جزئیات یک عملیات؛ رهبر داعش چگونه کشته شد؟

15/11/1400 12:33 ب.ظ

جزئیات یک عملیات؛ رهبر داعش چگونه کشته شد؟ این گزارش را بخوانید 🔽

۵۰ کماندوی آمریکایی در عملیاتی که رئیس جمهوری این کشور آن‌را «جسورانه» خوانده است به محل اقامت رهبر داعش یورش بردند که در نهایت به مرگ وی انجامید. ارتش آمریکا چطور این عملیات را طراحی و اجرا کرد؟ این یک «یورش جسورانه» به یک مقر افراط‌گرایان در شمال غرب سوریه بود، عملیاتی که ماه‌ها مورد مطالعه و بررسی بود.

این موضوع نیز از ذهن طراحان عملیات دور نمانده بود که اگر فرصت خروج به کودکان داده شود، ممکن بود رهبر داعش به آنها اجازه خروج از خانه را ندهد و در نتیجه عملیات، کودکان کشته شوند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که دستور این حمله را صادر کرده بود گفت که جهان «از شر مردی خلاص شده» که «نیروی محرکه نسل کشی مردم ایزدی در شمال غربی عراق در سال ۲۰۱۴» بود، زمانی که قتل عام روستاهای ایزدی شروع شد و هزاران زن و دختر جوان را از بین برد یا به بردگی فروخته شدند و مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

مقامات آمریکایی با پیش‌بینی اینکه القریشی می‌تواند با یک انفجار انتحاری دست به خودکشی بزند، به مطالعه مهندسی ساختمان سه طبقه ساخته شده از بلوک پرداختند تا ببینند آیا در چنین انفجاری، ساختمان فرو می‌ریزد و همه ساکنان خانه کشته می‌شوند یا خیر. headtopics.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

حاجی ابراهیم، رهبر تازه کشته‌شده داعش؛ خلیفه خودخوانده دولت اسلامی بدون قلمروحاجی ابراهیم، رهبر تازه کشته‌شده داعش؛ خلیفه خودخوانده دولت اسلامی بدون قلمرو عملیاتهای چکشی و بدون ردپا در دیالیه، نینوا، انبار ، صلاح‌الدین و کرکوک همگی محصول برنامه‌ریزی‌های ابوابراهیم است. کم دروغ بگین مهره سوخته خود شما بوده برا آشوب منطقه.

بایدن: ابراهیم الهاشمی القرشی، رهبر داعش را کشتیم | DW | 03.02.2022پنتاگون از عملیات موفق یگان‌های ضدترور علیه مواضع شبه‌نظامیان در ادلب خبر داد. بایدن در بیانیه‌ای گفت کماندوها تحت مدیریت او رهبر داعش را کشتند. کنشگران محلی می‌گویند دستکم هفت غیرنظامی در جریان حمله جان باخته‌اند. پنتاگون علیه داعش دست به برادرکشی زده مثل صدام و قذافی و بن لادن خوبه

رئیس جمهوری آمریکا: کشته شدن رهبر داعش «پیامی به تروریست‌های سراسر جهان» استجو_بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در یک سخنرانی به جزئیات عملیاتی که به کشته شدن ابو_ابراهیم_الهاشمی_القریشی، معروف به حاجی_عبدالله، رهبر داعش منتهی شد اشاره کرد و آن را «پیامی به تروریست‌ های سراسر جهان» دانست. این پیام تو شامل تروریست های صهیونیست میشه خخخخ مهد تروریست یعنی آمریکا که خود داعش را تاسیس کرده اینگونه توییت میزنه. خدا میداند اگر حاج قاسم سلیمانی عزیز نبود آمریکای جنایتکار و تروریست چه بلایی بر سر مردم منطقه و حتی جهان می‌آورد یاد و نام حاج قاسم عزیز تا ابد بر تارک دنیا خواهد درخشید هر چند وقتی یک بار یکی رو میکشن اینو میکنن دست آورد.

جو بایدن: «رهبر داعش» در عملیات نیروهای آمریکایی در سوریه کشته شد🔺جو_بایدن: «رهبر داعش» در عملیات نیروهای آمریکایی در سوریه کشته شد ▪️جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، در بیانیه‌ای اعلام کرد، به دستور او با اجرای یک عملیات ویژه ضدتروریستی در سوریه رهبر داعش کشته شده است. ای بابا مگه سردار کتلت نگفته بود داعش رو از بین بردیم ما به افتخارش دست مرتب بزنید هورا گوزو مهره سوخته خودشون بود اگه راست بگن.

جانشین عبدالله قرداش، رهبر «داعش» چه کسی خواهد بود؟در پی کشته شدن عبدالله قرداش، رهبر ارشد گروه «داعش» و همراهان او در اثر انفجار کمربند انفجاری، طی عملیات نیروهای آمریکایی در شمال غرب سوریه، در حال حاضر

امید نوری‌پور رهبر حزب سبزها: متجاوز روسیه است | DW | 02.02.2022امید نوری‌پور، رهبر حزب سبزهای آلمان استقرار نظامیان روس در مرز اوکراین را 'بسیار تهدیدآمیز' دانست و گفت اوکراین به حمایت آلمان نیاز دارد. او به روسیه نیز درباره پیامدهای تجاوز به اوکراین هشدار داد. یکی نیست بهش بگه تو الله و اکبرتو بگو چکار به این کارا داری طبق همون قوانین شرعیت شاید داره به اوکراین حمله میکنه قرن هفتمی! نمازتو بخون.

زمانی که هلیکوپترهای حامل حدود ۵۰ کماندوی آمریکایی ساعتی پس از نیمه شب در شمال سوریه فرود آمدند، کماندوها با خانه‌ای رو به رو بودند که در آن تندروها و کودکان به سر می‌بردند.

وسایل راحتی کودکان در داخل یکی از اتاق‌ها بود، یک خرگوش عروسکی، یک تاب پلاستیکی آبی، یک تخت کوچک. اما در خانه وسایل دیگری هم یافت می‌شد، مثلا بمبی که مقامات آمریکایی می گویند ابوابراهیم الهاشمی القریشی برای منفجر کردن خود، خانواده و شاید دیگر نزدیکانش از آن استفاده کرد.

این یک «یورش جسورانه» به یک مقر افراط‌گرایان در شمال غرب سوریه بود، عملیاتی که ماه‌ها مورد مطالعه و بررسی بود. این موضوع نیز از ذهن طراحان عملیات دور نمانده بود که اگر فرصت خروج به کودکان داده شود، ممکن بود رهبر داعش به آنها اجازه خروج از خانه را ندهد و در نتیجه عملیات، کودکان کشته شوند.

انفجار انتحاری، در همان اوایل درگیری مسلحانه روز پنجشنبه رخ داد. این درگیری حدود ۲ ساعت به طول انجامید و تاکنون کشته شدن ۱۳ تن و از جمله ۶ کودک تایید شده است. مقامات نظامی آمریکایی اعلام کردند که هیچ کدام از کماندوهای آنها کشته و یا زخمی نشده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا که دستور این حمله را صادر کرده بود گفت که جهان «از شر مردی خلاص شده» که «نیروی محرکه نسل کشی مردم ایزدی در شمال غربی عراق در سال ۲۰۱۴» بود، زمانی که قتل عام روستاهای ایزدی شروع شد و هزاران زن و دختر جوان را از بین برد یا به بردگی فروخته شدند و مورد تجاوز جنسی قرار گرفتند.

بایدن گفت: «به لطف شجاعت نیروهای ما، این رهبر تروریست دیگر وجود ندارد.»بعد از ماه‌ها برنامه‌ریزی مقدماتی عملیات، نیروهای اطلاعاتی ایالات متحده ابتدا باید محل اختفای القریشی را پیدا می‌کردند و سپس تمام تحرکات او را زیر نظر می‌گرفتند. آنها به این نتیجه رسیدند که او به ندرت و شاید هرگز، طبقه سوم را جز برای حمام کردن در پشت بام ساختمان، ترک نمی‌کند.

