حضور هیات عربستان سعودی در پایتخت عراق برای امضای چندین تفاهم‌نامه

19/09/1399 11:16 ب.ظ

هیاتی بلندپایه از عربستان_سعودی به ریاست «ماجد القصبی»، وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری این کشور روز دوشنبه به‌منظور امضای چندین تفاهم‌نامه و قرارداد اقتصادی، به بغداد، پایتخت عراق رفتند. اطلاع_رسانی

هیاتی بلندپایه از عربستان سعودی به ریاست «ماجد القصبی»، وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری این کشور روز دوشنبه به‌منظور امضای چندین تفاهم‌نامه و قرارداد اقتصادی، به بغداد، پایتخت عراق رفتند.دبیرخانه شورای وزیران عراق در این زمینه طی بیانیه‌ای که یک نسخه از آن در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته، اعلام کرده است: «گردهمایی مشترک بازرگانان عراقی-سعودی نیز در حاشیه این سفر برگزار خواهد شد.

دبیرخانه شورای وزیران عراق در این زمینه طی بیانیه‌ای که یک نسخه از آن در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته، اعلام کرده است: «گردهمایی مشترک بازرگانان عراقی-سعودی نیز در حاشیه این سفر برگزار خواهد شد. کمیته ویژه‌ای هم محل احداث شهرک ورزشی عربستان سعودی در منطقه "بسمايه" بغداد که هدیه ملک سلمان، پادشاه این کشور به شمار می‌رود را بررسی خواهد کرد.»

قرار است هیات سعودی در این سفر با «مصطفی الکاظمی» و «برهم صالح»، نخست‌وزیر و رییس‌جمهوری عراق دیدار و روند اجرای تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای بین ریاض و بغداد را بررسی کنند. گفتنی است هیاتی به‌عنوان نمایندگان پادشاهی عربستان در شورای هماهنگی سعودی-عراق در ابتدای ماه جاری به بغداد رفت و طی دیداری با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور، به بررسی نقشه‌های اجرایی قراردادها و تفاهم‌نامه‌های بین طرفین پرداختند.

ادامه مطلب:
iranwire »

واکنش اروپا به پیشنهاد حضور عربستان در مذاکرات هسته‌ای ایران: قائل به حفظ برجام کنونی هستیمپیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا در گفتگو با یورونیوز در واکنش به سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه درباره مذاکرات جدید برجام و حضور عربستان در این مذاکرات، گفت که اتحادیه اروپا قائل به حفظ برجام کنونی است و موضع فردی رهبران اروپایی لزوما موضع اتحادیه اروپا نیست. عجب زاویه و نوری . عکس از پرچم اتحادیه اروپاست! با پرچم عزاداری عاشورای حسینی اشتباه نگیرید. اروپا دست از زژیم نمیکشه قائل به حفظ جمهوری اسلامی هستید شما اروپاییا دقیقا بفرمایید اروپا چکاری برای حفظ برجام دقیقا کدام تعهد خود را به صورت عملی صورت داده

حضور یا عدم حضور مردم در انتخابات به عملکرد شورای‌ نگهبان بستگی دارداشرف بروجردی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:حضور یا عدم حضور مردم در انتخابات به عملکرد شورای‌ نگهبان بستگی دارد/نه خاتمی می‌آید و نه امکان تایید شدنش از سوی شورای نگهبان وجود دارد این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

عراقچی: آمریکا در هیچ جلسه‌ای که ایران حضور داشته باشد، حضور نداردمعاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران هجدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام را «سازنده» ارزیابی و تاکید کرد آمریکا در هیچ جلسه‌ای که ایران حضور داشته باشد، حضور ندارد و این سیاست قطعی ماست. - خبرگزاری آناتولی

نگرانی از احیای برجام؛ هیات آمریکایی به خاورمیانه سفر می‌کند | DW | 29.04.2021رویترزخبر داده که دولت بایدن تیمی در سطح عالی به چند کشور خاورمیانه می‌فرستد تا نگرانی‌های مربوط به بازگشت واشنگتن به برجام را کاهش دهند. گفته شده که عربستان، امارات، مصر و اردن، از جمله این کشورها هستند. فشار حداکثر، حداکثر، حداکثر، حداکثر بر ایران. این رژیم هدفش نابودی اسرائیل است. آیا ایشون هیئتی برای صحبت با مردم ایران هم می‌فرستند. یا اینکه ایرانیان را غرب وشرق چه در عزا وچه در عروسی سرش بریده می‌شود. ما با کی باید صحبت کنیم که ارتباط خودرا با این نظام قطع کنید که ایرانی ها خودرا از قید جنایت وفساد وشکنجه رها کنند.شرم کنید خجالت بکشید

عضو کمیته انضباطی هیات فوتبال تهران: «بلوچستانی‌ها اصلا ایرانی نیستند»کاظم سلیمانی گه خورد اگر ما ایرانی نیستم پس یک احتمال وجود دارد وان هم اینکه سرزمین بلوچستان اشغال شده

هیاتی بلندپایه از عربستان سعودی به ریاست «ماجد القصبی»، وزیر بازرگانی و سرمایه‌گذاری این کشور روز دوشنبه به‌منظور امضای چندین تفاهم‌نامه و قرارداد اقتصادی، به بغداد، پایتخت عراق رفتند.

دبیرخانه شورای وزیران عراق در این زمینه طی بیانیه‌ای که یک نسخه از آن در اختیار «ایران‌وایر» قرار گرفته، اعلام کرده است: «گردهمایی مشترک بازرگانان عراقی-سعودی نیز در حاشیه این سفر برگزار خواهد شد. کمیته ویژه‌ای هم محل احداث شهرک ورزشی عربستان سعودی در منطقه "بسمايه" بغداد که هدیه ملک سلمان، پادشاه این کشور به شمار می‌رود را بررسی خواهد کرد.»

قرار است هیات سعودی در این سفر با «مصطفی الکاظمی» و «برهم صالح»، نخست‌وزیر و رییس‌جمهوری عراق دیدار و روند اجرای تفاهم‌نامه‌ها و قراردادهای بین ریاض و بغداد را بررسی کنند.

گفتنی است هیاتی به‌عنوان نمایندگان پادشاهی عربستان در شورای هماهنگی سعودی-عراق در ابتدای ماه جاری به بغداد رفت و طی دیداری با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور، به بررسی نقشه‌های اجرایی قراردادها و تفاهم‌نامه‌های بین طرفین پرداختند.

این درحالی است که برخی احزاب و جناح‌های سیاسی نزدیک به تهران، از جمله دو ائتلاف «الفتح» (وابسته به «حشدالشعبی») و «دولت قانون» با سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در اراضی عراق مخالفت کرده‌اند. ائتلاف دولت قانون (به رهبری «نوری المالکی»، نخست‌وزیر سابق عراق) در تاریخ ۳۱ اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در اراضی عراق، دروازه‌ای به روی استعمار و دارای پیامدهای خطرناکی برای امنیت و حاکمیت ملی این کشور خواهد بود.

از سوی دیگر، «مثال الآلوسی»، نماینده سابق پارلمان عراق نیز به خبرنگار «ایران‌وایر» گفت: «مخالفت با سرمایه‌گذاری عربستان سعودی در اراضی عراق در صحرای "السماوه" و هم‌چنین اراضی دیگر استان‌های عراق در پی موجی از فشار طرف‌های سیاسی مورد حمایت ایران رخ داد. آن‌ها قصد دارند کشور ما را از جهان عرب دور کنند و آن را زیر نفوذ ایران نگه دارند.»