جهان امروز دست‌ساز انسان است؟

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 75 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

زنان در جهانی که حق تصمیم‌گیری برابر در مدیریت آن را نداشته‌‌اند به خوبی می‌توانند ادعا کنند که نسبت به کژی‌ها و کاستی‌های جهان امروز احساس مسوولیت نمی‌کنند و مداخله در بازسازی آن نه تنها حق، که تکلیف آن‌ها است. مقاله‌ای از مهرانگیز_کار👇

پوشیده نیست که جهان امروز به‌سامان نیست. نقدها و نظرها متوجه خطاهای انسانی است که در ساخت‌وساز جهان دخالت دارند و نتوانسته‌اند به درستی آن را مهندسی کنند.

دشوار است در هنگامهٔ شکست انسان در ساختن جهانی پاکیزه و کمتر خونین و بیشتر عادلانه، راه بیفتیم دنبال مقصر. ولی این هم ابلهانه است که خاموش از کنار این پرسش مقدر بگذریم که شکست را مردان و زنان به تساوی رقم زده‌‌اند یا فقط مردان؟ ما نمی‌دانیم سلیقه‌های نیمهٔ زنانهٔ انسان اگر در کار بود، اینک جهان چه رنگ و بویی داشت. فقط می‌دانیم و یقین داریم که دست و مغز و سلیقهٔ آن نیمه در کار نبوده است. همین امکان می‌دهد تا داوری کنیم با این تاکید: «جهان امروز اگر پلشت و دیوانه و بیمار و اندوه‌بار است، محصول انسان با تمامیت انسانی‌ آن نیست. نیمهٔ زنانه‌‌اش منفعل و تسلیم سلیقه‌های نیمهٔ مردانه بوده است و نمی‌شود اثر انگشت او را در کار ساختن این جهان مشاهده کرد.

زنان در جهانی که حق تصمیم‌گیری برابر در مدیریت آن را نداشته‌‌ و دست بالا، رای‌دهنده به مردان بوده‌‌اند، به خوبی می‌توانند این ادعا را تکرار کنند که نسبت به کژی‌ها و کاستی‌های جهان امروز احساس مسوولیت نمی‌کنند و مداخله در بازسازی آن نه تنها حق، که تکلیف آن‌ها است. در برابر فرزندان پرسش‌گرشان کم آورده‌‌اند. در برابر نسل‌هایی که دارند از پدران و مادران سوال می‌کنند و می‌خواهند بدانند این درجه از جهل و نادانی در کارمدیریت جهان دسته گل کدام‌شان است، کم آورده‌اند.

موضوع از این حرف‌های کلی البته فراتر است. یاداشت پیش رو فقط تلنگری است به این که زنان در ساختن این جهان پر درد دستی نداشته‌اند. چرایی محرومیت زنان، بحث بزرگ و روزآمد دیگری است که اگر فراگیر نشود، این حس، مردان و زنان تاثیرگذار جهان را برنمی انگیزد تا از همین حالا به هر زبان اعلام کنند جهان باید از این پس با مدیریت هر دو نیمهٔ انسان مدیریت بشود.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

شمار مبتلایان به کرونا در جهان به بیش از 24 میلیون نفر رسید
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

نخستين ايرانی كه قهرمان كشتی جهان شد | DW | 26.08.2020پنج شهريور ۱۳۰۹؛ ۹۰ سال پيش در چنين روزی غلامرضا تختی در تهران زاده شد. گفته بود: «فقط برای این قهرمان شدم كه هموطنانم جشن بگیرند و شادی كنند.»
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

بانوی اول آمریکا: پرزیدنت ترامپ از جهان خواست به اذیت و آزار مذهبی پایان دهدبانوی اول آمریکا: پرزیدنت ترامپ از جهان خواست به اذیت و آزار مذهبی پایان دهد ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا، در سخنرانی خود که به صورت زنده از باغ رز کاخ سفید برای مجمع ملی حزب جمهوریخواه ایراد شد، بر مهمترین دستاوردهای دولت پرزیدنت ترامپ تاکید کرد.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

مردم سال ۹۷ مقاومت نمی‌کردند، امروز آمریکا شکست نمی‌خورد/ همیشه به فرهنگ عاشورا نیاز داریم/ در این دولت برق بیش از ۳۰ میلیون نفر مجانی شد
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار و قیمت ارز امروز 99/06/05؛افزایش قیمت طلا و ارز در بازار/ سکه 10 میلیون و 900 هزار تومان شد- اخبار قیمت طلا، سکه و ارز - اخبار بازار تسنیم - Tasnimقیمت سکه، طلا، دلار و ارز در بازار آزاد قیمت طلای ۱۸ عیار هرگرم یک میلیون و ۵۰ هزار تومان، قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۱۰ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و قیمت دلار ۲۳ هزار و ۴۵۰تومان است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

ویدئو؛ اولین پرش چترباز از هواپیمای خورشیدیپرواز کردن همیشه آرزوی بشر بوده است و مهم است با هواپیماهایی پرواز کرد که سوخت مایع مصرف نمی‌کنند و منبع انرژی آنها خورشیدی است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »