جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ از ورزشگاه‌های میزبان چه می‌دانیم؟ - BBC News فارسی

23/01/1401 12:11:00 ب.ظ

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ از ورزشگاه‌های میزبان چه می‌دانیم؟

یک ورزشگاه شکل عرق‌چین اس؛، دیگری را شبیه کشتی ساخته‌اند و آن یکی مثل خیمه‌هاست. از مدت‌ها قبل معلوم بود که ورزشگاه‌های این جام جهانی با دوره‌های قبلی تفاوت دارند. این مطلب نگاهی دارد به ورزشگاه‌های جام جهانی قطر که قرار است از سی آبان امسال (۲۱ نوامبر) شروع شود. هفت ورزشگاه از هشت ورزشگاه نوسازند و یکی بازسازی اساسی شده است.

نیمی از صندلی‌های شش ورزشگاه پس از پایان مسابقات (برای ارسال به کشورهای در حال توسعه) برداشته خواهند شد و یک ورزشگاه هم کاملا اوراق خواهد شد.

در واقع فقط یک ورزشگاه پس از پایان جام جهانی بدون تغییر باقی می‌ماند و به کارش به عنوان میزبان مسابقات فوتبال ادامه می‌دهد. برگزارکنندگان مسابقات می‌گویند که تمامی استادیوم‌ها با در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی ساخته شده‌اند و از سازمان جهانی ارزیابی پایداری (GSAS) چهار یا پنج ستاره گرفته‌اند. بودجه اولیه ساخت ورزشگاه‌ها و زمین‌های تمرینی جام جهانی ۴/۷ میلیارد پوند (۱/۶ میلیارد دلار) بود.

انرژی تمامی این ورزشگاه‌ها را باتری‌های خورشیدی تامین می‌کنند و بعضی از آن‌ها مجهز به سامانه سرمایشی برای فضای باز هستند. از سال ۲۰۱۰ ، که میزبانی جام جهانی به قطر داده شد، ساخت‌وساز ورزشگاه‌ها به موضوعی بسیار جنجالی تبدیل شد. عفو بین‌الملل قطر را به سوء‌رفتار با بیش از دو میلیون کارگر مهاجر شاغل در این کشور متهم کرده است و گفته هزاران نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده‌اند. headtopics.

ادامه مطلب:
BBC Persian Sport »

مدرسه هنر و مزرعه بلال | احمد مسجد‌جامعی

«سعدی سینمای ایران» توصیف برازنده‌ای است از علی حاتمی. گذشته از فیلم‌های خوش‌ساخت و زیبا، دیالوگ‌های به‌یادماندنی او هم در خاطره‌ها ثبت‌ شده و مثل هر اثر هنری ماندگار، فراتر از زمان و مکان است. بی‌جا نبود که زنده‌یاد جمشید مشایخی می‌گفت بعد از گذشت سالیان دراز، هنوز دیالوگ‌های او را به یاد دارد. از فیلم‌های درخشان علی حاتمی، کمال‌الملک است که حاتمی در آن، روایت خود را از زندگی این هنرمند بزرگ معاصر به دست داده است. در قسمتی از این فیلم که نوجوانی کمال‌الملک را در مدرسه هنر به تصویر می‌کشد، وزیر فرهنگ آن دوره خطاب به ناصرالدین‌شاه جوان می‌گوید امیدوار است سال بعد، هنرآموزی همچون میرزا‌محمد غفاری (کمال‌الملک بعدی) به عرصه درآید: «این باغبانِ پیرِ خدمتگزار امیدوار است سال بعد نهال پربارتری تقدیم کند». ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

مرحله دوم تور دوچرخه‌سواری جام ریاست جمهوری ترکیه آغاز شدمرحله دوم پنجاه و هفتمین تور دوچرخه‌سواری جام ریاست جمهوری ترکیه آغاز شد. - خبرگزاری آناتولی

تور دوچرخه‌سواری جام ریاست جمهوری ترکیهدوچرخه‌سوار استرالیایی در رده نخست مرحله اول تور دوچرخه سواری جام ریاست جمهوری ترکیه قرار گرفت. - خبرگزاری آناتولی

لغو ویزای ایران از مبدأ قطر همزمان با جام‌جهانیلغو ویزای ایران از مبدأ قطر همزمان با جام‌جهانی مدیرکل توسعه گردشگری خارجی از موافقت وزارت خارجه با لغو ویزای ایران از مبدأ کشور قطر همزمان با جهام جهانی ۲۰۲۲ خبر داد دستاورد 👍

درباره سویه جدید اومیکرون موسوم به «ایکس ای» چه می‌دانیم؟این سویه‌ جدید که دست‌کم در ۶۴۰ نفر در بریتانیا گزارش شده در واقع ترکیبی است از دو سویه BA1 و BA2 اومیکرون که طبق نظر سازمان جهانی بهداشت قدرت سرایت‌ آن نسبت به BA2 می‌تواند تا ۱۰ درصد بیشتر باشد. ما میدانیم سود کمپانیهای واکسن فروشی افت کرده.

فوت‌و‌فن: منچسترسیتی-لیورپول؛ 'رفقای خوب' سایه به سایه پیش می‌روند - BBC News فارسیدر مهم‌ترین بازی‌ هفته سی و دوم لیگ برتر انگلیس، منچسترسیتی میزبان لیورپول بود، مسابقه‌ای که عملا سرنوشت قهرمانی لیگ برتر به آن وابسته بود. یورگن کلوپ که تیمش تا چند هفته قبل فاصله‌اش با سیتی و صدر جدول به ۹ امتیاز رسیده بود، در آستانه این بازی بزرگ، در فاصله یک امتیازی سیتی بود. در فوت‌و‌فن این هفته، نگاهی انداخته‌ایم به نکات ویژه این بازی بزرگ.

پنج زن سینماگر ایرانی برای پیگیری 'خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی' انتخاب شدند - BBC News فارسیدر پی بیانیه بی‌سابقه زنان سینماگر ایرانی در اعتراض به 'خشونت، آزار و باج‌گیری جنسی' در محیط سینما و تئاتر ایران، پنج سینماگر زن برای تشکیل یک کمیته مستقل برای پیگیری این مساله انتخاب شدند. هانیه توسلی، ترانه علیدوستی، سمیه میرشمسی، غزاله معتمد و مارال جیرانی کسانی هستند که با رای امضا کنندگان بیانیه زنان سینماگر انتخاب شدند. خود این خانم ها از مروجین فرهنگ غرب هستن. غربی که به بهانه آزادی، برهنگی زنان رو ترویج میکنه، نتیجشم این شده که جامعه درهمه جا نگاه جنسی به زنان داره. حالا این بازیگران ناراحتن که چرا زنان هرجا وارد میشن(عرصه هنر،سینما و..) به بُعد جنسی شون توجه میشه نه شخصیت انسانیشون؟!!