حاجی میرزایی: ۵۰ درصد دبیرستانیها را باید سمت هنرستان ها هدایت کنیم

01/05/1399 03:18 ب.ظ

وزیر آموزش و پرورش: ماموریت داریم ۵۰ درصد دانش‌آموزان متوسطه را به سمت هنرستان‌ها هدایت کنیم که اکنون این آمار ۳۵ درصد است، گفت: با هدف قانون برنامه توسعه فاصله ۱۵ درصدی داریم

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ماموریت داریم ۵۰ درصد دانش آموزان متوسطه را به سمت هنرستان ها هدایت کنیم که اکنون این آمار۳۵ درصد است گفت: با هدف قانون برنامه توسعه فاصله ۱۵ درصدی داریم. وی افزود: همه تلاش‌ها در راستای از بین رفتن فقر و گسترس عدالت انجام میشود و همکاریهای بین دستگاهی زمینه ترکیب هوشمند اجزای منفک شده از هم را در یک ترکیب ارگانیک موجب می شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه لازم است همکاری بین دو وزارتخانه در راستای هم افزایی و خلق نتایج خوب و تاثیرگذار تقویت شود، به زمینه‌های مشترک کاری میان دو وزارتخانه که یکی از مهمترین آنها مهارت آموزی است اشاره و عنوان کرد: در قانون نظام جامع آموزش تربیتی و فنی و مهارتی این اصل پذیرفته شده و در قانون برنامه احکام توسعه، موکدات صریح و روشنی درباره آن وجود دارد. هدف نهایی این است که آدم‌های ماهرتری داشته باشیم. اگر افراد مهارت داشته باشند پدیده فقر سامان می یابد.

حاجی میرزایی افزود: به نظر می‌رسد آگاهی های مهارتی تاثیر زیادی بر شکل گیری شخصیت و هویت افراد و تبدیل شدن آنها به یک انسان موثر و دارای اعتماد به نفس دارد. افراد هر چه قدر مهارت بیشتری داشته باشند، شخصیت شکل یافته تری خواهند داشت.

وی با بیان اینکه هدف ما تنها انتقال دانش نیست، هرچند این هدف برای سالهای طولانی هدف غالب در نظام آموزشی بوده است گفت: باید از دانش و حافظه محوری به سمت تربیت محوری و مهارت محوری حرکت کنیم.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

روحانی: دولت وام با بهره ۱۳ درصد به مستاجران پرداخت می‌کندحسن روحانی اعلام کرد که دولت در تهران ۵۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ ۳۰ میلیون تومان و در شهرهای کوچک ۱۵ میلیون تومان، وام ودیعه مسکن با بهره ۱۳ درصد پرداخت خواهد کرد

شهادت ۱۳۸ تن از مدافعان سلامت تا کنون /پزشکان، ۶۰ درصد شهدامدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام پزشکی با اعلام آمار شهادت ۱۳۸ تن از مدافعان سلامت در خط مقدم مبارزه با کرونا، گفت: مدافعان سلامت بیش از ۳۰ سال درس خواندند تا به مردم خدمت کنند و با این خدمت، تمام چیزی را که باید یک انسان در محبت به مردم ثابت کند ثابت کردند و حالا نوبت مردم است.

یکی از علل افزایش قیمت ارز، فضاساززی‌های روانی بود/ رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ۴۵ درصد رسیده است/ حادثه نیروگاه نطنز پیچیدگی خاص خود را داردربیعی گفت: متاسفانه یکی از علل افزایش قیمت ارز، کار روانی برای ایجاد انتظار بالا رفتن قیمت ارز بوده است،‌ عده ای در فضای مجازی و بیرون از مرزها عددسازی های خود را آغاز می‌کردند و یکی از علل مهم در کاهش قیمت ارز عدم توجه هموطنان به بدخواهان است.

روحانی: مستاجران تهرانی وام اجاره ٥٠ میلیون تومانی می‌گیرندتهران- ایرنا- رییس جمهوری گفت: افرادی که حقوق ثابت دارند و خانواده‌های تحت حمایت در تهران برای ودیعه و اجاره مسکن مبلغ ۵٠ میلیون، در شهرهای بزرگ ٣٠ میلیون و در شهرهای کوچک ١۵ میلیون تومان تسهیلات با سود ١٣ درصد دریافت می‌کنند.

افزایش ۵۰ درصدی آمار سارق‌اولی‌ها در تهران

حجم تجارت خارجی ۴۴ درصد کاهش یافت/ ۶ دهک جامعه زیر خط فقر قرار دارند/ محاسبات ما با ۲۷ میلیارد دلار برنگشته، همخوانی ندارندرییس اتاق بازرگانی تهران گفت: با فقری که هر روز بیشتر می‌شود و اکنون 6 دهک جامعه زیر خط فقر قرار گرفته اند، نیاز به سرمایه گذاری خارجی داریم، ما در بخش بهره برداری از معادن، نفت و گاز و فولاد، امکان جذب داریم

به گزارش ایسنا، محسن حاجی میرزایی در مراسم امضای تفاهم نامه میان وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت آموزش و پرورش ضمن تبریک فرارسیدن هفته مهارت گفت: اصل تفکیک کار و تمایز نقش‌ها، دستگاه‌ها را از هم جدا کرده است. این ضرورت اجتناب ناپذیر مشکلی را به وجود آورده و ما را از ماموریتهای اصلی دور کرده است.

