جمعی از زندانیان سیاسی: مرگ بکتاش آبتین مصداق «قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی» در ایران است

20/10/1400 11:04:00 ب.ظ

🔺جمعی از زندانیان سیاسی: مرگ بکتاش_آبتین مصداق «قتل سیستماتیک زندانیان سیاسی» در ایران است در این بیانیه که کانون نویسندگان ایران آن را روز دوشنبه ۲۰ دی‌ماه منتشر کرد، قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها مسئول مرگ بکتاش آبتین شناخته شده‌اند. ⬇️ بیشتر بخوانید:

این زندانیان سیاسی در بیانیه خود، با اشاره به بی‌توجهی مسئولین به وضعیت بکتاش آبتین و انتقال دیرهنگام او به بیمارستان، مرگ این نویسنده زندانی را «ادامه قتل‌های زنجیره‌ای دگراندیشان» با استفاده از «راه‌های تمیزتری» دانسته‌اند. کیوان باژن، آرش گنجی، کیوان صمیمی، علی نوری‌زاد، و آرش جوهری چند تن از امضاکنندگان این بیانیه‌اند.

بکتاش آبتین اواسط آذرماه در پی تشدید علائم ابتلا به کرونا به بیمارستان منتقل شده بود و انتشار تصاویر او روی تخت بیمارستان در حالی که پاهایش به تخت زنجیر شده بود، بازتاب گسترده‌ای یافت.

این شاعر زندانی سرانجام پس از یک ماه در پی وخامت وضعیت جسمی‌اش روز شنبه ۱۸ دی‌ماه در بیمارستان جان باخت. مرگ او انتقادهای گسترده‌ای را از دستگاه قضایی و امنیتی ایران به دنبال داشت. واکنش‌ها به درگذشت بکتاش آبتین؛ ادامه «قتل‌های زنجیره‌ای» توسط حکومت ایران است

بکتاش آبتین به همراه رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، دو عضو دیگر کانون نویسندگان، مهر ماه سال ۱۳۹۹ برای گذراندن محکومیت خود به زندان اوین انتقال یافتند.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »

اقتصاد- اصفهانی

ونزوئلا، سوریه یا پاکستان؟ ... اقتصاد ایران به کجا می‌رود؟ این پرسش مدت‌هاست ذهن ایرانیان زیادی را درگیر کرده است. ایرانیانی که مدام با رکوردهای تازه قیمت‌ها مواجه می‌شوند و حالا دولت می‌گوید شاید چند صفر اسکناس‌های رایج را حذف کند تا خواندن اعداد راحت‌تر شود! جواد صالحی‌اصفهانی، اقتصاددان، دانش‌آموخته هاروارد و استاد دانشگاه پلی‌تکنیک ویرجینیا در آمریکا معتقد است که اقتصاد ایران گرفتار شرایط غیرعادی شده و در بزنگاهی است که می‌تواند به سمت شرایط خطرناک تغییر مسیر دهد. توصیف او از اقتصاد ایران، اتاق تاریکی است که درِ خروج آن گم شده و هر حرکتی غیرممکن است. این اقتصاددان برجسته به «شرق» می‌گوید که وضعیت اقتصاد، برای ایرانی‌ها یک زندگی غیرعادی و سوررئالیسم را رقم زده است و خروج از این وضعیت به‌سادگی ممکن نیست. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

موج اعتراض‌‌ به حکومت ایران در پی مرگ بکتاش آبتین | DW | 09.01.2022مرگ بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان در زندان موجی از خشم و اعتراض را درشبکه‌های اجتماعی ایران برانگیخته است. دید‌ه‌بان حقوق بشر می‌گوید سازمان‌های غیردولتی به خامنه‌ای در مورد وضعیت او هشدار داده بودند. رفتار پلیس هلند با تظاهرات ضد محدودیتهای کرونا Amsterdam Nederland Netherlands بلاخر مرک رجیم آخوندی نزدیک است بکوش تامیتوانی ای ناتوان

انجمن قلم آمریکا: مرگ بکتاش آبتین «مطلقا» قابل پیشگیری بودانجمن قلم (پِن) آمریکا در واکنش به جان باختن بکتاش آبتین اعلام کرد که مرگ او «مطلقا قابل پیشگیری بود» و حبس «ناعادلانه» این شاعر و فیلمساز با «کمک و معاونت» حکومت ایران عملا به... انجمن قلم آمریکا لطف کنه به بپردازه به آن همه کشته روزانه کرونا که در زندان هم نیستن و مطلقا قابل پیشگیری هستن ((: اگر گفته absolutely preventable یا یه همچین چیزی ترجمه اش بفارسی میشه 'یقینا/بطور حتم/۱۰۰ درصد قابل پیشگیری' نه 'مطلقا قابل پیشگیری'. لطفا در تیتر مطلب اصلاح کنید.

مقاومت زنان زندانی در برابر انتقال عالیه مطلب‌زاده به قرچک | DW | 10.01.2022ماموران زندان اوین یک روز پس از برگزاری مراسم یادبود بکتاش آبتین در بند زنان، قصد انتقال عالیه مطلب‌زاده به زندان قرچک را داشته‌اند که با ممانعت دیگر زندانیان روبرو شدند.

محکومیت یک زندانی در مشهد به اعدام به اتهام تخریب ساختمان سازمان تعزیرات

آمریکا خواستار آزادی دوتابعیتی‌های زندانی در ایران شدنماینده ویژه آمریکا در امور ایران مدعی شد: دولت ایران برای چهارسال مراد طاهباز (یک شهروند انگلیسی- آمریکایی) را در زندان اوین حبس کرده طاهباز یک پدر، فعال محیط زیستی و قربانی سرطان است ایران باید وی، نمازی‌ها، عماد شرقی و شهروندان انگلیسی را فورا آزاد کند

زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر: بکتاش آبتین قربانی جدید قتل‌های زنجیره‌ای است