حذف نفت از بودجه، چقدر امکان دارد؟

25/07/1398 12:37:00 ب.ظ

شاید برای دست‌یافتن به رویاها، گاهی چاره‌ای جز اجبار نباشد. اقتصاد ایران بیش از نیم قرن است به بیماری وابستگی یا اعتیاد به نفت دچار است و همزمان تصمیم‌گیران دولتی و حکومتی اقتصاد ایران با فهم این بیماری بر آن بوده‌اند تا با متنوع‌ کردن درآمدهای دولتی یا قید و قاعده قانون و دستور، از این وابستگی کم کنند، اما واقعیت آن است که در تمام این سال‌ها راحت ترین کار ممکن برای حاکمیت و دولت‌های مختلف، دست کردن در جیب درآمدهای نفتی و خرج کردن از این جیب بوده است.

شاید برای دست‌یافتن به رویاها، گاهی چاره‌ای جز اجبار نباشد. اقتصاد ایران بیش از نیم قرن است به بیماری وابستگی یا اعتیاد به نفت دچار است و همزمان تصمیم‌گیران دولتی و حکومتی اقتصاد ایران با فهم این بیماری بر آن بوده‌اند تا با متنوع‌ کردن درآمدهای دولتی یا قید و قاعده قانون و دستور، از این وابستگی کم کنند، اما واقعیت آن است که در تمام این سال‌ها راحت ترین کار ممکن برای حاکمیت و دولت‌های مختلف، دست کردن در جیب درآمدهای نفتی و خرج کردن از این جیب بوده است. از طرفی درآمدهای دولت از محل درآمدهای مالیاتی، گمرکی، واگذاری مالکیت خدمات دولتی و فروش اوراق، عددی در حدود ۲۳۹ هزار میلیارد تومان بود که سران سه قوه این عدد را نیز به ۱۹۸ هزار میلیارد تومان تغییر دادند.

این جرح و تعدیل‌ها همگی برای آن است که تمام داده‌های اقتصادی بودجه ریزان در پاییز پارسال با تغییراتی اساسی روبه‌رو شده و تقریبا هیچ یک از درآمدهای احتمالی قابل دستیابی نیستند. کسری تراز عملیاتی بودجه پس از تعدیل اعداد و ارقام مربوط به منابع و مصارف جاری در شورای هماهنگی اقتصادی قوا، به ۱۰۷ هزار میلیارد تومان رسیده که تفاوت معناداری با قبل از این جلسات نداشته است.

به مجموعه این اعداد و ارقام، تصویری از بودجه عمرانی را هم اضافه کنیم که در سال ۹۸ رقمی در حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود که در جرح و تعدیل‌های بودجه ای شورای هماهنگی قوا به کمتر از ۵۰ هزار میلیارد‌تومان رسید. هرچند که در کمتر سالی میزان تحقق بودجه‌های عمرانی به صد درصد نزدیک شده و در بیش از دو دهه گذشته متوسط تخصیص بودجه‌های عمرانی در بودجه‌های سنواتی حتی به ۷۰ درصد هم نرسیده‌است. headtopics.com

محال است

جمله طنز بود؟

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

اردوغان از سرخوشی آواز خواند!

اردوغان با آواز خوانی پیروزی خود در انتخابات را جشن گرفت. ادامه مطلب >>

خخخخخخیییییلی

درخواست اخراج قطر از اتحادیه عرب در واکنش به حمایتش از حمله ترکیه به سوریهدر پی حمایت دوحه از حمله ترکیه به شمال شرق سوریه، بسیاری از فعالان سوری و دیگر کشورهای عربی در عالیه اگه منزویش کنند هردو مثل همند ساپورت کننده یک مشت تروریست اخوان ال ترو بست هستند درخواست اخراج عربستان سعودی از اتحادیه عرب به دلیل حمله به یمن خيلي هم خوب

توییت ظریف خطاب به ترکیه بدون نام آوردن از این کشور چه علامت‌هایی دارد؟

۶ هزار میلیارد تومان از بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران باقی مانده استتهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران گفت: حدود ۶ هزار میلیارد تومان از بدهی شهرداری تهران به پیمانکاران باقی مانده که با برنامه‌ریزی و تخصیص هر سال ۲ هزار میلیارد تومان تا سه سال آینده این مبلغ پرداخت خواهد شد.

معترضان دموکراسی‌خواه هنگ‌کنگ از کنگره آمریکا می‌خواهند این دولت‌شهر تحریم شودبخش انگلیسی صدای آمریکا - فعالان دموکراسی خواه در هنگ کنگ از کنگره ایالات متحده می خواهند یک لایحه حقوق بشری را تصویب کند که آن مرکز مالی بین المللی را هدف تحریم قرار می دهد. منتقدان می گویند لطمات ای

خروج آمریکا از برجام، دیپلماسی چندجانبه را تضعیف کرده استچهاردهمین نشست کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و آفریقای جنوبی با سخنرانی وزیر امور خارجه و وزیر روابط و همکاری‌های بین المللی آفریقای جنوبی در تهران برگزار شد.

پایان فرآیند خروج از روند تولید خودروهای اعلام شده، پایان سال جاری استوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: فرایند خارج کردن از روند تولید خودروهایی که اعلام شده، در پایان سال جاری پایان خواهد یافت و در حال جایگزینی خودروهای دیگری با خودروهایی هستیم که تولیدشان متوقف می‌شود.