جزیره قناری لاپالما؛ آتشفشانی که قصد خاموش‌شدن ندارد | DW | 08.11.2021

17/08/1400 11:42 ب.ظ

کوه آتش‌فشان 'کومبره ویخا' در جزیره قناری لاپالما، شعله‌های آتش و خاکستر فوران می‌کند. اهالی فرار کرده‌اند اما جاذبه‌های آتش‌فشان توریست‌ها را به سمت خود کشانده و هتل‌های اطراف همه رزرو شدند.

کوه آتش‌فشان 'کومبره ویخا' در جزیره قناری لاپالما، شعله‌های آتش و خاکستر فوران می‌کند. اهالی فرار کرده‌اند اما جاذبه‌های آتش‌فشان توریست‌ها را به سمت خود کشانده و هتل‌های اطراف همه رزرو شدند. کوه آتش‌فشان"کومبره ویخا" در جزیره قناری لاپالما، شعله‌های آتش و خاکستر فوران می‌کند. اهالی فرار کرده‌اند اما جاذبه‌های آتش‌فشان توریست‌ها را به سمت خود کشانده و هتل‌های اطراف همه رزرو شدند.

لا پالما برای نخستین بار در طی ۵۰ سال گذشته شاهد فوران آتشفشانی شده است که از هفته پیش ادامه دارد و قصد خاموش شدن ندارد.کارمن لوپز، سخنگوی کمیته اضطراری"پوالکا" می‌گوید، آتشفشان به طور مداوم فعال بوده و هنوز هیچ داده علمی وجود ندارد که نشان دهد آتشفشان در آینده نزدیک خاموش شود.

به گفته لوپز، چنین حادثه‌ای در نیم قرن گذشته بی‌سابقه بوده است. زمین لرزه‌های مرتبط با فوران‌ها تا حدودی ضعیف شده و میزان دی اکسید گوگرد منتشر شده از آتشفشان نیز کاهش یافته است. روز شنبه ۶ نوامبر مقدار اکسید گوگرد به ۲۶ هزار تن رسیده بود اما به گفته لوپز، اینها فقط نوسانات عادی هستند و بنابراین هیچ نشانه‌ای از خاموشی قریب‌الوقع آتشفشان نیست.این آتشفشان بی‌نام در ۱۹ سپتامبر در منطقه کومبره ویخا در جنوب جزیره قناری لاپالما فوران کرد. از آن زمان به بعد این جزیره تفریحی اسپانیا، در وضعیت اضطراری به سر می‌برد.

ادامه مطلب:
dw_persian »

جاکش خونه از آتشفشان لاپای قناری خبر میدی اما از انفجار گوز ، گوز بایدن خبر نداری!!. گوزید به تمامی دسترنج شبکه های اراذل اروپایی و پنجاه و هفتی و حزب دموکرات💥💣

افزایش بی‌سابقه شاخص ابتلا به ویروس کرونا در آلمان | DW | 08.11.2021شاخص ابتلا به ویروس کرونا در آلمان برای نخستین بار از زمان همه‌گیری این ویروس از مرز ۲۰۰ در یکصدهزار نفر جمعیت عبور کرد. رئیس اتحادیه جهانی پزشکان از ستمی سخن می‌گوید که مخالفان واکسیناسیون به جامعه روا می‌دارند.

آغاز کارزار سراسری 'هفته واکسیناسیون ملی' در سوئیس | DW | 08.11.2021اتوبوس‌های واکسیناسیون در خیابان‌های زوریخ و دیگر نقاط سوئیس به حرکت در می‌آیند. هدف از این اقدام، تشویق مردم به دریافت واکسن‌ کروناست. تا کنون ۶۴ درصد از مردم سوئیس واکسینه شده‌اند. بچه های محترم دویچه وله فارسی توجه کنید توجه کنید!! شما نیاز به دوز سوم و چهارم واکسن ندارید چون ارباب😁 الکلی آلمانی واکسن زده و از طریق آلت ختنه نشده ش به دهان مبارک شما، پروتئین واکسن به معده شما ریخته شده است..مگه ریخته گری ه دویچه وله😆😆😆 اینجا هم: معاون وزیر بهداشت: ‌قصد داشتیم واکسیناسیون کرونا را از آذر ماه، پولی کنیم ولی ستاد ملی مقابله با کرونا مخالفت کرد، باید قدر این نعمت واکسن رایگان را بدانیم. عکس اتوبوس برای وین است.

دفاع از جولیان آسانژ دفاع از آزادی و دمکراسی‌ست | DW | 08.11.2021جولیان آسانژ در لندن به دادگاه کشانده شده و احتمال می‌رود به آمریکا تحویل داده شود. در حمایت از او موج اعتراض در غرب گسترده‌تر شده است. پن آلمان دفاع از او را به دفاع از آزادی گره زده و او را عضو افتخاری خود کرده است.

