حضور معنادار زنان در حکومت و در صلح چگونه تامین می‌شود؟ - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 40 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 19%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

حضور معنادار زنان در حکومت و در صلح چگونه تامین می‌شود؟

در این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده باور دارد که نمایندگی برابر زن و مرد در جامعه و در سیاست منجر به تصمیم‌های سیاسی مشارکتی می‌شود. این مشارکت خود منجر به ایجاد جامعه‌ای هماهنگ‌تر شده و بنیانی محکم برای صلح پایدار فراهم می‌کند.افغانستان در آستانه‌ گفتگوهای صلح با گروه طالبان قرار دارد تا برای جنگ ۱۹ ساله‌ افغانستان با این گروه، نقطه‌ پایانی جستجو شود. مذاکراتی سخت در میان انبوهی از اختلاف‌ نظرهای جدی و ساختاری میان دو طرف.

پس از فروپاشی حاکمیت طالبان و روی کار آمدن نظام جمهوری در ۲۰۰۱، پیشرفت حضور زنان در عرصه‌های مختلف اجتماعی و سیاسی هرچند قانع کننده نه، اما قابل مشاهده است. بر اساس آمار بانک جهانی، ۴۸.۶ درصد نفوس افغانستان را زنان تشکیل می‌دهند. زنان شاغل هم‌چنان ۲۱ درصد از نیروی کار کشور هستند. رییس جمهوری افغانستان در گفتگو با تلویزیون دولتی این کشور اعلام کرد که ۴ زن در کابینه‌ دولت جدید او گماشته خواهند شد، ۱۴ درصد از تمام کرسی‌های کابینه.

صلح پایدار مستلزم مشارکت برابر همه شهروندان - زنان و مردان - در عرصه عمومی کشور و جامعه است یعنی نقش و مشارکت زنان بخشی مهم و اساسی صلح پایدار است. نهاد زنان سازمان ملل متحد همچنان معتقد است که نمایندگی برابر منجر به تصمیمات سیاسی مشارکتی می‌شود. این مشارکت خود منجر به ایجاد جامعه ای هماهنگ‌تر شده و بنیانی محکم برای توسعه‌ی صلح پایدار فراهم می‌کند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار روزانه موارد ابتلا به کرونا در بلژیک به 1000 نفر نزدیک شدشمار مبتلایان روزانه به ویروس کرونا در بلژیک به 978 مورد افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مقتدی صدر خطاب به نتانیاهو: به افتتاح سفارت در بغداد فکر هم نکنرهبر جریان صدر عراق به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هشدار داد که به افتتاح سفارت در بغداد فکر نکند، چراکه این اقدام پایان کار رژیم اشغالگر را رقم خواهد زد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 9259 نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

حملات گروه‌های مسلح وابسته به ایران به منافع آمریکا در عراق ادامه دارد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران♦️ ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »