حجاب برقع چیست و چرا استفاده از آن سخت است؟

21/06/1400 06:00 ب.ظ

🎥 اینجا_ببینیم 📺 حجاب برقع چیست و چرا استفاده از آن سخت است؟ مشاهده در سایت👇

برقع یا حجاب صورت، معرب لغت «بورک» در ترکی و به معنای پوشش سر و صورت است. با تسلط طالبان بر افغانستان، استفاده از برقع در این کشور اجباری و به عنوان نماد کنترل بر زنان شناخته شد.

برقع یا حجاب صورت، معرب لغت «بورک» در ترکی و به معنای پوشش سر و صورت است.این نوع حجاب در اصل بخشی از لباس زنان در میان طبقات بالای امپراتوری بیزانس بوده است.این نوع پوشش به دلیل آب‌ و هوای خشک و پر گردوخاک کشورهای غرب آسیا، مورد استفاده زنان و مردان قرار می‌گرفت.با تسلط طالبان بر افغانستان، استفاده از برقع در این کشور اجباری و به عنوان نماد کنترل بر زنان شناخته شد.بخش توری این نوع حجاب آن‌قدر کوچک است که زنان به سختی می‌توانند موقع تردد مسیر حرکت خود را ببینند.همچنین برش متصل به برقع به نحوی است که برای قرار گرفتن تور روی چشم‌ها باید آن را با دست نگه داشت.علاوه بر اینها، جلوی برقع نیز کوتاه است و باید با دست از اطراف جمع شود و همین مسائل حرکت زن برقع‌پوش را سخت‌تر می‌کند.برقع‌ عمدتاً از ابریشم و در دو رنگ آبی و زرد دوخته می‌شود و قسمت توری آن را با نخ‌هایی طلایی گلدوزی می‌کنند.بعد از پایان یافتن حکومت سابق طالبان، به زنان اجازه داده شد که برقع‌های خود را بردارند. البته تعدادی از آنها این نوع حجاب را حفظ کردند.همچنین بعد از رفتن طالبان، مردان در حمایت از حقوق تضییع‌شده زنان، در حرکتی نمادین با پوشیدن برقع راهپیمایی کردند.در سال 2018 وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان پوشیدن برقع «چادری» در این کشور را ممنوع کرد.حسینه صافی وزیر اطلاعات و فرهنگ وقت افغانستان معتقد بود پوشیدن برقع توهین به مقام والای زن است و در هیچ کجای اسلام استفاده نمی‌شود.این در حالی است که در چندین موارد، تروریست‌ها در حملات انتحاری طالبان و داعش در افغانستان از برقع استفاده می‌کردند.این روزها بعد از تسلط دوباره‌ی طالبان بر افغانستان، طالبان دانشجویان دختر را ملزم به پوشیدن چادر یا عبای مشکی و پوشاندن صورت‌هایشان با برقع کرده است.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

بعید که از چادر سخت تر باشه. بقیه حجاب ها مثل مانتو و مقنعه خوب و راحت هستند؟

طالبان: دختران به شرط جداسازی جنسی و حفظ حجاب اسلامی می‌توانند درس بخوانندوزیر آموزش عالی طالبان گفت: «ما نمی‌خواهیم به ۲۰ سال قبل بازگردیم. ساختن کشورمان را روی همین چیزی که موجود است آغاز می‌کنیم.» وی با وجود تاکید بر اجباری بودن حجاب در دانشگاه نگفت که آیا این اجبار فقط ناظر به روسری است یا دانشجویان دختر باید صورت خود را هم بپوشانند.

چگونه از کودکان در برابر ابتلا به دلتا محافظت کنیم؟سویه جدید از ویروس کرونا موسوم به دلتا همه چیز را تغییر داد. در سویه جدید کرونا کودکان نیز به این ویروس مبتلا و باعث انتقال آن به والدین و جامعه می‌شوند. با چند اقدام ساده می‌توان از کودکان در برابر ویروس کرونا محافظت کرد. بهترین و مطمعن ترین را ماندن در خانه است به واکسن نمیشه اعتماد کرد رعایت فاصله هم تو کشور تو کلاس امکان پذیر نیست بخاطر دوستان غیر انتفاعی که مدارس دارن الکی. به مردم دروغ تحویل ندهید سال دیگه هم خیلی سخت میشه گفت حضوری میشه

بیانیه مشترک ایران و آژانس: بازرسان می‌توانند حافظه آسیب‌دیده تجهیزات ضبط اطلاعات را «جایگزین» کنند♦ بیانیه مشترک ایران و آژانس: بازرسان می‌توانند حافظه آسیب‌دیده تجهیزات ضبط اطلاعات را «جایگزین» کنند ◾ در پی سفر رافائل گروسی به تهران و دیدار او با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، دو طرف بیانیه مشترکی را منتشر کردند. ⬇ بیشتر بخوانید: جمهوری اسلامی زورش فقط به مردم بی دفاع می‌رسد و هرگز برای قدرت‌ها خطری بحساب نمی‌آیند هارت و پورت خالی هرجا سمبه پر زور باشه برای بقا کوتاه میان.تا دیروز شاخ و شانه می‌کشیدند امروز آرام و همگرا با برجام stand_with_athlete_women athlete_women_lives_matter sport_means_living talibs_born_sport_death

«ضرب و شتم» سعید و الهام افکاری توسط نیروهای امنیتی؛ بازداشت سعید در آستانه سالگرد اعدام نویدصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

وزیر خارجه فرانسه: با طالبان روابطی نخواهیم داشت، آنها دروغ می‌گویندژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه پیش از آغاز سفر خود به قطر، گروه طالبان را به «دروغگویی» متهم کرده و گفته است کشورش از برقراری هر گونه روابط و به رسمیت کاملا درست درک کرده. طالبان دروغ میگویند. حالا معلوم ميشه! فعلا كه عين .. افتادين دنبال بايدن نفهم هركار ميكنه تقليد ميكنيد!! درد ، اونجاست که فرانسه هم دروغگوست. مرگ_بر_طالبان_چه_کابل_چه_تهران

وزیر دفاع اسرائيل: پایگاه هوایی کاشان محل «آموزش پهپادی» به شبه‌نظامیان خارجی استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. هست که هست بشما چه ربطی داره مگه شما در منطقه آموزش به عربها و افغانستان آموزش نمیدادید. خفه شید.