جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ ده نکته جذاب در مورد مرحله گروهی مسابقات - BBC News فارسی

16/01/1401 07:46 ق.ظ

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ ده نکته جذاب در مورد مرحله گروهی مسابقات

گرچه هنوز تکلیف سه تیم حاضر در این مسابقات روشن نشده است ولی از همین حالا هم می‌توان حساب بعضی از بازی‌ها را از بقیه سوا کرد. اما گل سر سبد بازی‌های دور مقدماتی جام جهانی کدام مسابقات هستند؟ این مطلب نگاهی انداخته به ۱۰ نکته جذاب مرحله گروهی جام جهانی قطر. موقع قرعه‌کشی گفته شد بازی افتتاحیه بین دو تیم قطر و اکوادور خواهد بود؛ مسابقه‌ای بین تیم پنجاه و یکم و تیم چهل و ششم رده‌بندی جهانی.

اما با اعلام رسمی برنامه بازی‌ها از سوی فیفا مشخص شد که دیدار افتتاحیه بین قهرمان آفریقا و مردان هلندی لوئیس فان‌خال برگزار خواهد شد.

انگلیس در یورو ۲۰۲۰ تا یک قدمی قهرمانی در یک تورنمنت مهم (جام جهانی و یورو) پیش رفت، اما بر خلاف تنها قهرمانی‌شان در جام جهانی، در ورزشگاه ومبلی مقابل ایتالیا ناکام ماندند.انگلیس احتمال دارد که برای اولین بار با ولز یا اسکاتلند در جام جهانی بازی کند

انگلیس همچنین باید با آمریکا بازی کند و احتمال حضور یکی دیگر از کشورهای بریتانیا (اسکاتلند یا ولز) نیز وجود دارد؛ البته اگر اوکراین نتواند خودش را به قطر برساند. "آمریکا تیم جذابی است. آن‌ها بازیکنان خیلی خوبی دارند و ما می‌دانیم توانایی انجام چه کارهایی را دارند."غنا و اروگوئه در گروه H جام جهانی قرار دارند و پیش‌بینی می‌شود که مسابقه آن‌ها بدل به یکی از حساس‌ترین بازی‌های مرحله مقدماتی جام جهانی شود. ماجرای این دو تیم به ۱۲ سال قبل باز می‌گردد.

ادامه مطلب:
bbcpersiansport »

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ آن‌چه مسافران جام جهانی باید بدانند - BBC News فارسیجام جهانی فوتبال برای نخستین بار در خاورمیانه و کشوری مسلمان برگزار می‌شود. شرایط ویژه کشور قطر موجب شده بسیاری از از هواداران فوتبال انتظار تورنمنتی متفاوت را داشته باشند؛ اما در زمستان آینده اگر قصد دیدن جام جهانی ۲۰۲۲ را از نزدیک دارید، باید منتظر چه شرایطی باشید؟ روندی که فیفا از 2018 درپیش‌گرفته برای آینده‌ی آزادی و حقوق_بشر خطرناکه. اینکه در حرف به ارزشهای مدرن همچون آزادی_فردی، آزادی دگرباشان و اقلیت‌های_جنسی ادای احترام فرمالیته کنند و درعمل این حقوق اولیه رو از انسانها به بهانه‌ی فرهنگ و سنت و... بگیرند؛ بدعت شومی خواهد بود.

واکنش امیر قطر به هم‌گروه شدن ایران با آمریکا و انگلیس در جام جهانیامیر قطر در گفت‌وگو با ابراهیم رئیسی: گروه‌تان در جام جهانی حماسی است امیر قطر گفت: گروهی که تیم ایران ( برای مسابقات جام جهانی) در آن قرار گرفته گروهی حماسی است و مطمئناً شاهد بازی‌های جذابی خواهیم بود. یعنی کونتان میذارن😁😁😁 یعنی پوتین سگش را میخواهد بفروشد به آمریکا؟!!!

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ چرا انگلیس نباید'شکرگزار' هم‌گروهی با ایران باشد؟ - BBC News فارسیجلد چند روز پیش روزنامه سان انگلیس حسابی خبرساز شد؛ تیتر 'با ایرانی‌ها هم‌گروه شدیم؛ شُکر!' آشکارا نشان از دست کم گرفتن تیم ایران داشت؛ تیمی که در تازه‌ترین رده‌بندی جهانی فیفا، اولین تیم قاره آسیا محسوب می‌شود اما گویا برخی روزنامه‌نگاران انگلیسی تصور مسابقه‌ای آسان مقابل ایران را دارند. آیا واقعا ایران برای انگلیس حریف آسانی به حساب می‌آید؟

درخواست از بازیکنان تیم ملی: حضور زنان در ورزشگاه‌ها شرط بازی در جام جهانی باشدده‌ها نفر از هنرمندان، ورزشکاران و خانواده‌های جانباختگان اعتراضات خیابانی در ایرانی در نامه‌ای خطاب بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران از آن‌ها خواستند شرط حضور خود در جام جهانی را آزادی حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کنند. اخبار_ایران

«بازیکنان تیم ملی فوتبال شرط حضور در جام جهانی را آزادی حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کنند»هنرمندان، نویسندگان و ورزشکاران امضاءکننده این نامه گفته‌اند که «از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران می‌خواهیم که در اعتراض به تباهی حاکم، در کنار زنان ایران بایستند». این صحنه ها روح وروان آدمو به هم می‌ریزه طفلکیا.زن بودن درقوانین ملایان جرمه وصرفا یه ابزارجنسی محسوب میشن.خیابون اسیدپاشی .ورزشگاه اونجوری .سینما و... خدالعنتت کنه خامنه ای باید به شرف وغیرت وهویت ومرزوبوم ملت وکشوری ریـــــــــــــــد💩💩💩که 44سال یک مشت ملای کثافت تن لش شپشو خونخوارکون پاره هشری تخم صیقه عرب متعفن شکم واره زن ستیز شادی کش غم گستر متوحش متحجرکوسکش واپسگرانجاست خرافه گرا ناموس جنده کونی حکومتش باشه وایران وایرانی رابه نابودی کشاندن حق فرموده اند

شوک به تیم ملی هلند پیش از جام جهانی؛ ابتلای فن خال به سرطان | DW | 04.04.2022سرمربی سابق بایرن‌ مونیخ که در حال حاضر هدایت تیم ملی هلند را برعهده دارد، در گفت‌وگو با برنامه تلویزیونی Humerto هلند از ابتلایش به بیماری پیشرفته سرطان پروستات خبر داد؛ این موضوعی است که او و خانواده‌اش از دید عموم دور نگه داشته بودند.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ آن چه باید از مراسم قرعه‌کشی بدانیمافتتاحیه جام جهانی داستان‌های زیادی دارد، از پیروزی کامرون مقابل آرژانتین، مدافع قهرمانی در سال ۱۹۹۰ گرفته تا نمایش درخشان سنگال در برابر فرانسه، دیگر مدافع قهرمانی در سال ۲۰۰۲.

۲۰ سال پس از آن بازی، سنگال یک بار دیگر فرصت دارد تا جام جهانی را با خودنمایی مقابل یکی از قدرت‌های درجه یک فوتبال اروپا آغاز کند: بازی ۲۱ نوامبر مقابل هلند.

موقع قرعه‌کشی گفته شد بازی افتتاحیه بین دو تیم قطر و اکوادور خواهد بود؛ مسابقه‌ای بین تیم پنجاه و یکم و تیم چهل و ششم رده‌بندی جهانی. اما با اعلام رسمی برنامه بازی‌ها از سوی فیفا مشخص شد که دیدار افتتاحیه بین قهرمان آفریقا و مردان هلندی لوئیس فان‌خال برگزار خواهد شد.

معمولا در روز نخست جام جهانی چهار بازی برگزار می‌شود. در دیگر دیدار این روز انگلیس با ایران بازی خواهد کرد. انگلیس پیش از این فقط یک بار در روز نخست جام جهانی بازی کرده است؛ سال ۱۹۶۶ که قهرمان جهان شد. حالا سوال این است که تاریخ برای "سه شیر" تکرار خواهد شد؟تمامی مربیان حاضر در جام جهانی می‌گویند که چیزی به نام قرعه آسان در این مسابقات وجود ندارد، اما به نظر می‌رسد که انگلیس بخت بالایی برای صعود از گروهش دارد.

انگلیس در یورو ۲۰۲۰ تا یک قدمی قهرمانی در یک تورنمنت مهم (جام جهانی و یورو) پیش رفت، اما بر خلاف تنها قهرمانی‌شان در جام جهانی، در ورزشگاه ومبلی مقابل ایتالیا ناکام ماندند.انگلیس احتمال دارد که برای اولین بار با ولز یا اسکاتلند در جام جهانی بازی کند

تیم گرث ساوتگیت از مدعیان اصلی قهرمانی در این جام جهانی است و با دمیده شدن سوت بازی مقابل ایران، تیمی که تاکنون مقابلش نایستاده‌اند، سفر انگلیس برای رسیدن به آرزوی قدیمی آغاز خواهد شد.

انگلیس همچنین باید با آمریکا بازی کند و احتمال حضور یکی دیگر از کشورهای بریتانیا (اسکاتلند یا ولز) نیز وجود دارد؛ البته اگر اوکراین نتواند خودش را به قطر برساند.

گرث ساوتگیت، سرمربی انگلیس گفت: "وقتی شما در گلدان نخست باشید این بخت را دارید که با شش یا هفت تیم برتر دنیا هم‌گروه نشوید. بیشتر تیم‌هایی که در سید اول مسابقات بودند، از گروه خود راضی هستند."

"آمریکا تیم جذابی است. آن‌ها بازیکنان خیلی خوبی دارند و ما می‌دانیم توانایی انجام چه کارهایی را دارند."غنا و اروگوئه در گروه H جام جهانی قرار دارند و پیش‌بینی می‌شود که مسابقه آن‌ها بدل به یکی از حساس‌ترین بازی‌های مرحله مقدماتی جام جهانی شود. ماجرای این دو تیم به ۱۲ سال قبل باز می‌گردد.Getty Imagesدر جام جهانی ۲۰۱۰ لوئیس سوارز توپ را ثانیه‌هایی قبل از پایان بازی با دست از دروازه اروگوئه بیرون کشید و جلوی پیروزی غنا را گرفت

غنا در آستانه رسیدن به نیمه‌نهایی جام جهانی ۲۰۱۰ بود اما با توپی که لوئیس سوارز با دست از دروازه اروگوئه بیرون کشید، بازی به وقت‌های اضافی رفت. به دنبال خطای هند سوارز داور نقطه پنالتی را نشان داد اما آساموا ژیان نتوانست آن توپ را گل کند.

پس از قرعه‌کشی جام جهانی، کرت اوکارکو، رئیس فدراسیون فوتبال غنا به بی‌بی‌سی گفت: "ما این مسابقه را به چشم زمانی برای انتقام نگاه می‌کنیم. ما برنده آن مسابقه بودیم تا اینکه سوارز توپ را بیرون کشید. بازی مجدد با اروگوئه برای ما خیلی جذاب است."

لوئیس سوارز، مهاجم باشگاه اتلتیکومادرید به احتمال فراوان در جام جهانی برای اروگوئه بازی خواهد کرد.در واقع تنها در یک مسابقه مرحله گروهی جام جهانی قطر ما شاهد تقابل دو غول فوتبال اروپا خواهیم بود: دیدار ۲۷ نوامبر اسپانیا - آلمان در دومین دور بازی‌های گروه E.توضیح تصویر،

اسپانیا در آخرین مسابقه‌اش مقابل آلمان ۰-۶ برنده شد

قهرمانان جام‌های جهانی ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به دنبال عملکردی بهتر از دوره قبلی هستند: در جام جهانی روسیه، تیم ملی اسپانیا در یک‌هشتم حذف شد و آلمان نتوانست از گروهش صعود کند.

در آخرین مسابقه بین این دو تیم در نوامبر ۲۰۲۰ در لیگ ملت‌های اروپا، اسپانیا توانست حریفش را شش بر صفر شکست دهد ولی این آلمان با هدایت هانزی فلیک، تیم دیگری شده است.فرانسه در فینال جام جهانی قبلی توانست با پیروزی مقابل کرواسی قهرمان شود و پس از سال ۱۹۹۸، یک بار دیگر این عنوان را تصاحب کند.

این تیم در قطر همراه با دانمارک در گروه D است و نکته جالب توجه اینکه در هر دو قهرمانی فرانسه در جام جهانی، این تیم با دانمارک هم‌گروه بود.Getty Imagesفرانسه در دور گروهی جام جهانی ۲۰۱۸ با دانمارک بدون گل مساوی کرد ولی در ادامه توانست قهرمان آن تورنمنت شود

اگر انگلیس به عنوان سرگروه به مرحله بعد صعود کند احتملا در یک‌چهارم نهایی با فرانسه روبرو خواهد شد.

ژولین لورن، خبرنگار فرانسوی می‌گوید: "بازی فرانسه با انگلیس در یک‌چهارم فوق‌العاده خواهد بود. ارتباطات زیادی بین این دو کشور وجود دارد و احتمالا یکی از بازی‌هایی خواهد بود که توجه تماشاگران بسیاری را جلب می‌کند."

"این دو تیم در کنار برزیل، آرژانتین و یکی دو تیم دیگر بخت‌های اصلی قهرمانی هستند. به نظرم هر دوی آن‌ها نگران رویارویی با یکدیگر هستند."تیم ملی فوتبال کانادا با یک مربی انگلیسی پس از ۳۶ سال توانسته به جام جهانی صعود کند.

اما مردان جان هردمن در گروه سختی قرار دارند و باید با تیم‌های دوم و سوم جام قبلی (کرواسی و بلژیک) رقابت کنند، ضمن این که نباید از مراکش، دومین تیم آفریقا در رده‌بندی جهانی غافل ماند.

در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک تیم ملی کانادا بدون گل زده در گروهش آخر شد؛ شاید عاقلانه این باشد که فقط از این تیم توقع داشته باشیم عملکردی بهتر از آن دفعه داشته باشد.توضیح تصویر،

جان هردمن، مربی تیم‌های پایه ساندرلند، هدایت کانادا را در جام جهانی به عهده دارد

هردمن به بی‌بی‌سی گفت: "ما کاملا از قرعه‌کشی راضی هستیم. می‌خواستیم با تیم‌های بزرگ هم‌گروه شویم تا در حالی که دست پایین را داریم، خودمان را بیازماییم. می‌دانیم که مراکش هم تیم خوبی دارد و به هیچ عنوان آن‌ها را دست‌کم نمی‌گیریم. ما از شانس‌مان استفاده می‌کنیم."

"راستش هیچ فشاری روی تیم ما نیست. ما بدون ترس به زمین می‌رویم و امیدواریم بتوانیم به عنوان تیمی که شانسی برایش قائل نیستند، داستان خودمان را بنویسیم."برزیل که یک روز قبل از قرعه‌کشی جام جهانی قطر، جای بلژیک را در صدر رده‌بندی فیفا گرفت، با هم‌گروهی‌هایش غریبه نیست.

این تیم در مرحله گروهی دو جام جهانی قبلی با صربستان، سوئیس و کامرون بازی کرده است. سال ۲۰۱۴ آن‌ها کامرون را ۱-۴ شکست دادند و سال ۲۰۱۸ با سوئیس ۱-۱ مساوی کردند و صربستان را ۰-۲ بردند.

این گروه فرصت خوبی را در اختیار برزیل قرار می‌دهد. پرافتخارترین تیم جهان به دلیل شیوع کرونا سه سال است که نتوانسته با یکی از غول‌های فوتبال اروپا دست و پنجه نرم کند. شاید هم بتوان فرصت کمتر تیم‌های اروپایی برای بازی‌های دوستانه را (به دلیل حضور در لیگ ملت‌های اروپا) دلیل دیگر این امر دانست. کمبود بازی با تیم‌‌های اروپایی یکی از دغدغه‌های اصلی تیته، سرمربی برزیل است.Rex Featuresلیونل مسی و رابرت لواندوفسکی در لیگ قهرمانان اروپا به مصاف هم رفته‌اند اما تا کنون در جام جهانی مقابل هم نایستاده‌اند

این احتمالا آخرین جام جهانی لیونل مسی ۳۴ ساله، مهاجم تیم ملی آرژانتین و رابرت لواندوفسکی ۳۳ ساله، مهاجم تیم ملی لهستان خواهد بود.

این دو ستاره‌ که جایزه مرد سال فوتبال فیفا را در سه سال اخیر بین خودشان تقسیم کرده‌اند، ۳۰ نوامبر در اولین بازی گروهی مقابل هم می‌ایستند.

مسی در ۱۹ مسابقه جام جهانی ۶ گل زده است اما لواندوفسکی که برای اولین بار حضور در جام جهانی را در سال ۲۰۱۸ تجربه کرده، هنوز سابقه گلزنی در جام جهانی را ندارد.تقریبا در هر تورنمنت بزرگی رسانه‌ها یک گروه را که رقابت‌های آن چالشی‌تر به نظر می‌رسد، "گروه مرگ" می‌نامند.

در جام جهانی قطر گروه D نامزد اصلی تصاحب این عنوان است. گروهی که در آن آلمان و اسپانیا، قهرمانان سال‌های گذشته جام جهانی حضور دارند.

گروه فرانسه را هم شاید بتوان مدعی این عنوان دانست. گرچه بالاتر از خوش‌یمنی دانمارک برای فرانسه گفتیم اما مدافع عنوان قهرمانی هم بعید است مقابل تیمی که به نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۰ رسید، کار آسانی داشته باشد.

اما اگر رده‌بندی جهانی را در نظر بگیریم، گروه B را می‌توان گروه مرگ دانست. گروهی با حضور انگلیس، ایران، آمریکا و یکی از تیم‌های اسکاتلند، اوکراین و ولز.