جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید نوری؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم

11/09/1400 01:17:00 ق.ظ

متهم در این جلسه مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است.

🔺 جلسه چهل‌و‌هفتم دادگاه حمید_نوری ؛ واکنش بنیاد عبدالرحمان برومند به اظهارات متهم ▪ متهم در این جلسه مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است. ⬇ بیشتر بخوانید:

متهم در این جلسه مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است.

اشتراک چاپ جلسه چهل و هفتم دادگاه حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ در زندان گوهردشت، که پنجمین جلسه دفاعیات او بود روز دهم آذر ۱۴۰۰ در استکهلم سوئد برگزار شد.خبرگزاری تسنیم ، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان شامگاه چهارشنبه در ارتباط با اخبار منتشر شده در مورد درگیری در منطقه مرزی سیستان با ولایت نیمروز افغانستان، اعلام کرد این موضوع خاتمه با هماهنگی مرزبانان دو طرف خاتمه پیدا کرده است.به گزارش ایلنا، متن این نامه بدین شرح است: برادران ارجمند رؤسای محترم قوای سه­ گانه آقایان رئیسی، قالیباف و محسنی اژه ­ای جان میناردکینز اقتصاددان سرشناس انگلیسی می‌گوید: «هیچ وسیله‌ای مکارانه‌تر و اطمینان‌بخش‌تر برای واژگون کردن پایه‌های موجود جامعه، بهتر از خراب و بی‌اعتبار کردن پول رایج آن نیست.نخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شد.

متهم در این جلسه یکبار دیگر نامه‌های آیت الله منتظری به آیت الله خمینی در ارتباط با اعدام‌ها و نوار صوتی منتظری در دیدار با هیات مرگ را فاقد ارزش دانست.او باز هم منتظری را فرد دروغگویی نامید که از ششم فروردین ۱۳۶۸ برای مردم ایران مرد.خطیب زاده در این خصوص اظهار داشت: عصر امروز اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است.نوری گفت: «من منتظری را برای ادای شهادت فرا می خوانم.توضیحات و دلایل زیر، آن را روشن می‌سازد: ۱- پیش از آنکه دولت نرخ ارزی را تعیین کند، باید سیاست و نظام ارزی متناسب‌ با شرایط کشور را برگزیند.» نوری گزارش جفری رابرتسون را که به سفارش بنیاد عبدالرحمان برومند تهیه شده و از مهم‌ترین اسناد کتبی در کیفرخواست دادستان‌های این پرونده است «فاقد اعتبار» خواند.او ادعا کرد که در این گزارش دو هزار صفحه‌ای حتی یکبار نام «حمید نوری» یا «حمید عباسی» دیده نمی‌شود و تنها به «ناصریان» و «لشکری» اشاره شده است.وی تصریح کرد که فرد مبتلا به واریانت اومیکرون، در تاریخ 22 نوامبر به آفریقای جنوبی سفر کرده و آزمایش پی سی آر وی در تاریخ 29 نوامبر مثبت اعلام شده است.

بنیاد عبدالرحمان برومند در واکنش به سخنان حمید نوری به صدای آمریکا گفت: «حمید نوری درست می‌گوید که نامش در گزارش نیامده، اما شهادت‌ها برای گزارش کمی کوتاه شده‌اند.پیش‌فرض ناگفته این است که وقتی ارز تک‌نرخی شد، چون به قدر نیاز واردات، ارز داریم و یک نرخی کردن نیز رانت را حذف می‌کند، ارز از تلاطم باز می‌ماند.حسین ملکی در شهادتش، از حمید عباسی نام برده و ما آن قسمت از شهادت را در اختیار دادستانی قرار دادیم.» نوری همچنین مدعی شد که تا قبل از دستگیری در مورد خاوران چیزی نشنیده بود، خاوران وجود خارجی ندارد، و «ساخته و پرداخته کمونیست‌ها» است.متهم در پاسخ به پرسشی در مورد شماره تلفن و پیام شخصی بنام جواد مومنی در تلفن همراهش گفت که او را نمی‌شناسد..او افزود: «در ایران چه بشناسی، چه نشناسی شماره‌ها را جمع می‌کنی.

ایران این جوری است.» وکیل گفت: «جالب نیست؟ این آقا الان رئیس زندان اوین است.آیا ما باید، مانند دولت پیشین به اسم مداخله برای اصلاح قیمت، علاوه بر فروش تمام ارزهای تأمین‌ شده، ۶۵ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی را در بازار به باد بدهیم؟ دولت پیشین دو تجربه شکست‌خورده بحران ۱۳۷۴ و ۱۳۹۰ را پیش رو داشت و دیده بود که این روش بی‌نتیجه است، ولی عبرت نگرفت حالا ما سه تجربه را می‌بینیم.» نوری پاسخ داد: «جداً؟ به او تبریک می‌گویم.نمی‌دانستم.موفق باشد.۳- در بحران جهش قیمت ارز و سقوط ارزش پول ملی، برای مهار نرخ ارز، راهی جز تأثیر گذاشتن بر عرضه و تقاضا وجود ندارد.

» او در جای دیگری گفت باید برای توضیح بیشتر در مورد تایید اعدام‌ها در خطبه‌های نمازجمعه از سید احمد خاتمی استعلام گرفت.متهم مدعی شد که در ایران کسی کاری به عقیده شخصی کسی ندارد.او در مورد اعدام زندانیان گفت اگر خانواده فرد اعدامی در ایران «ضوابط» را رعایت کند، جسد را تحویل می گیرد و اگر ندهد جسد با رعایت کامل شئون مذهبی در بهشت زهرا دفن و بعد به خانواده اطلاع داده می‌شود.میل به مهاجرت و انتقال یا فرار سرمایه بیشتر می‌شود و سود حاصل از سفته‌بازی افزایش می‌یابد و متقاضیان دم‌به‌دم افزوده می‌شوند و بحران شدیدتر می‌گردد.حمید نوری در پاسخ به ادعای ترسیدن در مواجه با زندانیان در خارج از دادگاه که از سوی برخی شاهدان عنوان شده، خطاب به خانم دادستان گفت آیا کسی که در نوزده سالگی به سربازی در کردستان می‌رود و در ۲۱ سالکی کار در زندان اوین را انتخاب می‌کند، آدم ترسویی است؟! او خود را یک کارمند مظلوم معمولی ولی فوق العاده زرنگ توصیف کرد «که زندانیان را دوست داشته، دارد، و خواهد داشت.» در دقایق پایانی جلسه وکیل کنت لوئیس با اشاره به سخنان محمد یزدی، رئیس وقت قوه قضائیه، که خطاب به خمینی گفته بود: «شما سازمان مجاهدین را محکوم کرده اید، نه فرد فرد اعضاء آن را و اینجا مشکل پیش می‌آید» از متهم پرسید: «آیا یزدی هم در مورد فتوا دروغ می‌گوید؟» نوری گفت: «ایشان دروغ نمی‌گوید، شما دروغ می‌گویید.

» این حرف نوری موجب اعتراض دادستان قرار گرفت و قاضی ضمن تذکر به متهم ختم جلسه را اعلام کرد.در دسامبر ۱۹۹۴ در حالی که رئیس‌جمهور تازه برگزیده مکزیک، قصد داشت با ۱۵ درصد کاهش ارزش پزو، به هر دلار ۴ پزو برسد.قرار است ششمین جلسه دفاعیه متهم روز پنج شنبه - فردا - یازدهم آذر با ادامه پرسش و پاسخ از او برگزار شود.مطالب مرتبط.

ادامه مطلب:
VOA Farsi صدای آمریکا »
Loading news...
Failed to load news.

واکنش سخنگوی وزارت امور خارجه به ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران و طالبان- اخبار دیپلماسی ایران - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnimواکنش ایران به ماجرای درگیری نیروهای مرزی ایران و طالبان سخنگوی وزارت خارجه: عصر امروز اختلاف مرزی بین مرزنشینان موجب تیراندازی در حوزه مرز سیستان شد که با هماهنگی مرزبانان دو طرف موضوع مدیریت شده و پایان یافته است مرزنشینان امارت اسلامی دقیقا 5 ماه پیش تروریست بودا بعد حالا شده دوست و رافعی احمق میگه تغییر کرده بجه 1 ماهه تو 5 ماه انقدر تغییر نمیکنه که تو از طالبان انتظار داری

وضعیت اسفبار کنونی جان مردم را به لب رسانده است/ با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، قیمت دلار تا عید به مقادیر غیرقابل تحملی می‌رسداحمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارسال نامه ای به روسای قوای سه گانه، کنار گذاشتن ارز ۴۲۰۰ تومانی را با تصمیمات اتخاذ شده فعلی بحران‌زا دانست و برای آن تبعاتی را متصور شد.

شناسایی نخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون در آمریکانخستین مورد ابتلا به سویه اومیکرون ویروس کرونا در آمریکا شناسایی شد. - خبرگزاری آناتولی

تداوم بلاتکلیفی بر سر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی | DW | 01.12.2021بخش خصوصی اقتصاد ایران خواستار حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تک‌نرخی کردن ارز است. احمد توکلی، رئیس هیأت مدیره سازمان دیده‌بان شفافیت و عدالت در نامه به سران سه قوه حذف آن را بحران‌زا می‌داند که تبعاتی خواهد داشت.