبت اعاده دادرسی در هفته اینده امکان پذیر می شود؛ البته که اجرای آن منوط به جری تشریفاتی است که هنوز مهیا نبوده و البته اطمینان به مساعدت مرجع قضائی در اینخصوص داریم.» به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید مصطفی نیلی یکی دیگر از وکلای این سه جوان هم گفته است: «امروز پیرو تعیین وقت قبلی و با مساعدت اجرای احکام برای مطالعه پرونده موکلین به دادسرای ناحیه ۳۳ رفتیم و شروع به مطالعه پرونده کردیم. پرونده براساس تشریفات آیین دادرسی کیفری به اجرای احکام فرستاده شده است.» طبق ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، در صورتی که رئیس قوه قضائیه رای قطعی صادره از هریک از مراجع قضائی را خلاف شرع بین تشخیص دهد، با تجویز اعاده دادرسی، پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال تا در شعبی خاص که توسط رئیس قوه قضائیه برای این امر تخصیص می یابد رسیدگی و رای قطعی صادر نماید. شعب خاص مذکور مبنیاً بر خلاف شرع بین اعلام شده، رای قطعی قبلی را نقض و رسیدگی مجدد اعم از شکلی و ماهوی به عمل می آورند و رای مقتضی صادر می نمایند.

تاریخ .