جنگ اوکراین؛ بخش بزرگی از لوهانسک در کنترل نیروهای روسی | DW | 21.04.2022

01/02/1401 10:59 ق.ظ

به گفته مقام‌های محلی، حدود ۸۰ درصد منطقه لوهانسک در کنترل نیروهای روسی قرار گرفته و حمله به شرق اوکراین ادامه دارد. مرحله دوم تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، به تازگی با حمله گسترده به مناطق شرقی این کشور آغاز شد.

به گفته مقام‌های محلی، حدود ۸۰ درصد منطقه لوهانسک در کنترل نیروهای روسی قرار گرفته و حمله به شرق اوکراین ادامه دارد. مرحله دوم تجاوز نظامی روسیه به اوکراین، به تازگی با حمله گسترده به مناطق شرقی این کشور آغاز شد. درگیری‌های نظامی در مناطق مختلف استان لوهانسک که در شرقی‌ترین نقطه اوکراین قرار دارد از چند هفته پیش آغاز شد و در روزهای گذشته شدت گرفت.

روسیه پس از ناکامی در تصرف کی‌یف، نیروهای خود از اطراف پایتخت را عقب کشید و فاز دوم تجاوز نظامی به اوکراین را با تمرکز بر مناطق شرقی این کشور آغاز کرد.عملیات نظامی روسیه در جبهه‌های لوهانسک و دونتسک و کلان‌شهر خارکیف از بامداد سه‌شنبه آغاز شد اما دبیر شورای امنیت اوکراین می‌گوید"تهاجم بزرگ" نیروهای روسی هنوز شروع نشده است.به گزارش اشپیگل آنلاین، اولکسی دانیلوف در یک گفت‌وگوی رادیویی احتمال داده که عملیات بامداد سه‌شنبه یک"تهاجم آزمایشی" باشد و حمله نهایی به زودی انجام شود.

دبیر شورای امنیت اوکراین پیش‌بینی می‌کند روسیه طی دو تا چهار هفته آینده نیروها و تجهیزات خود در منطقه را به شکل گسترده‌ای تقویت کند. او بر این باور است که نبرد بر سر تسلط بر منطقه دنباس می‌تواند آخرین و تعیین‌کننده‌ترین مرحله جنگ در اوکراین باشد. این منطقه بخش‌هایی از استان‌های لوهانسک و دونتسک را هم در بر دارد و بندر ماریوپل در آن اهمیت استراتژیک زیادی دارد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

...وبدین ترتیب اوکراین، درسایه 'حماقتهای' یک دلقکِ صهیونیست، چنین نابود،گشت...نقطه :'قصه' تمام. به 🥚م

حمله مسلحانه به محل اقامت سفیر پرو در واشنگتنپلیس واشنگتن از وقوع تیراندازی در محل اقامت رسمی سفیر پرو خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

حمله جنگنده‌های اسرائیلی به غزه/ حماس: در نبرد اراده‌ها، مجالی برای پیروزی دشمن وجود نداردحمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به نوار غزه حماس: در نبرد اراده‌ها، مجالی برای پیروزی دشمن وجود ندارد در ساعات اولیه بامداد امروز پنجشنبه، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی با چندین موشک به یک پایگاه مقاومت فلسطین در مرکز نوار غزه حمله کردند.

سال گذشته حدود ۱۰۰ هزار نفر در تهران به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اندپزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد در سال ۱۴۰۰، میزان مراجعات به این سازمان به دلیل نزاع، نسبت به سال قبل از آن، یک و نیم درصد افزایش یافت. خاک بر سر خامنه‌ای

واکنش‌ها به حملات به مراکز آموزشی در غرب کابلواکنش‌ها به حملات به مراکز آموزشی در غرب کابل حملات تروریستی صبح امروز به دبیرستان «عبدالرحیم شهید»، و «مرکز آموزشی ممتاز» در غرب شهر کابل پایتخت افغانستان که چندین کشته و زخمی برجای گذاشت با واکنش گسترده بین‌المللی و داخلی مواجه شده است.

واردات تلفن‌ همراه به ایران در سال ۱۴۰۰ به بیش از چهار میلیارد دلار رسیدبر اساس گزارش گمرک ایران، واردات تلفن‌ همراه با قیمت بیش از ۶۰۰ دلار نیز یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.

مقتدی صدر حمله نظامی ترکیه به شمال عراق را محکوم کردمقتدی صدر، رهبر جنبش صدری‌ها مداخله نظامی ترکیه در خاک عراق را محکوم کرد و از آنکارا خواست برای انجام هر گونه عملیات با بغداد هماهنگی کند.صدر، سه‌شنبه 19

"اشپیگل آنلاین" بامداد پنج‌شنبه، ۲۲ آوریل (۱ اردیبهشت) به نقل از فرماندار لوهانسک گزارش داد پس از عقب‌نشینی نیروهای اوکراینی از شهرک کریمنا، نظامیان روسی کنترل ۸۰ درصد این منطقه را در دست گرفته‌اند.

درگیری‌های نظامی در مناطق مختلف استان لوهانسک که در شرقی‌ترین نقطه اوکراین قرار دارد از چند هفته پیش آغاز شد و در روزهای گذشته شدت گرفت.

روسیه پس از ناکامی در تصرف کی‌یف، نیروهای خود از اطراف پایتخت را عقب کشید و فاز دوم تجاوز نظامی به اوکراین را با تمرکز بر مناطق شرقی این کشور آغاز کرد.عملیات نظامی روسیه در جبهه‌های لوهانسک و دونتسک و کلان‌شهر خارکیف از بامداد سه‌شنبه آغاز شد اما دبیر شورای امنیت اوکراین می‌گوید"تهاجم بزرگ" نیروهای روسی هنوز شروع نشده است.به گزارش اشپیگل آنلاین، اولکسی دانیلوف در یک گفت‌وگوی رادیویی احتمال داده که عملیات بامداد سه‌شنبه یک"تهاجم آزمایشی" باشد و حمله نهایی به زودی انجام شود.

دبیر شورای امنیت اوکراین پیش‌بینی می‌کند روسیه طی دو تا چهار هفته آینده نیروها و تجهیزات خود در منطقه را به شکل گسترده‌ای تقویت کند.

او بر این باور است که نبرد بر سر تسلط بر منطقه دنباس می‌تواند آخرین و تعیین‌کننده‌ترین مرحله جنگ در اوکراین باشد. این منطقه بخش‌هایی از استان‌های لوهانسک و دونتسک را هم در بر دارد و بندر ماریوپل در آن اهمیت استراتژیک زیادی دارد.بندر ماریوپل تقریبا به طور کامل در کنترل نیروهای روسی قرار دارد و تنها چند صد نظامی و غیرنظامی اوکراینی در ساختمان و زیر زمین‌های یک کارخانه نیمه ویران آهن و فولاد باقی مانده‌اند.

در روزهای گذشته مذاکرات زیادی برای ایجاد یک کریدور امن برای خارج کردن غیرنظامیان از ماریوپل در جریان بوده و انتقال بخشی از آنها هم انجام شده است.وزارت دفاع بریتانیا صبح پنج‌شنبه با استناد به ارزیابی نهادهای امنیتی این کشور اعلام کرد نیروهای روسی در شرق اوکراین حرکت به سمت شهر کراماتورسک را آغاز کرده‌اند و حمله‌های موشکی به این شهر همچنان به شدت ادامه دارد.بر پایه این ارزیابی، یکی از اهداف روسیه انهدام سامانه‌های دفاع ضد هوایی ارتش اوکراین در مناطق شرقی این کشور است.

در همین حال گفته می‌شود روسیه برای تجهیز و تقویت نیروهای خود جهت آغاز"تهاجم بزرگ" در شرق اوکراین به لحاظ زمانی تحت فشار قرار دارد.

گمان می‌رود مسکو بسیار تمایل دارد تا ۹ ماه مه، سالروز پیروزی بر نازی‌های آلمان در جنگ دوم جهانی، خبر یک موفقیت بزرگ را برای جلب نظر افکار عمومی روسیه اعلام کند.

