حجم آب دریاچه ارومیه «۴۰ درصد» کاهش یافته است

09/06/1400 09:10:00 ب.ظ

◾️یک مقام محیط زیست در استان آذربایجان غربی می‌گوید میزان آب دریاچه_ارومیه نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است.

صدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. یک مقام محیط زیست در استان آذربایجان غربی می‌گوید میزان آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد کاهش یافته است.

در حالی که صدای آمریکا در تیر ماه به نقل از مقامات مسئول در ایران گزارش داده بود تراز آب این دریاچه نسبت به پارسال ۳۰ سانتیمتر کم شده است، حال این مقام استانی می‌گوید این کاهش به ۱۰۰ سانتیمتر رسیده است.

به گزارش ایرنا، حجت جباری، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، روز سه‌شنبه ۸ شهریور گفت که «سطح تراز دریاچه ارومیه هم‌اکنون یک هزار و ۲۷۰ متر و ۷۴ سانتیمتر از سطح آبهای آزاد است که ۱۰۰ سانتیمتر نسبت به پارسال کاهش یافته است.»

این مقام مسئول، همچنین گفته است که به دلیل «کاهش بارش‌ها و روان‌آب‌ها» امسال حق‌آبه دریاچه ارومیه دچار مشکل شده و با وجود پی‌گیری‌ها این حق‌آبه تاکنون «رهاسازی» نشده است. بنا بر این گزارش، بارندگی امسال نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد و نسبت به میزان بارندگی در بلندمدت ۱۸ درصد کاهش داشته است و اکنون «حیات دریاچه» در خطر است. headtopics.com

بحران آب در ایران به یکی از اصلی‌ترین چالش‌های کشور تبدیل شده است و حتی برخی مقامات رسمی از آن به عنوان «ورشکستگی آب» و «ابرچالش» پیش روی دولت آینده یاد می‌کنند.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

وحیدی: مدیر پروازی توهین به مردم استان استوزیر کشور گفت: مدیر پروازی توهین به مردم استان است. مگر می شود استاندار و فرماندار پروازی باشد؟ قحط الرجال که نداریم تا مدیر پروازی انتخاب کنیم. مدیر پروازی انتخاب نمی کنیم.

وضعیت معیشت در اهواز، قابل پذیرش نیست / شعار من تعامل استشهردار منتخب اهواز گفت: موقعیت کنونی شهر اهواز، زیبنده خوزستان و اهواز و نظام جمهوری اسلامی نیست؛ این وضعیت معیشت در اهواز زیبنده و قابل پذیرش نیست بنابراین همه هم و غم و تجربه ۱۸ سال مدیریت شهری اصفهان را به مردم اهواز تقدیم می‌کنم و امیدوارم خمیر مایه‌ای برای توسعه و پیشرفت اهواز باشد. متهم ردیف اول کیست؟ خود شهرداری چی گفت تعامل؟ اسلام با تعامل و مدارا هیچ نسبتی ندارد. اسلام یعنی فقط من درست می گویم قبول نداری ؟ اعدام .تا اسلام کفن نشود وضع همین است .

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: آنچه در افغانستان روی می‌دهد شکست غرب استرئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید اتفاقات افغانستان نشان داد که اتحادیه اروپا باید بتواند مستقل از ایالات متحده تصمیم بگیرد و برای این کار نیاز به توسعه یک «ارتش مشترک» اروپایی احساس می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای: تزریق واکسن الزامی استرهبر ایران در تازه‌ترین استفتاء درباره واکسن گفته است عمل به قانون الزامی است. - خبرگزاری آناتولی

مجلس شورای اسلامی: ویدئوهای درزکرده اوین نتیجه «ترک فعل» برخی مسئولان است◾️خبرگزاری ایسنا می گوید «گزارش تخلفات در زندان_اوین به رئیس قوه قضاییه» ارائه شده است و «تا به امروز ۶ نفر تحت تعقیب قضایی و بازپرسی قرار گرفته، دو نفر بازداشت و باقی با قرار مناسب آزاد شدند.» چه فیلم خنده داری😂😂😂😂😂 آخرش میرسم به یه سرباز و سرقت ریش تراش و ... در آخر قضیه ماست‌مالی وفراموش میشه

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هدف ما تسهیل گری در امور فرهنگی و هنری استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: هدف ما تسهیل گری در امور فرهنگی و هنری است, ما قائل به انحصار نیستیم زیرا دولت قصد تصدی‌گری ندارد