جایگاه ویژه «آیین سماع» در تصوف و عرفان

19/09/1399 03:32:00 ب.ظ

09.12.2020 قونیه/خبرگزاری آناتولی آیین عرفانی «سماع» در تصوف و عرفان جایگاه ویژه‌ای دارد و سماع‌زن‌ها (اجرا کنندگان رقص سماع) با پوشش خاص و حالات عرفانی بینندگان را مجذوب می کنند.

فخری اوزچاکیل، مدیر گروه موسیقی صوفی قونیه وابسته به وزارت فرهنگ و جهانگردی ترکیه در ارتباط با برگزاری آیین‌ و برنامه‌های ویژه به مناسبت سالروز درگذشت مولانا جلال الدین رومی موسوم به"شب عروس" که به دلیل پاندمی کرونا بدون حضور تماشاچیان برگزار می‌شود، گفت: هرچند امسال آیین عرفانی «سماع» بدون حضور دوستداران آن برگزار می‌شود اما یاد و ذکر خدا بر لب‌هایمان خواهد بود.

❮ آیین عرفانی «سماع» در تصوف و عرفان جایگاه ویژه‌ای دارد و سماع‌زن‌ها (اجرا کنندگان رقص سماع) با پوشش خاص و حالات عرفانی بینندگان را مجذوب می کنند. ( Abdullah Coşkun - خبرگزاری آناتولی ) وی با بیان اینکه هر بخش از آیین سماع معنای عمیق عرفانی دارد، گفت:"سماع یاد پرودگار متعال است. پوشش تا حرکات سماع‌ هر کدام محتوی و معنی خاصی دارد. قلب ما با دوستداران مولانا است و یقین داریم که دل آنها نیز با ما است، امسال به دلیل پاندمی نتوانستیم گرد هم بیاییم اما از سرزمین مولانا عشق و نوع‌دوستی خود را به جهانیان ابلاغ می‌کنیم".

ادامه مطلب:
خبرگزاری آناتولی »
Loading news...
Failed to load news.

ویدیوها : مسابقه زنان برای بزرگ‌ترین شکم باردار؛ عجیب و جالب یا احمقانه و بی‌مورد؟

ویدیوها : زنان باردار در نیکاراگوئه برای بزرگ‌ترین سایز شکم باهم به رقابت پرداختند. ادامه مطلب >>

مردم عراق پراسترس‌ترین جامعه جهان هستند / جایگاه ایران کجاست؟مردم عراق پراسترس‌ترین جامعه جهان هستند جایگاه ایران کجاست؟ طبق نتایج آخرین تحقیقات، عراقی‌ها در صدر فهرست پراسترس‌ترین و اندوهگین‌ترین ملل جهان ایستاده‌اند، این در حالی است که چند کشور عربی دیگر مانند لبنان و لیبی نیز در ابتدای این لیست قرار دارند.

خروج ترامپ از کاخ سفید جایگاه اسرائیل در خاورمیانه را کمرنگ خواهد کردحسن هانی‌زاده، کارشناس مسائل بین‌الملل، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین:خروج ترامپ از کاخ سفید جایگاه اسرائیل در خاورمیانه را کمرنگ خواهد کرد/عادی‌سازی رابطه اسرائیل با رژیم‌های عربی ارزش سیاسی بالایی ندارد این مطلب را اینجا_بخوانیم👇

آیا جایگاه ریاست‌جمهوری در ایران دستخوش تغییر می‌شود؟مجلس ایران روز چهارشنبه با تعیین ده معیار برای کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها به پیشنهاد حسن روحانی برای اصلاح قانون اساسی و افزایش اختیارات این نهاد توجه نکرد، بلکه به ایجاد محدودیت بیشتر برای آن نیز پرداخت. - خبرگزاری آناتولی آیا با آمدن بایدن حکمت رجب سر نگون میشود آیا با آمدن بایدن سرنوشت صدام قذافی و مرسی در احتضار رجب است

بی‌توجهی به جایگاه مردم بزرگ‌ترین تهدید پیش‌ روست«فرصت‌ها و تهدیدهای ایران در ۱۰سال آینده» در گفت‌وگوی اعتمادآنلاین با عماد افروغ: هر اندازه که فرمان حاکم، شرعی است، حضور و نظارت مردم هم شرعی است/اگر نظامی مقبولیت و رضایت عامه را نداشته باشد، از اساس مشروع هم نیست مطلب را اینجا_بخوانیم👇

جایگاه گوایدو برای اتحادیه اروپا از «رئیس جمهور ونزوئلا» به «طرف برتر گفتگو» رسیداتحادیه اروپا با انتشار یک بیانیه اعلام کرد دیگر خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا برسمیت نمی شناسد. آمریکا و بریتانیا همچنان این رهبر مخالفان را رئیس جمهوری ونزوئلا می شمارند. اینا واقعا اخرش هستن این دولتهای اروپایی بی وجود مغرور و بی عرضه هستن...کاش یه ترامپی بود که یه خورده خودشون رو جمع کنن وقتى 'امام بايدن' آمد! BenWeinthal جای کار داره.اینطور نیست؟