جزییات تازه از پلمب باغ‌ها و سفره خانه‌ها در شیراز و روستای قلات

10/09/2019 05:20:00 ب.ظ

صاحب باغ میگوید چرا فقط در یک هفته، سیلی از شکایات مردمی در مورد بیش از ۱۰۰ مرکز تفریحی به سمت مراجع قضایی روانه شده وچرا تا به حال چنین شکایت‌هایی مطرح نبوده است؟ گزارش ماهرخ غلامحسین‌پور Mahrokhbanoo از پلمپ شدن باغها و سفره خانه های منطقه قلات شیراز👇

با وجود رفت و آمد مکرر «شهریار»، مالک این باغ و فرزندانش برای فک پلمب آن، به آن‌ها گفته‌‌اند نه تنها قرار نیست پلمب را فک کنند بلکه باغ آن‌ها حتی در خطر مصادره شدن قرار دارد.دیوار باغ ۷۰ ساله شهریار تا ۱۰۰قدم کنار جوی باریک چشمه قلات امتداد پیدا می‌کند و آب چشمه از سمت دیوار غربی باغ که می‌گذرد، راهش را می‌گیرد و پله پله رو به خانه‌ها و بین کوچه باغ‌ها جاری می‌شود.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه باید در تاریخ گفته شود چه مصائبی بر دولت دوازدهم نازل شد عذرخواهی ورزشکار کره‌ای از اظهاراتش علیه جواد فروغی

 باغ گردو شهریار شش هکتار وسعت دارد با عمارتی که پدربزرگش آن‌جا را بنا نهاده و بازمانده خاطرات خوش روزهای قدیم برای آن‌ها است؛ روزهایی که پدر و هر سه عمویش هر آخر هفته آن‌جا بیتوته می‌کردند.پیش از پملب باغ، بارها از بخش‌های مختلف دولتی برای خرید آن به او مراجعه کرده و قیمت‌های متفاوت و حتی گاهی وسوسه کننده‌ای پیشنهاد داده‌اند. اما او گفته است که نمی‌فروشد. حتی یک بار گفته بودند ممکن است آن را در فهرست آثار ملی ثبت کنند و این باغ به نام و یاد پدرش باقی خواهد ماند. ولی شهریار می‌دانست که حقیقت ندارد و دیر یا زود یکی از دولتی‌های مال و منال دار و با نفود، عمارت را ویران می‌کند و باغ را تغییر کاربری می‌دهد.

شهریار شک ندارد که به خاطر موقعیت حساس باغ که بغل آب‌راه چشمه است، حتما آن را می‌کوبند و تبدیل می‌کنند به ویلای شخصی. برای همین هم زیر بار فروش آن نرفته است.حالا او فکر می‌کند پلمب کردن باغ خانوادگی آن‌ها بی‌دلیل نیست وگرنه گرفتن یکی دو عروسی خانوادگی و چند میهمانی دور همی که نباید عامل بسته شدن باغ باشد. headtopics.com

شهریار به «ایران‌وایر» توضیح می‌دهد که با مراجعه به دادگستری، به آن‌ها گفته‌اند با شکایت همسایه‌ها در مورد تردد افراد مشکوک، باغ را پلمب کرده‌اند: «چنین چیزی درست نیست. چون به علت وسیع بودن باغ، تا ده‌ها متر آن طرف‌تر ما همسایه نداریم. اصلا ویژگی این کوچه باغ حالتی دارد که به نوعی مستقل و از دست‌رس و معرض دید دیگران دور است.»

مدتی قبل عروسی خواهرزاده شهریار در این باغ برگزار شده بود: «همه برادران و خواهرانم و فرزندان‌شان در این‌جا سهیم هستند. این‌جا سهم ارث پدری ما است که مصمم شده‌‌ایم به همان حالت شراکتی آن را حفظ کنیم. طبیعی است هر آخر هفته از شلوغی شهر به این‌جا پناه می‌آوریم یا این که عروسی بچه‌ها را در باغ برگزار می‌کنیم. می‌گویند شما مرتکب فساد و رفتار منافی عفت شده‌اید! کجای دنیا عروسی می‌گیرند که در آن موسیقی و بزن و برقص و شادی نباشد؟ کجای این کار در یک ملک خصوصی، اعمال خلاف اخلاق حساب می‌شود؟»

«سید کاظم موسوی»، رییس کل دادگستری استان فارس در به رسانه‌هاگفته بودکه موضوع فساد در این باغ‌ها موجب جریحه‌دار شدن احساسات عمومی شده و نارضایتی مؤمنان را به همراه داشته است.شهریار می‌گوید تا به حال به هر کجا مراجعه کرده، پاسخ روشنی دریافت نکرده است: «نامه فرستادند که برای پی‌گیری ماجرا، به دادسرای منطقه دو، نبش "فلکه گاز" در شهر شیراز مراجعه کنید. به آن‌جا رفتم، گفتند بروید مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر سر "میدان شهدا". یک مدت طولانی بین این ساختمان و آن ساختمان در به در هستم و کسی پاسخ درستی نمی‌دهد. می‌گویند ما واحدهای صنفی که موجب تخلف و جریحه‌دار شدن احساسات مذهبی مردم بشود را می‌بندیم. اما ما که واحد صنفی نیستیم.»

