جزییات تازه از پلمب باغ‌ها و سفره خانه‌ها در شیراز و روستای قلات

10/09/2019 05:20:00 ب.ظ

صاحب باغ میگوید چرا فقط در یک هفته، سیلی از شکایات مردمی در مورد بیش از ۱۰۰ مرکز تفریحی به سمت مراجع قضایی روانه شده وچرا تا به حال چنین شکایت‌هایی مطرح نبوده است؟ گزارش ماهرخ غلامحسین‌پور Mahrokhbanoo از پلمپ شدن باغها و سفره خانه های منطقه قلات شیراز👇

 باغ گردو شهریار شش هکتار وسعت دارد با عمارتی که پدربزرگش آن‌جا را بنا نهاده و بازمانده خاطرات خوش روزهای قدیم برای آن‌ها است؛ روزهایی که پدر و هر سه عمویش هر آخر هفته آن‌جا بیتوته می‌کردند.حالا او فکر می‌کند پلمب کردن باغ خانوادگی آن‌ها بی‌دلیل نیست وگرنه گرفتن یکی دو عروسی خانوادگی و چند میهمانی دور همی که نباید عامل بسته شدن باغ باشد.

«سید کاظم موسوی»، رییس کل دادگستری استان فارس در به رسانه‌هاشهریار می‌گوید تا به حال به هر کجا مراجعه کرده، پاسخ روشنی دریافت نکرده است: «نامه فرستادند که برای پی‌گیری ماجرا، به دادسرای منطقه دو، نبش "فلکه گاز" در شهر شیراز مراجعه کنید. به آن‌جا رفتم، گفتند بروید مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر سر "میدان شهدا". یک مدت طولانی بین این ساختمان و آن ساختمان در به در هستم و کسی پاسخ درستی نمی‌دهد. می‌گویند ما واحدهای صنفی که موجب تخلف و جریحه‌دار شدن احساسات مذهبی مردم بشود را می‌بندیم. اما ما که واحد صنفی نیستیم.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

هفته سوم اعتراضات در ایران و خارج؛ میرحسین موسوی خطاب به نیروهای مسلح: سمت حقیقت و ملت بایستید

ایرانیان خارج از کشور در فراخوانی بین‌المللی قرار است امروز، شنبه ۱ اکتبر (۹ مهر) در شهرهای مختلف دنیا به خیابان‌ها بیایند و ضمن ابراز همدردی با درگذشت مهسا امینی، مخالفت خود را با جمهوری اسلامی ابراز دارند. ادامه مطلب >>

جزییات آیین‌نامه جدید اهدای عضو از فرد زندهرییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ضمن تشریح جزییات آیین‌نامه جدید پیوند عضو از افراد زنده، گفت: موافقیم که برای اهداکنندگان کلیه، مشوق‌هایی به صورت رسمی و نظام‌مند در نظر گرفته شود.

باید مراقب بود ساحت شعر آیینی با آدم‌های کم‌سواد به نام مداح اهل بیت آسیب نبیند/ آثار معاصر بسیار قوی‌تر از ترکیب‌بند محتشم کاشانی‌ هم داریممصطفی محدثی خراسانی در گفت‌وگو با ایلنا: باید مراقب بود ساحت شعر آیینی با آدم‌های کم‌سواد به نام مداح اهل بیت آسیب نبیند/ آثار معاصر بسیار قوی‌تر از ترکیب‌بند محتشم کاشانی‌ هم داریم

بیش از صد فعال صنفی خواستار برگزاری دادگاه علنی برای بازداشت‌شدگان سیاسی شدندبیش از صد فعال صنفی خواستار برگزاری دادگاه علنی برای بازداشت‌شدگان سیاسی شدند احکام سنگین قوه_قضائیه برای فعالان کارگری و اعضای تحریریه گام که به صورت غیررسمی منتشر و از سوی وکیل سپیده_قلیان نیز تایید شد، مورد انتقادات بسیار زیادی قرار گرفت.

توفان دوریان به ژاپن رسیدتوفان دوریان پس از گذر از سواحل آمریکای شمالی به ژاپن رسید و زندگی در برخی از شهرهای این کشور به ویژه توکیو را مختل کرد.

یک نماینده مجلس، روحانی نزدیک به خامنه‌ای را «لیاخوف زمانه» نامیدپس از آن‌که علیرضا_پناهیان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی را «جاهل و احمق» خواند، عبدالکریم_حسین‌زاده، نماینده مجلس، این روحانی نزدیک به خامنه‌ای را لیاخوف_زمانه نامید و گفت:«لیاخوف_زمانه در لباس روحانیت، مجلس را به توپ وقاحت کلامی می‌بندد.»

شور پرشور حسینی در ظهر عاشورایی بارگاه منور امام هشتم(ع) + تصاویر- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها- حرم منور رضوی در ظهر عاشورایی خود مملو از حضور زائران و مجاوران و عزاداران است که خود را به این مکان نورانی رسانده‌اند.

باغ «شهریار»، در روستای «قلات»، ۳۶ کیلومتری شمال غربی شیراز، باغی ۷۰ ساله است که ماه گذشته توسط دادستانی شیراز پلمب شد.دکتر مهدی شادنوش در گفت‌وگو با ایسنا، درباره جزییات آیین‌نامه اهدای عضو از فرد زنده، گفت: در کل سال‌هایی که اهدای عضو از فرد زنده اتفاق می‌افتاد، آیین‌نامه‌ای جامع در این حوزه نداشتیم که مسیر راه را تعیین کند و بیشتر به صورت بخشی در این زمینه عمل می‌شد.به گزارش خبرنگار ایلنا، یکی از مشاعر ادبیات فارسی در چند سده اخیر و به ویژه در دوران پس از وقوع انقلاب اسلامی، ادبیات عاشورایی‌ست که بحث بر سر گنجانیدن یک مضمون و انبساط آن در قالب‌های مختلف ادبی‌، مهم‌ترین چالش فراروی این گونه ادبی را تشکیل می‌دهد.الهام یزدی‌ها بازتاب مرگ «دختر آبی» در فضای مجازی| موج «تحریم ورزشگاه‌» یا «شعار بر روی سکوها» در حمایت از زنان پس از رسانه‌ای شدن خبر مرگ «سحر خدایاری» معروف به «دختر‌ آبی» که در اعتراض به حکم دادگاهش به اتهام ورود به ورزشگاه مقابل یکی از واحدهای قضایی تهران دست به خودسوزی زده بود، واکنش‌های بسیاری را از سوی کاربران شبکه های اجتماعی به همراه داشته است.

با وجود رفت و آمد مکرر «شهریار»، مالک این باغ و فرزندانش برای فک پلمب آن، به آن‌ها گفته‌‌اند نه تنها قرار نیست پلمب را فک کنند بلکه باغ آن‌ها حتی در خطر مصادره شدن قرار دارد. دیوار باغ ۷۰ ساله شهریار تا ۱۰۰قدم کنار جوی باریک چشمه قلات امتداد پیدا می‌کند و آب چشمه از سمت دیوار غربی باغ که می‌گذرد، راهش را می‌گیرد و پله پله رو به خانه‌ها و بین کوچه باغ‌ها جاری می‌شود. درست است که انجمن حمایت از بیماران کلیوی در سراسر کشور کمک می‌کند و در کنار ما همکاری دارند، اما تخصیص نهایی عضو از سوی مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت به صورت متمرکز انجام می‌شود.  باغ گردو شهریار شش هکتار وسعت دارد با عمارتی که پدربزرگش آن‌جا را بنا نهاده و بازمانده خاطرات خوش روزهای قدیم برای آن‌ها است؛ روزهایی که پدر و هر سه عمویش هر آخر هفته آن‌جا بیتوته می‌کردند. گفتگوی ایلنا با «مصطفی محدثی خراسانی» شاعر آیینی و منتقد ادبی و نویسنده آثاری نظیر «سلوک باران»، «شوق کعبه»، «بودن در نبودن»، «هزار مرتبه خورشید»، «شاعران پروازی» و «گزیده ادبیات معاصر»، پیرامون آسیب‌شناسی از این سنخ در حال تطور ادبی و موانع موجود بر سر راه آن، برای تبدیل شدن به یک سبک ادبی، نضج یافت که در ادامه از نظر می‌گذرانید. پیش از پملب باغ، بارها از بخش‌های مختلف دولتی برای خرید آن به او مراجعه کرده و قیمت‌های متفاوت و حتی گاهی وسوسه کننده‌ای پیشنهاد داده‌اند. در حال حاضر حدود ۸۶۰۰ نفر نیازمند پیوند کلیه در لیست انتظا داریم. اما او گفته است که نمی‌فروشد. و برخی ها هم معتقد بودند که بهتر است ورزشگاه پر شود و در حمایت از زنان و در اعتراض به مرگ دلخراش سحر با شعار اعتراض‌ها نشان داده شود.

حتی یک بار گفته بودند ممکن است آن را در فهرست آثار ملی ثبت کنند و این باغ به نام و یاد پدرش باقی خواهد ماند. در حال حاضر ۶۰ درصد از پیوندهای ما از طریق اهدای از مرگ مغزی است و ۴۰ درصد هم از فرد زنده بوده است. این روند رو به رشد، موجب شده است که ما توقعمان از شعر آیینی معاصر بالا برود و به همین خاطر وقتی جریانات یا گفتمان ضعیفی را در بعضی کارها می‌بینیم توقعمان برآورده نمی‌شود و احساس می‌کنیم که شعر عاشورایی رو به ضعف گذاشته است؛ در صورتی‌که به نظر من این‌گونه نیست. ولی شهریار می‌دانست که حقیقت ندارد و دیر یا زود یکی از دولتی‌های مال و منال دار و با نفود، عمارت را ویران می‌کند و باغ را تغییر کاربری می‌دهد. شهریار شک ندارد که به خاطر موقعیت حساس باغ که بغل آب‌راه چشمه است، حتما آن را می‌کوبند و تبدیل می‌کنند به ویلای شخصی.  وی با بیان اینکه البته نیاز بود تا در حوزه اهدای عضو از فرد زنده نظارت بیشتری اتفاق افتد، گفت: بعضا اظهاراتی درباره برخی تخلفات در این حوزه مطرح می‌شد که با این اقدام، می‌توان از آن‌ها جلوگیری کرد. برای همین هم زیر بار فروش آن نرفته است. یا فرض کنید غزل قادر طهماسبی که می‌فرماید:                   «سر نی در نینوا می‌ماند اگر زینب نبود/ کربلا در کربلا می‌ماند اگر زینب نبود» این هم سرفصل دیگری‌ست که حضرت زینب (س) را که در ادبیات آیینی پیش از ما، یک چهره رنجور و گیسوسفید و قامت خمیده‌ای‌ست که میراث‌دار رنج پسران است و هرچه مصیبت است بر او آوار شده است؛ به ناگاه در شعر انقلاب جایگاه اصلی خودش را پیدا می‌کند و تکوین قیام امام حسین(ع)  مشروط می‌شود به رسالت حضرت زینب(س)! به غیر از این‌ها در شعر خط خون استاد موسوی گرمارودی شما فرازهایی را مشاهده می‎کنید که سرفصل‌های جدیدی در شعر آیینی و عاشورایی گشوده می‌شود. حالا او فکر می‌کند پلمب کردن باغ خانوادگی آن‌ها بی‌دلیل نیست وگرنه گرفتن یکی دو عروسی خانوادگی و چند میهمانی دور همی که نباید عامل بسته شدن باغ باشد. امیدواریم با رویه‌ای که در پیش گرفته‌ایم و با ابلاغ این سند، این تخلفات کاهش یابد. او روز دوشنبه ۱۱ شهریور پس از حضور در یکی از واحدهای قضایی تهران، خودش را آتش زد.

شهریار به «ایران‌وایر» توضیح می‌دهد که با مراجعه به دادگستری، به آن‌ها گفته‌اند با شکایت همسایه‌ها در مورد تردد افراد مشکوک، باغ را پلمب کرده‌اند: «چنین چیزی درست نیست. چون به علت وسیع بودن باغ، تا ده‌ها متر آن طرف‌تر ما همسایه نداریم. رییس مرکز پیوند و مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه وزارت بهداشت یقینا با خرید و فروش عضو مخالف است، گفت: این اقدام را اخلاقی و انسانی نمی‌دانیم، اما اینکه مشوق‌هایی وجود داشته باشد که به صورت رسمی و نظام‌مند برای اهداکنندگان انجام شود، حتما موافقیم و به دنبال آن هم هستیم؛ چراکه به هر حال فرد اهداکننده عضو تا مدتی از کار افتادگی دارد و ممکن است اشتغالش تحت‌الشعاع قرار گیرد.  از ابتدای سوگنامه‌سرایی، مثلا از کسایی مروزی در قرن چهارم هجری ـ که قصیده بهاریه معروف را سرود ـ یا سیف فرغانی در قرن ششم و یا محتشم کاشانی در قرن دهم، قله‌هایی با چشم‌اندازی وسیع را برای این حوزه آفریده‌اند. اصلا ویژگی این کوچه باغ حالتی دارد که به نوعی مستقل و از دست‌رس و معرض دید دیگران دور است.» مدتی قبل عروسی خواهرزاده شهریار در این باغ برگزار شده بود: «همه برادران و خواهرانم و فرزندان‌شان در این‌جا سهیم هستند. به عنوان مثال در برخی کشورها اهداکننده را برای بقیه عمرش تحت پوشش بیمه برده و مشوق‌هایی را برایشان در نظر می‌گیرند. این‌جا سهم ارث پدری ما است که مصمم شده‌‌ایم به همان حالت شراکتی آن را حفظ کنیم. اصلا در آنجا مواضع انقلابی و چرایی قیام امام حسین (ع) و پرداختن به فلسفه عاشورا اصلا وجود ندارد.» و در نهایت سحر روز یکشنبه در «بهشت فاطمه» شهر قم بدون سر و صدا دفن شده است.

طبیعی است هر آخر هفته از شلوغی شهر به این‌جا پناه می‌آوریم یا این که عروسی بچه‌ها را در باغ برگزار می‌کنیم.   وی تاکید کرد: خریدو فروش عضو تخلف است و اگر گزارشی در این باره داشته باشیم، پیگیری و برخورد می‌کنیم. می‌گویند شما مرتکب فساد و رفتار منافی عفت شده‌اید! کجای دنیا عروسی می‌گیرند که در آن موسیقی و بزن و برقص و شادی نباشد؟ کجای این کار در یک ملک خصوصی، اعمال خلاف اخلاق حساب می‌شود؟» «سید کاظم موسوی»، رییس کل دادگستری استان فارس در به رسانه‌ها گفته بود که موضوع فساد در این باغ‌ها موجب جریحه‌دار شدن احساسات عمومی شده و نارضایتی مؤمنان را به همراه داشته است. شهریار می‌گوید تا به حال به هر کجا مراجعه کرده، پاسخ روشنی دریافت نکرده است: «نامه فرستادند که برای پی‌گیری ماجرا، به دادسرای منطقه دو، نبش "فلکه گاز" در شهر شیراز مراجعه کنید. بحث من این است که افق‌های جدیدی در شعر عاشورایی گشوده شده و همه این‌ها به مدد آموزه‌های انقلاب بوده است. به آن‌جا رفتم، گفتند بروید مجتمع دادگاه‌های تجدیدنظر سر "میدان شهدا". یک مدت طولانی بین این ساختمان و آن ساختمان در به در هستم و کسی پاسخ درستی نمی‌دهد.

می‌گویند ما واحدهای صنفی که موجب تخلف و جریحه‌دار شدن احساسات مذهبی مردم بشود را می‌بندیم. آثاری مثل «طوفان‌ البکا فی المقاتل الشهدا» آیا آن آثاری که به زعم شما احتمالا مقتل‌نویسی است، در بعد از انقلاب به لحاظ کیفی مشابه داشته‌اند و کارهایی در این سطح انجام گرفته است؟ نویسندگان مذهبی ما مانند آقای دکتر سنگری و آقای شجاعی کارهایی کرده‌اند و قطعا این گونه ادبی نتوانسته است که پا به پای شعر پیش بیاید و جا دارد اما این ظرفیت در نثر معاصر ما وجود دارد که افق‌های تازه‌ای که در شعر گشوده شده است در نثر هم گشوده شود اما هنوز نثر ما نتوانسته است در مقایسه با نظم به آن میزان پیشرفت داشته باشد. اما ما که واحد صنفی نیستیم.» حالا شهریار از همان همسایه‌هایی که می‌گویند نسبت به تردد مشکوک در باغ او شکایت کرده‌‌اند، استشهادیه و امضا جمع‌آوری کرده است و همه آن‌ها تایید کرده‌‌اند که تا به حال هیچ گونه مزاحمتی برای اهالی محل ایجاد نشده است. «ایرنا» نوشت که ورودی بافت قدیمی روستای میراثی قلات با انباشته کردن چندین تن ماسه و شن بسته شده است تا از تردد به باغ‌های اطراف جلوگیری شود؛ باغ‌هایی که مسوولان برگزاری مراسم عروسی و جشن و رفت و آمد به آن‌ها را غیرمجاز خوانده و گفته‌‌اند این باغ‌ها در صورت اثبات تخلف و فساد، مصادره خواهند شد و این از برنامه‌های قطعی و اصلی دادگستری استان فارس است. این یک تاثیر و تاثر دو سویه است و ما امیدواریم که انقلاب ما هم‎چنان در مسیر زنده و پویا به مبارزه خودش ادامه دهد و ملت ما همین‌طور انقلابی و در صحنه باقی بمانند و ادبیات ما ـ هم که انقلابی و حسینی باشد ـ بر شئون مختلف جامعه تاثیر بگذارد. «حمیدرضا نیاکی»، مدیر یک آژانس گردش‌گری در شیراز به «ایران‌وایر» می‌گوید در طول یک هفته گذشته، ۳۰ رستوران و سفره‌خانه سنتی در خود شهر شیراز و در روستای قلات به این بهانه که مجوز فعالیت نداشته یا رفتارهای خلاف اخلاق انجام داده‌‌اند، تعطیل و پلمب شده‌اند.

حمیدرضا متن بنرهای نصب شده بر سردر این مکان‌ها را هم برای «ایران‌وایر» ‌فرستاده است: «با توجه به شکایات و گزارش‌های مردمی، کلیه باغ رستوران‌ها، کافی شاپ‌ها و سفره خانه‌های سنتی روستای گردش‌گری قلات به دلیل ایجاد مزاحمت، اعمال خلاف اخلاق و ارتکاب جرم، به دستور مقام قضایی تا اطلاع ثانوی پلمب خواهند شد.» شهریار، صاحب یکی از باغ‌های پلمب شده در روستای قلات هم اظهارات حمیدرضا را تایید می‌کند. او می‌گوید درمتن ارسالی برای او به عنوان مالک باغ، نوشته شده این اقدام در جهت اجرای «طرح ارتقای امنیت اجتماعی» رخ داده است؛ موضوعی که سید کاظم موسوی، رییس کل دادگستری استان فارس هم در گفت‌وگو با رسانه‌های محلی به آن اشاره کرده و گفته است با ناهنجاری‌های اجتماعی بدون اغماض و قاطعیت برخورد کرده و آن‌ها را پی‌گیری می‌کنند. به گفته او، چنین اقداماتی از سوی دستگاه قضایی در دورانی که او دوران «تحول قضایی در همه حوزه‌ها» خوانده، برای سلامت اخلاقی جامعه، پیش‌گیری از آسیب‌های اجتماعی و مقابله با هجمه‌های فرهنگی «دشمنان» رخ داده است. حمیدرضا که به واسطه شغل خود به عنوان مدیر یک آژانس گردش‌گری، در جریان این اخبار قرار دارد، به «ایران‌وایر» می‌گوید: «قلات یکی از پررونق‌ترین مناطق تفریحی استان فارس است.

