حذف نفت از بودجه، چقدر امکان دارد؟

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 30 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 15%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

شاید برای دست‌یافتن به رویاها، گاهی چاره‌ای جز اجبار نباشد. اقتصاد ایران بیش از نیم قرن است به بیماری وابستگی یا اعتیاد به نفت دچار است و همزمان تصمیم‌گیران دولتی و حکومتی اقتصاد ایران با فهم این بیماری بر آن بوده‌اند تا با متنوع‌ کردن درآمدهای دولتی یا قید و قاعده قانون و دستور، از این وابستگی کم کنند، اما واقعیت آن است که در تمام این سال‌ها راحت ترین کار ممکن برای حاکمیت و دولت‌های مختلف، دست کردن در جیب درآمدهای نفتی و خرج کردن از این جیب بوده است.

رقم درآمدهای نفتی در بودجه امسال، بر اساس ارزیابی‌های مختلف از ۱۴۲ هزار میلیارد تومان تا ۱۵۸ هزار میلیارد تومان، در نظر گرفته شده بود که با توجه به کاهش شدید میزان تولید و صادرات نفت و دیگر مسایل مرتبط با تحریم‌ها در جلسه شورای هماهنگی سه قوه برای تغییر منابع و مصارف بودجه، این رقم تا حدود ۶۱ هزار میلیارد تومان تعدیل شد.

کسری تراز عملیاتی بودجه پس از تعدیل اعداد و ارقام مربوط به منابع و مصارف جاری در شورای هماهنگی اقتصادی قوا، به ۱۰۷ هزار میلیارد تومان رسیده که تفاوت معناداری با قبل از این جلسات نداشته است. از این رو می‌توان پیش‌بینی کرد که رقم تحقق بودجه‌ عمرانی این سالِ سخت، درصدی کمتر از متوسط بیست ساله باشد. راه دیگر برای بالابردن درآمدهای مالیاتی، افزایش پایه مالیاتی است یعنی افزودن شمار مالیات دهندگان است که در مقایسه با افزایش ضریب مالیاتی، راه معقول‌تری به نظر می‌رسد.

مهم ترین مشکل دولت در این بخش، تورم ۴۰ درصدی این روزهاست که تاب و توان را از جامعه ربوده و نفس اقتصاد را بریده است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

محال است

جمله طنز بود؟

خخخخخخیییییلی

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

درخواست اخراج قطر از اتحادیه عرب در واکنش به حمایتش از حمله ترکیه به سوریهدر پی حمایت دوحه از حمله ترکیه به شمال شرق سوریه، بسیاری از فعالان سوری و دیگر کشورهای عربی در عالیه اگه منزویش کنند هردو مثل همند ساپورت کننده یک مشت تروریست اخوان ال ترو بست هستند درخواست اخراج عربستان سعودی از اتحادیه عرب به دلیل حمله به یمن خيلي هم خوب
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

توییت ظریف خطاب به ترکیه بدون نام آوردن از این کشور چه علامت‌هایی دارد؟
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

۶ هزار میلیارد تومان از بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران باقی مانده استتهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: حدود ۶ هزار میلیارد تومان از بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران باقی مانده که با برنامه‌ریزی و تخصیص هر سال ۲ هزار میلیارد تومان تا سه سال آینده این مبلغ پرداخت خواهد شد.
منبع: IRNA_1313 - 🏆 6. / 63 ادامه مطلب »

معترضان دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ از کنگره آمریکا می‌خواهند این دولت‌شهر تحریم شودبخش انگلیسی صدای آمریکا - فعالان دموکراسی خواه در هنگ کنگ از کنگره ایالات متحده می خواهند یک لایحه حقوق بشری را تصویب کند که آن مرکز مالی بین المللی را هدف تحریم قرار می دهد. منتقدان می گویند لطمات ای
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

خروج آمریکا از برجام، دیپلماسی چندجانبه را تضعیف کرده استچهاردهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی با سخنرانی وزیر امور خارجه و وزیر روابط و همکاری‌های بین المللی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

پایان فرآیند خروج از روند تولید خودروهای اعلام شده، پایان سال جاری استوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فرایند خارج کردن از روند تولید خودروهایی که اعلام شده، در پایان سال جاری پایان خواهد یافت و در حال جایگزینی خودروهای دیگری با خودروهایی هستیم که تولیدشان متوقف می‌شود.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »