حباب قیمت مسکن در حال بزرگ‌ شدن است/ اجاره مسکن هم به رویا تبدیل شده است- اخبار راه و مسکن - اخبار اقتصادی تسنیم | Tasnim

10/11/1399 10:12 ق.ظ

اجاره_مسکن هم به رویا تبدیل شد! «پروین‌پور»کارشناس مسکن: قبلا خرید مسکن در کشور یک رویا بود،الان اجاره مسکن به یک رویای سخت تبدیل شده است مهم‌ترین عامل بروز این اتفاق رها شدن بازار مسکن از سوی دولت‌ها است ودر دولت روحانی به طریق اولی این اتفاق افتاده است

کارشناس مسکن با اشاره به رها شدن بازار مسکن توسط دولت 'شکست' این بخش را نتیجه این رهاشدگی اعلام کرد و گفت:‌ امروز اجاره مسکن به یک رویای سخت تبدیل شده است. وی ادامه داد: مهم‌ترین عامل بروز این اتفاق رها شدن بازار مسکن از سوی دولت است،‌ در همه دولت‌ها نیز این مسئله روی داده و در دولت روحانی به طریق اولی اتفاق افتاده است.

وی با تاکید بر این‌که بازار مسکن باید در کنترل دولت‌ها (حاکمیت) باشد، افزود: دولت همواره باید بازار را رصد کند تا بداند باید برای کنترل آن چه برنامه‌ای را اجرا کند تا در نهایت بازار مسکن سرمایه‌ای کشور به یک بازار مصرفی تبدیل شود.

کارشناس مسکن با یادآوری این‌که اکنون 70 درصد تقاضا در بازار مسکن سرمایه‌ای و 30 درصد مصرفی است، گفت: در واقع 70 درصد تقاضای مسکن یا برای سرمایه‌گذاری است یا برای حفظ ارزش پول. به همین دلیل حباب قیمتی در بازار مسکن داریم که هر ساعت بزرگ‌تر می‌شود.

پروین‌پور اضافه کرد: رها شدن بازار مسکن باعث شده تا مسکن از دسترس تقاضاهای مصرفی دورتر شود. قبلا خرید مسکن در کشور یک رویا بود، الان اجاره مسکن به یک رویای سخت تبدیل شده است. وی با بیان این‌که بازار مسکن دچار شکست شده است، گفت: در بازار مسکن هم تقاضا داریم هم عرضه، اما معامله‌ای انجام نمی‌شود چون قیمت‌هابالاست. متاسفانه سوداگری در بازار مسکن بیداد می‌کند که باعث ایجاد حباب قیمتی و به تبع آن خارج شدن مسکن از دسترس اکثریت مردم شده است. headtopics.

ادامه مطلب:
Tasnimnews_Fa »

رها شدن مسکن درست اما ترس از آن داشته باشیم که دخالت در مسکن وضعیت را وحشتناک کند پروین پور:در بازار مسکن هم تقاضا داریم هم عرضه، اما معامله‌ای انجام نمی‌شود چون قیمت‌ها بالاست مهم‌ترین برنامه‌ای که دولت باید آنرا اجرا کند برخورد با سوداگری است؛ راهکار نیز دریافت مالیات‌های سنگین در بخش مسکن است

نرخ‌های ناکارآمد دستوری؛ اجاره مسکن سر به فلک می‌کشد

ارز به کالاها ضربه زد، به بازار مسکن بیشتر زددر شرایطی که بازار مسکن شهر تهران در بازه یک سال منتهی به بهمن ماه ۱۳۹۹ رشد ۹۷ درصدی قیمت را تجربه کرد، وزیر راه و شهرسازی علت اصلی این موضوع را تحولات حوزه ارز دانسته و گفته که این موضوع به بخش مسکن بیشتر ضربه زد. اسلامی البته با بیان اینکه دلیلی بر افزایش قیمت مسکن وجود ندارد ابراز امیدواری کرده که مجددا آرامش در همه بخشهای اجتماعی و اقتصادی کشور حاکم شود. خیلی گرون شده خونه کاش یکم ارزون تر بشه

نگاه‌ها به سخنرانی بایدن؛ امیدها به باز شدن گره برجام در کنفرانس امنیتی مونیخکنفرانس امنیتی مونیخ در شرایطی فردا، جمعه برگزار می‌شود که نگاه‌های امیدوار منتظر شنیدن سخنانی هستند تا گره توافقنامه برجام گشوده شود. بر اساس برنامه اعلام شده برای کنفرانس امنیتی مونیخ، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه، ۱۹ فوریه در این کنفرانس سخنرانی خواهد کرد. برگشتن به برجام و زدبند آمریکا و کشورهای استعمار جهانی با حکومت شئونیزم فارسی شرکای اشرار فرقه فارسیسم اشغالگر ایران هیچگونه با دمکراسی و حقوق بشر و روابط پایدار حقیقی همخوانی ندارد. درودها دوستان فردا جمعه 19.2.2021 خورشید بر پاپ بانو 7.7.1442 سوارکار بر سوارکار 1.12.1399 کیمیاگر بر بدآرآویخته باید حوصله کنیم و ببینیم چه بر کنفراس مونیخ میگذرد و آقای بایدن که کلی انرژی براش گذاشتیم چه خواهد گفت شب آرزوهاست الهی جنگ ها پایان یابد و صلح جهانی برقرار شود اگرچه در مجموع هیچ آبی از برجام گرم نخواهد شد؛ اما امید است این گره کور به سرپنجه تدبیر حکمرانان ایرانی و تصمیم گیرانِ نظام بین الملل هر چه سریع تر باز شود!

واکنش‌ها به نهایی شدن حکم ۲۰ سال زندان دیپلمات جمهوری اسلامی به جرم برنامه‌ریزی برای بمبگذاریواکنش‌ها به نهایی شدن حکم ۲۰ سال زندان دیپلمات جمهوری اسلامی به جرم برنامه‌ریزی برای بمبگذاری همزمان با نهایی شدن حکم زندان دیپلمات جمهوری اسلامی ایران، فعالان حقوق بشر می‌گویند این یک موفقیت «بزرگ» در مقابله با «حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم» است. مبارک هممون باشه!!! دست همه کسانی که اینقدر برای این موضوع زحمت کشیدن درد نکنه👏👏👏👏 محکومیت تروریست رژیم ایران اسدالله اسدی در واقع محکومیت قطعی تمامی تروریست‌ها و مزدوران رژیم آخوندی از جمله همکار اسدالله لاجوردی و تیر خلاص زن زندانیان سیاسی ایرج مصداقی است. دیپلمات_تروریست در زندان 👍🏼 امروز_اسدی_فردا_خامنه‌ای BlacklistIRGC

ورود شهردار تهران به موضوع تزریق واکسن کرونا به نام پاکبانان اما به کارمندانورود شهردار تهران به موضوع تزریق واکسن کرونا به نام پاکبانان اما به کارمندان: *فوراً بررسی خواهیم کرد *در صورت مشاهده تخلف٬ افراد خاطی احتمالی علاوه بر برخورد٬ به مراجع ذیصلاح معرفی خواهند شد *دستور دادم اسامی دریافت‌کنندگان در سایت شفاف بارگزاری شود خیلی خنده دار بود افراد خاطر احتمالی. اون احتمالی رو خوب اومدی. داره علاجش میکنه🤣😂🤣😂 یعنی چکار می‌کنن ، واکسن رو از تنشون درمیارن؟ قیافه شهردار چقدر منو یاد کیک تولد بهشت زهرا میندازه

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

وی ادامه داد: مهم‌ترین عامل بروز این اتفاق رها شدن بازار مسکن از سوی دولت است،‌ در همه دولت‌ها نیز این مسئله روی داده و در دولت روحانی به طریق اولی اتفاق افتاده است.

وی با تاکید بر این‌که بازار مسکن باید در کنترل دولت‌ها (حاکمیت) باشد، افزود: دولت همواره باید بازار را رصد کند تا بداند باید برای کنترل آن چه برنامه‌ای را اجرا کند تا در نهایت بازار مسکن سرمایه‌ای کشور به یک بازار مصرفی تبدیل شود.

کارشناس مسکن با یادآوری این‌که اکنون 70 درصد تقاضا در بازار مسکن سرمایه‌ای و 30 درصد مصرفی است، گفت: در واقع 70 درصد تقاضای مسکن یا برای سرمایه‌گذاری است یا برای حفظ ارزش پول. به همین دلیل حباب قیمتی در بازار مسکن داریم که هر ساعت بزرگ‌تر می‌شود.

پروین‌پور اضافه کرد: رها شدن بازار مسکن باعث شده تا مسکن از دسترس تقاضاهای مصرفی دورتر شود. قبلا خرید مسکن در کشور یک رویا بود، الان اجاره مسکن به یک رویای سخت تبدیل شده است.

وی با بیان این‌که بازار مسکن دچار شکست شده است، گفت: در بازار مسکن هم تقاضا داریم هم عرضه، اما معامله‌ای انجام نمی‌شود چون قیمت‌هابالاست. متاسفانه سوداگری در بازار مسکن بیداد می‌کند که باعث ایجاد حباب قیمتی و به تبع آن خارج شدن مسکن از دسترس اکثریت مردم شده است.

وی با طرح این سئوال که راه حل رفع معضل کنونی مسکن چیست، اظهار کرد:‌باید ریشه‌های اصلی مشکلات را پیدا کرده و متناسب با آن برنامه‌ریزی کنیم. در شرایط کنونی عرضه مسکن اولویت نیست، گرچه باید این کار را انجام دهیم. مهم‌ترین برنامه‌ای که دولت باید آنرا اجرا کند برخورد با سوداگری است. راهکار نیز دریافت مالیات‌های سنگین در بخش مسکن است. این کار یک پیش نیاز دارد که آن سامانه ملی اسکان و املاک است که گرچه راه‌اندازی شده اما هنوز تکمیل نشده و کارایی ندارد.

پروین‌پور مردادماه سال 96 نیز با اشاره به رکود بازار مسکن، گفته بود: در بازار مسکن حالتی به نام"شکست بازار" پیش آمده است،‌ یعنی این‌که عرضه و تقاضا برای مسکن وجود داشته و هم در این بازار نیاز به مسکن داریم هم عرضه کننده مسکن. اما به دلیل حباب قیمتی موجود و این‌که قیمت‌ها غیرواقعی بالا رفته است، تقاضاها منجر به خرید مسکن نمی‌شود.

وی با اشاره به این‌که سوداگری عامل اصلی افزایش قیمت مسکن بالاتر از حد منطقی بوده است، تصریح کرد: یکی از وظایف دولت این است که بازارهایی مانند مسکن را در شرایط کنونی کنترل کند. وضعیت کنونی بازار مسکن ایران برای سایر کشورها نیز اتفاق افتاده و راه‌حل‌های مناسبی توسط دولت‌ها برای رفع این مشکل اجرایی شده است.

وی بیان کرد: دهه 70 میلادی در تایوان بازار مسکن دچار"شکست بازار" شد و سیاستمداران این کشور از ابزارهای مالیاتی برای خروج حباب قیمتی استفاده کردند.

مالیات بر خانه دوم، عایدی سرمایه و مالیات بر خانه‌های خالی از جمله ابزارهایی است که پروین‌پور به آنها اشاره کرد و گفت: دولت باید از تجربه سایر کشورها در حوزه مسکن استفاده کند تا از این طریق مسکن‌های خالی وارد بازار شود.

وی با انتقاد از عملکرد دولت و وزارت راه و شهرسازی در خصوص خروج مسکن از رکود و کنترل آن در خصوص احتمال افزایش قیمت مسکن نیز اظهار کرد:‌ با توجه به وضعیت بازار مسکن افزایش قیمت‌ها در سال‌جاری خیلی جزئی یعنی 2 تا 3 درصد خواهد بود،‌واقعیت آن است که اقتصاد ایران ظرفیت افزایش بیشتر قیمت را ندارد.

انتهای پیام/