حذف قبوض آب از سال آینده

08/07/1398 05:51 ب.ظ

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا خبر داد: حذف قبوض آب از سال آینده

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: حذف قبوض کاغذی آب از سال آینده آغاز خواهد شد شرایط ایده‌آل ما خوداظهاری مردم است. این طرح در یکی از شهرهای خراسان اجرا شده و بازخورد خوبی داشته است. در واقع ما می‌خواهیم مردم کنتور خود را بخوانند و اعلام کنند و مامورین آب سالی یک بار به منازل مردم مراجعه کند. وی افزود: حذف قبوض کاغذی آب از سال آینده آغاز خواهد شد شرایط ایده‌آل ما خوداظهاری مردم است. این طرح در یکی از شهرهای خراسان اجرا شده و بازخورد خوبی داشته است.

در واقع ما می‌خواهیم مردم کنتور خود را بخوانند و اعلام کنند و مامورین آب سالی یک بار به منازل مردم مراجعه کند.

وی ادامه داد: مشترکینی که کنتور مشترک دارند باید هزینه آب را با یکدیگر تقسیم کنند اما به طور کلی اطلاعات واحد در نظر گرفته می‌شود. معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در ادامه با بیان اینکه 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد گفت: اگر روند کنونی بستن چاه‌ها ادامه داشته باشد این چاه‌ها تا 20 سال آینده هم بسته نخواهند شد به همین دلیل اقدامی آغاز شده که میزان برداشت چاه‌های غیرمجاز بررسی شود به طور کلی برداشت از 120 هزار چاه زیر 20 متر است که از نظر ما آب سطحی محسوب می‌شود به طور کلی برداشت جدی از چاه‌ها حدود 20 درصد است و تمرکز ما روی همین تعداد است.

وی در ادامه درباره نقش لایروبی در مهار سیلاب گفت: لایروبی تنها راه‌حل مدیریت سیلاب نیست موضوعات مهم دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در هر حال اگر سدهای 10 گانه خوزستان وجود نداشتند امکان کنترل سیل را نداشتیم. headtopics.com

ادامه مطلب:
ilnanews »

حدود دو میلیون نفر از مردم افغانستان در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردندبیش از ۹ میلیون نفر برای رای‌دهی در انتخابات_افغانستان ثبت‌نام کرده بودند، اما آمارها نشان می‌دهد که فقط حدود یک پنجم واجدان شرایط در انتخابات ریاست جمهوری کشورشان شرکت کردند.

سرمای زودرس با بیش از ۱۲۰ سانتیممتر برف در بخش‌هایی از آمریکا و کاناداشدت بارش در برخی مناطق به حدی بود که ماشین‌ها و خانه‌ها زیر برف مدفون شده‌اند. بیشتر بخوانید🔽

سرمای زودرس با بیش از ۱۲۰ سانتیمتر برف در بخش‌هایی از آمریکا و کاناداسرمای زمستانی زودرس در اوایل پائیز بخش‌هایی از شمال قاره آمریکا واقع در ایالات متحده و کانادا را سفیدپوش کرد بیشتر بخوانید🔽

تشدید تدابیر امنیتی در کشمیر پس از سخنرانی «عمران خان» در سازمان مللعمران خان: وقتی ما هیچ گزینه دیگری نداشته باشیم، جنگ خواهیم کرد و وقتی که یک قدرت هسته‌ای تصمیم بگیرد تا آخر بجنگد، تبعاتش بسیار فراتر از منطقه خواهد رفت و همه جهان را متاثر می‌کند.

دادستان کل کشور: حضور زنان بی‌حجاب در خيابان‌ها به ویژه در قم از تحرکات دشمن استدادستان کل کشور، در مراسم معارفه دادستان جدید قم، گفت: «حضور زنان بی‌حجاب در خيابان، فيلم گرفتن و انتشار در فضای مجازی به ویژه در قم از تحرکات دشمن است.» بعد از انتشار خبر نارضایی خامنه‌ای از وضعیت قم، تاکنون فرمانده انتظامی و دادستان قم تغییر کرده‌اند.

همتی: حذف چهار صفر از پول ملی به فرایند مبادلات مردم کمک می‌کندرئیس کل بانک مرکزی: - حال حاضر ۹ میلیارد اسکناس در کشور وجود دارد که با حذف چهار صفر به۲.۲ میلیارد اسکناس می‌رسد و مسکوکات هم دوباره وارد چرخه اقتصاد کشور می‌شوند. - برای تولید هر سکه ۵۰۰ تومانی، ۸۰۰ تومان هزینه می‌شود. - باید اعتبار ظاهر پول را حفظ کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، قاسم تقی‌زاده خامسی در نشست حاشیه‌ای پانزدهمین نمایشگاه آب و فاضلاب اظهار داشت: بخش آب هم مانند سایر دستگاه‌ها برای حذف قبوض برنامه‌ریزی کرده و این طرح به صورت پایلوت در اصفهان آغاز شده است.

