حضور معنادار زنان در حکومت و در صلح چگونه تامین می‌شود؟ - BBC News فارسی

30/06/1399 02:36:00 ق.ظ

حضور معنادار زنان در حکومت و در صلح چگونه تامین می‌شود؟

نویسنده باور دارد که نمایندگی برابر هر دو زن و مرد در جامعه و در سیاست منجر به تصمیمات سیاسی مشارکتی می‌شود. این مشارکت خود منجر به ایجاد جامعه‌ای هماهنگ‌تر شده و بنیانی محکم برای توسعه‌ صلح پایدار فراهم می‌کند. در این مطلب که برای صفحه ناظران فرستاده شده، نویسنده باور دارد که نمایندگی برابر زن و مرد در جامعه و در سیاست منجر به تصمیم‌های سیاسی مشارکتی می‌شود. این مشارکت خود منجر به ایجاد جامعه‌ای هماهنگ‌تر شده و بنیانی محکم برای صلح پایدار فراهم می‌کند.

توضیح تصویر، افغانستان در آستانه‌ گفتگوهای صلح با گروه طالبان قرار دارد تا برای جنگ ۱۹ ساله‌ افغانستان با این گروه، نقطه‌ پایانی جستجو شود. مذاکراتی سخت در میان انبوهی از اختلاف‌ نظرهای جدی و ساختاری میان دو طرف.

اختلاف نظر بر سر تغییر یا عدم تغییر قانون اساسی، در کابل نیز پابرجاست. عبدالله عبدالله،رییس شورای مصالحه‌ ملی گفته است که تغییر قانون اساسی ممکن و محتمل است، اما اشرف غنی رییس جمهوری کشور می‌گوید که قانون اساسی خط سرخ مذاکرات صلح است. headtopics.com

دوران حکومت طالبان بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، یکی از بدترین نمونه‌ها در زمینه‌ رعایت حقوق زنان است. آنان زنان را از حق آموزش، حق کار و حق گشت‌و‌گذار بدون داشتن همراه مرد محروم کرده بودند. قانون اساسی افغانستان پس از فروپاشی حاکمیت طالبان، برابری مرد و زن را در ماده‌ ۲۲ که "اتباع افغانستان اعم از زن و مرد در برابر قانون دارای حقوق و وجایب مساوی می‌باشند" تضمین کرده است.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

شمار روزانه موارد ابتلا به کرونا در بلژیک به 1000 نفر نزدیک شدشمار مبتلایان روزانه به ویروس کرونا در بلژیک به 978 مورد افزایش یافت. - خبرگزاری آناتولی

مقتدی صدر خطاب به نتانیاهو: به افتتاح سفارت در بغداد فکر هم نکنرهبر جریان صدر عراق به نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هشدار داد که به افتتاح سفارت در بغداد فکر نکند، چراکه این اقدام پایان کار رژیم اشغالگر را رقم خواهد زد.

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 9259 نفر رسید

حملات گروه‌های مسلح وابسته به ایران به منافع آمریکا در عراق ادامه دارد

کرونا در اروپا؛ رکورد جدید در فرانسه و «موج دوم» در بریتانیانخست‌وزیر بریتانیا روز جمعه گفت که موج دوم شیوع بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» در این کشور «غیرقابل اجتناب» است.

ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران♦️ ثبت ۳۰۴۹ بیمار جدید کرونا در یک روز در ایران | دو هفته بعد از بی‌توجهی‌ به هشدارها در عزاداری محرم؛ «انفجار کرونایی» در ایران