جنگ در اوکراین؛ تعلل وزارت خارجه و سفارت، گرفتاری شهروندان ایرانی

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 94 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 41%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

بنا بر اعلام وزارت خارجه جمهوری اسلامی، حدود ۹ هزار نفر از شهروندان ایران در اوکراین زندگی می‌کنند. از این تعداد نیز، آن‌گونه که رییس مرکز همکاری‌های بین‌المللی وزارت علوم می‌گوید، بین هزار تا دوهزار نفر، دانشجو هستند. اطلاع_رسانی

مذاکرات مقام‌های اوکراینی با نیروهای مهاجم روسی، روز دوشنبه ۹ اسفندماه، بدون نتیجه جدی پایان یافت. این در حالی است که روسیه از ساعت ۵ صبح روز پنج‌شنبه ۲۴ فوریه، شهرهای اوکراین را زیر آتش گرفته است. اگرچه مقاومت نیروهای اوکراینی ادامه دارد، اما بسیاری از ساکنان اوکراین، از جمله ۹ هزار ایرانی که در این کشور یا دانشجو بودند یا سرمایه زندگی‌شان را در این کشور سرمایه‌گذاری کرده بودند، آواره شده‌اند.

او ادامه می‌دهد: «خود من با ویزای دانشجویی آمده‌ام؛ ولی در اوکراین زندگی‌ام را از صفر ساخته‌ام. بنابراین سخت است که به این سادگی این همه زحمت را رها کنم و بروم یا در ایران دوباره این راه را طی کنم یا در جایی دیگر دوباره از نو شروع کنم.» او در ادامه نیز اعلام کرده بود که به‌دلیل وضعیت حکومت نظامی در شهرهای بزرگ اوکراین مانند کی‌یف و خارکف، فعلا امکان خروج ایرانیان وجود ندارد.تلفنی با همتای مجارستانی خود، از او خواسته بود که برای خروج ایرانیان از خاک اوکراین که در همسایگی مجارستان است، کمک کند. مقامات وزارت خارجه ایران آمار دقیقی از شهروندان ایرانی که از اوکراین خارج شده‌اند، ارائه نکرده‌اند. اما، آن‌گونه که محمد جواد می‌گوید، مساله فقط خروج از مرزهای اوکراین نیست و عده زیادی در شهرهای درگیر در جنگ، گرفتار شده‌اند.

ساعت ۸ صبح روز دوشنبه عملا امکان اعزام بقیه دانشجویان و ایرانیان مقیم نیست. او همچنین گفته بود که با این وجود، سفارت ایران در کی‌یف سعی کرده، شهروندان ایرانی ساکن این شهر را در مکان‌های امنی اسکان دهد. ادعایی که به شهادت بسیاری ازمنتشر شده از کی‌یف، صحت ندارد و سفارت ایران در این شهر از اولین مکان‌هایی بوده که وزارت خارجه آن را تخلیه کرده است.

این دانشجوی رشته پزشکی در شهر کی‌یف، درباره وضعیت خود نیز توضیح داده و می‌گوید: «البته من چند ساعت بعد از شروع حمله، کی‌یف را ترک کردم ولی آن طور که می‌شنوم، به‌جز تعداد محدودی که قرار بوده طی این چند روز از ورشو به ایران فرستاده شوند، عده‌ای از دانشجویان و سایر ایرانیان در خارکف و کی‌یف گرفتار شده‌اند. دولت اوکراین آن‌ها را به پناهگاه‌هایی که مردم را در این شهرها به آن‌جا منتقل کرده‌اند، برده‌ و در حال حاضر آنجا هستند.

محمد جواد در ادامه به بحران تامین مواد غذایی و سوخت، از جمله بنزین نیز اشاره کرده و می‌گوید: «تا صبح دوشنبه، حکومت نظامی بود. ولی شنیده‌ام که در کی‌یف و خارکف در عرض چند دقیقه بعد از برداشته شدن شرایط حکومت نظامی، صف‌های چند صد متری جلوی فروشگاه‌ها درست شده و الان مغازه‌ها از مواد غذایی و مایحتاج زندگی مردم خالی شده‌اند.»

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

لغو شرکت لاوروف در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنولغو شرکت لاوروف در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو سفر وزیر امور خارجه روسیه به ژنو سوئیس برای شرکت در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به دلیل ممنوعیت پرواز هواپیمای وی در نزدیکی کشورهای عضو اتحادیه اروپا لغو شد
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

وعده گروه ۷ به تحریم‌های جدید علیه روسیه در صورت ادامه عملیات در اوکراین«جی هفت»، گروه متشکل از هفت کشور قدرتمند جهان، تهدید کرد که اگر اشغال اوکراین ادامه پیدا کند تحریم‌های جدیدی متوجه روسیه خواهد شد. این گروه طی بیانیه‌ای تاکید کرد که دستاوردهای نظامی روسیه در این جنگ به رسمیت شناخته نخواهند شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

سفیر روسیه در مصر: در صورت اعمال تحریم‌ها صادرات گاز به اروپا را قطع می‌کنیمبه‌دنبال واکنش کشورهای غربی به حمله نظامی روسیه علیه اوکراین، گئورگی بوریسینکو، سفیر روسیه در مصر اعلام کرد که اگر تحریم‌ها علیه مسکو اعمال شود، این کشور
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

تحریم روسیه در فیفا؛ اسلحه در دستان سرمربی
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

'اُمیکرون' در کشور رو به افول / شرط برقراری شرایط مناسب در نوروزعضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با بیان اینکه داریم به سمتی می‌رویم که اُمیکرون را کنترل کنیم، گفت: متاسفانه همچنان در آی‌سی‌یو بیمارستان‌ها، بیماران بدحال بستری هستند و به همین دلیل هم هست که همچنان مرگ و میر در حد بالایی قرار دارد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

سازمان ملل: وضعیت غیرنظامیان در اوکراین نگران کننده است
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »