جرایم سیاسی توسط هیات منصفه مطبوعات رسیدگی می‌شود

08/10/2019 04:08:00 ب.ظ

قاضی سراج گفت: علاوه بر جرایم مطبوعاتى، جرایم سیاسى را نیز هیات منصفه مطبوعات رسیدگى خواهد کرد.

جرایم_سیاسی, اینجا_بخوانیم

🔻نماینده رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور: 🔹 جرایم_سیاسی توسط هیات منصفه مطبوعات رسیدگی می‌شود/ میزان این مطلب را اینجا_بخوانیم 👇 👈عضویت

قاضی سراج گفت: علاوه بر جرایم مطبوعاتى، جرایم سیاسى را نیز هیات منصفه مطبوعات رسیدگى خواهد کرد.

نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور خاطرنشان کرد: رئیس هیات، رئیس قوه قضاییه و یا نماینده تام الاختیار وى، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى، رئیس سازمان تبلیغات اسلامى، رئیس شوراى ائمه جمعه و رئیس شوراى شهر از اعضاى این هیات هستند.

 وى در ادامه اظهار کرد: امسال هیات منصفه نسبت به سال‌هاى قبل تفاوتى دارد. با تاکید رئیس قوه قضاییه و طبق قانون، علاوه بر جرایم مطبوعاتى، جرایم سیاسى را نیز هیات منصفه مطبوعات رسیدگى خواهند کرد. نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور با بیان اینکه هیات نظارت مطبوعات حدود 12 هزار مجوز داده است، اذعان کرد: از بین 12 هزار مطبوعه فضاى مجازى و مکتوب 80 محکومیت آن هم جریمه مالى و حداقلى محکوم شدند.

ادامه مطلب:
🌐 اعتمادآنلاين »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

هیئت منصفه درنظام استبداد؟؟

محکومیت ۸۰ رسانه در سال گذشته با حکم هیات منصفه مطبوعات

این جام هدیه سازمان لیگ به پرسپولیس است/ نامه‌ای که امضا کرده‌ام را منتشر کنند/ 10 هزار دلار از پول بیت المال خرج حضور در سوئیس شدهرییس سابق هیات مدیره استقلال این جام هدیه سازمان لیگ به پرسپولیس است/ نامه‌ای که امضا کرده‌ام را منتشر کنند/ 10 هزار دلار از پول بیت المال خرج حضور در سوئیس شده

بازداشت ملی‌پوش سابق استقلال به دلیل رانندگی در حالت غیرعادی!بازیکن سابق استقلال تهران روز گذشته توسط پلیس ناجا بازداشت شده است.

اساسنامه کمیته ملی المپیک جمهوری‌اسلامی ایران تصویب‌شدهیات دولت به پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان، اساسنامه کمیته ملی المپیک را با اصلاحاتی به تصویب رساند. این حلللل مسله اشتغال را هنوز ۴۰ ساله نتوانستید حلللل کنید مسائل بزرگتر از این را باشئونیزم فرقه فارسیسم پان فارسی چطور میتوانید حللللل...کنید؟!...درضمن این شغل زدائی در کشور و وابسته کردن روز بروز ، مردم به حکومت جاهلیت با شیوهای مختلف از کجاست؟!..لابد از حل اشتغالست؟!!!...

بازداشت 10 فلسطینی توسط نظامیان اسرائیل

لیما؛ مراسم متبرک کردن حیوانات خانگی توسط یک کشیش

اعتمادآنلاین| قاضى سراج، نماینده تام‌الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور در حاشیه جلسه تعیین اعضاى هیات منصفه استان تهران و در جمع خبرنگاران بیان کرد: همان طور که استحضار دارید طبق ماده 36 قانون مطبوعات موظف هستیم در مهرماه که اعضاى هیات منصفه سراسر کشور را انتخاب کنیم.ناصر سراج، نماینده رییس قوه قضاییه روز ۱۶ مهرماه گفت در سال گذشته ۸۰ رسانه در ایران محکوم شدند.اکبر عباسی ملکی رئیس هیات مدیره سابق استقلال در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص رای دادگاه CAS درباره بازی سوپرجام اظهار داشت: واقعا باید به مسولان فدراسیون تبریک گفت که بالاخره حرف خودرا به کرسی نشاندند من به صراحت می‌گویم این هدیه سعید فتاحی به پرسپولیس و هوادارانش بود خودش هم می‌داند چرا چنین صحبتی را عنوان می‌کند.به گزارش خبرنگار ورزشی ایلنا، صبح امروز سردار رحیمی، فرمانده انتظامی پایتخت اعلام کرد روز گذشته یک ورزشکار به همراه چند نفر توسط پلیس دستگیر شده است.

  نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور خاطرنشان کرد: رئیس هیات، رئیس قوه قضاییه و یا نماینده تام الاختیار وى، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامى، رئیس سازمان تبلیغات اسلامى، رئیس شوراى ائمه جمعه و رئیس شوراى شهر از اعضاى این هیات هستند.   وى ادامه داد: امروز تقریبا دو سال هیات منصفه سابق به اتمام رسیده و ما موظف به انتخاب اعضاى جدید هیات منصفه تهران هستیم؛ در تهران 22 نفر و در استان‌ها 14 نفر باید از صنوف مختلف تعیین شوند و در کل کشور 441 نفر اعضاى هیات منصفه از صنوف مختلف باید تعیین شوند که امروز در تهران 21 نفر از صنوف مختلف تعیین شدند. او البته گفت عمدتا محکومیت‌های آنها مالی بوده است.   قاضى سراج ضمن تشریح اسامى 21 نفر از اعضاى استان تهران بیان کرد: فقط پنج نفر از اعضاى هیات منصفه جدید هستند و بقیه ابقا شدند، على اکبر کسائیان، على اکبر اشعرى، علیرضا سربخش، یوسف قروى قوچانى، احمد مومنى راد، سید مرتضى موسویان، محمود خسروى وفا، عفت شریعتى، محمدمهدى حیدریان، نادر قدیانى، پروین صلیحى، محمدحسن رحیمیان، ناصر نورى زاده، روح الله عالمى، میثم امرودى، محسن قمى، شهریار بهرانى، سیدعلى جمالیان، یحیى آل اسحاق، حمیدزاده و محمدرضا احمدى اعضاى جدید هیات منصفه استان تهران هیتند که به مدت دو سال انجام وظیفه خواهند کرد. ملکی درباره اینکه گفته می شود استقلال از پول بیت المال برای شکایت به دادگاه CAS  هزینه کرده است تصریح کرد: به هر حال اینها مسائل مدیریتی است آن موقع مسئولان استقلال تصمیم گرفتند که چنین کاری را انجام دهند معلوم هم نبود که رای چه خواهد شد.   وى در ادامه اظهار کرد: امسال هیات منصفه نسبت به سال‌هاى قبل تفاوتى دارد.  براساس گفته‌های نماینده قوه قضاییه در سال ۹۷، ۱۵۰ رسانه کارشان به دادگاه کشیده که از این تعداد ۸۰ رسانه محکوم شده‌اند و آمار نشریاتی نیز که در نوبت تجدید وقت دادگاه هستند مشخص نیست. با تاکید رئیس قوه قضاییه و طبق قانون، علاوه بر جرایم مطبوعاتى، جرایم سیاسى را نیز هیات منصفه مطبوعات رسیدگى خواهند کرد. ما همواره سعی کردیم قانون برای همه یکسان باشد و در این راه هیچ تفاوتی هم نداریم».

  نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور در ادامه و در خصوص نحوه انتخاب اعضا گفت: در قانون احصاء شده است که این اعضا باید از صنوف مختلف تعیین شوند که ما از صنوف مختلف تعدادى اسامى داشتیم و هیات از بین اسامى که معرفى شده تشخیص داد افرادى را که صالح مى داند انتخاب کند که این کار را انجام داده و امروز 21 نفر انتخاب شدند.  در استان تهران ۲۱ نفر عضو هیات منصفه مطبوعات هستند و در سایر استان‌ها تعداد اعضای هیات منصفه به ۱۴ نفر می‌رسد. همین مسائل باعث می شود که بین این دو تیم اختلاف به وجود بیاید استقلال و پرسپولیس در کنار هم باشند فوتبال ایران قوی است به طور مثال در اسپانیا بارسلونا و رئال باهم معنی می‌دهند کی دیده‌اید بگویند بارسلونا و مایورکا پس یک مسائلی بود که می‌خواستند جام را به پرسپولیس اهدا کنند آخر سر هم به نیت‌شان رسیدند.   قاضى سراج با اشاره به عملکرد هیات منصفه در طول دو سال گذشته اظهار کرد: ما 180 جلسه در هیات منصفه استان تهران جلسه داشتیم که 80 راى به محکومیت دادند و همه محکومیت ها مالى بود. 75 برائت و موقوفى تعقیب دادیم و مابقى نیز تجدید جلسه شده است.  در سال‌های گذشته بیشترین درگیری رسانه‌ها مخصوصا رسانه‌های چاپی مشکل گرانی و کمبود کاغذ با نرخ دولتی بوده که حتی باعث تعطیلی برخی از نشریات شده است.   نماینده تام الاختیار رئیس قوه قضاییه در تعیین اعضاى هیات منصفه سراسر کشور با بیان اینکه هیات نظارت مطبوعات حدود 12 هزار مجوز داده است، اذعان کرد: از بین 12 هزار مطبوعه فضاى مجازى و مکتوب 80 محکومیت آن هم جریمه مالى و حداقلى محکوم شدند.   وى با بیان اینکه به دنبال پیشگیرى هستیم تا مچ گیرى، گفت: اخیرا رئیس قوه قضاییه شوراهاى حل اختلاف مطبوعاتى را نیز به همین منظور تشکیل دادند و در دوره جدید قوه قضاییه برنامه این است که افرادى که وارد مطبوعات مى‌شوند توجیه شوند تا خدایى نکرده مشکلى ایجاد نشود. توقیف روزنامه قانون در اسفند ۹۷ یکی از پرسروصداترین خبرهای مطبوعات بود.

  رئیس سابق سازمان بازرسی در مورد موضوع هفت سنگان در قزوین گفت: موضوه هفت سنگان در سال 53 مطرح بوده که قطعه بندى و واگذار و سپس اقدام کردند؛ یکسرى از افراد به عنوان تعاونى خریدارى کردند که علاوه بر آن ما کشف کردیم کنار آن 27 هکتار وجود دارد. چهار گزارش در این رابطه به آیت الله رئیسى ارائه شده است که وى نیز دستور اکید براى رسیدگى داده است.  همچنین هفته‌نامه «صدا» در اردیبهشت ۹۸ با حکم شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه توقیف شد.   قاضی سراج تصریح کرد: در رابطه با باستى هیلز نیز گزارش کاملى تهیه شده است.   وی افزود: در رابطه با لواسانات هم گزارشات متعددى تهیه کردیم که خود آیت الله رئیسى بیان کرد بهترین گزارش بود و دستور  بررسى  داده شد و انشالله در آینده اقدامات خوبى براى مسائلى که مطرح بود انجام مى شود و پاسخ افکار عمومى داده خواهد شد..   قاضى سراج در ادامه و در خصوص آخرین وضعیت پرونده خودرو و سیل بیان کرد: در خصوص خودرو با وزیر و تمامی قطعه سازان جلسه داشتیم و در رابطه با افرادى که با قطعه خودرو کار مى کردند نیز تکلیف کردیم.

  وی با اشاره به ورود 50 هزار وسیله نقلیه دپو شده به بازار اظهار کرد: پس از آن جلسه حدود 50 هزار وسیله نقلیه اى که در پارکینگ ها دپو شده بودند به دست مردم رسید.   مشاور رئیس دستگاه قضا با اشاره به ارسال گزارشاتی در خصوص خودرو به رئیس دستگاه قضایی و مراجع رسیدگی کننده، خاطرنشان کرد: قطعه سازان مکلف شدند قطعات را به خودروسازان بدهند و پس از این جریان، سیر نزولى در بازار پیدا شد.   قاضی سراج در ادامه و در خصوص اقدامات سازمان بازرسی در مورد حوادث سیل در کشور و در زمان تصدی وی، اظهار کرد: رئیس قوه قضاییه به من دستور دادند که در خصوص چهار استان سیل خیز اقدام کنم، پس از آن بخشنامه اى صادر کردند تا در خصوص 31 استان از باب پیشگیرى از وقوع سیل اقدام کنیم.   وی افزود: خوشبختانه در خصوص 31 استان اقدام کردیم و تا زمانی که در سازمان بازرسی بودم 22 گزارش کامل در خصوص سیل به مراجع ذى صلاح و رئیس دستگاه قضایى ارائه کردیم که رئیس دستگاه قضایی در این خصوص به مقامات قضایى مربوطه دستور دادند.   قاضی سراج در پایان بیان کرد: در خصوص حوادث سیل در چهار استان کشور نیز یک هفته پیش از خروج از سازمان بازرسى، حدود چهار تا پنج هزار برگ در مورد این استان ها با جزئیات گزارش کاملی دادیم که در این خصوص نیز رئیس قوه قضاییه دستور داده تا این گزارش بررسى شود.

.