حالا شهریار از همان همسایه‌هایی که می‌گویند نسبت به تردد مشکوک در باغ او شکایت کرده‌‌اند، استشهادیه و امضا جمع‌آوری کرده است و همه آن‌ها تایید کرده‌‌اند که تا به حال هیچ گونه مزاحمتی برای اهالی محل ایجاد نشده است.«ایرنا»نوشتکه ورودی بافت قدیمی روستای میراثی قلات با انباشته کردن چندین تن ماسه و شن بسته شده است تا از تردد به باغ‌های اطراف جلوگیری شود؛ باغ‌هایی که مسوولان برگزاری مراسم عروسی و جشن و رفت و آمد به آن‌ها را غیرمجاز خوانده و گفته‌‌اند این باغ‌ها در صورت اثبات تخلف و فساد، مصادره خواهند شد و این از برنامه‌های قطعی و اصلی دادگستری استان فارس است. headtopics.com

دانشمندان توانستند قطرات آب را به فلز تبدیل کنند نتیجه یک پژوهش: افراد واکسینه شده می‌توانند به اندازه دیگران ناقل کرونا باشند نیروهای دولتی افغانستان برای سومین روز در نزدیکی هرات با طالبان درگیر شدند

«حمیدرضا نیاکی»، مدیر یک آژانس گردش‌گری در شیراز به «ایران‌وایر» می‌گوید در طول یک هفته گذشته، ۳۰ رستوران و سفره‌خانه سنتی در خود شهر شیراز و در روستای قلات به این بهانه که مجوز فعالیت نداشته یا رفتارهای خلاف اخلاق انجام داده‌‌اند، تعطیل و پلمب شده‌اند.

حمیدرضا متن بنرهای نصب شده بر سردر این مکان‌ها را هم برای «ایران‌وایر» ‌فرستاده است: «با توجه به شکایات و گزارش‌های مردمی، کلیه باغ رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها و سفره خانه‌های سنتی روستای گردش‌گری قلات به دلیل ایجاد مزاحمت، اعمال خلاف اخلاق و ارتکاب جرم، به دستور مقام قضایی تا اطلاع ثانوی پلمب خواهند شد.»

شهریار، صاحب یکی از باغ‌های پلمب شده در روستای قلات هم اظهارات حمیدرضا را تایید می‌کند. او می‌گوید درمتن ارسالی برای او به عنوان مالک باغ، نوشته شده این اقدام در جهت اجرای «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» رخ داده است؛ موضوعی که سید کاظم موسوی، رییس کل دادگستری استان فارس هم در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی به آن اشاره کرده و گفته است با ناهنجاری‌های اجتماعی بدون اغماض و قاطعیت برخورد کرده و آن‌ها را پی‌گیری می‌کنند.

بهگفتهاو، چنین اقداماتی از سوی دستگاه قضایی در دورانی که او دوران «تحول قضایی در همه حوزه‌ها» خوانده، برای سلامت اخلاقی جامعه، پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی و مقابله با هجمه‌های فرهنگی «دشمنان» رخ داده است.حمیدرضا که به واسطه شغل خود به عنوان مدیر یک آژانس گردش‌گری، در جریان این اخبار قرار دارد، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «قلات یکی از پررونق‌ترین مناطق تفریحی استان فارس است. شهرت کوچه باغ‌های این روستا به حدی است که آن را بهشت بی‌بدیل استان فارس می‌دانند.» headtopics.com

به گفته او، بسیاری از باغ‌های گردو و میوه روستای قلات به توریست‌ها یا افرادی که به طور فصلی در این روستا ساکن می‌شوند تا از مواهب آب و هوا بهره ببرند، اجاره داده می‌شود: «این روستا به ندرت مورد توجه و رسیدگی مسوولان بوده است. مسیر راه و جاده‌‌اش سال‌ها است تعمیر نشده و معابر و کوچه باغ‌هایش ویرانه شده‌‌اند. اما با این همه، این روستا به شدت مورد توجه گردش‌گران و اهالی شیراز است که به هوای بازدید از سه آبشار معروف، به آن‌جا هجوم می‌آورند.»

گفته می‌شود به جز باغ‌ها و سفره‌خانه‌های قلات، تعداد زیادی رستوران، باغ و مراکز تفریحی سنتی در کوچه ۱۶«دکتر حسابی» شیراز نیز پلمب شده‌‌اند. در مورد همه آن‌ها هم اعلام شده به علت شکایات مردمی این اتفاق افتاده است.حمیدرضا این سوال را مطرح می‌کند که چرا فقط در طول یک هفته، سیل وسیعی از شکایات مردمی در مورد بیش از ۱۰۰مرکز تفریحی به سمت مراجع قضایی روانه شده و چرا تا به حال چنین شکایت‌هایی مطرح نبوده است؟

وزیر دفاع :دشمنان در تلاش برای تخریب ارزش ها و فرهنگ هستند شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim جلال ستاری از دنیا رفت

می‌گوید: «کاش مسوولان به جای بستن هر جایی که صدای شادی مردم از آن‌جا بلند است، سال‌ها پیش به فکر بازسازی قلعه "قزل ارسلان" روستای قلات افتاده بودند که با بارش سالیان، تخریب شده و دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.»شهریار، مالک یکی از باغ‌های پلمب شده در قلات می‌گوید وسایل شخصی و مدارکش در باغ جا مانده‌اند اما با وجود مراجعه به دادگستری، هنوز اجازه ورود به باغ را نیافته است.