مقامات آمریکایی با پیش‌بینی اینکه القریشی می‌تواند با یک انفجار انتحاری دست به خودکشی بزند، به مطالعه مهندسی ساختمان سه طبقه ساخته شده از بلوک پرداختند تا ببینند آیا در چنین انفجاری، ساختمان فرو می‌ریزد و همه ساکنان خانه کشته می‌شوند یا خیر.

وزیر دفاع و جمعی از مقامات آمریکایی در «اتاق وضعیت» عملیات را نظاره می‌کنند.آنها به این نتیجه رسیدند که ساختمان به اندازه کافی محکم است و کسانی که در کنار او نباشند، می‌توانند در انفجار انتحاری احتمالی، در امان باشند.

آنها یک مدل از خانه را طراحی کردند و در ماه دسامبر آن را در «اتاق وضعیت»، اتاق فرماندهی و ارتباطات فوق امنیتی کاخ سفید، جایی که روسای جمهور و دستیاران امنیت ملی آنها بحران ها را مدیریت می کنند، راه اندازی کردند.

طبقه دوم خانه توسط یکی از رهبران رده پایین داعش و خانواده‌اش اشغال شده بود. مقامات آمریکایی گفته‌اند که در طبقه همکف، خانواده‌ای دیگر ساکن بودند که با داعش ارتباط نداشتند و حتی از حضور القریشی در طبقه سوم خانه و یا اهمیت او بی‌اطلاع بودند.حدود یک ماه پیش فرماندهان عملیاتی به بایدن اطمینان دادند که آنها محل سکونت رهبر داعش را پیدا کرده‌اند.

داعش که زمانی بیشتر قلمروی عراق و بخش‌هایی از سوریه را کنترل می‌کرد، در تلاش برای بازسازی خود است و یک ماه پیش بلندپروازانه‌ترین عملیات خود طی سال‌های اخیر را با تصرف یک زندان در شمال شرق سوریه انجام داد. جایی که در آن حداقل ۳۰۰۰ زندانی داعشی نگهداری می‌شوند.

حمله داعش به زندان غویران در سوریه؛ نقطه عطفی برای بازگشت جهادی‌ها؟

بایدن صبح روز سه شنبه با لوید آستین وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش در دفتر بیضی شکل، اتاق کار رئیس جمهور، ملاقات کرد و فرمان اجرایی عملیات را صادر کرد. شامگاه چهارشنبه به وقت واشنگتن، بایدن در «اتاق وضعیت» حضور داشت و در جریان مستقیم مأموریت قرار گرفت.در میانه‌های شب، جمیل الددو در کمپ پناهندگان و در نزدیکی محل عملیات، صدای هواپیما و انفجاری را شنید او ابتدا فکر کرد که ممکن است بمب‌های بشکه‌ای «که قبلاً روی سر ما ریخته می‌شدند» باشند. منظور او بشکه‌های پر از مواد منفجره بود که نیروهای بشار اسد علیه مخالفان خود استفاده می‌کردند.

الددو به آسوشیتدپرس گفت: «لحظه های اول وحشتناک بود. هیچ کس نمی دانست چه اتفاقی می افتد.»

ایالات متحده حمله را از یک پایگاه ناشناس آغاز کرد و در ابتدا به ساکنان ساختمان گفته شد که از آن خارج شوند.

صدای مردی که با لهجه عراقی صحبت می‌کرد از بلندگو شنیده می‌شود: «خانه را ترک کنید، اگر نروید ما دستور شلیک داریم. ما با موشک‌ به سمت خانه شلیک خواهیم کرد. هواپیماهای بدون سرنشین نیز بر فراز خانه هستند.»

انفجار بزرگتر از آن چیزی بود که از یک جلیقه انتحاری انتظار می رفت.

ژنرال فرانک مک کنزی رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده

جان کربی سخنگوی پنتاگون گفت که ده نفر ساختمان را ترک کردند ، یک زن و مرد از طبقه اول و هشت کودک از طبقه اول و دوم.

اندکی بعد انفجاری رخ داد که قسمت اعظم طبقه سوم را فرو ریخت، چندین تن کشته شدند که در میان اجساد، جسد القریشی نیز یافت می‌شد. ژنرال فرانک مک کنزی رئیس فرماندهی مرکزی ایالات متحده گفت که انفجار بزرگتر از آن چیزی بود که از یک جلیقه انتحاری انتظار می رفت.

مقامات آمریکایی گفتند که از طبقه دوم، یکی از عناصر داعش که مقامات آمریکایی هنوز او را شناسایی نکرده‌اند و زنی که تصور می شود همسرش باشد، با کماندوهای آمریکایی به تبادل آتش پرداختند که در نتیجه هر دو کشته شدند.

کماندوها با مهمات هوایی به هلی‌کوپتر شلیک کردند تا مطمئن شوند «هیچ تجهیزات حساسی در سوریه باقی نمی‌ماند»مک کنزی گفت در حالی که کماندوها در حال پاکسازی طبقه دوم بودند، تعدادی از جنگجویان خارجی مرتبط با القاعده در سوریه شروع به شلیک به سمت نیروهای آمریکایی حاضر در صحنه عملیات کردند. او گفت که کماندوهای آمریکایی با تیراندازی از داخل یک هلیکوپتر، حداقل دو نفر از آنها را کشتند.

او افزود که یکی از هلیکوپتر‌های ارتش آمریکا دچار نقص فنی قابل توجهی شد. خلبان در ابتدا هلی‌کوپتر را در منطقه‌ای دور از صحنه عملیات فرود آورد و سپس کماندوها با مهمات هوایی به آن شلیک کردند تا مطمئن شوند «هیچ تجهیزات حساسی در سوریه باقی نمی‌ماند».

به گفته یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، زمانی که کار کماندوها به پایان رسید، بایدن گفت: «خدا به نیروهای ما برکت دهد». جیک سالیوان مشاور امنیت ملی بایدن را در جریان پرواز طولانی شبانه آنها برای خروج از سوریه قرار داد.در تصاویری که در پایان عملیات و از خانه منتشر شد، رد خون بر روی دیوارها و کف خانه دیده میشد. اتاق خواب ویران شده بود، جایی که یک تخت چوبی کوچک و یک خرگوش عروسکی دیده می‌شد. روی یکی از دیوارهای آسیب دیده، تاب آبی رنگ کودکانه همچنان آویزان و معلق بود.

در پایان ماجرا، هیچ گزارش فوری از سوی ایالات متحده در مورد تعداد و چگونگی مرگ کودکان وجود نداشت. کاخ سفید مرگ سه تن از کودکان را به انفجار القریشی نسبت داد، در حالی که پنتاگون از دو کودک صحبت می‌کرد. کاخ سفید و پنتاگون فعلاً توضیحی درباره تعداد کشته‌شدگان در نتیجه شلیک کاندوها در این عملیات نداده‌اند.

بایدن گفت که نیروهای آمریکایی یک حمله کماندویی خطرناک‌تر را به جای انجام یک حمله هوایی انتخاب کردند تا تلفات غیرنظامیان را به حداقل برسانند.

با این حال، ایالات متحده این عملیات را آغاز کرد زیرا می‌دانست که رهبر داعش ممکن است با کشتن افراد بیگناه اطراف خود و همچنین خودش پاسخ دهد. مک کنزی گفت که ایالات متحده «مثل همیشه» بررسی خواهد کرد که آیا افراد بی گناهی توسط نیروهایش کشته شده اند یا خیر.