جهش تورم در ترکیه به اوج ۲۰ سال گذشته؛ قیمت مسکن یک ماهه ۷ درصد گران شد

15/02/1401 01:44 ب.ظ

جهش تورم در ترکیه به اوج ۲۰ سال گذشته؛ قیمت مسکن یک ماهه ۷ درصد گران شد جزئیات بیشتر🔽

نرخ تورم سالانه ترکیه در آوریل گذشته تحت تاثیر تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و روند صعودی قیمت‌ها که پس از سقوط یکسال اخیر نرخ برابری لیر آغاز شده به بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته رسید. داده‌های منتشر شده از سوی موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که جهش نرخ تورم بیش از همه ناشی از صعود ۱۰۵.۹ درصدی در هزینه حمل‌ونقل به دلیل افزایش نرخ سوخت و افزایش ۸۹.۱ درصدی قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی بوده است.

بر پایه این گزارش، متوسط قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی تنها در ماه گذشته میلادی ۱۳.۳۸ درصد و بهای مسکن نیز در همین مدت ۷.۴۳ درصد بالا رفته است. نرخ تورم ترکیه پس از ثبت رکورد ۷۳.۱ درصدی در فوریه سال ۲۰۰۲ سیر نزولی به خود گرفته بود و تا پیش از ژوئن ۲۰۱۸ با دامنه کمی حول و حوش ۱۰ درصد نوسان می‌کرد. این نرخ از نوامبر گذشته از مرز ۲۰ درصد عبور کرد و ظرف ۵ ماه به مرز ۷۰ درصد رسید.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تعهد ترکیه به توسعه 'گردشگری سبز و پایدار' در سازمان مللتعهد ترکیه به توسعه 'گردشگری سبز و پایدار' در سازمان ملل معاون مدیر کل آژانس توسعه و ترویج گردشگری ترکیه، بر تعهد کشورش در زمینه توسعه 'گردشگری سبز و پایدار' تاکید کرد.

نماینده آمریکا در سازمان ملل: ممکن است در مورد برجام به توافق نرسیمنماینده دائم آمریکا در سازمان ملل در یک نشست مطبوعاتی گفت که در زمینه احیای برجام «هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن هست و هنوز توافقی نداریم و این امکان هست که به توافق هم نرسیم». ان‌شاالله که به توافق نمیرسید دموکراتهای کثیف

اکسیوس:‌ آمریکا و اسرائیل در پی یافتن راهی برای واداشتن ایران به بازگشت به برجاموب‌سایت اکسیوس می‌نویسد که مشاوران امنیت ملی آمریکا و اسرائیل اعمال فشار بر ایران با این هدف را بررسی کرده‌اند که برای حکومت جمهوری اسلامی روشن شود به احیای برجام «نیاز دارد». هر سازی بزنند ج.ا براشون میرقصه. روسیه میخواد تحریم های ایران برداشته بشه تا روسیه بتونه از ایران برای دور زدن تحریم های خودش استفاده کنه. برای همین بهش میگه حجاب رو بیخیال شو. آزادی بده. چون میخواد نارضایتی به جایی نرسه که ج.ا کله پا بشه. واسه همین عبداللهیان گفت سپاه گفته شل کن

جنگ در اوکراین؛ مقامات غربی: پوتین ممکن است به زودی رسما به کی‌یف اعلان جنگ کندنیروهای اوکراینی می‌گویند پس از تخلیه نسبی غیرنظامیان از کارخانه فولاد ماریوپل، روسیه بار دیگر حملات خود را به این منطقه و از جمله به سمت پناهگاه‌هایی که غیرنظامیان در آنجا پناه گرفته‌اند، آغاز کرده است. Please help me with a few dollars gift. I have a little boy .. I broke from trading in digital currency, thank you for helping me as much as you can ... my life is ruined ... thank you for your gift ... TTXUUHbnVwUgSPEpYaqiYCmimWfEXztzXF لعنت به اتحادیه اروپا و بایدن بی خاصیت

گرد و خاک در خوزستان: ۸۲۱ نفر در بیمارستان، ۱۸ شهر در وضعیت خطرناکمعاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از مراجعه ۸۲۱ بیمار دارای علائم تنفسی به مراکز درمانی خوزستان در پی وقوع گرد و غبار در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. اخبار_ایران

جنجال حق سقط جنین در آمریکا؛ تظاهرات در نیویورک همزمان با ممنوعیت فوری در اکلاهماتنها یک روز پس از افشای پیش‌نویس رای دیوان عالی ایالات متحده آمریکا مبنی بر ابطال حمایت قانون اساسی از حق سقط جنین، فرماندار اکلاهما با امضای قانونی، پایان دادن خودخواسته به بارداری پس از هفته ششم را ممنوع اعلام کرد. مخالفان این تصمیم در نیویورک تظاهرات کردند. گزارش اینترنشنال خانمی ۹ ماهه حامله بود همونطور که دست به شکمش میکشید میگفت من همین الان هم حق این رو باید داشته باشم اگر بخوام بتونم بچه رو سقط کنم!!تا یه سنی از جنین قابل درکه ولی واقعا طرفداران سقط میفهمن چی میگن؟لابد بچه بدنیا هم اومد میگن چون ما باید بزرگ کنیم حق داریم بکشیم تولیدکننده انواع ظروف یکبار مصرف در تهران و اطراف ارسال به تمام نقاط ایران تلفن : 02165735112 | 02165735113 تولیدکننده_ظروف_یکبارمصرف ظروف_یکبارمصرف

موسسه آمار ترکیه روز پنجشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور در یکسال منتهی به ماه گذشته میلادی به ۶۹.۹۷ درصد رسیده است. مطابق این گزارش، نرخ تورم تنها در ماه آوریل ۷.۲۵ درصد افزایش یافته است.

داده‌های منتشر شده از سوی موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که جهش نرخ تورم بیش از همه ناشی از صعود ۱۰۵.۹ درصدی در هزینه حمل‌ونقل به دلیل افزایش نرخ سوخت و افزایش ۸۹.۱ درصدی قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی بوده است.

بر پایه این گزارش، متوسط قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی تنها در ماه گذشته میلادی ۱۳.۳۸ درصد و بهای مسکن نیز در همین مدت ۷.۴۳ درصد بالا رفته است.

نرخ تورم ترکیه پس از ثبت رکورد ۷۳.۱ درصدی در فوریه سال ۲۰۰۲ سیر نزولی به خود گرفته بود و تا پیش از ژوئن ۲۰۱۸ با دامنه کمی حول و حوش ۱۰ درصد نوسان می‌کرد. این نرخ از نوامبر گذشته از مرز ۲۰ درصد عبور کرد و ظرف ۵ ماه به مرز ۷۰ درصد رسید.

لیر ترکیه در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۴۴ درصد در مقابل دلار آمریکا تضعیف شد. همزمان بانک مرکزی ترکیه تحت فشار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، نرخ بهره بانکی را کاهش داد. اقدامی که به باور اکثر کارشناسان اقتصادی زمینه افزایش سرعت نرخ تورم را فراهم کرد. با این حال، آقای اردوغان تاکید دارد که تضعیف لیر و کاهش نرخ بهره رقابت‌پذیری کالاهای ساخت این کشور و نیز انگیزه سرمایه‌گذاری در ترکیه را افزایش خواهد داد و با شتاب‌گیری رونق اقتصادی، وضعیت کنونی تورم در این کشور پایدار نخواهد ماند. اما منتقدان او معتقدند که حداقل به دلیل تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، در کوتاه مدت نمی‌توان امیدی به کاهش جدی نرخ تورم در ترکیه داشت.