وی افزود: همه تلاش‌ها در راستای از بین رفتن فقر و گسترس عدالت انجام میشود و همکاریهای بین دستگاهی زمینه ترکیب هوشمند اجزای منفک شده از هم را در یک ترکیب ارگانیک موجب می شود.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه لازم است همکاری بین دو وزارتخانه در راستای هم افزایی و خلق نتایج خوب و تاثیرگذار تقویت شود، به زمینه‌های مشترک کاری میان دو وزارتخانه که یکی از مهمترین آنها مهارت آموزی است اشاره و عنوان کرد: در قانون نظام جامع آموزش تربیتی و فنی و مهارتی این اصل پذیرفته شده و در قانون برنامه احکام توسعه، موکدات صریح و روشنی درباره آن وجود دارد. هدف نهایی این است که آدم‌های ماهرتری داشته باشیم. اگر افراد مهارت داشته باشند پدیده فقر سامان می یابد.

حاجی میرزایی افزود: به نظر می‌رسد آگاهی های مهارتی تاثیر زیادی بر شکل گیری شخصیت و هویت افراد و تبدیل شدن آنها به یک انسان موثر و دارای اعتماد به نفس دارد. افراد هر چه قدر مهارت بیشتری داشته باشند، شخصیت شکل یافته تری خواهند داشت.

وی با بیان اینکه هدف ما تنها انتقال دانش نیست، هرچند این هدف برای سالهای طولانی هدف غالب در نظام آموزشی بوده است گفت: باید از دانش و حافظه محوری به سمت تربیت محوری و مهارت محوری حرکت کنیم. یک اصل پذیرفته شده است که دانش آموزان بیش از کسب دانش، نیازمند کسب توانایی‌هایی برای زندگی و ایفای نقش ها و مسئولیت های اجتماعی هستند. آماده کردن افراد برای یک زندگی فعال، مستقل و توانمند در گروی آن است که مهارت ها و ظرفیتهای افراد افزایش یابد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ماموریت داریم ۵۰ درصد دانش آموزان متوسطه را به سمت هنرستانها هدایت کنیم که اکنون این آمار۳۵ درصد است گفت: با هدف قانون برنامه توسعه یک فاصله ۱۵ درصدی داریم.

وی افزود: از سوی دیگر ماموریت داریم دانش آموزانی که وارد آموزشهای فنی نمی شوند و دوره آموزش نظری را طی می کنند هم حتما مهارتی را کسب کنند. تاکید بر اینکه هردانش آموزی که دیپلم میگیرد، اعم از اینکه در رشتههای نظری تحصیل کرده باشد یا فنی، یک مهارت را آموخته باشد بسیار مهم است.

حاجی میرزایی با اشاره به تغییر ماهیت و میزان اهمیت مهارت‌ها گفت: اهمیت برخی مشاعل بتدریج کم و برخی زیاد می شود. شاید مشاغل جدید ظرفیت های بیشتری را برای همکاری فراهم کنند. در تحقق این ماموریت نیازمند کمک وزارت رفاه هستیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه معتقدم با هر منطقی که بخواهیم مسائل کشور را اولویت بندی کنیم، باید پیش از هرچیزی تحول در جریان یادگیری را در مدنظر قرار دهیم اظهار کرد: اینکه نهادهای ما چقدر کارآمد هستند بستگی به این دارد که نهادهای آموزشی ما چقدر کارآمد باشند. بنابراین باید این حوزه را توسعه دهیم.

وی ادامه داد: تا کنون همکاریهای مشترکی بین دو وزارتخانه وجود داشته است ولی در تفاهم نامه قرار است بازنگری هایی انجام شود به طوری که اوج بیشتری بگیریم. زمینهها برای یک جهش در این زمینه فراهم است و آمادگی داریم که این کار انجام شود.

حاجی میرزایی به کودکان بازمانده از تحصیل هم اشاره کرد و گفت: ۱.۴ درصد بازماندگی از تحصیل به عدم دسترسی به آموزش برمیگردد و مابقی به عللی چون فقر، کودک کار بودن، معلولیت، بیماریها و مسائلی از این دست باز می گردد. تفاهم نامهای بین حدود ۱۰ دستگاه تنظیم شده است، جمعیت بازمانده که زیاد نیستند اما کار سختی است که اینها را به مدرسه برگردانیم که مستلزم همکاری نهادهای حمایتی و به ویژه وزارت رفاه است.

وی همچنین به همکاری و تعامل در حوزه تعاون اشاره کرد و گفت: ما مهمترین نهاد فر هنگ ساز با بیشترین میزان تاثیرگذاری هستیم. آموزش و پرورش عرصهای است که بیشترین فراگیری و گیرایی را دارد. از اصیل ترین فرهنگ های ما فرهنگ تعاون است که باید بتوانیم آن را گسترش دهیم.

وزیر آموزش و پرورش افزود: آمادگی داریم برای توسعه این فرهنگ قدم برداریم؛ اکنون در حال تدوین راهنمای بستههای یادگیری هستیم و می توانیم به مفهوم تعاون هم توجه کنیم.

حاجی میرزایی با بیان اینکه آموزش و پرورش، تعاونی هم زیاد دارد گفت: ۵۰۰ تعاونی مصرف و ۴۰۰ تعاونی مسکن داریم و جمعیت مخاطب گسترده یک میلیونی داریم. امیدواریم توافقی که امروز امضا می‌شود بتواند در کوتاه مدت نتایج خوبی برای پیشبرد اهداف هر دو دستگاه به دست بدهد.