وی افزود: حذف قبوض کاغذی آب از سال آینده آغاز خواهد شد شرایط ایده‌آل ما خوداظهاری مردم است. این طرح در یکی از شهرهای خراسان اجرا شده و بازخورد خوبی داشته است. در واقع ما می‌خواهیم مردم کنتور خود را بخوانند و اعلام کنند و مامورین آب سالی یک بار به منازل مردم مراجعه کند.

وی ادامه داد: مشترکینی که کنتور مشترک دارند باید هزینه آب را با یکدیگر تقسیم کنند اما به طور کلی اطلاعات واحد در نظر گرفته می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در ادامه با بیان اینکه 320 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد گفت: اگر روند کنونی بستن چاه‌ها ادامه داشته باشد این چاه‌ها تا 20 سال آینده هم بسته نخواهند شد به همین دلیل اقدامی آغاز شده که میزان برداشت چاه‌های غیرمجاز بررسی شود به طور کلی برداشت از 120 هزار چاه زیر 20 متر است که از نظر ما آب سطحی محسوب می‌شود به طور کلی برداشت جدی از چاه‌ها حدود 20 درصد است و تمرکز ما روی همین تعداد است.

وی در ادامه درباره نقش لایروبی در مهار سیلاب گفت: لایروبی تنها راه‌حل مدیریت سیلاب نیست موضوعات مهم دیگری نیز باید مورد توجه قرار گیرد. در هر حال اگر سدهای 10 گانه خوزستان وجود نداشتند امکان کنترل سیل را نداشتیم.

خامسی ادامه داد: لایروبی رودخانه‌هایی مثل کارون باید صورت گیرد به وزارت نیرو 1500 میلیارد تومان برای ترمیم خسارت سیل اختصاص داده شده که بخشی از آن جهت لایروبی استفاده می‌شود که البته این رقم کافی نیست و به پنج برابر این رقم نیاز داریم که سالانه اقدام به لایروبی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه سیلاب در هیچ جای دنیا قابل پیش بینی نیست افزود: به همین دلیل بیشترین خسارت در حوادث غیرمترقبه مربوط به سیل است. سازمان هواشناسی ابتدای هر سال برای کل سال پیش‌بینی می‌کند که قابل اتکا نیست پیش بینی‌های فصلی 30 تا 50 درصد و 48 ساعت قبل از وقوع است که 80 تا 90 درصد آن قابل اتکا است.

وی با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف آب اظهار داشت: وزارت نیرو برای این امر کارگروهی با عنوان سازگاری با کم‌آبی تشکیل داده که سه کمیته در آن فعالیت می‌کنند کمیته اول در سطح استان و به ریاست استانداران، کمیته دوم در وزارت نیرو و با حضور معاونین وزاری مختلف و کمیته سوم کارگروه ملی و با حضور هفت وزیر است.

وی در ادامه با بیان اینکه سند ملی آب در خراسان جنوبی تنظیم و امضا شده است گفت:‌ این استان متعهد شده مصرف را در مدیریت کند و د راین سند مشخص شده که مصرف سالانه چقدر باید باشد.

وی همچنین با اشاره به تشکیل کارگروهی برای آبرسانی فضای سبز تهران از پساب گفت: میزان مصرف آب شرب در تهران یک میلیارد و 200 میلیون متر مکعب و میزان آبی که در فضای سبز این شهر مصرف می‌شود 250 میلیون متر مکعب است بنابراین جلسه‌ای با شهردار داشتیم تا از پساب برای فضای سبز استفاده کنیم.

وی در ادامه با اشار به لزوم بازنگری سدها گفت: در این راستا سد بختیاری در حال بازنگری است برای پاییز پیش بینی ترسالی شده بنابراین برای کنترل سیلاب این مطالعات را در نظر بگیریم.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه قرار است 228 میلیون متر مکعب آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان، 60 میلیون متر مکعب به خراسان شمالی و 110 میلیون متر مکعب به خراسان رضوی منتقل شود افزود: البته آبی که از دریا برداشته می‌شود سه برابر این میزان است در این راستا کنسرسیومی در استان‌ ها تشکیل شده و قرار است بخش خصوصی آب را برای صنعت منتقل کند. البته وزارت نیرو خرید تضمینی فعلا ندارد.

وی افزود : قبلا انتقال آب دریا به یزد تخصیص داده شده و اقدامات انتقال به کرمان نیز در حال انجام است به طور کلی مطالعه برای انتقال آب دریا به 17 استان در حال انجام است.

وی در ادامه با بیان اینکه سیستم فاضلاب اهواز قدیمی است افزود: مناقصه‌ای برای ترمیم لوله‌های فاضلاب اهواز به ارزش 300 میلیارد تومان در سال جاری برگزار خواهد شد.

وی در ادامه از ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی خبر داد و گفت: مراحل کار در حال طی شدن است و به زودی اجرا خواهد شد.