در ماده ۵۴۳ «قانون مجازات اسلامی» آمده است: «هرگاه محلی یا چیزی برحسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمب شده باشد و کسی عالما و عامدا آن‌ها را بشکند یا محو نماید یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمب تلقی شود، مرتکب به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.»

«گلناز قزوینی»، وکیل دادگستری ساکن ایران در مورد پلمب اماکن غیرصنفی مثل باغ‌های شخصی می‌گوید: «اگر در یک مکان که فاقد پروانه فعالیت صنفی است، بدون هماهنگی با اتحادیه یا تایید اتاق اصناف آن شهر یا شهرستان، فعالیت تجاری روی بدهد، نیروی انتظامی مکلف است آن محل را پلمب کند.»

به باور او، پلمب اماکن خصوصی که در آن‌ها فعالیت تجاری یا اعمال مجرمانه انجام نمی‌شود، فاقد جایگاه قانونی است: «بسیاری از تادیب و مجازات‌هایی که در جریان اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی از سوی نیروی انتظامی یا دادگستری به بهانه وقوع جرم مشهود انجام می‌شود، الزاما جایگاه قانونی یا قابلیت اثبات ندارند.»

او در ادامه توضیح می‌دهد که بر اساس «قانون تعزیرات حکومتی»، اگر جرم مشهود و قابل اثباتی انجام شود، نیروی انتظامی به منظور متوقف کردن آن فعل مجرمانه، می‌تواند محل وقوع جرم را حتی اگر مکان خصوصی باشد، پلمب کند: «البته اگر به اثبات برسد که آن محل می‌تواند مخل آسایش مردم و امنیت آن‌ها باشد.»

این وکیل دادگستری در انتها تاکید می‌کند که امکان اثبات وقوع جرم در یک باغ شخصی که به گفته صاحب ملک، در آن‌جا چند میهمانی خانوادگی برگزار شده، اساسا اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است. ادامه مطلب: ایران وایر »

پرسپولیسی‌ها جام قهرمانی لیگ برتر را بالای سر بردند- اخبار فوتبال ایران - اخبار ورزشی تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید

جزییات آیین‌نامه جدید اهدای عضو از فرد زندهرییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ضمن تشریح جزییات آیین‌نامه جدید پیوند عضو از افراد زنده، گفت: موافقیم که برای اهداکنندگان کلیه، مشوق‌هایی به صورت رسمی و نظام‌مند در نظر گرفته شود.

باید مراقب بود ساحت شعر آیینی با آدم‌های کم‌سواد به نام مداح اهل بیت آسیب نبیند/ آثار معاصر بسیار قوی‌تر از ترکیب‌بند محتشم کاشانی‌ هم داریممصطفی محدثی خراسانی در گفت‌وگو با ایلنا: باید مراقب بود ساحت شعر آیینی با آدم‌های کم‌سواد به نام مداح اهل بیت آسیب نبیند/ آثار معاصر بسیار قوی‌تر از ترکیب‌بند محتشم کاشانی‌ هم داریم

بیش از صد فعال صنفی خواستار برگزاری دادگاه علنی برای بازداشت‌شدگان سیاسی شدندبیش از صد فعال صنفی خواستار برگزاری دادگاه علنی برای بازداشت‌شدگان سیاسی شدند احکام سنگین قوه_قضائیه برای فعالان کارگری و اعضای تحریریه گام که به صورت غیررسمی منتشر و از سوی وکیل سپیده_قلیان نیز تایید شد، مورد انتقادات بسیار زیادی قرار گرفت.

توفان دوریان به ژاپن رسیدتوفان دوریان پس از گذر از سواحل آمریکای شمالی به ژاپن رسید و زندگی در برخی از شهرهای این کشور به ویژه توکیو را مختل کرد.

یک نماینده مجلس، روحانی نزدیک به خامنه‌ای را «لیاخوف زمانه» نامیدپس از آن‌که علیرضا_پناهیان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را «جاهل و احمق» خواند، عبدالکریم_حسین‌زاده، نماینده مجلس، این روحانی نزدیک به خامنه‌ای را لیاخوف_زمانه نامید و گفت:«لیاخوف_زمانه در لباس روحانیت، مجلس را به توپ وقاحت کلامی می‌بندد.»

شور پرشور حسینی در ظهر عاشورایی بارگاه منور امام هشتم(ع) + تصاویر- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها- حرم منور رضوی در ظهر عاشورایی خود مملو از حضور زائران و مجاوران و عزاداران است که خود را به این مکان نورانی رسانده‌اند.