جمهوری اسلامی و دستگاه پروپاگاندا؛ راهپیمایی اربعین

23/09/1399 11:02:00 ق.ظ

همان قدر که جمهوری اسلامی حج را یک رویداد سیاسی می‌داند و از آن در راستای ماشین پروپاگاندای خود در جهان اسلام بهره می‌برد، از مراسم اربعین امام سوم شیعیان نیز در راستای پروپاگاندای خود بهره‌برداری سیاسی می‌کند. راستی_آزمایی جزییات بیشتر در ایران‌وایر:

این یادداشت به «راه‌پیمایی اربعین» و سوء استفاده از یک آیین مذهبی در جهت اهداف سیاسی می‌پردازد. یکی از آیین‌های مذهبی شیعیان که رژیم بعث عراق ممنوع کرد،‌‌ راهپیمایی اربعین بود.

این آیین بی‌درنگ پس از سقوط «صدام» در سال ۱۳۸۲ از نو احیا شد، به‌گونه‌ای که خیل عظیمی از شیعیان این آیین را در اولین سال پس از سقوط صدام برپا کردند.

اربعین به معنی چهل یا چهلمین در زبان عربی است. راهپیمایی اربعین نوعی آیین سوگواری و عزاداری است که به مناسبت بزرگداشت چهلمین روز شهادت امام سوم شیعیان (برابر با ۲۰ ماه عربی صفر) به عنوان سنتی دیرینه در میان شیعیان عراق رواج دارد. در این آیین، شیعیان سوگوار از اقصی نقاط این کشور عمدتا با پای پیاده از پنج روز مانده به اربعین با کاروان‌ها و موکب‌های خود عازم کربلا می‌شوند و سوگواری خود را تا ظهر روز اربعین ادامه می‌دهند. برای نمونه، تعداد این موکب‌ها در سال ۱۳۹۴ در حدود ۷۰۰۰ عدد اعلام شده‌ بود.

شمار زائران ایرانی در مراسم اربعین در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۵ از چهل‌هزار نفر به دومیلیون‌ودویست هزار نفر افزایش داشت. این رقم در سال ۱۳۹۶ به بیش از ۳ میلیون افزایش یافت.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

۴ دهه پروپاگاندا در جمهوری اسلامی ایرانarash_tehran arash_tehran استیصال

۴ دهه پروپاگاندا در جمهوری اسلامی ایرانarash_tehran آندره ولچک :در غرب روزنامه_نگاری عملا مرده است. هزاران دبیر توسط رسانه های شرکتی خود آزاد شده اند تا 'تاریک ترین اسرار' را در داخل ایران ، چین ، روسیه جستجو کنند. برجسته سازی داستان های مثبت تنها در صورتی امکان پذیر است که در غرب یا در مستعمرات جدید امپراتوری غرب رخ دهد.

نماینده پارلمان اتریش: آدم‌ربایی‌های جمهوری اسلامی برای اروپا تحریک‌آمیز شده است

لغو طرح قطعنامه علیه ایران؛ فرصتی دیگر برای جمهوری اسلامی | DW | 04.03.2021مقام‌های ایران لغو طرح قطعنامه علیه ایران در نشست شورای حکام را حاصل تلاش‌های دیپلماتیک تهران، تروئیکا و چین و روسیه دانستند. آمریکا آنرا فرصتی برای ایران به منظور برطرف کردن نگرانی‌ها دانست. مقامات ایرانی شکر خوردند. مادر قهرمانها. به ناناز مادرشون خندیدند.

فراز و نشیب رابطه جمهوری اسلامی با حماس و نقش جنگ سوریه در آن