شهرت کوچه باغ‌های این روستا به حدی است که آن را بهشت بی‌بدیل استان فارس می‌دانند.» به گفته او، بسیاری از باغ‌های گردو و میوه روستای قلات به توریست‌ها یا افرادی که به طور فصلی در این روستا ساکن می‌شوند تا از مواهب آب و هوا بهره ببرند، اجاره داده می‌شود: «این روستا به ندرت مورد توجه و رسیدگی مسوولان بوده است. مسیر راه و جاده‌‌اش سال‌ها است تعمیر نشده و معابر و کوچه باغ‌هایش ویرانه شده‌‌اند. اما با این همه، این روستا به شدت مورد توجه گردش‌گران و اهالی شیراز است که به هوای بازدید از سه آبشار معروف، به آن‌جا هجوم می‌آورند.» گفته می‌شود به جز باغ‌ها و سفره‌خانه‌های قلات، تعداد زیادی رستوران، باغ و مراکز تفریحی سنتی در کوچه ۱۶«دکتر حسابی» شیراز نیز پلمب شده‌‌اند.

در مورد همه آن‌ها هم اعلام شده به علت شکایات مردمی این اتفاق افتاده است. حمیدرضا این سوال را مطرح می‌کند که چرا فقط در طول یک هفته، سیل وسیعی از شکایات مردمی در مورد بیش از ۱۰۰مرکز تفریحی به سمت مراجع قضایی روانه شده و چرا تا به حال چنین شکایت‌هایی مطرح نبوده است؟ می‌گوید: «کاش مسوولان به جای بستن هر جایی که صدای شادی مردم از آن‌جا بلند است، سال‌ها پیش به فکر بازسازی قلعه "قزل ارسلان" روستای قلات افتاده بودند که با بارش سالیان، تخریب شده و دیگر چیزی از آن باقی نمانده است.» شهریار، مالک یکی از باغ‌های پلمب شده در قلات می‌گوید وسایل شخصی و مدارکش در باغ جا مانده‌اند اما با وجود مراجعه به دادگستری، هنوز اجازه ورود به باغ را نیافته است. در ماده ۵۴۳ «قانون مجازات اسلامی» آمده است: «هرگاه محلی یا چیزی برحسب امر مقامات صالح رسمی مهر یا پلمب شده باشد و کسی عالما و عامدا آن‌ها را بشکند یا محو نماید یا عملی مرتکب شود که در حکم محو یا شکستن پلمب تلقی شود، مرتکب به حبس از سه ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.» «گلناز قزوینی»، وکیل دادگستری ساکن ایران در مورد پلمب اماکن غیرصنفی مثل باغ‌های شخصی می‌گوید: «اگر در یک مکان که فاقد پروانه فعالیت صنفی است، بدون هماهنگی با اتحادیه یا تایید اتاق اصناف آن شهر یا شهرستان، فعالیت تجاری روی بدهد، نیروی انتظامی مکلف است آن محل را پلمب کند.

» به باور او، پلمب اماکن خصوصی که در آن‌ها فعالیت تجاری یا اعمال مجرمانه انجام نمی‌شود، فاقد جایگاه قانونی است: «بسیاری از تادیب و مجازات‌هایی که در جریان اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی از سوی نیروی انتظامی یا دادگستری به بهانه وقوع جرم مشهود انجام می‌شود، الزاما جایگاه قانونی یا قابلیت اثبات ندارند.» او در ادامه توضیح می‌دهد که بر اساس «قانون تعزیرات حکومتی»، اگر جرم مشهود و قابل اثباتی انجام شود، نیروی انتظامی به منظور متوقف کردن آن فعل مجرمانه، می‌تواند محل وقوع جرم را حتی اگر مکان خصوصی باشد، پلمب کند: «البته اگر به اثبات برسد که آن محل می‌تواند مخل آسایش مردم و امنیت آن‌ها باشد.» این وکیل دادگستری در انتها تاکید می‌کند که امکان اثبات وقوع جرم در یک باغ شخصی که به گفته صاحب ملک، در آن‌جا چند میهمانی خانوادگی برگزار شده، اساسا اگر غیر ممکن نباشد، بسیار دشوار است. شیرازی‌ها مردمی شاد و سرزنده‌اند و علی‌رغم همه مشکلاتی که دامن‌گیر آن‌ها است، همواره به باغ‌ها و اماکن سرسبز اطراف این شهر روی می‌آورند. مهر و موم کردن بیش از ۱۰۰ باغ و سفره‌خانه در طول مدت زمانی کوتاه، آیا پیامی برای مقابله با شادی مردم این خطه نیست؟ .