جنبش و ناجنبش زنان؛ روایت شکست چهار دهه سرکوب

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 82 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

حجاب، حق حضانت، حق طلاق، حق خروج و بسیاری دیگر از حقوق انکار شده زنان، محور اصلی کشمکش‌هایی است که روحانیون و قوانین سفت و سخت اسلامی تا اینجا بازنده نهایی آن هستند حاضر نیستند این شکست را به طور رسمی و علنی بپذیرند. راستی_آزمایی جنبش_زنان beehnam

ایران اخبار, ایران سرفصلها

«ناجنبش»؛ کنش‌های مجتمع و کنش‌گران غیر مجتمع

این «ناجنبش‌ها» اگرچه بر حسب تعریف کلاسیک نهاد، رسانه، حزب نماینده، سخنگوی یا رهبر مشخص و اعتراضات برنامه‌دار ندارند؛ اما در مجموع حرکت‌های پراکنده و بی‌شماری را نمایندگی می‌کنند.ریشه «ناجنبش زنان» در ایران هم باید در سال‌های نخست انقلاب سال ۱۳۵۷ دانست؛ یعنی زمانی که آیت‌الله «روح‌الله خمینی» تنها دو هفته پس از پیروزی انقلاب از وزارت دادگستری خواست تجدید‌نظر در قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۵۳ را در دستور کار خود قرار دهد.

روایت فصلنامه «جامعه‌پژوهی فرهنگی» این مساله را مطرح کرده که ناکامی در تغییر یا لغو این قانون می‌تواند ناشی از نگرانی‌ها از کاهش جمعیت و کاهش ازدواج از سوی مذهبی‌ها باشد. بالا رفتن آگاهی و سواد زنان، تغییر نگرش زنان به زندگی، تغییر سبک زندگی، استقلال مالی، انتخاب آزادانه و تغییر هنجار‌های جامعه از دیگر عوامل گسترش طلاق و عاملیت زنان در این زمینه اعلام شده است.این روایت از شکل‌گیری و گسترش پدیده «ازدواج سفید» در ایران هم سخن به میان آورده و نخستین گزارش‌ها در این خصوص را مربوط به سال ۱۳۹۰ دانسته که روزبه‌روز در ایران رو به گسترش است.

این قانون در سال ۱۳۷۵ با اندکی عقب‌نشینی برای متخلفان، مجازات ۱۰ تا ۶۰ روز حبس یا ۵ تا ۵۰ هزار تومان جزای نقدی در نظر گرفت. با آغاز دوران ریاست‌جمهوری «محمود احمدی‌نژاد» به عنوان فردی محافظه‌کار در ایران، برخورد با پدیده «بدحجابی» همچون دهه ۱۳۶۰ در دستور کار قرار گرفت و تلاش‌های گسترده‌ای برای «سر و سامان» دادن به «مد و لباس» صورت گرفت که یکی از آن‌ها تصویب قانون «ساماندهی مد و لباس» در مجلس بود.

این روایت در پایان قبول کرده که نگرش جامعه ایران به مقوله حجاب طی چهار دهه اخیر تغییر کرده و مخالف دخالت دولت در این زمینه شده است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

صدای کارگران رنگین‌‌کمانی هم باشید؛ یک درخواست از جنبش کارگری
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

گرم شدن آب دریاها و حکایت زنان غواص کره‌ای به روایت تصویر | DW | 30.04.2021قرن‌ها است که این زنان کره‌ای به غواصی می‌پردازند و بدون کپسول هوا آبزیان را صید می‌کنند. اگر روند گرم شدن آب دریاها به همین منوال ادامه یابد، احتمالا این‌ها آخرین زنان غواص صیاد کره‌ای هستند. در این گزارش تصویری:
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

لجین هذلول، کنشگر زن عربستانی برنده جایزه حقوق بشر واتسلاو هاول شدبه پاس دفاع از حق رانندگی زنان و نیز مخالفت با قانون داشتن قیّم مرد برای زنان عربستان از وی تقدیر شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

جودو؛ روسیه در دومین روز گرند اسلم کازان به صدر رسیدتایمازووا در فینال مبارزات منهای ۷۰ کیلوگرم زنان با نمایشی هوشمندانه موفق شد حریف آلمانی خود را با امتیاز وازاری شکست دهد تا مدال طلای مسابقات را بر گردن اندازد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »