جام ملت‌های آفریقا؛ چگونه 'جادوی مادیبا' آفریقای جنوبی را قهرمان کرد - BBC News فارسی

20/11/1400 09:50:00 ب.ظ

جام ملت‌های آفریقا؛ چگونه 'جادوی مادیبا' آفریقای جنوبی را قهرمان کرد

رقابت‌های این دوره جام ملت‌های آفریقا با قهرمانی سنگال تمام شد، مسابقاتی که معتبرترین بازی‌های ملی در این قاره است. اما گذشته از جذابیت‌های هر دوره بازی‌ها، تورنمنت سال ۱۹۹۶ داستانی متفاوت داشت. زمانی که آفریقای جنوبی رها شده از آپارتاید با هدایت نلسون ماندلا، قهرمان مسابقات شد. "ما می‌دانستیم که وظیفه داریم تا در اتحاد ملت نقش داشته باشیم و مادیبا می‌دانست اگر ما خوب کار کنیم، می‌توانیم به یکپارچگی کشور کمک کنیم.

سرخوشی ناشی از قهرمانی تیم راگبی فقط ۱۰ درصد خوشحالی‌ای بود که ما می‌توانستیم در صورت گرفتن نتیجه مشابه، ایجاد کنیم."

Getty Images به رادبه گفته شده بود که بلافاصله بعد از فینال باید بگردد و او زمانی برای جشن گرفتن نداشت تیم هراس‌انگیز غنا بازیکنانی مانند ساموئل کوفور مدافع بایرن مونیخ، عبدی پله هافبک تورنیو (پدر آندره و جردن ایو) و تونی یبوا، مهاجم قدرتمند لیدز یونایتد داشت. اما این تیم قدرتمند با نتیجه سه بر صفر درهم کوبیده شد.

اخبار مربوط به این پیروزی روز بعد تیتر اول بسیاری از روزنامه‌ها شد و انواع و اقسام تعریف‌ها از راه رسید. حریف بعدی آن‌ها تونس بود. ماندلا پیراهن شماره ۹ تیم ملی (شماره نیل تووی) را پوشیده بود در حالی که بسیاری از تماشاگران روی سینه‌های لختشان شعارهایی با مضمون "جادوی مادیبا را بسازید" نقاشی کرده بودند. headtopics.com

رادبه می‌گوید: "همه چیز طوری یادم هست که انگار همین دیروز بود. وقتی ما با ماشین از ورزشگاه خارج شدیم، مردم هنوز روی زمین شیرجه می‌رفتند. شگفت‌انگیز بود. به نظرم این غرور ملت بود."

ادامه مطلب:
BBC Persian Sport »

بحران نمایندگی و سال تلاش برای احیای سیاست| وحید عابدینی - سینا رحیم پور

ایران،‌ در سالی که گذشت، یکی از شدیدترین چالش‌های اجتماعی چند دهه اخیر خود را پشت سر گذاشت. اعتراضات میانه سال ۱۴۰۱ را باید اوج‌گیری وضعیتی دانست که از میانه دهه 90 آغاز شده بود. تا پیش از اعتراضات دی‌ماه ۱۳۹۶، تعارضات کلان سیاسی در جمهوری اسلامی بیشتر بین دو قطب با نمایندگانی از نخبگان سیاسی شکل می‌گرفت؛ در دهه 60 بین چپ و راست، در دوران پس از دوم خرداد بین اصلاح‌طلب و اصولگرا و در ابتدای دهه 90 بین انقلابی و اعتدالی. در آن سال‌ها، بازیگری سیاست‌مداران عمل‌گرا، به‌ویژه اکبر هاشمی‌رفسنجانی، منجر به ایجاد موازنه بین دو جناح سیاسی می‌شد و بدین‌سان گوی قدرت بین جریان‌های سیاسی در رفت‌و‌آمد بود. اما با تحولات میانه دهه 90 در حوزه داخلی و خارجی و درگذشت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و افول قدرت جریان میانه،‌ گویی سوت پایان این بازی به صدا در‌آمد. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

اندریک؛ برزیلی ۱۵ ساله‌ای که چشم غول‌های اروپا را گرفته است - BBC News فارسیسه هفته پیش که تیم‌های پالمیراس و اوئسته مشغول گرم کردن خود پیش از مسابقه بودند، استعدادیاب‌های بارسلونا، آرسنال، لیورپول، منچستر سیتی، ساوتهمپتون، آژاکس و بنفیکا در صندلی‌های خود نشسته بودند و آماده دیدن مسابقه یک‌چهارم نهایی کوپا سائوپائولو (دسته اول جوانان برزیل) بودند. برنامه 10 سالِ آیندتون جور شد! در حالِ حاضر که تمامِ صحبتهایِ 10 سال پیشِ جناب حسینی رو دارید تکرار میکنید!!!!!!!!! این برنامه هارو هم ببینید واسه آیندتون خوبه!!!! آفرین عالیست

جزئیات فروش عمارت شهرداران/ ملک ۱۵۴ میلیارد تومان فروخته شددر گفت‌وگو با ایلنا اعلام شد: جزئیات فروش عمارت شهرداران/ ملک ۱۵۴ میلیارد تومان فروخته شد

خداحافظی برج تاندیل؛ وداع اشک‌آلود در اولین نمایش پیش چشمان مادر - BBC News فارسیخوان مارتین دل‌پوترو، یکی از محبوب‌ترین تنیس‌بازهای نسل حاضر و قهرمان پیشین اوپن آمریکا پس از دو سال و نیم مصدومیت به زمین تنیس برگشت و به دنبال شکست از دوست قدیمی‌اش از هواداران خداحافظی کرد.

دویچه وله 5 روزنامه‌نگار عرب را اخراج کرددویچه وله 5 روزنامه‌نگار عرب را اخراج کرد شبکه بین‌المللی دویچه وله (DW) تحت حمایت دولت آلمان، 5 روزنامه‌نگار عرب را به اتهام «استفاده از عبارات یهودی‌ستیزانه» اخراج کرد.

آذربایجان هشت سرباز ارمنی را با میانجی‌گری فرانسه و اتحادیه اروپا آزاد کردالیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «آزادی زندانیان ارمنی بخشی از مجموعه اقدامات بشردوستانه و بازگرداندن اعتماد بین ارمنستان و آذربایجان برای تثبیت وضعیت در قفقاز جنوبی است». ظهر قاسم في حلمه عام 2015 ، أن المسلمين سيهتزون بشدة وسينتهي بهم الأمر في قتال بعضهم البعض ، إذا لم يؤمنوا بالأحلام. تتحول الكثير من أحلام قاسم الآن إلى حقيقة ، ويطلق عليه الكثير من المسلمين لقب الإمام المهدي.

اینفوگرافی| پرکاربردترین زبان‌های دنیا کدام‌اند؟این روزها درباره زبان فارسی صحبت‌هایی می‌شود. زبان فارسی نه تنها از زبان‌های زنده دنیاست، بلکه باعث یکپارچگی ایران نیز شده است.