نرخ تورم سالانه در استان تهران به بیش از ۴۱ درصد رسید | DW | 08.11.2021آمار دولتی حکایت از افزایش مهار نشده بهای کالاهای مصرفی در بازارهای تهران و دیگر استان‌های این کشور دارد. بهای برخی از کالاها و از جمله سبزیجات در محاسبه نقطه‌ای نسبت به مهرماه سال گذشته افزایشی ۹۰ درصدی داشته است. حتی پانسمانهای بیماران پروانه هم گران شده... 'فراموشی صورت مسئله' خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام و تحریم های ظالمانه و دنباله روی دولت‌های ضعیف ،غیر مستقل وپاچه خوار استعمار البته؛ آستانه سال چهارم گام دوم انقلاب اسلامی مردم مقاوم ایران این هم از افزایش نرخ غذا در سوئد 'زمانیکه نرخ تورم در سوئد پس از سال 2018 - 1.6% است نرخ تورم غذا طی دو سال جاری 6.1% است'

شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در مظان اتهام حمله به اقامتگاه کاظمی | DW | 08.11.2021مقامات امنیتی عراق مسئولیت حمله پهپادی به اقامتگاه کاظمی را برعهده شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی اعلام کرده‌اند. در جریان حمله پهپادی به اقامتگاه نخست‌وزیر عراق، دست‌کم هفت نفر از محافظان او مجروح شده بودند. 😂😂برا همین قبلش یارو از خونه رفته.نمایش چرند اگر ایران یا متحدین ایران میخواستند او را بزنند به این دقت میتوانستند، میتوانند و بهتر خواهند توانست او را هرجا که باشد بزنند. به دقت این سلاح توجه کنید

مصاحبه اختصاصی دویچه‌وله؛ مرکل بیلان صدارت خود را بررسی می‌کند | DW | 08.11.2021دویچه وله در گفت‌وگویی اختصاصی، پای صحبت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نشسته که به زودی مسند خود را ترک می‌کند. خانم مرکل در این مصاحبه از دستاوردها و چالش‌های دوران صدارت، اهمیت مسئله اقلیمی و دلتنگی ترک مسئولیت می‌گوید. دیکتاتور

جزیره قناری لاپالما؛ آتشفشانی که قصد خاموش‌شدن ندارد

کوه آتش‌فشان"کومبره ویخا" در جزیره قناری لاپالما، شعله‌های آتش و خاکستر فوران می‌کند. اهالی فرار کرده‌اند اما جاذبه‌های آتش‌فشان توریست‌ها را به سمت خود کشانده و هتل‌های اطراف همه رزرو شدند.

لا پالما برای نخستین بار در طی ۵۰ سال گذشته شاهد فوران آتشفشانی شده است که از هفته پیش ادامه دارد و قصد خاموش شدن ندارد.کارمن لوپز، سخنگوی کمیته اضطراری"پوالکا" می‌گوید، آتشفشان به طور مداوم فعال بوده و هنوز هیچ داده علمی وجود ندارد که نشان دهد آتشفشان در آینده نزدیک خاموش شود.

به گفته لوپز، چنین حادثه‌ای در نیم قرن گذشته بی‌سابقه بوده است. زمین لرزه‌های مرتبط با فوران‌ها تا حدودی ضعیف شده و میزان دی اکسید گوگرد منتشر شده از آتشفشان نیز کاهش یافته است.

روز شنبه ۶ نوامبر مقدار اکسید گوگرد به ۲۶ هزار تن رسیده بود اما به گفته لوپز، اینها فقط نوسانات عادی هستند و بنابراین هیچ نشانه‌ای از خاموشی قریب‌الوقع آتشفشان نیست.این آتشفشان بی‌نام در ۱۹ سپتامبر در منطقه کومبره ویخا در جنوب جزیره قناری لاپالما فوران کرد. از آن زمان به بعد این جزیره تفریحی اسپانیا، در وضعیت اضطراری به سر می‌برد.

بیش از هفت هزار نفر در پی فوران آتشفشان در لا پالما به نقاط امن منتقل شده‌اند.

فوران این آتشفشان خسارت زیادی به جزیره وارد کرده است. بیش از دو هزار و ۷۰۰ ساختمان توسط گدازه‌ای با دمای تقریباَ ۱۳۰۰ درجه سانتیگراد نابود شده‌اند. کلیساها، مدارس و خانه‌های اهالی دستخوش این ویرانی شده‌اند.

حدود ۹۸۳ هکتار زمین هم زیر جریان گدازه مدفون شده‌ است که حدود ۲۸۰ هکتار از آن به عنوان زمین مرغوب کشاورزی استفاده می‌شده است.

گدازه‌ها شبه جزیره جدیدی را بوجود آوردند که در حال حاضر بیش از ۴۰ هکتار وسعت دارد. فوران این آتشفشان آن هم در یکی از محبوب‌ترین جزایر اروپایی‌‌ هجوم گردشگران را نیز سبب شده است. در نخستین روزهای ماه جاری هتل‌ها و مهمان‌سراها ۸۰ درصد به طور کامل رزرو شدند.

فرودگاه لا پالما مجبور شده است به خاطر خاکستر آتشفشان چندین بار فعالیت خود را متوقف کند.

این آتشفشان هنوز هم ابرهایی از دود سیاه منتشر می‌کند. در آخر این هفته باد ابرهای خاکستری را به سمت دریا راند.

در جزیره لا پالما چندین آتشفشان، از جمله"تنگونا" و"کومبره ویخا" وجود دارد. جزایر قناری متعلق به اسپانیاست و لا پالما پنجمین جزیره بزرگ آن محسوب می‌شود.