جان دادن کودکان تشنه‌لب بلوچ در سکوت؛ مرثیه برای محرم

04/06/1399 07:57:00 ق.ظ

اما اندوه جگرسوز جان دادن کودکان بلوچ که در گودالچه‌های غیربهداشتی آب (هوتگ) غرق شدند، هم‌زمانی آن با ماه محرم است که مسئولین و هموطنان شیعه و مرکزنشین بر بی آبی حسین و یارانش میگریند. یادداشت عبدالستار دوشوکی👇 اخبار_ایران اقلیتهای_قومی اقلیتهای_مذهبی

طی روزهای اخیر، از جمله روز دوشنبه ٣شهریور۱۳۹۹ مصادف با ٤ مُحرم، تعدادی از کودکان بلوچ که از بی‌آبی ناچار بودند برای برداشت آب آشامیدنی به گودالچه‌های غیربهداشتی آب ( به نام هوتگ) بروند، شوربختانه به داخل گودالچه‌ها افتاده و جان داده‌اند.

اسفا که این یکی داستان پر آب چشم در کنار بقیه قصه‌های پر غصه بلوچستان، حکایتی است ممتد و قدیمی.

اما اندوه جگرسوز این جان دادن‌ها، هم‌زمانی آن با ماه محرم است که مسئولین و هموطنان شیعه و مرکزنشین در این ایام عزای عاشورایی برای «حسین» و یارانش ضجه و ناله می‌کنند که «عبیدالله‌ بن‌ زیاد» آب را بر آن‌ها بست و تشنه‌لب آن‌ها را به شهادت رساند. این روزها هم‌زمان با کشته شدن این کودکان به دلیل بی‌آبی، مداحان در سراسر کشور با مویه و زاری سوزناک، شیون سر می‌دهند: «ای تشنه لب عشق زینب، ای بی‌کفن.» یکی از فعالان رسانه‌ای بلوچ می‌نویسد: «چه تصادم تاریخی تلخی؟ زیرا در اول ماه محرم "زینب غلامی‌پور"، دختر تشنه لب ۸ ساله اهل روستای جکیگور راسک، در داخل گودالچه افتاد و جان داد. امروز صبح نیز دو کودک در روستای شیخان کرگ شهرستان دشتیاری جان دادند.»

بسیاری از کودکان مثل «امیرحمزه» ۷ ساله در روستای «هوت گت» شهرستان دشتیاری قربانی گاندو یا همان تمساح می‌شوند. هم‌زمان با این مرگ‌های دردناک کودکان بلوچ، مراسم معرفی فرماندار شهرستان جدیدالتاسیس دشتیاری با حضور استاندار غیربومی برگزار شد.

ادامه مطلب:
ایران وایر »
Loading news...
Failed to load news.

جاری شدن سیل در شمال ترکیه جان ۶ نفر را گرفتوزیر کشور ترکیه می‌گوید امدادگران موفق به نجات ۱۵۳ نفر از افرادی شدند که در سیل گرفتار شده بودند.

ویروس کرونا در عربستان جان 42 نفر دیگر را گرفت

قارچ سمی جان یک کودک در گیلان را گرفت

دو شهروند یمنی در حمله هوایی عربستان جان باختنددو شهروند یمنی در حمله هوایی عربستان جان باختند | جنگنده های سعودی-آمریکایی روز یکشنبه خانه ای را در استان صعده بمباران کردند که به کشته شدن ۲ زن انجامید. جنگندهای سعودی امروز اعضای خانواده ای را در منطقه العشاش شهرستان کتاف هدف قرار دادند

ویروس کرونا در عربستان جان 30 نفر دیگر را گرفت

ما پزشکان برای سرزمین و جان هموطنان بی‌توجه به مصائب در صحنه بودیم