با توجه به افزایش حمایت‌های نظامی کشورهای غربی از اوکراین برخی ناظران تردید دارند روسیه بتواند به سادگی و طی چند هفته آینده به اهداف خود در اوکراین دست یابد.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرتجاوز نظامی روسیه به اوکراین با ورود و پیشروی هزاران دستگاه تانک و زره‌پوش به خاک این کشور آغاز شد. یکی از مهمترین سلاح‌هایی که بلای جان تانک‌های روسی و مانع از پیش‌روی آن‌ها شد موشک دوش‌انداز ضد تانک هدایت شونده جاولین (نیزه) است. طبق آمار رسمی فقط آمریکا ۴هزار و ۶۰۰ دستگاه از این موشک‌ها را در اختیار اوکراین قرار داده و دیگر کشورهای غربی نیز شمار دیگری به اوکراین فرستاده‌اند.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرآمریکا ۵ فروند هلی‌کوپتر ترابری نظامی میل ۱۷ ساخت روسیه که تاکنون ۱۵ هزار فروند از آن ساخته شده و در ۷۰ کشور مستقر هستند را در اختیار ارتش اوکراین قرار داده است. همچنین یکصد فروند پهپاد انتحاری نیز به ارتش اوکراین تحویل داده شده است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرنیروی هوایی اوکراین عملا از چند هواپیما و هلی‌کوپتر قدیمی ساخت اتحاد شوروی سابق تشکیل شده بود. تجاوز نظامی روسیه به اوکراین با برتری مطلق هوایی این کشور همراه بود که ارسال موشک‌های دوش‌انداز ضد هوایی استینگر با سیستم گرمایاب به این برتری هوایی پایان داد. آلمان ۵۰۰ دستگاه، آمریکا ۱۴۰۰ دستگاه و سایر کشورهای غربی نیز مقادیر دیگری استینگر به اوکراین کمک کردند.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرسلاح دوش‌پرتاب و یک بار مصرف"ضد تانک سبک نسل بعدی" (NLAW) در سوئد توسعه یافته و در بریتانیا تولید شده است. بریتانیا تا ماه مارس ۶ هزار راکت به اوکراین کمک کرده که ۳ هزار و ۶۱۵ قبضه آن"NLAW" بوده است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویردولت آلمان تاکنون ۸۰ دستگاه خودرو زره‌پوش به همراه ۵۰ دستگاه آمبولانس و کمک‌های دارویی دیگر به اوکراین ارسال کرده است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویراز دوران جنگ سرد در انبارهای تسلیحاتی آلمان دمکراتیک (آلمان شرقی) موشک‌های دوش‌انداز ضد هوایی استرلا ۲ ساخت اتحاد شوروی که در ناتو به آن"سام ۷" گفته می‌شد، نگهداری می‌شدند. به دستور دولت آلمان ۲۷۰۰ قبضه از این موشک‌ها برای کمک به اوکراین فرستاده شدند. دیگر کشورهای عضو پیمان ورشو سابق مانند لهستان و رومانی نیز از این موشک‌ها به اوکراین فرستاده‌اند.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویردر میان کمک‌های آمریکا به اوکراین ۷۰ دستگاه خودرو"هاموی" (هامر اچ وان)، ۳ فروند قایق گشت‌زنی، ۸ دستگاه سیستم رادار، ۲۵ هزار کلا‌ه‌خود و ۲۵ هزار جلیقه ضد گلوله دیده می‌شود.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرپانصد قبضه"سلاح ضد تانک ۳" به همراه یک هزار گلوله، ۱۰۰ قبضه تیربار"ام ژ۳"، ۱۶ میلیون فشنگ، ۲۳ هزار کلا‌ه‌خود، ۱۳۰۰ جلیقه ضد گلوله، ۳۵۰ هزار پرس غذای سربازی از دیگر کمک‌های آلمان تا ماه مارس به اوکراین بوده‌ است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرآمریکا همچنین تاکنون ۶۰ میلیون فشنگ، بیش از یک میلیون خمپاره و گلوله توپ، ۳۰۰ قبضه خمپاره‌انداز، یک هزار قبضه کلت کمری، ۵ هزار قبضه تفنگ و ۶۰۰ قبضه مسلسل به ارتش اوکراین کمک کرده است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرهلند نیز کمک‌های نظامی به اوکراین ارسال کرده است. این کمک‌ها شامل ۴۰۰ قبضه سلاح ضد تانک، ۲۰۰ قبضه موشک ضد هوایی استینگر، ۱۰۰ قبضه سلاح تک‌تیرانداز، ۳۰ هزار فشنگ مربوطه و دستگاه مین‌یاب می‌شود.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویرارتش اوکراین همچنین چهار سیستم دفاعی ضد پهپاد از آلمان دریافت کرده است. افزون بر این ارتش اوکراین ۱۶ دوربین دید در شب و همچنین دوربین‌های دیگر نیز تحویل گرفته است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویردولت آلمان به جمهوری چک اجازه داده است تا ۵۸ دستگاه"PbV-501" که سابقا به آن"بی ام پی ۱" گفته می‌شد را در اختیار اوکراین قرار دهد. این زره‌پوش‌ها قبلا متعلق به جمهوری دمکراتیک آلمان (آلمان شرقی) بود که پس از وحدت دو آلمان در اختیار ارتش آلمان قرار گرفتند که بعدا در پایان دهه ۹۰ میلادی به سوئد و از آنجا به جمهوری چک تحویل داده شدند. استفاده از این خودروها منوط به اجازه آلمان است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویردولت اسلواکی سیستم موشک‌های پدافند هوایی اس ۳۰۰ خود که ساخته روسیه است را به اوکراین هدیه کرده است. برد این موشک‌ها بالغ بر ۱۰۰ کیلومتر است و بدین ترتیب باز هم از برتری هوایی روسیه کاسته شده است.

سلاح‌هایی که غرب در اختیار اوکراین گذاشت به روایت تصویراتحادیه اروپا روز چهارشنبه ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) یک بسته ۵۰۰ میلیون یورویی به اوکراین کمک کرد که در مجموع کمک‌های این اتحادیه به یک و نیم میلیارد یورو ‌رسید. متعاقب آن دولت بایدن نیز از تحویل تجهیزات نظامی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار دیگر خبر داد که مجموع کمک‌های ایالات متحده به اوکراین به ۲/ ۳ میلیارد دلار بالغ می‌شود. فرانسه نیز تاکنون ۱۰۰ میلیون یورو کمک نظامی کرده است.