جانسون: اولین قدم را در حذف روسیه از سیستم مالی جهانی برداشتیم

08/12/1400 07:43 ق.ظ

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس گفت: تصمیم محدود سازی دسترسی برخی بانک های روسی به سیستم بین المللی سوئیفت، اولین گام در جهت حذف کامل روسیه از سیستم مالی جهانی است.

به گزارش ایسنا، به نقل از تاس، جانسون در توییتی نوشت: همراه با شرکای بین‌المللی‌مان، اقدامات قاطعی برای حذف روسیه از سیستم مالی جهانی انجام دادیم، از جمله اولین گام بزرگ برای جدا کردن بانک‌های روسیه از سوئیفت.

وی افزود: ما به همکاری با یکدیگر ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بهای تجاوز به اوکراین را بپردازد. اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز به نوبه خود اعلام کرد که"اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و کانادا در حال تفکیک برخی بانک‌های روسیه از سیستم سوئیفت و مسدود کردن دارایی‌های آنها هستند."

پیش از این، سخنگوی دولت آلمان گفت: آلمان، انگلیس، ایتالیا، کانادا، آمریکا، فرانسه و کمیسیون اروپا با تحریم‌های مالی جدید و شدید علیه روسیه از جمله قطع ارتباط برخی بانک‌های روسی از سیستم سوئیفت موافقت کرده‌اند.

وی افزود: مقرر شد تمامی بانک‌های روسیه که از سوی جامعه جهانی تحریم شده‌اند، جدا شوند و در صورت لزوم سایر بانک‌های روسیه هم از سوئیفت جدا می‌شوند. وی خاطرنشان کرد: شرکای غربی تصمیم گرفتند توانایی بانک مرکزی روسیه برای حمایت از ارزش روبل را از طریق معاملات مالی بین‌المللی محدود کنند. headtopics.

ادامه مطلب:
isna_farsi »

صلیب سرخ: سیستم بانکی فلج افغانستان را به سمت سقوط سوق می‌دهدکمیته بین‌المللی صلیب سرخ هشدار داد که افغانستان شش ماه پس از تسلط طالبان، به سمت فروپاشی اقتصادی «نزدیک‌تر» می‌شود، چراکه سیستم بانکی «فلج» در این کشور

برگزاری تظاهرات در شهرهای مختلف اروپا علیه روسیه و در حمایت از اوکراینمعترضان به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین روز پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند) در خیابان‌های چندین شهر اروپایی دست به تظاهرات زدند.

پنتاگون: نیمی از نیروهای مستقر روسیه در مرزها وارد اوکراین شدندوزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که روسیه نیمی از نیروهای مستقر خود در مرزها را وارد اوکراین کرده است. - خبرگزاری آناتولی

روسیه میزبانی فینال لیگ قهرمانان اروپا را از دست داد - BBC News فارسییوفا در نشستی اضطراری میزبانی فینال لیگ قهرمانان اروپا را از روسیه گرفت و به فرانسه داد. خیلی جالبه موقع ایران که میشه نباید سیاست رو با فوتبال قاطی کرد ولی خودشون هر وقت بخوان سیاست رو با فوتبال قاطی می کنن حیف شد واقعا آخه پوتین چیپس خریده بود میخواست با خانواده اش بازی رو ببینه

انتقاد کارشناسان ایرانی از مواضع تهران در قبال مداخله نظامی روسیه در اوکراینکارشناسان سیاست خارجی ایران در پی مداخله نظامی روسیه در اوکراین و بالا گرفتن تنش از مواضع کشورشان در قبال این بحران انتقاد کرده‌اند. - خبرگزاری آناتولی

روز سوم جنگ در اوکراین؛ مسکو: عملیات تهاجمی گسترده‌تر می‌شودحمله نظامی روسیه به اوکراین روز شنبه ۲۶ فوریه (۷ اسفند) در حالی وارد سومین روز خود شده است که بر اساس گزارش‌ها جنگ تا ساعات بامدادی امروز در خیابان‌های پایتخت جریان داشته و شب گذشته تا صبح صدای انفجار و تیراندازی از هرسو به گوش می‌رسید. فرقی دارن الان؟؟؟

به گزارش ایسنا، به نقل از تاس، جانسون در توییتی نوشت: همراه با شرکای بین‌المللی‌مان، اقدامات قاطعی برای حذف روسیه از سیستم مالی جهانی انجام دادیم، از جمله اولین گام بزرگ برای جدا کردن بانک‌های روسیه از سوئیفت.

وی افزود: ما به همکاری با یکدیگر ادامه خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنیم که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بهای تجاوز به اوکراین را بپردازد.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز به نوبه خود اعلام کرد که"اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و کانادا در حال تفکیک برخی بانک‌های روسیه از سیستم سوئیفت و مسدود کردن دارایی‌های آنها هستند."

پیش از این، سخنگوی دولت آلمان گفت: آلمان، انگلیس، ایتالیا، کانادا، آمریکا، فرانسه و کمیسیون اروپا با تحریم‌های مالی جدید و شدید علیه روسیه از جمله قطع ارتباط برخی بانک‌های روسی از سیستم سوئیفت موافقت کرده‌اند.

وی افزود: مقرر شد تمامی بانک‌های روسیه که از سوی جامعه جهانی تحریم شده‌اند، جدا شوند و در صورت لزوم سایر بانک‌های روسیه هم از سوئیفت جدا می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: شرکای غربی تصمیم گرفتند توانایی بانک مرکزی روسیه برای حمایت از ارزش روبل را از طریق معاملات مالی بین‌المللی محدود کنند.

در همین راستا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به کمیسیون اروپا و دیگر کشورهای غربی در جداسازی برخی بانک‌های روسیه از سیستم سوئیفت و اعمال تحریم‌های مالی جدید پیوسته است.

وی در توئیتی نوشت: در پی حمله به اوکراین، ما به رهبران اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس و کانادا می‌پیوندیم تا اطمینان حاصل کنیم که بانک‌های بزرگ روسیه که تحت تحریم قرار دارند از سیستم سوئیفت جدا شده‌اند و محدودیت‌هایی برای بانک مرکزی روسیه وضع و دارایی‌های روس‌های مشمول تحریم‌ها مسدود می‌شود.